0-50V, 0-10A Çıkış Ayarlı SMPS Projesi

Başlatan Kemal88, 15 Temmuz 2015, 23:47:47

toyer

lazer yazıcı kullan.    herhangi bir parlak (kuşe bir dergi sayfası falan olur beyaz yani temiz olmasına gerek yok.)

Kemal88

Yok lazer yazici kullaniyorum zaten ama kuse kagida toner duzgun yapismadi. Bugun bi daha deniyip sonucu yazarim.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Kemal88

Arkadaşlar yok olmuyor. Ne ütü ne laminasyon olacak iş değil. Laminasyon zaten olmuyor ütü de bugün denedim el işi ve kuşe kağıt ile olmuyor. Bırakın %95 i, %9.5 uğu bile geçmiyor. Toner dağılmaya başladı sıcaklıktan ama yine de geçmiyor. Çok az geçiyor. Ben pozitiv 20 ile yapıcam yoksa yok arkadaş ütü uğraşılcak şey değil. Benim zamanım kısıtlı oluyor zaten kimi zaman. Ütü ve laminasyon işinden caydım bi daha da yapmam.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Kemal88

Yine olmuyor, arkadaşlar laminasyon makinesinin ısısını yükselttim modifiye ederek yine de olmadı. Ütü de olmuyor. O kadar sinir oldum ki şu kısıtlı zamanda yapıyorum zaten. Yarın son bi yol kaldı laminasyon makinesinin termostatlarını yükseği ile değiştiricem. Şimdi geçici olarak plaket koymuştum alüminyum rezistans ile termostat arasına. Isı yükseldi fakat yetmedi. Yarın termostatları değiştiricem. O da olmazsa ben bırakıyorum. Yeteri kadar stresliyim zaten ekstra stresi kaldıramam.

Adnancoskun

Birde çıktınızı alıp düzgün fotokopi çeken bir yere götürün ve astetat kağıdına fotokopi cektirin ütü ile transfer etmeyi deneyin
Ben utu yöntemi ve elişi kağıdı ile yüzlerce devre çıkardım
Ve hatta parlak kağıda basılmış dergilerin sayfaları ile bile mükemmel çıkıyor, ütü sıcaklığını max yapıp sadece 30-40 saniye ütülüyorum, hiç bir sıkıntı olmuyor,
Hatta fotokopiyi kuşe kağıda çektirin bence sonuç elde edersiniz
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Flatron

Kemal birde arkadaşlarının , yada esnaf komşuların  yazıcılarında  aynı tür kağıtlara  alınan herhangi bir imaj çıktılarını, bakıra basmayı denersen muhtemelen farklar ortaya çıkacaktır.

Kemal88

@Adnancoskun ,abi ben ütüden caydım ya. Valla denemediğim metod kalmadı. Yarın dediğim gibi termostatları değiştiricem laminasyon makinesinin. Oldu oldu, olmadı yatar bu iş. Bıktım valla ya. Hesap kitap işinin gözünü seveyim ya.

@Flatron , abi onu denedim farklı yerlerden çıktı aldım yok. Olmamakta diretti ben pes ettim. Sadece dediğim yolu denicem. O da olmazsa şimdilik bırakıyorum.

Flatron

Aslında o kadar emek verdiğin iş olmayınca adamın tepesinin tası atar o konuda haklısın.
Acaba, plaketin önceden üstüne normal kağıt koyup hafif ısıtma daha sonra çıkıtıyı  basma işine  geçmeyi denedinmi aralarında çok fark olabiliyor

Kemal88

Alıntı yapılan: Flatron - 05 Kasım 2015, 21:08:41Aslında o kadar emek verdiğin iş olmayınca adamın tepesinin tası atar o konuda haklısın.
Acaba, plaketin önceden üstüne normal kağıt koyup hafif ısıtma daha sonra çıkıtıyı  basma işine  geçmeyi denedinmi aralarında çok fark olabiliyor

Öle abi, yani hesabını kitabını yap bilmem nesini yap toneri aktarmada sorun yaşa. Daha devrelerin çalışacağı belli değil belki PCB tekrar yapılacak. Onuda denedim abi. Olmadı. Pozitiv 20 70 küsur TL ona da artık para vermek istemiyorum. O da olmazsa o spreyi alır naparım bilmiyorum. O yüzden artık nefret ettim. Üniversitede proje yaparken o zamanda hiçbir şekilde mavi transfer kağıdı haricindeki kağıtlarda sonuç alamamıştım. Şimdi de aynı.

Flatron

Positiv 20 ile ben hiç pcb çıkarmadım ama Pos20 ile çalışan üniversitedekilen projelerini yapan ,bazı imalatlarıda olan bir arkadaşla 1-2 ay önce mükemmel pcb leri görünce bunları nasıl yapıyorsun dedim
"Positif 20 ile yapıyorum UV lamba olarakda öyle özel lamba kullanmıyorum normal florasan kullanıyorum demişti aydingere çıktı alıyormuş .Positiv 20 nin sıkılacağı pcb nin fazla aydınlık olmayan bir ortamda 30-40 derece gibi açı ile durması tam dik olmaması her bölgesine homojen sıkılması biraz beklenilmesi gerekiyor .NaOH de bildiğin süt kostikdi sanırım.BIM mağazalarındaki lavabo açıcıları da onlardan olması lazım
örnek bir uygulama
https://www.youtube.com/watch?v=p2kFazl-aEE

Kemal88

Valla abi pozitiv 20 en son care olarak kullanicam ama eger o da olmazsa ben bi daha hayatta teoriden oteye gecmem gecemem.

serkan_48

Ben sorunun hala tonerde oldugunu dusunuyorum. Birkac yerde denemis olman dusundurucu ama yinede isi ile plakete en azindan %60 - 80 aktarmis olman lazim. Olmamasi tonerden kaynakli oldugunu dusunuyorum.

Kemal88

Alıntı yapılan: serkan_48 - 05 Kasım 2015, 21:53:38Ben sorunun hala tonerde oldugunu dusunuyorum. Birkac yerde denemis olman dusundurucu ama yinede isi ile plakete en azindan %60 - 80 aktarmis olman lazim. Olmamasi tonerden kaynakli oldugunu dusunuyorum.

Yok abi baska yerlerden de cikti aldim yok olmuyo. %60 nerde abi keske. Denicem metodlar laminasyon ve pozitiv 20 baska da denemem, caydim.

haylaz

Alıntı yapılan: Kemal88 - 05 Kasım 2015, 22:00:44Yok abi baska yerlerden de cikti aldim yok olmuyo. %60 nerde abi keske. Denicem metodlar laminasyon ve pozitiv 20 baska da denemem, caydim.
Ben elisi kagıdı kullanıyorum utuleme islemi bitti zaman soguk su dolu kaba atiyorum sonuc gayet iyi

Kemal88

Alıntı yapılan: haylaz - 05 Kasım 2015, 22:36:37Ben elisi kagıdı kullanıyorum utuleme islemi bitti zaman soguk su dolu kaba atiyorum sonuc gayet iyi

Yok dostum dogrudur yapiyosunuz da ben yapamiyorum olmuyo yani nefret ettim artik. Dedigim seyleri denicem artik onlar da olmazsa ben bu isten anlamiyorum dicem bitircem proje mroje isini.

yolcu27

Bence sorun utude her toner ve kağıt ile denemişsiniz olmamış. Değiştirmediğiniz bir isiticiniz kalmış laminasyon ve ütü yeterli gelmiyordur. Başka bir ütü bulabilirseniz birde onunla deneyin.

Kemal88

Alıntı yapılan: yolcu27 - 06 Kasım 2015, 10:26:11Bence sorun utude her toner ve kağıt ile denemişsiniz olmamış. Değiştirmediğiniz bir isiticiniz kalmış laminasyon ve ütü yeterli gelmiyordur. Başka bir ütü bulabilirseniz birde onunla deneyin.

Fakat utu de toner dagilmaya basladi sicaktan ama yine de gecmedi. Laminasyonu da son kez denicem. Pozitiv 20 en son care. Oldu oldu.

Flatron

Alıntı yapılan: Kemal88 - 06 Kasım 2015, 11:12:20Fakat utu de toner dagilmaya basladi sicaktan ama yine de gecmedi. Laminasyonu da son kez denicem. Pozitiv 20 en son care. Oldu oldu.
Kemal en iyi çıktının ,yada sonuçlarının fotoğrafı varmı?
HP laser jet 1102 de dergi sayfaları bile 20-30 sn lik  maximum sıcaklıkta ütüleme  ile bile idare eder sonuç verirken sende hiç olmaması çok ilginç

Kemal88

Alıntı yapılan: Flatron - 06 Kasım 2015, 11:36:13Kemal en iyi çıktının ,yada sonuçlarının fotoğrafı varmı?
HP laser jet 1102 de dergi sayfaları bile 20-30 sn lik  maximum sıcaklıkta ütüleme  ile bile idare eder sonuç verirken sende hiç olmaması çok ilginç

Fotograf cekmedim abi plaketleri temizledim bugun laminasyonun isisini biraz daha yukseltip denicem. Gelismeleri yine yazarim.

Kemal88

Evet laminasyonda olmuyor, tek care pozitiv 20 o da en erken ctesi elime ulasir. Haftaya da onu denerim artik. Herkese cok tesekurler.

haylaz

İnce zımpara ile zımparalayıp cifle yıkıyorum plaketi sonrada asitonla siliyorum ondan sonra elisi kagidiyla baskı yapıyorum sonuc nerdeyse pnp kagıdina yakin oluyo bide böyle dene istersen

Kemal88

Alıntı yapılan: haylaz - 06 Kasım 2015, 20:13:43İnce zımpara ile zımparalayıp cifle yıkıyorum plaketi sonrada asitonla siliyorum ondan sonra elisi kagidiyla baskı yapıyorum sonuc nerdeyse pnp kagıdina yakin oluyo bide böyle dene istersen

Yok dostum olmadı defalarca denedim. Bi yerde muhakkak yanlış yapıyorumdur ama artık bıraktım. Pozitiv 20 tek umudum. Başka artık ütü ve laminasyon olayını denemem bi daha. Teşekkürler yinede.

Kemal88

Arkadaşlar pozitiv 20 de olmadı. Daha düzgün sıkmayı beceremedim. Ben projeyi bırakıyorum çünkü sadece PCB yapımı ömrümden ömür götürdü. Ben tamamen teoriye dönüyorum. Projeyi bekleyen arkadaşları da hayal kırıklığına uğrattığım için kusura bakmayın. İlerde belki dönerim bi daha ama benden şimdilik bu kadar. Yani bi insan bu kadar beceriksiz olabiliyosa gerisini siz düşünün. Herkese teşekkürler.

haylaz

Alıntı yapılan: Kemal88 - 10 Kasım 2015, 20:16:52Arkadaşlar pozitiv 20 de olmadı. Daha düzgün sıkmayı beceremedim. Ben projeyi bırakıyorum çünkü sadece PCB yapımı ömrümden ömür götürdü. Ben tamamen teoriye dönüyorum. Projeyi bekleyen arkadaşları da hayal kırıklığına uğrattığım için kusura bakmayın. İlerde belki dönerim bi daha ama benden şimdilik bu kadar. Yani bi insan bu kadar beceriksiz olabiliyosa gerisini siz düşünün. Herkese teşekkürler.
Pes etme bence ben pcb basmayi adam akıllı ögrenicem die kaç para döktüm bir bilsen eger sen basamoyosan baskıyı serigrafcıya yaptır

Kemal88

Arkadaslar en iyi sonucu fotograf kagidi ile aldim. Dun video izledim adamin biri ucuz laminasyon makinesi ve fotograf kagidi ile pcb yapiyodu. Laminasyon makinesini modifiye etmistim isi olarak. Bakir plaketi almamaya basladi icine, iki tane plastik disli birbirini itiyordu. Nerdeyse hepsini laminasyon makinesi ile yaptim bazen utu kullandim sonuc %70 falan basariliydi. Acele ettigimden olmadi. Bugun o iki disliyi yapistirip yarin tekrar denicem ama umidim var bu sefer. Bu kez eritme de sorun yasadim. Dun cok sinirlenmistim herkes bilir. Yarin tekrar deniyip sonuclari yazarim. Bu arada laminasyon makinesi olympia a330. Eger cok basarili sonuc alirsam yarin, laminasyon makinesini nasil modifiye ettigimi ve dislileri nasil duzelttigimi gosteririm. Aldigim laminasyon makinesi en ucuzlarindan 124 tl civari. Modifiye ile utuden kurtulma sansimiz var gibi.

Makinenin dislilerini yapistirdim. Simdi makine bakir plaketi her kosulda aliyo hic takilmiyo. Aldigi gibi direk cikartiyo. Yarin da insallah sadece laminasyon makinesini kullanarak pcb yi basarili bi sekilde yapabilirim. Ayrica gramaj olarak 150 gr likti ve lazer yazici icindi. Ink jet olanlarda toner durmuyo. Alirken o da aklinizda olsun.

toyer

ferrite core neden gap bırakmak zorundayız kemal kardeşim. Hala kafam almadı bu gap işini ?
iron powderla inductor hesaplarken gap falan hesaplamıyor kitap ama ferritle hesaplarken gap hesaplıyor. 

iron powder için 0.3 T da flux akıtarak hesaplıyor, ferrite için 0.22 için.    ferrite 0. 22 de doyuma ulaşmayacagına göre neden gap koyuyor bu adam ?

http://d1.amobbs.com/bbs_upload782111/files_53/ourdev_725050HHOGA4.pdf

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 15 Kasım 2015, 00:04:28ferrite core neden gap bırakmak zorundayız kemal kardeşim. Hala kafam almadı bu gap işini ?
iron powderla inductor hesaplarken gap falan hesaplamıyor kitap ama ferritle hesaplarken gap hesaplıyor. 

iron powder için 0.3 T da flux akıtarak hesaplıyor, ferrite için 0.22 için.    ferrite 0. 22 de doyuma ulaşmayacagına göre neden gap koyuyor bu adam ?

http://d1.amobbs.com/bbs_upload782111/files_53/ourdev_725050HHOGA4.pdf

Cunku enerji hava araliginda saklaniyor. Powder core olanlarda ise kendi ic malzemesinden dolayi gereken enerji materyalin kendisinde saklanabiliyor. Ferrite de ise enerji nuvenin icinde saklanamadigi icin hava araligi birakmak zorundadir.

toyer

Alıntı yapılan: Kemal88 - 15 Kasım 2015, 00:42:39Cunku enerji hava araliginda saklaniyor. Powder core olanlarda ise kendi ic malzemesinden dolayi gereken enerji materyalin kendisinde saklanabiliyor. Ferrite de ise enerji nuvenin icinde saklanamadigi icin hava araligi birakmak zorundadir.
energy= (LxIxI)/2  watt-seconds.   
burada gaple ilgili bir ifade yok.

kifvet

Alıntı yapılan: toyer - 15 Kasım 2015, 01:19:22energy= (LxIxI)/2  watt-seconds.   

@toyer ifadede ki Lnin sence hava ile bir ilişkisi yok mu?!

toyer

Alıntı yapılan: kifvet - 15 Kasım 2015, 01:45:02@toyer ifadede ki Lnin sence hava ile bir ilişkisi yok mu?!

ferrite yapılacak olan inductor.
Step No. 1 Design a linear dc inductor with the following specifications.
1. Inductance, L = 0.0025 henrys
2. dc current, I0 = 1.5 amps
3. ac current, AI = 0.2 amps
4. Output power, P0 = 100 watts
5. Regulation, a = 1.0 %
6. Ripple Frequency = 200 kHz
7. Operating flux density, Bm = 0.22 tesla
8. Core Material = ferrite
9. Window utilization, Ku = 0.4
10. Temperature rise goal, Tr = 25°C

iron powder yapılacak olan inductor.
1. Inductance, L ... = 0.0025 henrys
2. dc current, I0 .............................. . ............................................................................. = 1.5 amps
3. ac current, AI ... = 0.2 amps
4. Output power, P0 ... = 100 watts
5. Regulation, a ... = 1.0 %
6. Ripple Frequency ... = 20 kHz
7. Operating flux density, Bm ...................................................................................... = 0.3 tesla
8. Core Material ... = MPP
9. Window utilization, Ku ............................................................................................ = 0.4
10. Temperature rise goal, Tr ....................................................................................... = 25°C

linkini verdiğim kitapta ki örnek hesaplamalar bunlar.  chapter 8 de ferrit chapter 9 da mpp. 

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 15 Kasım 2015, 01:19:22energy= (LxIxI)/2  watt-seconds.   

O gereken enerji. Hava araligi artikca enduktans duser. Benim hesaplarda da yer alan hava araligi ve enduktans ile ilgili formul var. hepsi birbiriyle baglantili tek yada bi iki formule bakarsaniz bisi anlamamaniz normal. Benim hesaplara bile baksaniz projenin, o zaman neyin nerden geldigini anlarsiniz. Olay nuvenin malzeme farkliligindan dolayi. Gereken enerji hep ayni ama bu enerji malzemeden malzemeye farkli yerlerde saklaniyor.

toyer

Alıntı yapılan: Kemal88 - 15 Kasım 2015, 12:06:09O gereken enerji. Hava araligi artikca enduktans duser. Benim hesaplarda da yer alan hava araligi ve enduktans ile ilgili formul var. hepsi birbiriyle baglantili tek yada bi iki formule bakarsaniz bisi anlamamaniz normal. Benim hesaplara bile baksaniz projenin, o zaman neyin nerden geldigini anlarsiniz. Olay nuvenin malzeme farkliligindan dolayi. Gereken enerji hep ayni ama bu enerji malzemeden malzemeye farkli yerlerde saklaniyor.
gördüğüm kadarıyla bütün iş b-h curveleriyle alakalı.  gap oldugunda H eğrisi yatıyor. buda daha yüksek akımlarda aynı B değeri ile daha yüksek H değeri elde edebilmemiz demek. dolayısıyla akım arttıgı için LxIxI da ki depolanabilen enrjide artıyor. 
Burası doğru ise bu kısım bizim gap kullanma zorunluluğumuzu doğurmuyor.  Ferrit seçtik illa gap koymamız lazım demek olmuyor.  Malzememin B-H karekteristiğine göre gap koymamız veya koymamamıza gerek yok gibi bir yorum çıkarıyorum ben.

çıkarımlarım doğru ise eğer , matematiğyle alakalı şöyle bir ricam var. bir ferrit core üzerinde gapsiz ve gapli bir hesapla neden gap koymamız gerektiğinin izahı.

Flatron

Burada izah ediliyor
http://powerelectronics.com/content/why-have-air-gap
(linkin sonunda bu izahı yapan kişinin kitabının ismi var onun kitabının 2.bölüminde de detayları var)

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 15 Kasım 2015, 14:09:49gördüğüm kadarıyla bütün iş b-h curveleriyle alakalı.  gap oldugunda H eğrisi yatıyor. buda daha yüksek akımlarda aynı B değeri ile daha yüksek H değeri elde edebilmemiz demek. dolayısıyla akım arttıgı için LxIxI da ki depolanabilen enrjide artıyor. 
Burası doğru ise bu kısım bizim gap kullanma zorunluluğumuzu doğurmuyor.  Ferrit seçtik illa gap koymamız lazım demek olmuyor.  Malzememin B-H karekteristiğine göre gap koymamız veya koymamamıza gerek yok gibi bir yorum çıkarıyorum ben.

çıkarımlarım doğru ise eğer , matematiğyle alakalı şöyle bir ricam var. bir ferrit core üzerinde gapsiz ve gapli bir hesapla neden gap koymamız gerektiğinin izahı.

E zaten dediklerimle aynı şeye denk geliyor. Malzemenin kendi iç yapısı B-H grafiğine etki edecek. Blogumda da B-H grafiği ile anlatmıştım trafo ve manyetizma temellerinde. Hem enerji depolamak için hem de nüveyi saturasyona sokan artık akı olan Br residual akıyı düşürmek için gap bırakılır. Flatron abimizin de verdiği kaynak olan Keith Billings in kitabından almıştım blogtaki anlatımı. O yüzden anlattıklarım onunkiyle aynıdır.

toyer

air gap koymanın ne işe yaradığıyla ilgili yukarıda yazmıs olduğum kısım doğru sanırım değil mi ?

benim anlamadıgım ferrite le hesaplama yapılırken direk air gap hesabı veriliyor. bu airgapin konulmasının gerekliliği veya gereksizliği nereden cıkıyor onunla alakalı bir hesap göremiyorum. onu soruyorum.

http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19640013113.pdf   

soyle bir kaynak var inceleme fırsatınız olursa bi inceleyin kemal bey. belki sorumun cevabı burada vardır. ben göremedim henüz ama belki siz görebilirsiniz. bu konuda benden cok daha geniş bilginiz var.

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 15 Kasım 2015, 16:50:10air gap koymanın ne işe yaradığıyla ilgili yukarıda yazmıs olduğum kısım doğru sanırım değil mi ?

benim anlamadıgım ferrite le hesaplama yapılırken direk air gap hesabı veriliyor. bu airgapin konulmasının gerekliliği veya gereksizliği nereden cıkıyor onunla alakalı bir hesap göremiyorum. onu soruyorum.

http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19640013113.pdf 

soyle bir kaynak var inceleme fırsatınız olursa bi inceleyin kemal bey. belki sorumun cevabı burada vardır. ben göremedim henüz ama belki siz görebilirsiniz. bu konuda benden cok daha geniş bilginiz var.

Evet o söledikleriniz doğru. Gereklilik ferrit i nerde nasıl kullanacağınıza bağlıdır. Bununla ilgili hesaptan ziyade materyalin iç yapısı ile ilgilidir. Bunu da kitapların hepsi nedense söylemiyor. Ama bu yine B-H grafiğinden çıkıyor.

Söyle söliyim. Örneğin common mode emi filtresi için ferrit toroid nüve kullanacaksınız. Bu tip emi filtrede kullanılan ferrit nüvede boşluk bırakılması gerekmediği kitaplarda yazmaktadır. Çünkü kitabın anlattığına göre nüve içinde artık akı ve Bdc dediğimiz dc akı oluşmayacaktır. Çünkü birbirine ters iki sarım olduğu için nüve içindeki akı alternans yapacak biçimde dolaştığından Bdc den ziyade Bac akısı yer alacaktır. O yüzden burada ferrite nüve kullanımında air gap gerekmemektedir. Ayrıca enerji de bu tip filtrede depolanması gerekmediği için ferrit nüve gapsiz olarak kullanılabilmektedir. Fakat aynı tip filtrede powder core yada diğer nüvelerde kullanılabilmektedir. Fakat burada amac minimum tur ile maksimum endüktans yakalamak olduğu için direk ferrit nüve alınır ve gap olmadan sarılır. Buradaki hesaplarda gap olmayan formüller kullanılabilir.

Diğer yandan, üzerinde dc akı ve residual dediğimiz artık akı oluşacak olan yerlerde mesela çıkış şok bobini gibi yerlerde, ferrit nüvede gap li formül kullanılır. Nedeni işte hepimizin anlattığı B-H grafiğindeki H ı sağa doğru çekip, artık akıyı düşürmek ve akım için yeteri kadar alan bırakmaktır. Ayrıca dediğim gibi ferrit nüvenin iç yapısından dolayı enerji nüvede saklanamaz. Bu enerji hava boşluğunda saklanacaktır. Aynı yerde powder core yada diğer nüveleri de kullanabiliriz. Fakat burada powder core vs gibi nüveler kullansak dahi nüvenin içinde gereken enerji depolanamayabilir. Nüvenin kendi iç yapısında yeteri kadar eğer enerji depolanamıyor ise powder core nüvede bile hava boşluğu bırakılabiliyor. Yani nadirende olsa gerekebiliyor. Ama hesap kitap ve formülleri iyi analiz edip kullanmamız lazım.

H ın yataydaki hareketini akım kontrol eder. Eğer B-H grafiği dikey eksene ne kadar yakın olursa çok ufak bir akım artışında yada dc üzerinde salınım yapan ac akım ve akısında B direk Bsat değerine ulaşacaktır. Ama gap bıraktığımızda endüktans ile birlikte permeabilite düşecektir. B = uH olduğu için u düştüğü için H artmak zorunda kalacaktır. Dolayısı ile H sağa doğru kayıp değeri artacaktır. B burada aynıdır, sabittir. Yani gap ve gapsiz B nin aynı değerdeki halini karşılaştıralım. Öte yandan powder core nüvelerde u çok daha düşük olduğu için ve Bsat değeri daha yüksek olabildiği için H için sağ tarafta yatayda geniş bir alan kalacaktır. Yani B-H grafiği materyalin iç yapısından dolayı istediğimiz gibi olduğundan gap bırakılması gerekmemektedir. O yüzdendir ki ferrit yada powder core nüvede 0.2T gibi istenilen akı değeri ile hesaplama yaparız. Powder core nüvelerde daha yüksek alınabilmektedir.

Formüllerden ve B-H grafiğinden kendinizde çıkartabilirsiniz.

Trafo ve bobinle alakalı transformer and inductor design handbook kitabını şiddetle öneririm. Verdiğiniz kaynakta evet yeteri kadar açıklama ve grafik yer almamış.

Flatron

Vay arkadaş adamlar 1964 de bunlarla uğraşıyorlarmış.(Döküman 1964 Tarihlide) ve fiyatıda 0,5 USD
Ben 1980 de Ankara'da transistörü zor bulurdum 

serkan_48

Demekki şu an onlar nerede düşünemiyorum. Ne ile uğraşıyorlar acaba?

Flatron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Kasım 2015, 18:47:52Demekki şu an onlar nerede düşünemiyorum. Ne ile uğraşıyorlar acaba?
Aynen Serkan .Ayrıca bu konu Ay'a insanlı araç göndermek ve geri getirmek gibi bir projenin yanında ıvır zıvır bir konu.
http://www.boston.com/bigpicture/2009/07/remembering_apollo_11.html

toyer

o kitap elimde mevcut zaten onu incelerken çıktı bu mevzu. bobin hesaplamakla ilgili bi excell hazırlamaya ugraşıyorum . çok fazla kitap, yayın, ap-note datasheet inceledim.  Hiç birisinde doğru düzgün bir kriter göremedim nereden baslamamız gerektiği konusunda.
http://www.mag-inc.com/products/ferrite-cores
burada mesela inductor design için tek kriter LxIxI değeri.  Power Design with Ferrite Cores  olan kırmızı yazı bir inceleyiniz. Bu firmanın bütün hesapları hep LxIxI ile alakalı.  bu değeri sağlayan her core uygundur diyorlar.

Diğer bir husus biz gap bıraktıgımızda Al değeri ve permaability değeri otomatik olarak düşüyor ve ferrite core powder iron core gibi kullanıyoruz. burada ki mantıgın altında ne yatıyor. direk powder iron  kullanalım? daha mı pahalı... vsaire... neden kasıyoruz ferrite kullanalım diye? üzerine gap açıyoruz gap le ugrasıyoruz falan ?

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 15 Kasım 2015, 19:19:22o kitap elimde mevcut zaten onu incelerken çıktı bu mevzu. bobin hesaplamakla ilgili bi excell hazırlamaya ugraşıyorum . çok fazla kitap, yayın, ap-note datasheet inceledim.  Hiç birisinde doğru düzgün bir kriter göremedim nereden baslamamız gerektiği konusunda.
http://www.mag-inc.com/products/ferrite-cores
burada mesela inductor design için tek kriter LxIxI değeri.  Power Design with Ferrite Cores  olan kırmızı yazı bir inceleyiniz. Bu firmanın bütün hesapları hep LxIxI ile alakalı.  bu değeri sağlayan her core uygundur diyorlar.

Diğer bir husus biz gap bıraktıgımızda Al değeri ve permaability değeri otomatik olarak düşüyor ve ferrite core powder iron core gibi kullanıyoruz. burada ki mantıgın altında ne yatıyor. direk powder iron  kullanalım? daha mı pahalı... vsaire... neden kasıyoruz ferrite kullanalım diye? üzerine gap açıyoruz gap le ugrasıyoruz falan ?

Bahsettiğim kitabı diğer kaynaklarda sıkça kullanmaktadır. Bu magnetics deki formüller hesaplar da o kitaptan çıkmadır.

Benim dediğimle aynı yere geliyor yine. LxI^2 ile gereken enerjiyi buluyor ve ona göre ferrit nüve seçiyor. İster powder core ister ferrit ister başka bi nüve olsun. İlk yapılan şey gereken enerjiyi bulmak ve ona göre nüve seçmek. Bu hepsinde aynı. Bobinlerde depolanacak enerjiye göre, trafolarda ise nüve güce göre seçiliyor. Bu hangi nüveyi seçerseniz seçin değişmiyor zaten. Magnetics de sonra seçilen nüvenin AL değerini almış ve ona göre kaç tur sarmak gerektiğini bulmuş. Ferrit veya hangi nüve çeşidini seçeceğimiz nüvenin kullanım amacı, permeabilite, maliyet, Bsat, frekans, core loss, boyut vs gibi değişkenlere göre belirleniyor. Örneğini az önce verdim. Common mode emi filtresinde anlattığım gibi gap gerekmediği için ferrit nüve gibi permeabilitesi en yüksek olan nüve seçilir ve az bir sarımla istenilen endüktans yakalanır. Fakat series mode filtrelerinde enerji depolanma özelliği, dc akım ve akısı yer alabileceği kitaplarda yazdığı için, faz ve nötrde ayrı ayrı yer aldığı için buradaki bobinlerde powder core nüve gibi nüveler kullanılır.

İlla ferrit kullanılcak diye bi kaide yok. Gereken enerjidir bilmem nedir onu bulduktan sonra diğer powder core gibi nüvelerde gayet kullanılabilir. Sadece hesabını kitabını iyi yapıp nüveyi ona göre seçmek gerekir. Benim projede pfc şok bobini ve smps çıkış şok bobininde ferrit nüve kullandım çünkü elimde onlar vardı. Oralarda powder core da kullanılabilir fakat türkiye de hesaba göre powder core nasıl bulucaz orasını çözemedim. Ferriti bulmak daha kolay.

Ayrıca magnetics linkinde, inductor design ın en sonunda gapped applications kısmında gap li uygulamalar için formülü de belirtmiş.

Kemal88

Arkadaşlar projeyi bıraktım çünkü yakın zamanda kısmetse işe gireceğim. Şu an bile vakit ayıramıyorken o zaman ayırma şansım hiç olmayacak. Malzeme sıkıntısı ve vakit kaybı da bırakmama sebep oldu. Elektronik çok büyük emek ve vakit isteyen bi dal. Blog da ara ara yazı yazmaya devam edicem. Elektronik şu an için bende blog dan öte gidemez. Herkesi hayal kırıklığına uğrattığım için kusura bakmayın ama bırakmak zorundayım. Aldığım malzemeleri de belki ilerde satarım. Herkes için teşekkürler.

serkan_48

Hayırlı olsun dostum işe nerede başlıyorsun?

Proje teorik olarak dediğin gibi blogda devam edersin bellimi olur gün gelir yine hayata geçirmek istersin.

Kemal88

Alıntı yapılan: serkan_48 - 22 Kasım 2015, 14:58:35Hayırlı olsun dostum işe nerede başlıyorsun?

Proje teorik olarak dediğin gibi blogda devam edersin bellimi olur gün gelir yine hayata geçirmek istersin.

Saol abi, bu arada is antalya da olacak gibi. Daha belli degil ama ag, og projelerinde yer alicam olursa. Antalya olursa gorusuruz musait oldugumuzda.

serkan_48

Alıntı yapılan: Kemal88 - 22 Kasım 2015, 23:13:41Saol abi, bu arada is antalya da olacak gibi. Daha belli degil ama ag, og projelerinde yer alicam olursa. Antalya olursa gorusuruz musait oldugumuzda.

Dostum oncelikle hayirlisi olsun. Eger Antalya olursa cok sevinirim. Projene ve eger olursa beraber biseyler uretmek isterim.

Iyi aksamlar.

toyer

Kemal slmlar kardeşim
Alıntı yapılan: Kemal88 - 22 Kasım 2015, 12:05:47Arkadaşlar projeyi bıraktım çünkü yakın zamanda kısmetse işe gireceğim. Şu an bile vakit ayıramıyorken o zaman ayırma şansım hiç olmayacak. Malzeme sıkıntısı ve vakit kaybı da bırakmama sebep oldu. Elektronik çok büyük emek ve vakit isteyen bi dal. Blog da ara ara yazı yazmaya devam edicem. Elektronik şu an için bende blog dan öte gidemez. Herkesi hayal kırıklığına uğrattığım için kusura bakmayın ama bırakmak zorundayım. Aldığım malzemeleri de belki ilerde satarım. Herkes için teşekkürler.
Kemal trafo sararken ne Ku =0.4 alıyruz.  Neden daha büyük bir faktör seçemiyoruz?   

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 26 Kasım 2015, 11:35:20Kemal selamlar kardeşimKemal trafo sararken ne Ku =0.4 alıyruz.  Neden daha büyük bir faktör seçemiyoruz?   

Cunku profesyonel sarim yapamiyoruz. Bu deger genelde 0.3 ile 0.4 arasi alinir. Toroid de 0.6 alinabilir.

Nuve pencere alani kullanim faktoru diye de gecer. Bu alani cok iyi kullanamayacagimiz varsayilarak hesap yapilir ki sonradan basimiz agrimasin.

toyer

Ap si hesapladıgımızdan büyük olan her trafonun içine sarımlarımız sıgar diyebilirmiyiz?

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 26 Kasım 2015, 16:34:57Ap si hesapladıgımızdan büyük olan her trafonun içine sarımlarımız sıgar diyebilirmiyiz?

Aynen sığar diyebiliriz. Tabiki hesaplara bağlı kalındığı sürece. Örneğin elinizde çapı 0.4mm lik tel yok 0.5mm lik var. Siz 0.4 yerine 0.5 le sararsanız sığmada belki sorun olabilir. Ama dediğim gibi hesaplara bağlı kalındığı sürece sorun olmayacaktır.

toyer

peki Kg ye göre hesap ile Ap ye göre hesap hangisi daha mantıklı?

Ap hesabında current density başta kabullenme mi yapıyoruz?

12- 310 volt .        1 A 310 watt trafo hesabını Kg ye göre yaptıgımda etd34 uygun gibi gözüküyor ama sarımlar sıgmaz gibime geliyor. primary center tab secondry tek sargı.  85 Khz 0,1 tesla için.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın