Ana içeriğe git
Konu: Arch linux nasıl kurulur? (315 Kez okunmuş)

Arch linux nasıl kurulur?

Selam Arkadaşlar;
Oracle VM VirttualBox'a Arch kurup linuxa başlamayı düşünüyorum. Arch linux nasıl kurulur?  Müzik dinlemek, film izlemek, torrent indirme v.b. işlemleri yapan programlar nasıl eklenir?

Yani Arch linuxla multimedia pc nasıl kurulur?

Saygılar

Ynt: Arch linux nasıl kurulur?

Yanıt #1
Hocam archlinux bu işteki son noktanın altındaki virgüldür. Son nokta gentoo dur. O yüzden linux dünyasına girmek için arch linux hiç araba kullanmayı bilmeden bugatti veyron almaya benzer. Bu konuya giriş yapmak istiyorsan eğer ubuntuyu dene. Linux dünyasına bir giriş yap. Etrafa komutlara aşina ol. Dual boot nasıl yapılır öğren sonra arch linux a geçebilirsin. Sana ve bu tarz bir düşüncede olanlara nacizane tavsiyem bu olur.

Ynt: Arch linux nasıl kurulur?

Yanıt #2
Elbette Arch'tan da başlanabilir ama daha kurulum aşaması bu işte kafayı sıyırmış kişilerce bile zar zor yapılabildiği için; bence de evet bir ubuntu dağıtımndan başlansa daha iyi olur. Zaten ihtiyaçlara bakılınca Archlık pek birşey yok. Bilgisayarın özelliklerine göre güzel bir dağıtım önerebiliriz.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Arch linux nasıl kurulur?

Yanıt #3
@seron sıyırmış tabirini kabul etmiyorum, Arch o kadar zor değil, ha istersen kapasiten ölçüsünde zorlaşır, sistemi o kadar kurcalarsın ki o başka bir şey olur, sana özel olur. İstenirse abs ile gentoo gibi ince ayar da çekilir; sudo pacman -S vlc denerek de basit şekilde paket kurulabilir. İleri ileri demekten de daha kolay sudo pacman -S vlc veya alias atarsın .bashrc'ye kur vlc dersin anında kurar. Kurulumda zor olan cli üzerinden bölümlendirmedir, ona da eğer önceden bölümlendirme yapılmışsa gerek yoktur.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................