Çok garip bir elektriksel sorun bakabilir misiniz?

Başlatan yilmazalprn, 25 Temmuz 2015, 18:05:27

yilmazalprn

Başlığa daha açıklayıcı bir şey yazmak isterdim fakat nasıl tanımlayacağımı bilmediğim ve kendimce ''Elektriğin doğasına aykırı bir sorun'' olarak tanımladığım sorunum şu : Salonumuzda bulunan ana prizlerden birine 6 lı uzatma kablosu bağlı ve bu 6'lı priz üzerinde 1-bilgisayar ekran güç kablosu,2-kasa güç kablosu,3-modem güç kablosu,4-ses sistemi güç kablosu ,5-yazıcı güç kablosu ve 6-televizyonun beslendiği güç kablosunun takıldığı bir 3 lü uzatma prizi bulunuyor. Evde şarteller attığında veya elektrikler gittiğinde daha sonra tekrar geldiğinde 6'lı prize takılı cihazlardan Bilgisayar ekranı dışında hepsi düzgün bir biçimde çalışıyor. Ekran'a bir türlü güç gelmiyor. Ekranın güç kablosunu söküp ekranı şu bahsettiğim 3 lü prize takıyorum ve ekran gücü alıyor. Sonra tekrardan ekranın ilk bulunduğu ve gücü alamadığı prize takıyorum bu kez doğru bi biçimde çalışıyor. Yani aynı hat üzerinde bulunan başka bir prizden start ı aldıktan sonra eski yerinde de normal bir biçimde çalışıyor. (bu kısım olayın özeti )Sorunun uzatma prizinde olduğunu düşündüm yeni bir 6 lı uzatma prizi taktım fakat değişen bir şey olmadı.Bu sorun neden olabilir ?
Olabildiğinde açıklayıcı anlatmaya çalıştım. Umarım anlamışsınızdır..

seron

uzatma kablosunun sorunlu olduğunu düşündüğünüz klemensinden o fişi çekip tekrar tekrar aynı yere takınca da aynı şey oluyor mu? oluyorsa bu ekranın güç devreleriyle alakalı bir durum olabilir. bazı durumlarda monitörler fişe takılır takılmaz start almayabilir(belki).

yilmazalprn

Evet aynı sorun devam ediyor yanındakilere de takıyorum yine sorun çözülmüyor. Sadece diğer uzatmaya takıyorum ordan startı alabiliyorum . Evdeki diğer prizlerde denemedim muhtemelen onda da start alır.

seron

doğru anlıyorsam,
gerek takılı kendi pirizinde gerekse başka pirizlerde aynı sonuca ulaşılıyor. bu, monitörünüzün güç devresinden kaynaklanığını kesin bir şekilde gösterir.
yani herhangi bir prizde iken bir kez çekildiğinde(ister sigorta atsın ister elektrik gidip gelmesi olsun ister fiş elle çekilip tekrar takılsın) elektrik bir kez gidip tekrar geldi mi, monitörünüz açılmayı reddediyor ki bu durum monitörün kasaya bağlanan kablosu aktif olduğu sürece (son durumu hatırladığı için) aslında normaldir. ikinci kez çekilip takıldığında ise monitör en sonki durumu unuttuğu için "sinyal yok" yazısı nı göstererek çalışmaya devam ediyor (bir nevi kendini reset etmiş oluyor).

bu durum zannımca çok normal. elektrik gidip geldiğinde monitörünüzü elle açacaksınız. kendisi açılmaz. boş boşuna başka prizlerle uğraşmayın. benim monitörler de benzer şekilde çalışıyor.

yilmazalprn

Ama sorun şu ki sinyal yok yazısı dahi gelmiyor .On/off butonuna basıyorum ekranda hareketlilik yok enerjiyi alsa monitör ledi kırmızı yanar fakat led hiçbir şekilde yanmıyor. 3lü prize taktığımda led yanıyor. Sonra ilk baştaki kendi prizindeki yere takıyorum yine normal bir biçimde çalışıyor. Acaba monitör güç katındaki kondansatörlerin şarj olması ile ilgili bir problem mi yoksa topraklama ile ilgili bir problem mi?

seron

olabilir.
bu kadar detaylı şekilde neden baştan yazmadınız? :)
topraklamadan ziyade kondansatör şişmesi durumu olabilir. tecrübeliyseniz monitörü söküp kontrol edin; değilseniz bir monitör tamircisine başvurun.
ama emin olmak için önce çoklu prizinizi söküp kabloların doğru bağlandığından ve herhangi bir yanma aksaklık olup olmadığından emin olun.
kahve ve mavi güç hattı, sarı-yeşil olan kablo topraklamadır.

yilmazalprn

Kusura bakmayın o kadar çok ince ayrıntı var ki hangisini anlaşılır bir şekilde yazacağımı şaşırdım. :D Bende kondasatörlerden şüpheleniyorum bir açıp bakayım .Şişmiş olanlar varsa değiştirebilirim. Umarım sorun buradandır. Teşekkürler cevapladığınız için.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın