Ac motor hiz kontrolu

Başlatan mehmet4207, 27 Temmuz 2015, 08:04:47

mehmet4207

Merhaba arkadaslar. Ac motor hiz kontrolu yapabilecegim devre lazim.  Cok basit olmamasi lazim. Mosfetle falan olabilir veya triyak ile olursa sifir devresi olmasi lazim.
Tesekkurler.

serkan_48

Ac motor çeşitleri vardır. Siz nasıl bir motor devrini değiştirmek istiyorsunuz?

asenktron motor ise mutlaka frekans sürücüsü yapmalısınız başka türlü motor üzerinde değişiklik yapmadan devir değiştiremezsiniz.
fırçalı senkron motorlarda bazı devrelerle devir değiştirilebiliyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: mehmet4207 - 27 Temmuz 2015, 08:04:47Merhaba arkadaslar. Ac motor hiz kontrolu yapabilecegim devre lazim.  Cok basit olmamasi lazim. Mosfetle falan olabilir veya triyak ile olursa sifir devresi olmasi lazim.
teşekkürler.

Bir ileri geri lamba saydırması devresi var arşivde. bir butona bastıkça ileri sayıyor, diğerine bastıkça geri sayıyor. mikrodenetleyici kullanılarak yapılmış. yanılmıyorsam 16F84 vardı üzerinde. bu devrenin on ampül kapasitesi olsa, on kademe kısma açma anlamına gelir bu. her kademedeki led yerine farklı bir değerde direnç takıp BTA 12 tetikleyeceksin.

diyeceksin ki bu ne kadar sağlıklı birşey, ona da cevap vereyim. iki yıl evvel bir firma benden elli tane devre istedi. numuneye baktım, iki tane bta 12 sürülmüş hem de 4017 sayıcı entegresiyle. iki ac motora bağlılar, 4017 onları değişik hızlarda çalıştırıyor. ac motorun değişik hızlarda çalışması için 4017 osilatörüne, yani 555 entegresine potans koymuş adam.

bta 12 ile dediğim gibi yaparsan, mikrodenetleyici ileri geri sayar şekilde, başarılı sonuç alırsın.

ikinci bir şık da, dc motor hız kontrol devresi var. çıkışındaki ırfz 44 yerine bence ac gerilim sürecek bir triyak bağlanırsa belki ufak tefek direnç modifiyeleriyle sonuç verir.

bu devreyi basitçe breadbord üzerinde deneyip uygulamaya sonra geçebilirsin.

şu an elimin altında, sana kodlarını ve çizimini vereyim;

:1000000001288601A601A401A501831617308500E9
:1000100086018312851105110D2826208600051CF6
:100020001428851C1D283D28622000302602031953
:100030000D28A603262086003D2862200A302602CD
:1000400003190D28A60A262086003D2826088207C7
:100050003F3406345B344F3466346D347D340734BA
:100060007F346F34BF340134033407340F341F340A
:100070003F348034A334C834FF34A301A2010030DC
:10008000260203190D2826080A3E2720A300FF3C5C
:100090000319220AA2004C282308A1002208A0006C
:1000A00085115D20A00B5028051C1428851C1D28D7
:1000B00085155D20A10B58284C280A30A400A40BFC
:1000C0005F280800FF30A400FF30A500A50B6628BC
:0600D000A40B64280800E7
:02400E00F23F7F
:00000001FF

ares çizimde devre hem 6v hem de 24 volt arası her voltajda sorunsuz çalışsın diye önce 7812 kullanılıp daha sonra 7805 ilaveten devamına koyulmuş. sen sadece 7805 kullanabilir, beslemeyi ac kaynaktan alacaksan ona göre redresör eklemelisin. kontrol edeceğin ac akımın nötrünü devrenin eksi ucuna iliştirip diğer faz ucunu triyak üzerinden almalısın. triyak tetiklerken seri olarak 1n 4007 diyot kullan, 470 ohm direnç de seri gir. butonun birisi hızı artırır diğeri düşürür.

en başta anlattığım tekniği kullanmak istersen, herhangi bir ac dimmer devresi alıp dediğim ileri geri sayıcıyı değişik direnç kombinasyonlarıyla o dimmerin potansı yerine bağlayabilirsin. ama ikinci devre pwm esaslı çalıştığı için tork yüksek olacak daha mantıklı olacaktır.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mehmet4207

Yusuf usta

basit olmasın dediysek de o kadar da zor olmasın diyorsun :)

tamam, sana hem basit olmayan, hem de zor olmayan denenmiş bir devre vereceğim. çünkü senin link attığın devreye bakınca ben elektrik alamadım.

sana yapıp basitçe çalıştırabileceğin, basit de olmayan, ama yazılım da içermeyen güzel bir devre... ama dur bakalım önce bir bulabilmem lazım kurcalayıp sağı solu... Bilgisayarın araması bulmasını bekleyelim arşivden.

serkan_48

@mehmet4207

Bu hızını kontrol etmek istediğiniz motor ne motorudur ? Kaç volt ile çalışır ? Gücü kW olarak nedir ? Hangi cihazda çalışır? Kısaca amaç nedir ona göre öneride bulunsak daha doğru olur düşüncesindeyim.

Kıolay gelsin.

Yusuf usta

resimdeki devrede ampül yerine motor bağlayın. pwm kontrollü dimmer olduğu için motora uygundur tork düşmez. 

yazılım yok, karışık değil ve oldukça profesyonel...,

devrede s2 anahtarı kapalı pozisyonda olarak yapın. anahtar koymadan ve 4069 entegresini hiç kullanmayın boş kalsın. s1 olarak çizilen anahtarı potans ucu boşta ya, oraya basılı olarak sabitleyin. o potansla hız ayarı yapacaksınız.

devre çıkışına bağlayacağınız motor kaç voltsa 220v'a kadar serbest, devre çıkışındaki voltaj uçlarına onu girin. şemada 230 volt yazıyor ama fark etmez sen 12v ac girersin 12 voltluk olur... şemayı bilgisayarına kaydet ve aç. o zaman okunaklı oluyor.

devre güzel çalışıyor ben bir kaç kez yaptım. 4069 ne orada dersen, onu hocası eklemiş öğrenciye, tersleyici olarak kullanmış, kıllık olsun işi zorlaşsın hesabı... ya da daha çok şey öğrensin diye de olabilir mi acaba :)

kolay gelsin.

mehmet4207

mehmet4207

Devreyi yaptim ama calismiyor. Cny65 yerine tlp521 kullandim. 4069 devredisi biraktim. Pot ile pwm ayarini degistirebiliyorum ama lambada degisiklik olmuyor. Neden calismiyor acaba

asma

Alıntı yapılan: mehmet4207 - 01 Ağustos 2015, 20:04:23Devreyi yaptim ama calismiyor. Cny65 yerine tlp521 kullandim. 4069 devredisi biraktim. Pot ile pwm ayarini degistirebiliyorum ama lambada degisiklik olmuyor. Neden calismiyor acaba
Lambada değişiklik olmuyor diye arıza tarifi olmaz.
Lamba parlak yanıyor , hiç ayar yapılamıyor,
lamba kısık yanıyor , hiç ayar yapılamıyor,
lamba hiç yanmıyor .
Lamba hiç yanmıyor ise :
tlp521 in içindeki LED daha fazla akım istiyordur , ona bağlı 1k yerine 100 ohm bağlayın veya kısa devre yapın.
Hatta R4 ün dğerini bile 1k dan 470 ohm a düşürebilirsiniz.

Uyarı: İki devre opto ile ayrılmış olmasına rağmen şaseler birleştirilmiş. Şaseleri ayırın yoksa çarpılma riski vardır.

Kolay gelsin.

Yusuf usta

Sevgili @asma
çarpılma riski yok. şaseler ayrılmamalı. çünkü köprü diyotun eksi ucundan şase birleşmiş. kullandığımız  powerlarda ve laptop adaptörlerinde bu uygulama var. dış bakır veya alüminyum kaplamalarla bu birleşme sağlanıyor.

Alıntı yapılan: mehmet4207 - 01 Ağustos 2015, 20:04:23Devreyi yaptim ama calismiyor. Cny65 yerine tlp521 kullandim. 4069 devredisi biraktim. Pot ile pwm ayarini degistirebiliyorum ama lambada degisiklik olmuyor. Neden calismiyor acaba

Mehmet merhaba,
devrenin çalışma prensibini azıcık tarif edeyim sana, fikir yürüt, tabii ben yine sana bir kaç önemli ip ucu vereceğim.

Bu devrede pwm sinyali optokuplörün ledine veriliyor.
 neden?
 opto içindeki ledin ışığını ayarlayalım. tam karşısındaki ışıktan etkilenen ve ışığa göre az ya da çok iletken olan transistör ile daha büyük güç kontrol edebililelim. böylece izolasyon yapmış da oluyoruz. yani 220 bölümü ışıkla kontrol edilmiş oluyor. devreler arası ayırılmış oluyor.

peki optokuplör ile mosfet tetikliyoruz. mosfet nasıl ayar yapıyor?
mosfet ac akım üzerindeki köprü diyotu bildiğin kısa devre ediyor. ac giriş de kısa devre oluyor. fakat bu kısadevre lamba veya motor üzerinden yapıldığı için ne kadar kısadevre yapılırsa o kadar parlak yanıyor lamba, veya motor hızlanıyor...

gelelim ip uçlarına,

devrede optokuplörün çıkış ayaklarını boşa al. koy bir ölçü aleti, bak bakalım pwm değiştikçe omajı değişiyor mu.
Yani sen pwm sinyali ile oynadıkça optokuplör çıkışında mutlaka ve mutlaka omaj değişecektir. megaohmlar seviyesinden, beş ohm yüz ohm civarına kadar oynaması gerekir. en azından değişim olmalı mutlaka. eğer bu değişim varsa devamına geç, yoksa bu değişimin olması için opto kuplör led ayağının yönünü falan değiştir, bu değişimi mutlaka sağla.

opto çıkışında omaj değişti ise, bu değişimi mosfete kadar götürmeye çalışalım.

opto kuplör çıkışından akım akıyor mu anlamak için mosfet gate ucuna bakalım voltaj değişiyor mu veya voltaj var mı.

optokuplör ün mosfet tarafında kalan çıkış ayaklarında kaç volt var? pwm sinyali değişse de değişmese de far etmez, o iki ucta aynı gerilim olmalıdır. olmalıdır ki opto o gerilimi akıtsın.

bu gerilim varsa mosfet gate ucuna giderken bir sorun mu var ona bakacaz. eğer bu gerilim yoksa köprü diyotun ucundan başla, dc gerilim ölçüyoruz. köprü diyotun bağlantılarına dikkat et doğru mu yaptın yoksa gözden kaçan birşey mi var. voltaj varsa, devam et, 220 ohm sonrasında kaç volt var? varsa devam et, 220nf ucunda ne var. zener doğru bağlı mı, zener diğer ucunda ne var?

gerekirse 33k direncin değerlerini düşür orada voltaj olmasını mutlaka sağla.

son önemli not:

sana s1 swiçi pot ucuna bağla demiştim. bu yanlış oldu. s1 direkt şemadaki gibi bağlı olsun. potansı hiç kullanma. gerilim ayarı koymuşlar resmen. ben karıştırdım. pwm ayarını 6 numaralı uca bağlı potansla yapıyorsun zaten.

dene tekrar devam edelim. mutlaka çalıştıracağız o devreyi.

asma

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Ağustos 2015, 09:07:28Sevgili @asma
çarpılma riski yok. şaseler ayrılmamalı. çünkü köprü diyotun eksi ucundan şase birleşmiş. kullandığımız  powerlarda ve laptop adaptörlerinde bu uygulama var. dış bakır veya alüminyum kaplamalarla bu birleşme sağlanıyor.

Bu şemada şase sembolü olan bölgeye dokunursanız çarpılırsınız.
Bu işin şakası yok.
Şaseler opto kuplörden önce ve sonra kendi aralarında birleştirilir. İki bölüm ayrı olmayacaksa neden opto kullanalım?

Yusuf usta

Hocam etmeyin, faz çarpar, nötr çarpmaz. köprü diyotun eksi ucu orası. şu an bir köprü diyota ikiyüz yirmi volt verdim. eksi ucunu elimle tuttum. sonra yazıyorum size. yapmayın etmeyin. şemaya bakarak şifahen yazıyorsunuz. orada ortak şase kullanılması devrelerin ayrı olmalarına halel getirmez. pozitif uç yoksa negatif uç tek başına hiçbirşeydir.

seron

yusuf usta merhaba.

bana kızmayacağını bilsem şöyle bir açıklamada bulunurdum. şöyle derdim mesela:

" o devrede belirtilmiş şase hattına elle dokunulursa (orası nötre bağlı ise) birşey olmaz normal şartlarda çarpılmazsınız.

o devrede şasi hattı değil de faz hattına dokunursanız yine çarpılmazsınız: belki biraz gıdıklar. bazı bilinçsiz elektrikçiler bu yolla kontrol kalemi kullanmadan fazı ayırdetmeye çalışır.

yani neticede çarpılmazsınız ama;

eğer o şasi hattına dokunan kişi çıplak ayakla betona basarsa, veya bir kolu ister istemez çalıştığı evde ya da atölyede duvara, fayansa bir yerlere değerse şiddetli çalpılır.

yanlış bilmiyorsam, nötr ile toprak arasında gerilim vardır.(219V teorik)
faz ile toprak arasında gerilim vardır.(220V teorik)

DEVRENİN GİRİŞ GERİLİMİNDEN İZOLASYONU YOKTUR. çarpılma riski çok çok yüksektir.

kaldı ki devreyi fişe taktığımızda o şasi hattının her zaman nötre denk geleceğini nasıl garanti edeceğiz? her seferinde kontrol kalemi ile kontrol edip, öyle mi kullanılacak?

dolayısıyla devre her halükarda elektrik kaçırıyor"

derdim. ama kızarsın. :)

Yusuf usta

ben kızmıyorum da, bana kızan çok oluyor nedense Seron :)
seron, gözden kaçırdığınız nokta şu:

orada ac gerilim yok ki? diyot üzerinden geliyor. doğru akımda eksi uç asla çarpmaz. suya girsen de çarpmaz toprağa girsen de çarpmaz.
prize takınca oraya nötr ya da faz gelmez. diyot üzerinden sadece eksi gerilim geçer. eğer diyottan o kadarcık bile sızıntı olacaksa zaten o diyotun diğer ucu da faza ya da nötre bağlı, patlaması lazım...

dc gerilim var ve eksi ucundasın her türlü... ha, diğer elini artı uca koyarsan selametle... namazı bülent ersoy kıldırsın :)
dene kardeşim gör, çıplak ayakla yere bas çarpılırsan eğer adresim belli gel sen de beni çarp :)

çarpmaz kardeşim. çarpmaz... kontrol kalemi koy orada ışık yanmaz.
sevgiler...

yapan arkadaşa not:
eğer bu diyaloglar seni korkuttuysa, çarpılırım diye düşünüyorsan yani, (ki 220 ile kullanacaksan tabi, yoksa ki senin motor ac 24 v falan sanırım)  sözünü ettiğimiz şase birleştirmesini yapmayabilirsin. sorun olmaz.

Yusuf usta

@asma
o halde 400V bir kondansatörü şarj edip elinize alınca eksi ya da artı ucu tek dokunuşla sizi çarpmalı mı? DC gerilim ve negatif şase... bir daha düşünün lütfen.

seron

yusuf abi bizler hiçbirimiz sana kızmıyoruz. ;D
ama ben idda ediyorum, o devre çarpar. mesele doğru akıma çevirilmesi değil; nötr ya da faz hatıının yarım dalgalar halinde de olsa o diyodun üzerinden devreyi tamamlayacak olması. bunu sana ispatlarım ama imkanlarım çok kısıtlı.

fakirliğin gözü gör olsun iyi bir cep telefonu veya kamera alamıyorum ki videoya alıp sana göstereyim. hatta demin evde bu konuyu ispat edebilir miyim yoksa rezil mi olurum diye denedim ve denememle çarpılmam bir oldu...

benim evde devamlı kulladığım led ışıldaklar var. kendi yapımım. bu led ışıldaklar seri kondansatör mantığıyla çalışıyor. seri kondansatörün hemen önünde 4x1N4007 köprüsü var. ben de senin gibi çarpmaz zannediyordum. bir gün ışıldağın pilini değiştirmek için mutfak prizine takılı ışıldağın piline dokunmamla yandım anam demem bir oldu. 6F22 pilin terminaline dokunmuştum. daha sonra devrenin arızalı olabileceğine hükmederek tüm ışıldakları kontrol kalemi ile kontrol ettim. tümünün (+) ve (-) terminallerinde yanıyordu.

"Allah allah bunda bir iş var" diyerek devreleri söktüm ve kontrol ettim.
sonda kafam dank etti: diyottan da geçse kendini tamamlıyor. buna binaen doğrultucu devresinin bir ucuna değdirdiğim kontrol kaleminin ışıldadığını gördüm. sadece bir uçta değil diğer uçlarda da yanıyordu.

beni affedin ben bunun teknik izahını yapamam ama idda ediyorum, çarpılırsın.

bunda gurur yapacak ya da öfkelenecek birşey yok. büyük üstad einstein bile hata yapmış:

einstein, evinin çitlerine aşağıdan delik açıyordu. deiklerin birisi büyük idi ve hemen yanına da bir iki küçük delik daha oluşturmaya çalışıyordu.

yakınından geçen komşusu selem vererek ne yaptığını sorunca üstad, yavrulayan anne kedi ve yavruları için delik açtığını söyledi.
komusu ise şaşırark iyi de sadece bir büyük delik açmasının yeterli olacağını, hem annenin hem de yavruların oradan geçebileceğini, o halde diğer küçük deliklere gerek olmadığını söyleyince, üstad einstein şaşırıp duraklar ve "doğru ya!" der.

klocaaaa einstein üstad yanılabilyor ve basit bir hata yapabiliyorsa yusuf üstad neden yapmasın? ;D

bence bize inanmazsanız bir doğrultucuyu 220ye bağlayıp kontrol kalemi ile kontrol edin.

kondansatör örneğinizde haklısınız. orada gözden kaçırdığınız şey AC alternanslarının yarım dalga bile olsa kendini topraklamadan tamamlayabildiğidir. DC ise tamamlayamaz.

Yusuf usta

arkadaşlar, kafadan konuşmayın, ben var sayımla mı konuşuyorum acaba?
aç bir power bak...
aç bir laptop adaptörü bak,
aç bir monitör içi bak...
en kötüsü örnekte bile her iki şase arasında bir highvoltage kapasitör vardır. E sizin tanıma göre kondansatör zaten Ac geçirgeni değil mi? neden çarpmıyorlar acaba kimseyi? korkarım bunlar bizi çarpmıyor diye power ve adaptör üreticilerini sihirbaz ilan edeceğiz yakında. DC akım tek kutupla çarpmaz. diyottan sonraki akım eksi periyot olarak -220 ile o arası gider gelir. çarpmaz. bu kesin bilgidir yayalım :)

ayrıca toprak hattı tüm - uçlara bağlanıyor. bizim şemada da toprak bağlantısı gayet açık. fakat o toprak bağlantı kablosunu ben şu ana kadar hiç kullanmadım, bir kez de çarpılmadım. monitör içindeki toprak kablosunu metal gövdeye vidalamazsanız çarpılmıyorsunuz. bu da kesin bilgi yayabilirsiniz. :)

seron

ben bu konunun uzamasını istiyorum; çünkü anlamadım. konuyu açan arkadaşa da yardımı unutmayalım tabi ki.

şimdi şöyle düşünelim. ben tam bir cahilim. hiçbir bilgim de yok. bana bu durumu nasıl izah edersiniz:

neden evdeki ışıldak devrelerinin pil bağlantılarına, ya da diyot köprüsündeki herhangi bir çıkışa ayağım cıbıl iken dokunduğumda çarpılıyorum ve bu terminale ya da diyot köprüsüne kontrol kalemi dokundurduğumda neon lambası yanıyor?

bu arada videoyu da yükleyedur. ;D

seron

bu arada özeür dileyerek ekliyorum:
yusuf ustanın 6 nolu mesajında vermiş olduğu devrede dikkat edilirse devrenin şasisi topraklanmışıtr. dolayısıyla eğer toraklama sağlam yapılmışi ise GRAM çarpma riski bulundurmaz.

yalnız devreye dokunan arkadaş faz ile toprak arasına dokunursa saçları baya bir şekil olur.  :)

https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2015/07/i2493bzw9xg.jpg

Kemal88

Eğer şebeke gerilimini, doğrultup DC ye çevirirseniz, DC nin pozitif kutbuna değdiğiniz zaman zaten direk gidersiniz çünkü akım üzerinizden geçerek, toprak üzerinden kendini tamamlayacaktır çünkü şebekeden izole değildir. Fakat nötr e dokunduğunuz zaman bunun garantisi yoktur. Yani çarpıladabilirsiniz çarpılmayadabilirsiniz. Bu bence nötr hattınızın taşıdığı gerilimle alakalıdır. TT şebekelerde, nötr hattı topraklıdır fakat voltaj taşımayacağını garanti edemez. Çarpılmamayı garanti etmek için araya zaten izolasyon trafosu, optocoupler vs gibi ihtiyaca göre bişi konulabilir ki buda, tek kutba yada iletkene vs değdinizde, akımın üzerinizden toprağa geçip döngüyü tamamlamasını engellemektedir. Benim elektrik bilgim çok yok fakat benim bildiğim bu. Eğer 12V DC nin - kutbu ile, şebekeden doğrultulan DC baranın - kutbu birleştirilirse, 12V un + ucuna dokunduğunuzda çarpar, çünkü referans noktaları aynı olduğu için akım üzerinizden geçerek topraktan kendini tamamlar. Fakat izolasyon trafosu, optocoupler araya koyarsanız, 12V un her iki ucuna dokunduğunuz zaman elektrik çarpılması gerçekleşir. Eğer kafanızda soru işareti varsa proteusda basit bir simülasyon epey işinize yarayacaktır. Güvenlik, gürültü vs gibi nedenlerden dolayı, referans noktaları birbirinden kesinlikle ayrılmalıdır.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

mehmet4207

Yusuf hocam. Dediginiz yerlere baktim bi sorun yok. Mosfetin gate ucuna 4.9 V geliyor. Pwm sinyaliyle oynadikca opto cikisinda mega ohm civarinda bi degisme olmuyor. 10k ile 4 k arasi degisme oluyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: mehmet4207 - 03 Ağustos 2015, 20:39:52Yusuf hocam. Dediginiz yerlere baktim bi sorun yok. Mosfetin gate ucuna 4.9 V geliyor. Pwm sinyaliyle oynadikca opto cikisinda mega ohm civarinda bi degisme olmuyor. 10k ile 4 k arasi degisme oluyor.

devrenin alt lehimli yüzeyi ile üst malzeme görüntüsünü içeren iki resim yükleyebilir misin, net görüntü olsun mümkün mertebe. daha kolay nokta atışı yaparız. Eğer yükleyemiyorsan aşağıda ok işaretli yerdeki voltajları bilmek istiyorum. pwm sinyalinin ne kadar olduğu önemli değil, herhangi bir durumda o iki noktada ayrı ayrı  kaç volt var. ve sana söylediğim işlemi yaptın değil mi, s1 anahtarı şemadaki konumda ve enerji potans üzerinden değil de direkt gidiyor değil mi?

ayrıca bu devrenin beslemesini ne ile yapıyorsun?

not: ayrıca magazin olsun rating artsın diye dövüştüğümüz Seron'la kapışmamıza yukarıdaki mesajıma eklediğim resimlerle devam ediyorum. Sen bize aldırma Mehmet, ambülansı ara gelsin :)

Kemal88

@Yusuf usta , resimde gösterdiğin iki referans noktaları arasına konulan kapasitör genelde 1nF değerinde en az 250V luk kapasitördür ve EMI iyileştirmesi için kullanılır. DC sinyali geçirmezken, yüksek frekanslı parazitler için kısa devre gibi davranır. Fakat, iki referans noktasının sizin değiminizle iki şasenin direk birleştirilmesinden çok farklıdır. X ve Y kapasitörleri olarak geçmektedir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kemal88 - 04 Ağustos 2015, 10:39:32@Yusuf usta , resimde gösterdiğin iki referans noktaları arasına konulan kapasitör genelde 1nF değerinde en az 250V luk kapasitördür ve EMI iyileştirmesi için kullanılır. DC sinyali geçirmezken, yüksek frekanslı parazitler için kısa devre gibi davranır. Fakat, iki referans noktasının sizin değiminizle iki şasenin direk birleştirilmesinden çok farklıdır. X ve Y kapasitörleri olarak geçmektedir.

peki sizi çarpacak kadar elektrik olan bir yere 1nf koymakla çarpmamasını garantileyebiliyor musunuz? yani açıkça: buraya dokunursam ben çarpılırım, dur bir nanoF kondansatörle seri olarak dokunayım o zaman kesin çarpmaz diyebiliyor musunuz?

ayrıca ben size fiş takılıyken kaç kez eksi voltaja dokunup çarpıldınız diye sorsam bir deneyiminiz var mı? Ben iki gündür masamda monitör power ve vga devresi içeren sac kılıfı fişe takılı tutuyorum. blok kondansatörün eksiye gelen gideni dokunduruyorum, hani sadece beni mi çarpmıyor bu zımbırtı diye...

Kemal88

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 11:16:42peki sizi çarpacak kadar elektrik olan bir yere 1nf koymakla çarpmamasını garantileyebiliyor musunuz? yani açıkça: buraya dokunursam ben çarpılırım, dur bir nanoF kondansatörle seri olarak dokunayım o zaman kesin çarpmaz diyebiliyor musunuz?

Çarpmamayı garantilemenin tek yolu dediğim gibi izolasyon trafosu veya optocoupler gibi ihtiyaca göre kullanılan, akımın insan vücudu üzerinden geçip döngüyü tamamlamasını engelleyen komponentler koymaktır. Senin gösterdiğin laptop adaptörleri genelde flyback topolojisini kullanır. Flyback zaten izolasyon içeren bir topolojidir yani şebeke ile çıkış birbirinden izolelidir. Bildiğim kadarı ile de bu gösterdiğin kapasitör de, flyback çıkışının - ucu ile şebekenin referans noktası arasına konulmuş. Çarpılmayı asıl engelleyen kullanılan topolojinin izoleli olmasıdır. Bu kapasitör ise ek güvenlik ve EMI standartlarını yakalamak için kullanılır. Yani tek başına kapasitör yeterli değildir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kemal88 - 04 Ağustos 2015, 11:33:55Çarpmamayı garantilemenin tek yolu dediğim gibi izolasyon trafosu veya optocoupler gibi ihtiyaca göre kullanılan, akımın insan vücudu üzerinden geçip döngüyü tamamlamasını engelleyen komponentler koymaktır. Senin gösterdiğin laptop adaptörleri genelde flyback topolojisini kullanır. Flyback zaten izolasyon içeren bir topolojidir yani şebeke ile çıkış birbirinden izolelidir. Bildiğim kadarı ile de bu gösterdiğin kapasitör de, flyback çıkışının - ucu ile şebekenin referans noktası arasına konulmuş. Çarpılmayı asıl engelleyen kullanılan topolojinin izoleli olmasıdır. Bu kapasitör ise ek güvenlik ve EMI standartlarını yakalamak için kullanılır. Yani tek başına kapasitör yeterli değildir.

hocam teknik açıdan iki şase arasında irtibat kurulursa karşı tarafın izoleli olmasının mantığı kalmaz bilgisini savunan @asma bakalım bu izolasyon açıklamanızı beğenecek mi diye bir im koyalım. çünkü flayback hiçbir zaman optokuplör kadar izole yapmaz. trafodan manyetik sıçramalar bobin teması bilmem ne kadar risk varken optokuplörde bu riskler sıfır...

yine de sizin açıklamanıza göre çarpacak kadar etkili voltaj varsa o noktada, bu voltaj 1nF üzerinden de geçse çarpacağına göre? karşıda nereye bağlı olduğunun önemi yok o zaman. izolasyonun da önemi yok. her türlü çarpması gerekmez mi? Artı, pratikte de çarpmıyor, teknik olarak mutlaka çarpar dersiniz başka açıklama yaparsınız o kısmını bilemem...

yani en fazla dersiniz ki,
ustam akıllı dur, çarpılmıyorum diye şansını zorlama, teknik olarak risklidir...

Kemal88

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 11:43:24hocam teknik açıdan iki şase arasında irtibat kurulursa karşı tarafın izoleli olmasının mantığı kalmaz bilgisini savunan @asma bakalım bu izolasyon açıklamanızı beğenecek mi diye bir im koyalım. çünkü flayback hiçbir zaman optokuplör kadar izole yapmaz. trafodan manyetik sıçramalar bobin teması bilmem ne kadar risk varken optokuplörde bu riskler sıfır...

yine de sizin açıklamanıza göre çarpacak kadar etkili voltaj varsa o noktada, bu voltaj 1nF üzerinden de geçse çarpacağına göre? karşıda nereye bağlı olduğunun önemi yok o zaman. izolasyonun da önemi yok. her türlü çarpması gerekmez mi? Artı, pratikte de çarpmıyor, teknik olarak mutlaka çarpar dersiniz başka açıklama yaparsınız o kısmını bilemem...

yani en fazla dersiniz ki,
ustam akıllı dur, çarpılmıyorum diye şansını zorlama, teknik olarak risklidir...

Valla abi, ben emin olmadığım konularda %100 benim dediğim doğrudur demem öle bişi zaten kastetmem. Bende bu X ve Y kapasitörleri konusunda yeniyim. Özellikle kitaplar bu kapasitörlerin değerleri, yerleşimi konusunda farklılıklar gösterirken benim kesin bişi sölemem güç. Ben kendi fikrimi söyledim okuduklarımdan hatırladığım kadarı ile. @asma ustamız deneyimli birisidir, onun dedikleri de doğru olabilir, tartışarak zaten doğruyu bulmamız uzun sürmeyecektir. Trafo veya optocoupler ile izolasyon sağlanabilir fakat referans noktaları kesinlikle direk birleştirilmemelidir. Trafo vs ile izole edilen iki taraf arasına dediğim kapasitörler konulmaktadır. Her iki tarafta DC sinyal varsa, bu izolasyonu bozmayacaktır. Kimi kaynaklarda, flyback çıkışının - ucu ile bu RTN diye de geçer, şebekeden gelen DC baranın + ucu arasına kapasitör koyulurken, kimisinde ise, bu - yada RTN ucu ile DC baranın - ucu arasına kapasitör koyulmaktadır. Yani kaynaklarda da belli bir standart yoktur. Fakat sen yine de her - uca dokunma :) Multimetre varsa, - uç ile toprak arasının voltajını ölç, dokunmaktan daha iyidir :)

Abi ayrica ilk basta paylastigin motor kontrol devresinde mosfet in drain ucu fazla birlestirilmistir, mosfet her iletimde oldugunda faz ve sase kisa devre ediliyor o yüzden sase uca dokunmak cok tehlikelidir. Saseler de birlestirildigi icin de, 12V uctaki - ye dokunmakta bi okadar tehlikelidir, sadece 12V a dokunsan dahi 12V un sagladigi akim uzerinden gecmis olacaktir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kemal88 - 04 Ağustos 2015, 12:02:15...............
Abi ayrica ilk basta paylastigin motor kontrol devresinde mosfet in drain ucu fazla birlestirilmistir, mosfet her iletimde oldugunda faz ve sase kisa devre ediliyor o yüzden sase uca dokunmak cok tehlikelidir. Saseler de birlestirildigi icin de, 12V uctaki - ye dokunmakta bi okadar tehlikelidir, sadece 12V a dokunsan dahi 12V un sagladigi akim uzerinden gecmis olacaktir.

ilk devre zaten 220 gibi insanı etkileyecek cins bir voltaja göre tasarlanmamış. orada da belirttiğim gibi farklı bir dizayn gerekiyor. örneğin faz direkt verilerek nötr uç devredeki çıkış elemanı üzerinden nötr şase ortak bağlantıyla kullanılıp, faz ölçülerek bilinçli şekilde prize takılabilir. zaten yazılım söz konusu olunca o devreyi yapmayacağı için arkadaş düzenleme kısmına girmedik hiç.

Kemal88

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 13:47:10ilk devre zaten 220 gibi insanı etkileyecek cins bir voltaja göre tasarlanmamış. orada da belirttiğim gibi farklı bir dizayn gerekiyor. örneğin faz direkt verilerek nötr uç devredeki çıkış elemanı üzerinden nötr şase ortak bağlantıyla kullanılıp, faz ölçülerek bilinçli şekilde prize takılabilir. zaten yazılım söz konusu olunca o devreyi yapmayacağı için arkadaş düzenleme kısmına girmedik hiç.

Yanlis dedim ilk devre degilde ikinci paylastigin optocoupler ile yapilan devreyi kastetmistim. O devrede hic bisi yapilmasa bile 12V un - ucu ile sebekedeki sase tarafi mutlaka ayrilmalidir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kemal88 - 04 Ağustos 2015, 12:02:15Abi ayrica ilk basta paylastigin motor kontrol devresinde mosfet in drain ucu fazla birlestirilmistir,

Alıntı yapılan: Kemal88 - 04 Ağustos 2015, 14:03:33Yanlis dedim ilk devre degilde ikinci paylastigin optocoupler ile yapilan devreyi kastetmistim. O devrede hic bisi yapilmasa bile 12V un - ucu ile sebekedeki sase tarafi mutlaka ayrilmalidir.

faz ile birleştirme yok orada, köprü diyotun eksi ucuna birleşik. ayrıca da toprak hattına bağlı

Kemal88

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 14:28:28faz ile birleştirme yok orada, köprü diyotun eksi ucuna birleşik. ayrıca da toprak hattına bağlı

Tamam - ucuna da birleşik fakat dikkat edersen enerji tarafı ile de gate e bağlı olarak drain ile source kısa devre ediliyor. Sen sadece D4 ve D5 e bakıyorsun, D2 ve D3 ün katot taraflarına bak ne dediğimi anlarsın.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kemal88 - 04 Ağustos 2015, 14:49:18Tamam - ucuna da birleşik fakat dikkat edersen enerji tarafı ile de gate e bağlı olarak drain ile source kısa devre ediliyor. Sen sadece D4 ve D5 e bakıyorsun, D2 ve D3 ün katot taraflarına bak ne dediğimi anlarsın.

orası öyle de,  şaseler ayrılsa da fark etmez orada her türlü çarpılırsınız zaten. tamamen dc akım olsa bile pwm yüksek frekansla sürerken o kısım her türlü tehlikeli. Ee yani, o kadar voltajla iş yapan adam artık o kadarını bilecek, başka yolu yok o işin. bizim burada sözünü ettiğimiz eksi uçlarının birleşmesi durumunun sorun teşkil edip etmeyeceği.

ayrıca ben 220 ile kullanacağını sanmıyorum arkadaşın, kendi verdiği örnek şemaya baktım, istediği voltaj yüksek değil.

Kemal88

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 15:01:45orası öyle de,  şaseler ayrılsa da fark etmez orada her türlü çarpılırsınız zaten. tamamen dc akım olsa bile pwm yüksek frekansla sürerken o kısım her türlü tehlikeli. Ee yani, o kadar voltajla iş yapan adam artık o kadarını bilecek, başka yolu yok o işin. bizim burada sözünü ettiğimiz eksi uçlarının birleşmesi durumunun sorun teşkil edip etmeyeceği.

ayrıca ben 220 ile kullanacağını sanmıyorum arkadaşın, kendi verdiği örnek şemaya baktım, istediği voltaj yüksek değil.

Tabi, şaseler ayrılsa da fark etmez. Fakat 12V un - si ile şebekedeki şasenin birleştirilmesi, 12V tarafı için tehlike doğuracaktır. Onun için kesinlikle birleşmemelidir. Optocoupler zaten izolasyon sağlar bildiğin üzere, fakat şaseler birleştirilirse, izolasyon bozulacaktır. Yani bu şekilde optocoupler ın kullanımı orada saçma olur.

Yusuf usta

Valla hocam illa da şaseler birleştirilsin diye baskı yapmıyorum, birleştirilirse de şemadaki gibi toprak hattına bağlanırsa sıkıntı yok zaten, Ben pratikte, uygulamada çarpmıyor diyorum.  yoksa bilimsel olarak riskli dersiniz, ben denedim beni çarptı şansa bırakmayın dersiniz orası size kalmış veya yapacak kişiye kalmış.

Marmara Üniversitesi öğrencilerine birkaç kez yapmıştım bu devreyi taaa 2007 civarındaydı. kimse de çarpılmadı. bu şemayı veren kişi de zaten hocaları. adam elektronik öğretiyor üniversitede demek ki var bir bildiği. ya da incelemeden etmeden "alın ülen bunu istiyorum sizden" deyip hatunuyla yemeğe çıkmış ve gerisini de umursamamış olabilir. :)

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 11:16:42peki sizi çarpacak kadar elektrik olan bir yere 1nf koymakla çarpmamasını garantileyebiliyor musunuz? yani açıkça: buraya dokunursam ben çarpılırım, dur bir nanoF kondansatörle seri olarak dokunayım o zaman kesin çarpmaz diyebiliyor musunuz?

ayrıca ben size fiş takılıyken kaç kez eksi voltaja dokunup çarpıldınız diye sorsam bir deneyiminiz var mı? Ben iki gündür masamda monitör power ve vga devresi içeren sac kılıfı fişe takılı tutuyorum. blok kondansatörün eksiye gelen gideni dokunduruyorum, hani beni mi çarpmıyor bu zımbırtı diye...
yusuf usta benim çarpılma deneyimim var :) hem de daha dün sana mesaj yazmadan evvel evde... doğrultcunun bir ucuna dokunduğumda çarpılıyorum ama ayağım da çıplak. senin çarpılmama nedenin ayağında iyi bir ayakkabı vardır; kendini topraktan izole etmişsindir. neyse sıkıntı yok ben konuyu netliğe kavuşturmak için uzatıyorum. arada atladığımız ayrıntı var diye düşünüyorum ondan. hatta bir video da ekliyeyim diyorum ama telefonum eski olduğundan videolarım pek iyi olmuyor. bir doğrultucuyu 220ye bağlayıp kontrol ederken kontrol kaleminin ışığı yanıyor!

Kemal88

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Ağustos 2015, 16:13:00Valla hocam illa da şaseler birleştirilsin diye baskı yapmıyorum, birleştirilirse de şemadaki gibi toprak hattına bağlanırsa sıkıntı yok zaten, Ben pratikte, uygulamada çarpmıyor diyorum.  yoksa bilimsel olarak riskli dersiniz, ben denedim beni çarptı şansa bırakmayın dersiniz orası size kalmış veya yapacak kişiye kalmış.

Marmara Üniversitesi öğrencilerine birkaç kez yapmıştım bu devreyi taaa 2007 civarındaydı. kimse de çarpılmadı. bu şemayı veren kişi de zaten hocaları. adam elektronik öğretiyor üniversitede demek ki var bir bildiği. ya da incelemeden etmeden "alın ülen bunu istiyorum sizden" deyip hatunuyla yemeğe çıkmış ve gerisini de umursamamış olabilir. :)

Toprak hattına bağlansa sorun olmayabilir fakat dediğim gibi izolasyon bozulmuş olur. Abi üniversitede ne hocalar var. Şimdi hoca var hoca var :) Yani şaselerin, referans noktalarını birleştirmenin mantığını çözemedim sadece. Yararı yok bildiğim kadarı ile tam tersine zararı var. O zaman optocoupler ın orada kullanılmasının mantığını nedir onu zaten çözemedim :) Neyse.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 04 Ağustos 2015, 16:21:23yusuf usta benim çarpılma deneyimim var :) hem de daha dün sana mesaj yazmadan evvel evde... doğrultcunun bir ucuna dokunduğumda çarpılıyorum ama ayağım da çıplak. senin çarpılmama nedenin ayağında iyi bir ayakkabı vardır; kendini topraktan izole etmişsindir. neyse sıkıntı yok ben konuyu netliğe kavuşturmak için uzatıyorum. arada atladığımız ayrıntı var diye düşünüyorum ondan. hatta bir video da ekliyeyim diyorum ama telefonum eski olduğundan videolarım pek iyi olmuyor. bir doğrultucuyu 220ye bağlayıp kontrol ederken kontrol kaleminin ışığı yanıyor!

sen çıplak ayakla nörüyon ortalıkta kardeşim :)

adam doktora girmiş, doktor demiş neyin var, demiş ki "doktor bey ahan da burama bastığımda feci ağrıyor"...
doktor demiş ki "be adam sen de basma! basma da ağrımasın Allah Allaaah..." :)

asma

seron çarpılman normal , bu konuda şüpelenmen de normal. Ama çarpıldığında akımın çıplak ayaklarından toprağa aktığını bildiğin halde şemada (hani şu 6. mesajda topraklama sembolü kullanılan) çarpılmaya sebep olacak akımın sessiz sedasız toprağa akacağını mı düşündün.
Kontrol kalemiyle faz kontrolü yaptığımızda da akım vucudumuzdan toprağa akar ve neon lamba ışıldar.
Ama çarpılmayız. Kaçak akım sigortası da atmaz.

1nF kondansatörün 50Hz deki direncini hesaplayıp 220V/50Hz de ne kadar direnç (empedans) göstereceğini hesaplarsanız akımı da bilir ve çarpıp çarpmayacağını biliriz. Bunun için deneme yapmaya gerek duymuyorum. (bence çarpmaz belki biraz gıdıklar  ;)  )

Güç devresinin şasesi ile kumandanın şasesi ayrı olmalı , birleştirilmemeli dedim. Şemada düz kabloyla birleştirilmiş.
İki nokta 1nF kondansatör veya 1Mohm dirençle birleştirilmemiş , kısa devre edilmiş.

Ben kimin kaç voltta veya hangi şartta çarpılabileceğini düşünmem , her hangi biri bu şartlarda tehlikedeyse önerilen devre için uyarıda bulunurum. Kaldı ki çözümü de belirttim.
Aksini ispatlak için ben dokunuyorum ve çarpılmıyorum gibi bir yorumlara cevap vermeyi de doğru bulmuyorum.

Konuyu açan arkadaşımızın sorununu çözmek daha öncelikli olmalı.

Kolay gelsin.

seron

kısaca bir ayrıntıya vurgu yapmaya kendimi mecbur hissettim:

evde yaptığım testlerde 1uF 1000V bir kondansatörün 40W ila 60W lık bir lambayı yakabildiğini gördüm. denemedim ama, GIDIKLAMAZ, bildiğin çarpar.

aynı şey, içinde 330nF-400V kullandığım ışıldaklarım için de geçerlidir. kusura bakmayın ben konuyu bu kadar dağıtmak istemezdim ama gözden kaçan küçük şeylere çok takılıyorum. "doğrultulmuş bir şebeke ceryanının nötrü (veya fazı), doğrultma köprüsünden sonra çarpmaz" deyince ille kendimi cevap vermek mecburiyetinde hissettim. neticede nötr hattı diyot üzerinden ve yarım dalga da olsa kendini tamamlıyor gözüküyor. o yüzden sordum zaten "ben niye çarpılıyorum?" diye.

edit: çok özür dilerim 1nF yi uF zannettim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 04 Ağustos 2015, 23:49:26"doğrultulmuş bir şebeke ceryanının nötrü (veya fazı), doğrultma köprüsünden sonra çarpmaz" deyince ille kendimi cevap vermek mecburiyetinde hissettim. neticede nötr hattı diyot üzerinden ve yarım dalga da olsa kendini tamamlıyor gözüküyor. o yüzden sordum zaten "ben niye çarpılıyorum?" diye.

Dc akımda faz olmaz.  ayrıca linkteki videoya bakınız.

https://www.facebook.com/video.php?v=1682028995363593

toyer

akım nedir?  elektron nedir ? yük nedir ?  akım nereden nereye akar? neden akar?

AphaniusMento

Herkese merhabalar.
Frekans değiştirme yoluyla 220 V, 3 kW, 4 HP, 2870 d/dk, 18 A, Kondansatör kalkış 280-333 µF / sürekli çalışma 50/450 µF/V olan bir elektrik motorunun devrini düşürmek için zamanında ekteki devreyi ve şemasını bulmuşum.

Şemayı paylaşan hocamız, altına şöyle bir not eklemeyi de ihmal etmemiş.

Oldukca güçlü bir hız kontrol devresi güç katında 1 adet FGA25N120 igbt kullanılmış.
Ayrıca aşırı yükleme karşı koruma bölümüde bulunuyor kontrol lm319 ve lm358 entegreleri üzerine kurulu igbt cd4050 ile sürülmüş.
DİKKAT Devrenin üst görünümünde (111364_7mg.jpg) 5 watt dirençlerin değeri 4.7ohm olarak yazılmış.
Bu değer hatalıdır bu dirençler 4.7k 5w olacak dikkat edin.

Şemadaki elamların değerleri ve listesine ulaşamadım.
Paylaşımı yapan hocamıza mail göndererek iletmesi ricasında bulundum. Ancak henüz cevap alamadım.
Şayet bu devredeki elemanların ne olduğu konusunda bilgisi ya da arşivinde bulunan arkadaşlarımdan iletmesini rica ediyorum.

Konu kirliliği yaratmamak için bu başlığa yazmanın uygun olacağını düşündüm.
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Flatron

https://320volt.com/230volt-10amper-motor-pwm-hiz-kontrol-igbt/
sayfadaki blok şemanın altında indirme linkleri var
Linkler çalışıyor .
Şemayı print edip tek tek işaretleyerek bir kağıda yada word a falan yazabilirsiniz

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Flatron - 25 Kasım 2015, 13:08:53https://320volt.com/230volt-10amper-motor-pwm-hiz-kontrol-igbt/
sayfadaki blok şemanın altında indirme linkleri var
Linkler çalışıyor .
Şemayı print edip tek tek işaretleyerek bir kağıda yada word a falan yazabilirsiniz

Hocam, her 3 linkte de eps format pcb baskı var. Başka birşey görünmüyor.
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Flatron

111364_29mg.jpg de şeması var
111364_7mg.jpg de ise pcb si ve malzemelerde var

fazlii

arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım. öncelikle devre şemasında  s1 anahtarının devamında bulunan sembolün ne anlama geldiğini çözemedim
ikinci olarak  pwm sinyalini  tam olarak nereden vereceğiz  şimdiden teşekkür ederim

fazlii

arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım. öncelikle devre şemasında  s1 anahtarının devamında bulunan sembolün ne anlama geldiğini çözemedim
ikinci olarak  pwm sinyalini  tam olarak nereden vereceğiz  şimdiden teşekkür ederim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın