röle olmadan lamba yakıp söndürmek

Başlatan adiga, 25 Temmuz 2015, 20:31:18

adiga

Üstadlarım elektroniğe hevesliyim 2 sorum olacak sizlere.
1) röle olmadan lamba yakıp söndürebilirmiyiz. Devre sürekli açık kalacak belirli bir zaman yanıp belirli bir zaman sonra sönecek bunu sürekli tekrarlayacak.
2) Eğer röle olmadan böyle bir şey olabiliyorsa röle neden kullanılıyor.

seron

röle ve transistörlerin karşılaştırılması, avantaj ve dezavantajlarını iyice araştırınız.

transistörler hızlı anahtarlama becerisine sahip, küçük ve hafif elemanlardır. ama başta ısı, aşırı güç olmak üzere belli başlı olumsuzluklara karşı dayanıksızdır.
röleler ise düşük anahtarlama hızına sahip daha hantal ve büyüktürler fakat, ısı yüksek güç uygulanması gibi durumlar bakımından çok daha dayanıklı ve sağlam elemanlardır.

dolayısyla rölemi kullanacaksınız transistör ya da FET gibi yarı iletkenler mi, bunu yapacağınız şeye göre kendiniz belirlemelisiniz.

lamba yakacağım demişsiniz. kaç volt kaç wattlık bir lamba? 220Volt mu 12volt mu?
220den bahsedeceksek yarıiletkenlerle de yapılabilir ama ısı vb sorunlarını çözebilirseniz. değilse röle kullanmak daha güvenli ve uygun olacaktır.
eğer 12V bir lamba yaktıracaksanız, elbette yarıiletken teknolojisinen faydalanmanız daha doğru olabilir...

adiga

Alıntı yapılan: seron - 25 Temmuz 2015, 20:49:06röle ve transistörlerin karşılaştırılması, avantaj ve dezavantajlarını iyice araştırınız.

transistörler hızlı anahtarlama becerisine sahip, küçük ve hafif elemanlardır. ama başta ısı, aşırı güç olmak üzere belli başlı olumsuzluklara karşı dayanıksızdır.
röleler ise düşük anahtarlama hızına sahip daha hantal ve büyüktürler fakat, ısı yüksek güç uygulanması gibi durumlar bakımından çok daha dayanıklı ve sağlam elemanlardır.

dolayısyla rölemi kullanacaksınız transistör ya da FET gibi yarı iletkenler mi, bunu yapacağınız şeye göre kendiniz belirlemelisiniz.

lamba yakacağım demişsiniz. kaç volt kaç wattlık bir lamba? 220Volt mu 12volt mu?
220den bahsedeceksek yarıiletkenlerle de yapılabilir ama ısı vb sorunlarını çözebilirseniz. değilse röle kullanmak daha güvenli ve uygun olacaktır.
eğer 12V bir lamba yaktıracaksanız, elbette yarıiletken teknolojisinen faydalanmanız daha doğru olabilir...
Üstadım 220 volt bir ampül yakacağım. Ama devreyi ampülün içine yerleştireceğimden röle kullanmak istemiyorum. Peki pic ile yapabilitmiyim bu işi.

seron

pic ile yapabilmen için pici 5V ile sağlıklı besleyecek en azından smps güç kaynağına ihtiyacın olacaktır. bu da ampulun içini epey kalabalık hale getireceği gibi ampulun içinde flamandan dolayı biriken ısı devreyi tahrip edecektir. bak yukarıda ne yazıyor: yarıiletken elemanlar ısı ve aşırı voltaj gibi şeylerden etkileneek bozulur. ayrıca... o devreyi ampul içine yerleştirmek için mecburen ampulu açarak içindeki vakumu öldürecek ve az da olsa içine basılmış ARGON gazını kaçırtacaksın.

o iş olmaz.

ama tahmin ediyorum ki kafanda güzel bir projen var.

eğer animasyonlu birşeyler yapmaya çalışıyorsan LED kullanmak şartıyla picli ya da yürüyen ışıklı birşeyler yapabilirsin. her halükarda içine güç kaynağı sığdırabilmen sorun olacaktır.

adiga

Alıntı yapılan: seron - 25 Temmuz 2015, 21:02:45pic ile yapabilmen için pici 5V ile sağlıklı besleyecek en azından smps güç kaynağına ihtiyacın olacaktır. bu da ampulun içini epey kalabalık hale getireceği gibi ampulun içinde flamandan dolayı biriken ısı devreyi tahrip edecektir. bak yukarıda ne yazıyor: yarıiletken elemanlar ısı ve aşırı voltaj gibi şeylerden etkileneek bozulur. ayrıca... o devreyi ampul içine yerleştirmek için mecburen ampulu açarak içindeki vakumu öldürecek ve az da olsa içine basılmış ARGON gazını kaçırtacaksın.

o iş olmaz.

ama tahmin ediyorum ki kafanda güzel bir projen var.

eğer animasyonlu birşeyler yapmaya çalışıyorsan LED kullanmak şartıyla picli ya da yürüyen ışıklı birşeyler yapabilirsin. her halükarda içine güç kaynağı sığdırabilmen sorun olacaktır.
bahsettiğim ampül tasarruflu ampüldür bu ampül üzerinden yorum yaparsan sevinirim.

seron

heeee baştan söyleyeydin ya :)

tasarruflu ampulun içersinde yeteri kadar yer olur genellikle. bu da ucuz bir cep telefonu adaptörünün ve hazırlayacağın basit ve küçük bir PIC devresini içine sığdırabileceğin anlamına geliyor. ancak tasarruflu ampullerin çalışma prensipleri gereği, içlerindeki devreyi kullanmaya devam edeceksin ki yine yer sorunu ortaya çıkar. tasarruflu bir ampulun(floresan lambaların) sık sık yakıp söndürme durumu ile ömürlerinin kısaldığını da bilmekte fayda var.

pic için ampulun kendi sürücü devresinden faydalansak bile bu oldukça zahmetli bir çalışma sürecei gerektirebilir; çnkü PIC ın ne kadar yer kaplayacağını henüz bimiyoruz. şayet yer sorununu halledebilirsek, floresan ampulu yakıp söndürme işi kolay bence.

yukarıda anlattığım tavsiyelerin nasıl uygulanacağını bilmiyorum; yalnız olmaz da demiyorum.

adiga

Alıntı yapılan: seron - 25 Temmuz 2015, 21:10:49heeee baştan söyleyeydin ya :)

tasarruflu ampulun içersinde yeteri kadar yer olur genellikle. bu da ucuz bir cep telefonu adaptörünün ve hazırlayacağın basit ve küçük bir PIC devresini içine sığdırabileceğin anlamına geliyor. ancak tasarruflu ampullerin çalışma prensipleri gereği, içlerindeki devreyi kullanmaya devam edeceksin ki yine yer sorunu ortaya çıkar. tasarruflu bir ampulun(floresan lambaların) sık sık yakıp söndürme durumu ile ömürlerinin kısaldığını da bilmekte fayda var.

pic için ampulun kendi sürücü devresinden faydalansak bile bu oldukça zahmetli bir çalışma sürecei gerektirebilir; çnkü PIC ın ne kadar yer kaplayacağını henüz bimiyoruz. şayet yer sorununu halledebilirsek, floresan ampulu yakıp söndürme işi kolay bence.

yukarıda anlattığım tavsiyelerin nasıl uygulanacağını bilmiyorum; yalnız olmaz da demiyorum.
yardımların için teşekkürler üstad.

serkan_48

Solid state roleyi arastirmani oneririm dostum picle olacak bisey degil. Sizin sorunuz guc elektronigi ile alakali. Bu nedenle verdigim anahtar kelimeyi arastirin takilirsaniz yine yardimci oluruz.

Koftelik seron sende arastir bakalim solid state role  nedir ne ise yarar nasil calisir?

seron

kıymalı ve baharatlı serkan_48  teşekkürler dediğin röleyi araştırdım,
ama arkadaşın işini görmüyor gibi görünüyor.
daha doğrusu onun asıl sıkıntısı yapacağı devrelerin tamamnının uygun yere sığıştırılması.
en azından basit bir FF bile yapsa, uygun güç kaynağı kullanması gerekecek.

serkan_48

seron

tabi ki ;D ama triyak nedir ne işe yarar bahsettiğin röle ile alakası nedir ben bilmiyorum ( ;) ) açıklarmısın lütfen...

asma

Alıntı yapılan: adiga - 25 Temmuz 2015, 21:05:30bahsettiğim ampül tasarruflu ampüldür bu ampül üzerinden yorum yaparsan sevinirim.
Merhaba
CFL içini açıp içine zamanlayıcı eklemek istiyorsunuz, sürekli enerjili olan bu lamba uzun süreli zaman aralıklarıyla yanıp sönecek, siz dışarıdan müdahale yapmayacaksınız. Doğru anlamış mıyım?
Önce şu linkteki bilgileri gözden geçirin:
https://320volt.com/enerji-tasarruflu-ampuller/
Sonra sizin verdiğiniz örnek bulunmadığı için içini açıp incelediğinizde göreceğiniz yapıdan bahsetmek için bir örneği inceleyeceğiz.
örnek:

Bu devrede R6 ve C2 elemanlarına müdahaleyi düşünebiliriz. R6 açık devre edilebilir veya C2 kısa devre edilebilir.
Bu uygulamayı küçük bir buton ile deneyebilirmisiniz? 220Vac ile çalışan devreye müdahale yaparken oluşabilecek her türlü problem için sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatırım. Tecrübeniz , bilginiz ve önlemleriniz olmadan bu işe başlamayın.

Bu yöntem işe yararsa çok küçük bir akımı , nispeten düşük gerilimde kapatıp açmak için küçük ve ısınmayan anahtarlama elemanı kullanabiliriz.  Yoksa küçük röle bile bulsak onun akımını sağlayacak devreyi (20-50mA) sığdırmak zor olur.

Zamanlama için kapalı ve açık kalma sürelerini belirtirseniz , triyak ile bir zamanlayıcı devresi düşünürüz. Siz de lambanın içine veya açma kapama düğmesinin içine (buat içine) mi monte edeceğinize karar verirsiniz. (lamba devresine hiç müdahale etmeden)

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın