Ana içeriğe git
Konu: Ac motor hiz kontrolu (1874 Kez okunmuş)

Ynt: Ac motor hiz kontrolu

Yanıt #30

Abi ayrica ilk basta paylastigin motor kontrol devresinde mosfet in drain ucu fazla birlestirilmistir,

Yanlis dedim ilk devre degilde ikinci paylastigin optocoupler ile yapilan devreyi kastetmistim. O devrede hic bisi yapilmasa bile 12V un - ucu ile sebekedeki sase tarafi mutlaka ayrilmalidir.

faz ile birleştirme yok orada, köprü diyotun eksi ucuna birleşik. ayrıca da toprak hattına bağlı
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #31

faz ile birleştirme yok orada, köprü diyotun eksi ucuna birleşik. ayrıca da toprak hattına bağlı

Tamam - ucuna da birleşik fakat dikkat edersen enerji tarafı ile de gate e bağlı olarak drain ile source kısa devre ediliyor. Sen sadece D4 ve D5 e bakıyorsun, D2 ve D3 ün katot taraflarına bak ne dediğimi anlarsın.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #32
Tamam - ucuna da birleşik fakat dikkat edersen enerji tarafı ile de gate e bağlı olarak drain ile source kısa devre ediliyor. Sen sadece D4 ve D5 e bakıyorsun, D2 ve D3 ün katot taraflarına bak ne dediğimi anlarsın.

orası öyle de,  şaseler ayrılsa da fark etmez orada her türlü çarpılırsınız zaten. tamamen dc akım olsa bile pwm yüksek frekansla sürerken o kısım her türlü tehlikeli. Ee yani, o kadar voltajla iş yapan adam artık o kadarını bilecek, başka yolu yok o işin. bizim burada sözünü ettiğimiz eksi uçlarının birleşmesi durumunun sorun teşkil edip etmeyeceği.

ayrıca ben 220 ile kullanacağını sanmıyorum arkadaşın, kendi verdiği örnek şemaya baktım, istediği voltaj yüksek değil.

Yanıt #33
orası öyle de,  şaseler ayrılsa da fark etmez orada her türlü çarpılırsınız zaten. tamamen dc akım olsa bile pwm yüksek frekansla sürerken o kısım her türlü tehlikeli. Ee yani, o kadar voltajla iş yapan adam artık o kadarını bilecek, başka yolu yok o işin. bizim burada sözünü ettiğimiz eksi uçlarının birleşmesi durumunun sorun teşkil edip etmeyeceği.

ayrıca ben 220 ile kullanacağını sanmıyorum arkadaşın, kendi verdiği örnek şemaya baktım, istediği voltaj yüksek değil.

Tabi, şaseler ayrılsa da fark etmez. Fakat 12V un - si ile şebekedeki şasenin birleştirilmesi, 12V tarafı için tehlike doğuracaktır. Onun için kesinlikle birleşmemelidir. Optocoupler zaten izolasyon sağlar bildiğin üzere, fakat şaseler birleştirilirse, izolasyon bozulacaktır. Yani bu şekilde optocoupler ın kullanımı orada saçma olur.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #34
 Valla hocam illa da şaseler birleştirilsin diye baskı yapmıyorum, birleştirilirse de şemadaki gibi toprak hattına bağlanırsa sıkıntı yok zaten, Ben pratikte, uygulamada çarpmıyor diyorum.  yoksa bilimsel olarak riskli dersiniz, ben denedim beni çarptı şansa bırakmayın dersiniz orası size kalmış veya yapacak kişiye kalmış.

Marmara Üniversitesi öğrencilerine birkaç kez yapmıştım bu devreyi taaa 2007 civarındaydı. kimse de çarpılmadı. bu şemayı veren kişi de zaten hocaları. adam elektronik öğretiyor üniversitede demek ki var bir bildiği. ya da incelemeden etmeden "alın ülen bunu istiyorum sizden" deyip hatunuyla yemeğe çıkmış ve gerisini de umursamamış olabilir. :)

Yanıt #35
peki sizi çarpacak kadar elektrik olan bir yere 1nf koymakla çarpmamasını garantileyebiliyor musunuz? yani açıkça: buraya dokunursam ben çarpılırım, dur bir nanoF kondansatörle seri olarak dokunayım o zaman kesin çarpmaz diyebiliyor musunuz?

ayrıca ben size fiş takılıyken kaç kez eksi voltaja dokunup çarpıldınız diye sorsam bir deneyiminiz var mı? Ben iki gündür masamda monitör power ve vga devresi içeren sac kılıfı fişe takılı tutuyorum. blok kondansatörün eksiye gelen gideni dokunduruyorum, hani beni mi çarpmıyor bu zımbırtı diye...
yusuf usta benim çarpılma deneyimim var :) hem de daha dün sana mesaj yazmadan evvel evde... doğrultcunun bir ucuna dokunduğumda çarpılıyorum ama ayağım da çıplak. senin çarpılmama nedenin ayağında iyi bir ayakkabı vardır; kendini topraktan izole etmişsindir. neyse sıkıntı yok ben konuyu netliğe kavuşturmak için uzatıyorum. arada atladığımız ayrıntı var diye düşünüyorum ondan. hatta bir video da ekliyeyim diyorum ama telefonum eski olduğundan videolarım pek iyi olmuyor. bir doğrultucuyu 220ye bağlayıp kontrol ederken kontrol kaleminin ışığı yanıyor!
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #36
Valla hocam illa da şaseler birleştirilsin diye baskı yapmıyorum, birleştirilirse de şemadaki gibi toprak hattına bağlanırsa sıkıntı yok zaten, Ben pratikte, uygulamada çarpmıyor diyorum.  yoksa bilimsel olarak riskli dersiniz, ben denedim beni çarptı şansa bırakmayın dersiniz orası size kalmış veya yapacak kişiye kalmış.

Marmara Üniversitesi öğrencilerine birkaç kez yapmıştım bu devreyi taaa 2007 civarındaydı. kimse de çarpılmadı. bu şemayı veren kişi de zaten hocaları. adam elektronik öğretiyor üniversitede demek ki var bir bildiği. ya da incelemeden etmeden "alın ülen bunu istiyorum sizden" deyip hatunuyla yemeğe çıkmış ve gerisini de umursamamış olabilir. :)

Toprak hattına bağlansa sorun olmayabilir fakat dediğim gibi izolasyon bozulmuş olur. Abi üniversitede ne hocalar var. Şimdi hoca var hoca var :) Yani şaselerin, referans noktalarını birleştirmenin mantığını çözemedim sadece. Yararı yok bildiğim kadarı ile tam tersine zararı var. O zaman optocoupler ın orada kullanılmasının mantığını nedir onu zaten çözemedim :) Neyse.

Yanıt #37
yusuf usta benim çarpılma deneyimim var :) hem de daha dün sana mesaj yazmadan evvel evde... doğrultcunun bir ucuna dokunduğumda çarpılıyorum ama ayağım da çıplak. senin çarpılmama nedenin ayağında iyi bir ayakkabı vardır; kendini topraktan izole etmişsindir. neyse sıkıntı yok ben konuyu netliğe kavuşturmak için uzatıyorum. arada atladığımız ayrıntı var diye düşünüyorum ondan. hatta bir video da ekliyeyim diyorum ama telefonum eski olduğundan videolarım pek iyi olmuyor. bir doğrultucuyu 220ye bağlayıp kontrol ederken kontrol kaleminin ışığı yanıyor!

sen çıplak ayakla nörüyon ortalıkta kardeşim :)

adam doktora girmiş, doktor demiş neyin var, demiş ki "doktor bey ahan da burama bastığımda feci ağrıyor"...
doktor demiş ki "be adam sen de basma! basma da ağrımasın Allah Allaaah..." :)

Yanıt #38
seron çarpılman normal , bu konuda şüpelenmen de normal. Ama çarpıldığında akımın çıplak ayaklarından toprağa aktığını bildiğin halde şemada (hani şu 6. mesajda topraklama sembolü kullanılan) çarpılmaya sebep olacak akımın sessiz sedasız toprağa akacağını mı düşündün.
Kontrol kalemiyle faz kontrolü yaptığımızda da akım vucudumuzdan toprağa akar ve neon lamba ışıldar.
Ama çarpılmayız. Kaçak akım sigortası da atmaz.

1nF kondansatörün 50Hz deki direncini hesaplayıp 220V/50Hz de ne kadar direnç (empedans) göstereceğini hesaplarsanız akımı da bilir ve çarpıp çarpmayacağını biliriz. Bunun için deneme yapmaya gerek duymuyorum. (bence çarpmaz belki biraz gıdıklar  ;)  )

Güç devresinin şasesi ile kumandanın şasesi ayrı olmalı , birleştirilmemeli dedim. Şemada düz kabloyla birleştirilmiş.
İki nokta 1nF kondansatör veya 1Mohm dirençle birleştirilmemiş , kısa devre edilmiş.

Ben kimin kaç voltta veya hangi şartta çarpılabileceğini düşünmem , her hangi biri bu şartlarda tehlikedeyse önerilen devre için uyarıda bulunurum. Kaldı ki çözümü de belirttim.
Aksini ispatlak için ben dokunuyorum ve çarpılmıyorum gibi bir yorumlara cevap vermeyi de doğru bulmuyorum.

Konuyu açan arkadaşımızın sorununu çözmek daha öncelikli olmalı.

Kolay gelsin.

Yanıt #39
kısaca bir ayrıntıya vurgu yapmaya kendimi mecbur hissettim:

evde yaptığım testlerde 1uF 1000V bir kondansatörün 40W ila 60W lık bir lambayı yakabildiğini gördüm. denemedim ama, GIDIKLAMAZ, bildiğin çarpar.

aynı şey, içinde 330nF-400V kullandığım ışıldaklarım için de geçerlidir. kusura bakmayın ben konuyu bu kadar dağıtmak istemezdim ama gözden kaçan küçük şeylere çok takılıyorum. "doğrultulmuş bir şebeke ceryanının nötrü (veya fazı), doğrultma köprüsünden sonra çarpmaz" deyince ille kendimi cevap vermek mecburiyetinde hissettim. neticede nötr hattı diyot üzerinden ve yarım dalga da olsa kendini tamamlıyor gözüküyor. o yüzden sordum zaten "ben niye çarpılıyorum?" diye.

edit: çok özür dilerim 1nF yi uF zannettim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #40

"doğrultulmuş bir şebeke ceryanının nötrü (veya fazı), doğrultma köprüsünden sonra çarpmaz" deyince ille kendimi cevap vermek mecburiyetinde hissettim. neticede nötr hattı diyot üzerinden ve yarım dalga da olsa kendini tamamlıyor gözüküyor. o yüzden sordum zaten "ben niye çarpılıyorum?" diye.

Dc akımda faz olmaz.  ayrıca linkteki videoya bakınız.

https://www.facebook.com/video.php?v=1682028995363593

Yanıt #42
akım nedir?  elektron nedir ? yük nedir ?  akım nereden nereye akar? neden akar?

Yanıt #43
Herkese merhabalar.
Frekans değiştirme yoluyla 220 V, 3 kW, 4 HP, 2870 d/dk, 18 A, Kondansatör kalkış 280-333 µF / sürekli çalışma 50/450 µF/V olan bir elektrik motorunun devrini düşürmek için zamanında ekteki devreyi ve şemasını bulmuşum.

Şemayı paylaşan hocamız, altına şöyle bir not eklemeyi de ihmal etmemiş.

Oldukca güçlü bir hız kontrol devresi güç katında 1 adet FGA25N120 igbt kullanılmış.
Ayrıca aşırı yükleme karşı koruma bölümüde bulunuyor kontrol lm319 ve lm358 entegreleri üzerine kurulu igbt cd4050 ile sürülmüş.
DİKKAT Devrenin üst görünümünde (111364_7mg.jpg) 5 watt dirençlerin değeri 4.7ohm olarak yazılmış.
Bu değer hatalıdır bu dirençler 4.7k 5w olacak dikkat edin.

Şemadaki elamların değerleri ve listesine ulaşamadım.
Paylaşımı yapan hocamıza mail göndererek iletmesi ricasında bulundum. Ancak henüz cevap alamadım.
Şayet bu devredeki elemanların ne olduğu konusunda bilgisi ya da arşivinde bulunan arkadaşlarımdan iletmesini rica ediyorum.

Konu kirliliği yaratmamak için bu başlığa yazmanın uygun olacağını düşündüm.
AphaniusMento
İZMİR 1963