laptop icin tavsiye verebilir misiniz?

Başlatan ApoAtes, 01 Ağustos 2015, 15:27:39

ApoAtes

Su son 2 aydir dogru duzgun girip takip edemiyorum memlekette oldugum icin. Benim yine sizden bir istegim var, abilerim, kardeslerim baslikta da belirttigim gibi laptop tavsiyesi istiyorum. Laptop oyun ve programlar icin kullanilacaktir. Oyunlar oyle fazla grafik isteyen oyunlar degil ornek olarak silkroad, cs 1.6, cs go, lol vb oyunlardir. Program olarak corel draw, adobe ps6 vb. Bütçe 1800-2100TL maks. Beni yari yolda birakmicak, uzun sure isimi gorebilecek bir laptop istiyorum ilginize tesekkur ederim :)

seron

apoates,
bir bilgisayarı alıp kullanmadan huyunu suyunu anlayamayız. özellikleri de kafadan belirlememiz zor.
ama verdiğin programlara bakılırsa ille de i7 li bir bilgisayara ihtiyacın yok. i5 li şöyle4 ila 8GB ram 1GB ekran kartlı bir bilgisayar işini fazlasıyla görecek gibi duruyor.

kafanda belli bir marka model belirleyerek bu marka modeli alıp kullanan kişilerin şikayetlerini forumlardan araştırmalısın. ne sorunları oluyor garanti servisi ne kadar ilgileniyor ya da sorun çıkarıyor bunları takip et. eğer sorunlu bir modele denk gelirsen ömrün garantiyi takipo etmekle geçer.

o yüzden kullanmış kişilerin yorumlarını almalısın. sonra da bismillah deyip bir tane almalısın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Ağustos 2015, 17:33:58apoates,
bir bilgisayarı alıp kullanmadan huyunu suyunu anlayamayız. özellikleri de kafadan belirlememiz zor.
ama verdiğin programlara bakılırsa ille de i7 li bir bilgisayara ihtiyacın yok. i5 li şöyle4 ila 8GB ram 1GB ekran kartlı bir bilgisayar işini fazlasıyla görecek gibi duruyor.

o yüzden kullanmış kişilerin yorumlarını almalısın. sonra da bismillah deyip bir tane almalısın.
ET'li @seron  gandırmış :D
Kafadan  şu kadar RAM şu kadar RAM'li ekran kartı demekle zaten kalite unsuru belirlenemz.
Her işlemcinin model numarası ile kalite unsurunu belirleyemeyeceğimize göre RAM miktarı ile de ekran kartının hızını belirleyemeyiz.
Zaten bir dizüstü PC ile belli bir işlem hızına erişebildiğimize göre demekki donanım hususunda öncelikli olarak isteklerimizi yerine getirebilecek kriterleri araştırarak belirlemeliyiz.
Ancak günümüzde bir dizüstü PC nin uzun süre kullanılabilmesinin yegane kriteri donanım olmayıp esasen birlikte verilen kurtarma meteryalleridir. Zaten donanımsal olarak iki kriter bulunmaktadır. İşlemci ve ekran kartı. RAM isteğe göre zaten artırılabilmektedir.
Yasal olarak ücretini ödediğin ancak garanti kapsamına girmeyen tek unsur yazılımlardır. Bu yüzden piyasadaki tüm satıcı firmalar bilinçsiz müşterilere şu sözlerle yaklaşmaktadırlar.
Müşteri sorar. Bu PC nin KURTARMA DVD'leri ve ilgili sürücü veya yazılımları veriliyor mu?
Satıcı der ; Artık kurtarma DVD leri verilmiyor, kurtarma bölümü PC nin Harddiski içerisinde bulunuyor.
Müşteri sorar : Peki HDD bozulursa veya virüs böcüğü girerse?
Satıcı: O zaman teknik servise gideceksiniz. (Anlamı 60TL servis ücreti bayılacaksın)
Müşteri: Abi her seferinde teknik servise mi gideceğiz. (Orijinal HDD bozulmuşsa yerine başka HDD takılmışsa mecburi)
Satıcı. Kendiniz kurtarma DVD'si oluşturabiliyorsunuz.
Halbuki kurtarma DVD'si oluşturulan kaydedilebilir DVD'ler oldukça narin olup 0'C-50'C arasında saklanmalıdır. Ayrıca çizilmeye veya dış unsurlara karşı hassastırlar. Kurtarma çoğu PC de bir kez yapılabilmektedir. Dolayısı ile bu yazılımı bir kez DVD'lere aktarabilmektesiniz. Dolayısı ile bu yazılımın aktarılması esnasında oluşabilecek herhangi bir hatadan direk müşteri sorumlu tutulmaktadır.
Bu sebeple eğer uzun süre kullanabileceğin bir dizüstü PC istiyorsan öncelikle FABRİKASYON olarak hazırlanmış KURTARMA meteryallerini istemelisin. Bunlar senin yasal hakkındır. Abi artık bunlar verilmiyor derlerse oradan hemen uzaklaş.  :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ApoAtes - 01 Ağustos 2015, 15:27:39Su son 2 aydir dogru duzgun girip takip edemiyorum memlekette oldugum icin. Benim yine sizden bir istegim var, abilerim, kardeşlerim baslikta da belirttigim gibi laptop tavsiyesi istiyorum. Laptop oyun ve programlar icin kullanilacaktir. Oyunlar oyle fazla grafik isteyen oyunlar degil ornek olarak silkroad, cs 1.6, cs go, lol vb oyunlardir. Program olarak corel draw, adobe ps6 vb. Bütçe 1800-2100TL maks. Beni yari yolda birakmicak, uzun sure isimi gorebilecek bir laptop istiyorum ilginize teşekkür ederim :)

Hocam Altek Bilgisayar Ayhan abi'yi ara, Yusuf ustanın selamı var de, önerdiği makineyi sana kargo ile göndersin. beğenmezsen geri verirsin. peşin fiyatına kartla taksit de yapar ama selamımı kuvvetli söyle. Bir tanıdık 1800 liralık cihazı 1200 liraya aldı taksitle. 6 ay sonra parasız kaldım abi deyip geri verdi, Ayhan abi de aradı beni sitem etti, lütfen altı ay sonra geri verme, yoksa Ayhan abiye selamım giderse artık aleykümselam derken zorlanabilir :)

telefonu: 0532 455 1986
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Ağustos 2015, 09:41:09Hocam Altek Bilgisayar Ayhan abi'yi ara, Yusuf ustanın selamı var de, önerdiği makineyi sana kargo ile göndersin. beğenmezsen geri verirsin. peşin fiyatına kartla taksit de yapar ama selamımı kuvvetli söyle. Bir tanıdık 1800 liralık cihazı 1200 liraya aldı taksitle. 6 ay sonra parasız kaldım abi deyip geri verdi, Ayhan abi de aradı beni sitem etti, lütfen altı ay sonra geri verme, yoksa Ayhan abiye selamım giderse artık aleykümselam derken zorlanabilir :)

telefonu: 0532 455 1986
Tamam yusuf usta tesekkurler, suan memlekette oldugumdan hemen alamam 1,2 haftaya istanbula donucem. Dondugumde numarayi arayip gorusurum. Birde birsey soracagim altekbilgisayar.com.tr Ayhan abinin web sitesi midir? Eger oraysa ofisi de evime yakinmis :)

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ağustos 2015, 18:26:41ET'li @seron  gandırmış :D
Kafadan  şu kadar RAM şu kadar RAM'li ekran kartı demekle zaten kalite unsuru belirlenemz.
Her işlemcinin model numarası ile kalite unsurunu belirleyemeyeceğimize göre RAM miktarı ile de ekran kartının hızını belirleyemeyiz.
Zaten bir dizüstü PC ile belli bir işlem hızına erişebildiğimize göre demekki donanım hususunda öncelikli olarak isteklerimizi yerine getirebilecek kriterleri araştırarak belirlemeliyiz.
Ancak günümüzde bir dizüstü PC nin uzun süre kullanılabilmesinin yegane kriteri donanım olmayıp esasen birlikte verilen kurtarma meteryalleridir. Zaten donanımsal olarak iki kriter bulunmaktadır. İşlemci ve ekran kartı. RAM isteğe göre zaten artırılabilmektedir.
Yasal olarak ücretini ödediğin ancak garanti kapsamına girmeyen tek unsur yazılımlardır. Bu yüzden piyasadaki tüm satıcı firmalar bilinçsiz müşterilere şu sözlerle yaklaşmaktadırlar.
Müşteri sorar. Bu PC nin KURTARMA DVD'leri ve ilgili sürücü veya yazılımları veriliyor mu?
Satıcı der ; Artık kurtarma DVD leri verilmiyor, kurtarma bölümü PC nin Harddiski içerisinde bulunuyor.
Müşteri sorar : Peki HDD bozulursa veya virüs böcüğü girerse?
Satıcı: O zaman teknik servise gideceksiniz. (Anlamı 60TL servis ücreti bayılacaksın)
Müşteri: Abi her seferinde teknik servise mi gideceğiz. (Orijinal HDD bozulmuşsa yerine başka HDD takılmışsa mecburi)
Satıcı. Kendiniz kurtarma DVD'si oluşturabiliyorsunuz.
Halbuki kurtarma DVD'si oluşturulan kaydedilebilir DVD'ler oldukça narin olup 0'C-50'C arasında saklanmalıdır. Ayrıca çizilmeye veya dış unsurlara karşı hassastırlar. Kurtarma çoğu PC de bir kez yapılabilmektedir. Dolayısı ile bu yazılımı bir kez DVD'lere aktarabilmektesiniz. Dolayısı ile bu yazılımın aktarılması esnasında oluşabilecek herhangi bir hatadan direk müşteri sorumlu tutulmaktadır.
Bu sebeple eğer uzun süre kullanabileceğin bir dizüstü PC istiyorsan öncelikle FABRİKASYON olarak hazırlanmış KURTARMA meteryallerini istemelisin. Bunlar senin yasal hakkındır. Abi artık bunlar verilmiyor derlerse oradan hemen uzaklaş.  :D

yukarıdaki alıntıda benim unuttuğum çok önemli bir kriterden bahsedilmiş.
eğer bir bilgisayar satıcısı,
ürünün driver medyalarını,
eğer faturada parasını ödemiş gözüküyor isen, windows medyasını sana teslim etmiyorsa,
"size hayırlı işler" deyip oradan uzaklaşmalısın.

kurtarma DVD lerinin ise -bana göre" hiçbir önemi yoktur. bana ürünün driverleri ile 500-800TL parasını bayıldığım windows DVD si VERİLMEK ZORUNDADIR.

kurtarma dvdsi ya da harddisk üzerine konmuş sistem yedeği gibi gereksiz ve kıytırık bir yöntemle milyonlarca müşteri kandırılmaktadır. firmaların bu tutumunu aslında hukuk kurumları(savcılar) bilseler, siz başvurmadan direk "kamu davası" açarlar ama her nedense yıllardır yapılan bu haksız uygulamadan hukuk kurumlarının ya haberi yok, ya da yoğunluktan ötürü ilgilenmek istemiyorlar...

bilgisayarını kimden alırsan al, yukarıda bahsettiğim DVD leri iste!

bilgisayar özelliklerine gelince "ileride de sorunsuz kullanman için" rast-gele özelliklerdir onlar.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ApoAtes - 02 Ağustos 2015, 15:45:11Tamam yusuf usta teşekkürler, suan memlekette oldugumdan hemen alamam 1,2 haftaya istanbula donucem. Dondugumde numarayi arayip gorusurum. Birde birsey soracagim altekbilgisayar.com.tr Ayhan abinin web sitesi midir? Eger oraysa ofisi de evime yakinmis :)

evet dostum firma da şirinevler'de zaten. kendin de gidebilirsin arayıp kargo yapmaktan iyidir eğer yakınsan.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ApoAtes

Tamam Yusuf usta teşekkürler istanbula dönünce kartta bulunca ben bir gidip gorusurum :-)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın