Arch linux nasıl kurulur?

Başlatan silver_wolf, 31 Temmuz 2015, 15:00:33

silver_wolf

Selam Arkadaşlar;
Oracle VM VirttualBox'a Arch kurup linuxa başlamayı düşünüyorum. Arch linux nasıl kurulur?  Müzik dinlemek, film izlemek, torrent indirme v.b. işlemleri yapan programlar nasıl eklenir?

Yani Arch linuxla multimedia pc nasıl kurulur?

Saygılar

brooqs

Hocam archlinux bu işteki son noktanın altındaki virgüldür. Son nokta gentoo dur. O yüzden linux dünyasına girmek için arch linux hiç araba kullanmayı bilmeden bugatti veyron almaya benzer. Bu konuya giriş yapmak istiyorsan eğer ubuntuyu dene. Linux dünyasına bir giriş yap. Etrafa komutlara aşina ol. Dual boot nasıl yapılır öğren sonra arch linux a geçebilirsin. Sana ve bu tarz bir düşüncede olanlara nacizane tavsiyem bu olur.

seron

Elbette Arch'tan da başlanabilir ama daha kurulum aşaması bu işte kafayı sıyırmış kişilerce bile zar zor yapılabildiği için; bence de evet bir ubuntu dağıtımndan başlansa daha iyi olur. Zaten ihtiyaçlara bakılınca Archlık pek birşey yok. Bilgisayarın özelliklerine göre güzel bir dağıtım önerebiliriz.

cokomoko

@seron sıyırmış tabirini kabul etmiyorum, Arch o kadar zor değil, ha istersen kapasiten ölçüsünde zorlaşır, sistemi o kadar kurcalarsın ki o başka bir şey olur, sana özel olur. İstenirse abs ile gentoo gibi ince ayar da çekilir; sudo pacman -S vlc denerek de basit şekilde paket kurulabilir. İleri ileri demekten de daha kolay sudo pacman -S vlc veya alias atarsın .bashrc'ye kur vlc dersin anında kurar. Kurulumda zor olan cli üzerinden bölümlendirmedir, ona da eğer önceden bölümlendirme yapılmışsa gerek yoktur.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın