avatar_Yusuf usta

Akıllı Konteyner Yapıyoruz

Başlatan Yusuf usta, 13 Temmuz 2015, 16:26:14

Yusuf usta

Amatör olmaktan çıkmış ve kendisini artık ciddi projelerde görmek isteyen, hele de şöyle ele avuca sığar bir şeyler yapayım diyenler tam üzerine basmış bulunuyorlar.

Büyük bir emek ve özveri harcayarak, bir ekibin oluşturduğu bu proje sizin katkılarınıza açık olacak.

Öncelikle ne yapmak istiyoruz onu sunalım:
Bir konteyner olsun, plastik, cam ve metal içecek kutularını farklı bölmelerde toplasın. kaç tane attığımızı saysın. Ama bitmesin, çevre dostu olduğumuz için bize ödül de versin. Tamam, çok bir ödülde gözümüz yok, attığımız bir kaç kola tenekesi veya su şişesi için bir ev ve araba beklemiyoruz. Ama en azından bir kaç dakikacık konuşma süresi versin, cep telefonum şenlensin, ya da ne bileyim, beş on mega bayt İnternet de verse olur...

Projeyi bir haftalık zaman diliminde parça parça yazarak sizinle paylaşacağım.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ CAZİP HALE GETİREN
AKILLI KONTEYNIR PROJESİ


Projemizin asıl amacı, insanları, geri dönüştürülebilir atıkların çöp olmadığına ikna etmek ve bu tip atıkların toplanmasını teşvik etmektir.

Bir pet şişeyi belki bir insan önemseyebilir. Hatta geri dönüşüm için yerel yönetimlerin belli yerlere yerleştirdiği kutulara atarak çevreye verdiği önemi gösterip hem de ekonomik anlamda bir katkı sağlayabilir. Fakat kabul etmek gerekir ki, henüz günümüzde çok yaygın değildir bu davranış.

Halen çöplerden bu tip atıkları binbir zahmetle toplayan ve ticaretini yapan insanlar bulunmaktadır.


Ben, ne yaparsam bu atıkları insanlar daha bir zevkle toplar diye düşününce, aklıma böyle bir fikir geldi. Öyle ya, insanlara bu atıkların karşılığında telefonlarında kullanacakları bedava dakikalar hediye edersek, hem gsm firmaları bu reklama bayılacaklar, hem de insanlara bu atıkların atılabildiği "akıllı konteynır" dediğim bu sistemi kullanmak daha daha cazip hale gelecekti.

Genel olarak projemin işleyişini şöylece maddeleyebilirim:

-   Kullanıcı telefon numarasını sisteme girerek, sistemin o numaranın sahibini daha iyi tanıyarak puanlaması kolaylaştırıyor.
-   Akıllı makinemiz telefon numarasını giren çevre dostuna üç seçenek sunuyor:

a-   cam
b-   plastik
c-   metal kutu

-   kullanıcı bu maddelerin hangisini seçerse, makinemiz otomatik olarak o kutunun kapağını açıyor.
-   Kullanıcının attığı geri dönüştürülebilir maddeleri sayıyor. Ve kullanıcı tamam butonuna bastığında kapağı kapatarak, kullanıcıya bir kod veriyor. Kullanıcı bu kodu gsm firmalarından belirlenen ortak bir numaraya ücretsiz mesaj atarak ücretsiz dakikalarının yüklenmesini sağlıyor.
-   Bu kullanım sırasında kutulara birer sensör yerleştirmemiz gerekiyor. Çünkü kutular tekrar atık alamayacak kadar dolarsa sistem kullanıcıya kendini kapatması gerekiyor. Kutuları görevli denetleyip boşalttığı andan itibaren tekrar sistem işlemeye başlıyor.
-   Aynı zamanda kullanıcının attığı son ürünle kutu kapağı kapanmayacak hale gelirse sistem son ürünün geri alınmasını istiyor.

Devremiz için oluşturduğumuz ham şemamız şu şekilde: (resme tıklarsanız büyük hali görünür)
Şemadan giderek devreyi açıklayacak olursak;
Üç ledle gösterilen kısım kapak açma motorlarını temsil ediyor. Çalışma sistemi şu şekilde tasarlandı:
Kullanıcı atık türünü belirten ekrandaki yazının altındaki butona bastığında bu ledlerin bağlı olduğu mikro denetleyici portu çıkış veriyor. Bu çıkışı bir BC548 NPN transistörle sürerek röle kontağı kapayacağız.

Röle normal şartlarda kapak motoruna + ve – elektriği belirli bir polaritede vermektedir. Röle çektiği anda ise bu polarite tam tersi değişerek motorun tam tersi yöne hareket etmesini sağlamaktadır.

Kapak kapatıp açma amacı ile redüktörlü motor kullandık. Bu motorlar kapağı hem açtığında hem de kapattığında, kapak sonlandırma swiçlerine basarak motorun enerjisini kesmekte ve böylece motor durmaktadır.

Sonlandırma, yani motorun enerjisini kesmek için kullandığımız mikroswiçler normal pozisyonda ilk ve son ayakları kısadevre iken, basıldığı anda orta ucu ile bir numaralı ayağı kısadevre olur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi üzerlerinde kapağın basması için bir sac uzantı bulunmaktadır.:Kapak için Bilgisayar cd-rom mekanizmalarını kullandık. Bu mekanizmalar motorun dişliler yardımı ile hızı düşürülüp gücü artırılarak bir tür redüktör sistemi ile çalışan mekanizmalardır.

Redüktörlü motor kullandığımızı söylemiştim. Bu motorlar dişli kutusu ekleriyle beraber satılan, kullanılan dişli kutusu eki ile hızı oldukça yavaşlatılmış böylece daha güçlü hale getirilmiş motorlardır. Bu cd  okuyucularının mekanizmalarında da kapalı bir kutu içine düzenlenmiş değil de geniş bir alana yayılmış redüktör sistemi kullanılmaktadır.

Redüktörlü motorlar hakkında biraz bilgi edinelim:

Redüktörlü Motorlar:

Redüktörler  yapısal bakımdan, gövde içine yerleştirilmiş dişli çarklar, miller, yataklar v.b. gibi parçalardan oluşan sistemlerden oluşuyor. Akademik olarak tanımı ise elektrik motorlarının yüksek dönüş hızlarını makineler için gerekli olan dönüş hızlarına düşürmek için tasarlanan kapalı dişli düzenekleridir.
 
Tarih Boyunca Dişliler
Dişli çarklardan oluşan güç ve hareket aktaran makine elemanlarıdır. Tarih boyunca mühendislerin, bilim adamlarının üzerinde sürekli uğraştığı mükemmel tasarımlardır. 3000 yıl öncesine kadar dişli çark düzenlerinden yararlanıldığı bazı arkeolojik kalıntı ve varsayımlarından anlaşılıyor. Bu tarihlerde daha çok büyük taş blokların taşınmasında manivela ve eğik düzlem düzenleri kullanılmaktaydı. Dişli çark yöntemi de bu düzenlerle beraber kullanılmış, daha sonraları tahtadan yapılmış bu düzenler hareket ve yük iletiminde kullanılmış. Bu düzenlerde bir diş profili olarak yoktu. Ancak çarklar üzerindeki girinti ve çıkıntıların birbirlerini öteleme ile etkiledikleri gözlenmiştir. Yine de geometrik bir büyüklük olarak çevre taksimatı yani dişler arasındaki mesafe, hatveyi zorunlu olarak görebiliriz. Bu tip düzenleri bugün dahi Anadolu'nun çeşitli yörelerinde görmek mümkündür. Klasik çağ Avrupa'sında 'Galili Galileo'nun ve Hint, Arap yarımadalarında özellikle hareket için kullanılmış dişli çark düzenlerinde artık bir teknoloji görülebilir.

Hareket iletiminde metal dişlilere geçiş ve redüktörler
Metal dişlilere geçiş 19.yüzyıl sanayi devrimi ile oldu. Metalurji ve mekanikteki ilerlemeler sayesinde yepyeni malzemelerle üretilen dişliler, günümüzde endüstrinin vazgeçilmez bir parçası oldu. Daha sonraki sanayileşme hareketlerinde, ilk maden ocaklarında geniş çapta kullanım alanı bulmuş ve sanayinin başlangıcı sayılabilecek buhar kuvvetinin makineye uygulanması ile gerçek teknolojisini bularak, hemen hemen yaşantımızın bir parçası olarak en geniş anlamda günümüze kadar gelmiştir. Dişli hareket demektir ve o olmasaydı bir çok hareket dururdu. Redüktör farklı güç ve hız iletiminde kullanılan dişlilerden oluşan bir sistem olarak geliştirildi. Ve makina imalatının vazgeçilmez bir elemanı oldu.

DIŞLI ÇARK SISTEMLERININ AMAÇLARI
Daha önce de değindiğimiz gibi redüktör de bir dişli çark sistemidir. Bu yüzden de kullanım amaçları aynıdır. Bu amaçları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
1. Çeşitli konumlarda bulunan miller arasında devinim ve güç iletmek,
2. Çeşitli dönme yönleri elde etmek,
3. Küçük bir hacimde büyük bir çevrim oranı elde etmek,
4. İki döndürülen elemandan oluşan sistemlerde bu iki eleman arasında devinim bakımından bağımsızlık sağlamak.

   
Şemadan da anlaşıldığı üzere rakamsal girişleri yapmak için 4x4 numerik tuş takımı kullandık. Ayrıca tam 2x20 grafik LCD ekranın altına yerleştirilmek üzere "cam, plastik, metal" olmak üzere 3 adet buton ve ayrıca yapılan herhangi bir işlemi geri almak için "vazgeç", işlem bitince tamamlamak için de "tamam"  butonu bulunuyor.
Tamam butonuna basıldığında ilgili kapak kapanır ve ekranda hediye kontör veya dakika-lira için kullanılacak kod belirir.

Şemada sayıcı adıyla belirtilen buton, aslında kutulara yerleştirilen sensörlerden gelen tetikleme sinyalidir. Bir laser ışık karşısına yerleştirilen LDR ile yapılmış algılayıcı rölesi her laser kesilip tekrar geldiğinde kapanıp açılır. Bu devremiz tarafından 1 adet ürün atıldı şeklinde yorumlanırç ve her tekrar ettiğince de ürün sayısı ekranda görülecek şekilde artar.

Ayrıca kutu dolduğunda ikinci bir sensör röleyi basılı bekletir. Bunu kullanıcı fark edemez fakat kullanım bittiğinde tekrar cihazı kimse kullanamaz ve ekranda servis dışı olduğu görülür. Bu durum servis elemanı kutuyu boşaltana kadar devam eder.

Ayrıca bir sensör daha var. Bu sensörün görevi, kapağın hemen alt kısmına yerleştirildiği için kullanıcının son attığı ürün eğer kapağın kapanmasına engel teşkil edecekse "tamam" butonuna bastığı zaman kendisine "kapak kapanamıyor" mesajı iletilerek geri almasını sağlar. Kutuların her birinde bu üç ayrı sensör bulunmaktadır. Yani toplamda tam 9 adet sensörümüz vardır.

Fakat kapakların kapanamayacağına dair çalışan sensörler, kutunun dolu olup cihazın son kullanım sonrası servis dışı olacağına dair sensörler ve adet sayıcı sensörler kendi aralarında paralel bağlıdır ve her biri tek hattan sinyal yollar.

Bunun nedeni zaten herhangi bir kutu dolduğu zaman sevis dışı kalacağı için hangi kutunun dolduğu önemli değildir. Cihaz hangi sensörü algılarsa bu işimizi görecektir. Kapağın kapanamadığına dair sensörler de yine aynı şekilde, zaten tek bir kapak aynı anda açık olacağı için kullanıcı hangi kutuya son ürünü attıysa zaten o kutudan ürünü geri alacaktır. Sayıcı sinyali de yine zaten tek bir kutu açık olacağı için sayıcı sinyalinin o kutudan geldiğini anlayacaktır.

Elektronik devremizim proteus programında Ares kullanarak çizimini gerçekleştirdik. Resme tıklayarak büyük haline bakabilirsiniz:
Ve daha sonra laser yazıcıdan kuşe kağıda çıktı alarak bakır plaka üzerine ütü ile bastık. Asite attıktan sonra plakamız hazırlanmış oldu.

 Konuya yazılım kodları, mekanik aksamın yapılması gibi heyecanlı anlarla devam edeceğiz arkadaşlar. Şimdilik bu kadar.
Devamında görüşmek üzere...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

sayangku

size tavsiye limit switch mantıgı ile çalısan şeyleri  kullanmayın ilerde sıkıntısını yaşarsınız  ama denemekte fayda var yine
belki sizin sistemde stabil çalışabilir bastımı basmadımı olmaz
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

elektrofizikci

Güzel çalışma. Artık fuarlarda görmeye başladığımız ürünler... İnşallah çevre için olmasa da çıkar için çevreyi koruruz... Eee çocuklarımıza bile rüşvetsiz iş yaptıramıyoruz artık...
Kolay gelsin...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Yusuf usta

14 Temmuz 2015, 20:07:13 #3 Son düzenlenme: 14 Temmuz 2015, 20:24:32 Yusuf usta

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 13 Temmuz 2015, 23:36:30Güzel çalışma. Artık fuarlarda görmeye başladığımız ürünler... İnşallah çevre için olmasa da çıkar için çevreyi koruruz... Eee çocuklarımıza bile rüşvetsiz iş yaptıramıyoruz artık...
Kolay gelsin...

kardeşim eyvallah da, ürün tanıtımını ya başka başlık altında yapsaydın, ya da kocaman resimlerle konuyu bölmeseydin. Yoksa o ürün hakkında bilgimiz var. Yine de katkıların için teşekkür ederim. konu renklenmiş olsun hadi :) not: o cihazı da sökmeyi düşünmüyorsun değil mi üstad :)

swiç hakkında önerisi olan arkadaşımıza teşekkürler. swiçleri nerede kullanacağımızı gördükten sonra onları iptal edecek bir ekleme yapan olursa elbette başımız üzerinde yeri var.

Evet,
geldik devamına, işimizi devam ettirelim,

Cihazımızın ön paneli için bir polikarbon plakayı hafifliğinden dolayı tercih ederek kullanıyoruz.

cd-rom okuyucusu mekanizmalarını resimdeki gibi yerleştirerek, kızak kısımları bir atık haznesinin kapağı olarak kullanılacak şekilde uygulama yaptık.Bu yerleştirme sonrasında sıra kızakların altına denk gelen yerlere atık atabilmek için bir kapak bölümü açmaya geldi.Yukarıda resimde görüldüğü gibi elektronik devre kartımızı dik olarak silikon yardımı ile polikarbona tutturduk, atık için polikarbona delikler açtık ve lcd göstergeyi ön panele açtığımız deliğe yerleştirdik.Görüldüğü gibi açılan deliklerin arkasında cd-rom kızaklarını yine üzerlerini kaplayarak ve boyayarak yerleştirdiğimiz için hiç dikkat çekmeden gayet şık bir şekilde durmakta... alt Resimde lcd gösterge için kesilecek yer işaretli iken görülüyor.Tuş takımını yerleştirdik, ve lcd ekran altında ve yanındaki buton deliklerini işaretledik. İç kısmın genel görünüşü:

Atık hazneleri için iki adet fiberglas plastik cam ürününü yine hafif olması nedeni ile tercih ediyoruz ve resimdeki gibi silikonla tutturuyoruz.

Şimdi alüminyum maddeden yapılmış bir boruları resimde görüldüğü gibi hazırladığımız mekanizma ile atık bölmeleri arasına yerleştiriyoruz. Bu esnada yine silikon kullanıyoruz.

Şimdi cihazımızın yan tarafına bir açma kapama anahtarı yerleştirmeye sıra geldi.
yavaş yavaş ortaya birşeyler çıkıyor, hadi bakalım:

devam edeceğiz....

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

:020000040000FA
:04000000B201092917
:080008000408A7008610061091
:10001000061083168610061006100F308605831210
:100020002708B21830283A30A100FC30A92033301C
:10003000A60044201030A1006830A920442064307C
:10004000A8202230A600442028302F200C302F205A
:1000500001302F2006302F20B21427083028321408
:10006000A600321C3E280610033C031C43284320F4
:100070000730A100D030A920031408003214FE3C40
:10008000031904290614321C321086140F30860519
:100090002608F03986048610A60E3218442832301D
:1000A000A82003140800B31329080319B317053057
:1000B000A8002730A300103069200330A300E830E7
:1000C0006920A30164306920A3010A306920240853
:1000D0007028A2002508A1002408A000E320200821
:1000E000A000A8030319B313290803197A282802CA
:1000F000031808002008031DB313B31B0800303E8B
:10010000FF28031783168C010C1483120C080317A5
:100110008D0A0429030103178C0083168C010C152A
:1001200055308D00AA308D008C148C1895280C1138
:1001300083128D0A0429A301A200FF30A207031C29
:10014000A307031C04290330A100DF30A9209D2848
:10015000A101E83EA000A109FC30031CB228A007C1
:100160000318AF28A0076400A10FAF282018B828F3
:10017000A01CBC280000BC2808000310A10CA00C87
:10018000FF3E0318BD2820080429A2000130C8281A
:10019000A80023082102031DCF28220820020430D2
:1001A00003180130031902302805031DFF3004290C
:1001B0000038031DFF300405031DFF30042904042B
:1001C000031DFF300429A501A4011030A600210D54
:1001D000A40DA50D2208A4022308031C230FA502C9
:1001E0000318F9282208A40723080318230FA507DA
:1001F0000310A00DA10DA60BE728200804298400F8
:1002000031088A00300882008313031383126400CC
:100210000800831607309F0085018601F0308800B2
:1002200089018312C801071007118710C001C3019B
:10023000031701308D0003138A018120C1000317C9
:1002400002308D0003138A018120C600031703309A
:100250008D0003138A018120C700031704308D002D
:1002600003138A018120C20064004108FF3C8A1107
:100270000A12031D4329C101031701308D00031326
:1002800041088A018B2064004608FF3C8A110A124B
:10029000031D5229C601031702308D0003134608BF
:1002A0008A018B2064004708FF3C8A110A12031D53
:1002B0006129C701031703308D00031347088A0122
:1002C0008B2064004208FF3C8A110A12031D70292A
:1002D000C201031704308D00031342088A018B20EA
:1002E0000130A300F4308A019C20FE308A010520F1
:1002F00001308A01052020308A01052020308A0142
:10030000052041308A0105204B308A010520493003
:100310008A0105204C308A0105204C308A010520D5
:1003200049308A01052020308A0105204B308A019E
:1003300005204F308A0105204E308A0105205430B7
:100340008A01052045308A01052059308A0105209F
:100350004E308A01052049308A01052052308A0139
:10036000052020308A01052020308A010520FE303A
:100370008A010520C0308A01052020308A0105202D
:1003800020308A01052020308A01052020308A0192
:10039000052020308A01052020308A0105205630B2
:1003A0008A01052065308A01052072308A01052006
:1003B00073308A01052069308A0105206F308A0177
:1003C00005206E308A0105203A308A010520203050
:1003D0008A01052031308A0105202E308A0105204E
:1003E00030308A01052033308A01052020308A010F
:1003F00005200330A300E8308A019C20FE308A01EA
:10040000052001308A0105204D308A010520453044
:100410008A01052052308A01052048308A010520D2
:1004200041308A01052042308A01052041308A018D
:10043000052020308A01052043308A0105204530FF
:100440008A01052056308A01052052308A01052094
:1004500045308A01052020308A01052044308A0178
:1004600005204F308A01052053308A010520543081
:100470008A01052055308A01052020308A01052097
:10048000FE308A010520C0308A01052054308A01DF
:10049000052045308A0105204C308A010520453071
:1004A0008A01052046308A0105204F308A01052047
:1004B0004E308A01052020308A0105204E308A0105
:1004C000052055308A0105204D308A010520413034
:1004D0008A01052052308A01052041308A01052019
:1004E0004E308A01052049308A01052020308A01DA
:1004F000052047308A01052049308A010520523005
:100500008A01052064308A019B208A150A128825F9
:100510004508013C031DFF30FF3ABA004308003C88
:10052000031DFF30FF3ABC003A0884003C088A01F2
:10053000D820BC00BD0064003C083D048A110A12AA
:1005400003194D2C64004808003C8A110A12031D4F
:10055000F42AFE308A01052001308A0105204E3040
:100560008A01052055308A0105204D308A01052079
:1005700041308A01052052308A01052041308A012C
:10058000052020308A0105203A308A0105202030DC
:100590008A01052020308A01052020308A010520AB
:1005A00020308A01052020308A01052020308A0170
:1005B000052020308A01052020308A0105202030C6
:1005C0008A01052020308A01052020308A0105207B
:1005D00020308A010520FE308A010520C0308A01C2
:1005E000052020308A010520C80A4808043C031D64
:1005F000FF30FF3ABA004808073C031DFF30FF3ABE
:10060000BC003A0884003C088A01DF20BC00BD0021
:100610004808093C031DFF30FF3ABE003C083D047A
:1006200084003E088A01DF20BE00BF0064003E084F
:100630003F048A110A120319262BFE308A01052075
:100640000E308A01052020308A010520640044080C
:10065000513C8A110A12031DB52BC801FE308A01D4
:10066000052001308A0105204D308A0105204530E2
:100670008A01052052308A01052048308A01052070
:1006800041308A01052042308A01052041308A012B
:10069000052020308A01052043308A01052045309D
:1006A0008A01052056308A01052052308A01052032
:1006B00045308A01052020308A01052044308A0116
:1006C00005204F308A01052053308A01052054301F
:1006D0008A01052055308A01052020308A01052035
:1006E000FE308A010520C0308A01052054308A017D
:1006F000052045308A0105204C308A01052045300F
:100700008A01052046308A0105204F308A010520E4
:100710004E308A01052020308A0105204E308A01A2
:10072000052055308A0105204D308A0105204130D1
:100730008A01052052308A01052041308A010520B6
:100740004E308A01052049308A01052020308A0177
:10075000052047308A01052049308A0105205230A2
:100760008A0105208A110A12BE2BFE308A0105205B
:100770000E308A01052044088A01052064004808DB
:100780000A3C8A110A12031D4D2CC8018A110A1253
:10079000E325FE308A01052001308A0105204D3015
:1007A0008A01052045308A01052052308A01052042
:1007B00048308A01052041308A01052042308A01F3
:1007C000052041308A01052020308A010520433070
:1007D0008A01052045308A01052056308A0105200E
:1007E00052308A01052045308A01052020308A01D7
:1007F000052044308A0105204F308A0105205330FE
:100800008A01052054308A01052055308A010520CF
:1008100020308A010520FE308A010520C0308A017F
:10082000052054308A01052045308A0105204C30CE
:100830008A01052045308A01052046308A010520BD
:100840004F308A0105204E308A01052020308A0170
:1008500005204E308A01052055308A0105204D3093
:100860008A01052041308A01052052308A01052085
:1008700041308A0105204E308A01052049308A0125
:10088000052020308A01052047308A0105204930A3
:100890008A01052052308A01052064008A110A125B
:1008A000871AC62C0130C300C801FE308A0105201A
:1008B00001308A01052020308A01052020308A017C
:1008C000052020308A01052020308A0105202030B3
:1008D0008A01052020308A01052044308A01052044
:1008E00049308A0105204B308A0105204B308A01AE
:1008F000052041308A01052054308A01052020302E
:100900008A01052021308A010520FE308A01052058
:10091000C0308A01052020308A01052020308A015C
:1009200005204B308A0105204F308A0105204E30CA
:100930008A01052054308A01052045308A010520AE
:1009400059308A0105204E308A01052049308A013C
:10095000052052308A01052020308A0105204430CC
:100960008A0105204F308A0105204C308A0105207C
:1009700055308A01052020308A0105200330A3006C
:10098000E8308A019C208A110A12C72CC301640036
:100990008A110A12071A3D2D0130C300C801FE302A
:1009A0008A01052001308A01052020308A010520B6
:1009B00020308A01052020308A01052020308A015C
:1009C000052020308A01052020308A01052044308E
:1009D0008A01052049308A0105204B308A01052013
:1009E0004B308A01052041308A01052054308A01AC
:1009F000052020308A01052021308A010520FE30A3
:100A00008A010520C0308A01052020308A01052096
:100A100020308A0105204B308A01052041308A01AF
:100A2000052050308A01052041308A0105204B30D5
:100A30008A01052020308A01052053308A010520D3
:100A400049308A0105204B308A01052049308A014E
:100A5000052053308A01052054308A010520493091
:100A60008A01052020308A0105200330A300E830E8
:100A70008A019C208A110A123E2DC3014808003CBD
:100A8000031DFF30FF3ABA004308003C031DFF304E
:100A9000FF3ABC003A0884003C088A01D820BC0018
:100AA000BD0064003C083D048A110A120319DC2DC4
:100AB000FE308A01052001308A0105204D308A016F
:100AC000052045308A01052052308A010520483032
:100AD0008A01052041308A01052042308A01052023
:100AE00041308A01052020308A01052043308A01E7
:100AF000052045308A01052056308A0105205230F4
:100B00008A01052045308A01052020308A01052010
:100B100044308A0105204F308A01052053308A0174
:100B2000052054308A01052055308A0105202030E7
:100B30008A010520FE308A010520C0308A01052087
:100B400054308A01052045308A0105204C308A0145
:100B5000052045308A01052046308A0105204F30A6
:100B60008A0105204E308A01052020308A010520A7
:100B70004E308A01052055308A0105204D308A010A
:100B8000052041308A01052052308A01052041307C
:100B90008A0105204E308A01052049308A0105204E
:100BA00020308A01052047308A01052049308A011A
:100BB000052052308A0105208A01822A8A01FE29F5
:100BC00063008A01E02DFE308A01052001308A0190
:100BD000052041308A01052054308A010520493022
:100BE0008A0105204B308A01052020308A0105202A
:100BF00054308A01052049308A01052050308A018D
:100C0000052049308A0105204E308A0105204930EF
:100C10008A01052020308A01052053308A010520F1
:100C200045308A01052043308A01052049308A0178
:100C300005204E308A01052049308A0105205A30AE
:100C40008A01052020308A010520FE308A01052016
:100C5000C0308A0105204D308A01052045308A01C7
:100C6000052054308A01052041308A0105204C308E
:100C70008A01052020308A01052020308A010520C4
:100C800050308A0105204C308A01052041308A010C
:100C9000052053308A01052054308A01052049304F
:100CA0008A0105204B308A01052020308A01052069
:100CB00020308A01052020308A01052043308A0136
:100CC000052041308A0105204D308A010520C901E7
:100CD00064308A019B2064008A110A128719742EDD
:100CE000C8308A019B20080064008A150A12071880
:100CF000CE28C8308A019B20C0010514FE308A012D
:100D0000052001308A0105204C308A01052055302C
:100D10008A01052054308A01052046308A010520C9
:100D200045308A0105204E308A01052020308A0195
:100D3000052041308A01052043308A0105204930D1
:100D40008A0105204C308A01052041308A010520A6
:100D50004E308A01052020308A01052054308A0156
:100D6000052041308A01052052308A01052041309A
:100D70008A01052046308A01052041308A0105207C
:100D8000FE308A010520C0308A01052020308A010A
:100D9000052020308A01052020308A0105204130BD
:100DA0008A01052054308A01052049308A01052036
:100DB00047308A01052049308A01052020308A0108
:100DC000052042308A01052049308A010520523031
:100DD0008A01052041308A0105204B308A01052017
:100DE00049308A0105204E308A01052020308A01D1
:100DF000052020308A01052020308A01052020307E
:100E00008A0105200130B800B9013808A00039086E
:100E1000A100A30132308A01C5208A110A12031DE4
:100E2000C22F64308A019B2064008A110A12871B3A
:100E3000212FC8308A019B203230B800B90101301F
:100E4000C00064008A110A12071BBB2FC8308A0138
:100E50009B200130B800B901C10AC60A031701304E
:100E60008D00031341088A018B20031702308D0087
:100E7000031346088A018B20C90AFE308A01052027
:100E800001308A0105204D308A01052045308A0154
:100E9000052054308A01052041308A0105204C305C
:100EA0008A01052020308A01052041308A01052071
:100EB00054308A01052049308A0105204B308A01CF
:100EC000052020308A01052053308A01052020307A
:100ED0008A01052020308A0105203A308A01052048
:100EE00020308A010520A9014908A400A501043089
:100EF000B000B1018A015320FE308A010520C030C4
:100F00008A01052054308A0105204F308A010520CE
:100F100050308A0105204C308A01052041308A0179
:100F200005204D308A01052020308A0105204130FE
:100F30008A01052054308A01052049308A010520A4
:100F40004B308A01052020308A01052053308A0168
:100F5000052020308A0105203A308A010520203002
:100F60008A010520A9014108A400A5010430B000B0
:100F7000B1018A015320B80A0319B90A8A110A1269
:100F8000031D052F051064004008013C8A150A1254
:100F9000031DCD28FE308A01052001308A0105207D
:100FA00053308A01052049308A01052046308A01E4
:100FB000052052308A01052045308A01052059302C
:100FC0008A01052049308A01052020308A01052048
:100FD00032308A01052036308A01052038308A01F6
:100FE000052030308A01052045308A010520203057
:100FF0008A01052047308A0105204F308A010520EB
:101000004E308A01052044308A01052045308A018E
:10101000052052308A010520FE308A010520C030AB
:101020008A01052053308A01052049308A010520B4
:1010300046308A01052052308A01052045308A0158
:10104000052020308A0105203A308A010520203011
:101050008A01052035308A01052038308A010520B3
:1010600054308A01052036308A01052039308A0142
:10107000052042308A01052052308A0105201330B4
:10108000A30088308A019C20FE308A0105200130AF
:101090008A01052054308A0105204F308A0105203D
:1010A00050308A0105204C308A01052041308A01E8
:1010B00005204D308A01052020308A01052041306D
:1010C0008A01052054308A01052049308A01052013
:1010D0004B308A01052020308A0105203D308A01ED
:1010E000052020308A010520A9014108A400A5019E
:1010F0000430B000B1018A015320FE308A0105207E
:10110000C0308A0105204D308A01052020308A0137
:1011100005203D308A01052020308A010520A901E3
:101120004608A400A5010430B000B1018A01532093
:1011300020308A01052050308A01052020308A01A4
:1011400005203D308A01052020308A010520A901B3
:101150004708A400A5010430B000B1018A01532062
:1011600020308A01052043308A01052020308A0181
:1011700005203D308A01052020308A010520A90183
:101180004208A400A5010430B000B1018A01532037
:101190000530A300DC308A019C20080064008A1519
:1011A0000A1287182B2BC8308A019B20C001851496
:1011B000FE308A01052001308A0105204C308A0169
:1011C000052055308A01052054308A01052046301B
:1011D0008A01052045308A0105204E308A0105200C
:1011E00020308A01052041308A01052043308A01E0
:1011F000052049308A0105204C308A010520413004
:101200008A0105204E308A01052020308A01052000
:1012100054308A01052041308A01052052308A016C
:10122000052041308A01052046308A0105204130E1
:101230008A010520FE308A010520C0308A01052080
:1012400020308A01052020308A01052020308A01C3
:10125000052041308A01052054308A01052049309B
:101260008A01052047308A01052049308A0105207E
:1012700020308A01052042308A01052049308A0148
:10128000052052308A01052041308A0105204B306B
:101290008A01052049308A0105204E308A01052047
:1012A00020308A01052020308A01052020308A0163
:1012B000052020308A0105200130B800B901380826
:1012C000A0003908A100A30132308A01C5208A1587
:1012D0000A12031D1F2A64308A019B2064008A15AC
:1012E0000A12871B7B29C8308A019B203230B80044
:1012F000B9010130C00064008A150A12071B182AC0
:10130000C8308A019B200130B800B901C10AC70A60
:10131000031701308D00031341088A018B20031746
:1013200003308D00031347088A018B20C90AFE3061
:101330008A01052001308A01052050308A010520EC
:101340004C308A01052041308A01052053308A0142
:10135000052054308A01052049308A0105204B3090
:101360008A01052020308A01052041308A010520AC
:1013700054308A01052049308A0105204B308A010A
:10138000052020308A01052053308A0105202030B5
:101390008A0105203A308A01052020308A01052083
:1013A000A9014908A400A5010430B000B1018A01D7
:1013B0005320FE308A010520C0308A0105205430B8
:1013C0008A0105204F308A01052050308A0105200E
:1013D0004C308A01052041308A0105204D308A01B8
:1013E000052020308A01052041308A010520543033
:1013F0008A01052049308A0105204B308A010520E9
:1014000020308A01052053308A01052020308A01CE
:1014100005203A308A01052020308A010520A901E3
:101420004108A400A5010430B000B1018A01532095
:10143000B80A0319B90A8A150A12031D5F29851013
:1014400064004008013C8A150A12031D2A2BFE3055
:101450008A01052001308A01052053308A010520C8
:1014600049308A01052046308A01052052308A0120
:10147000052045308A01052059308A010520493070
:101480008A01052020308A01052032308A0105209A
:1014900036308A01052038308A01052030308A0133
:1014A000052045308A01052020308A01052047307B
:1014B0008A0105204F308A0105204E308A0105201F
:1014C00044308A01052045308A01052052308A01C6
:1014D0000520FE308A010520C0308A0105205330E6
:1014E0008A01052049308A01052046308A010520FD
:1014F00052308A01052045308A01052020308A01BA
:1015000005203A308A01052020308A010520553017
:101510008A01052036308A01052030308A010520F5
:1015200047308A01052043308A01052034308A0182
:10153000052035308A0105201330A30088308A0148
:101540009C20FE308A01052001308A01052054309C
:101550008A0105204F308A01052050308A0105207C
:101560004C308A01052041308A0105204D308A0126
:10157000052020308A01052041308A0105205430A1
:101580008A01052049308A0105204B308A01052057
:1015900020308A0105203D308A01052020308A0153
:1015A0000520A9014108A400A5010430B000B10143
:1015B0008A015320FE308A010520C0308A010520AF
:1015C0004D308A01052020308A0105203D308A01F6
:1015D000052020308A010520A9014608A400A501A4
:1015E0000430B000B1018A01532020308A01052067
:1015F00050308A01052020308A0105203D308A01C3
:10160000052020308A010520A9014708A400A50172
:101610000430B000B1018A01532020308A01052036
:1016200043308A01052020308A0105203D308A019F
:10163000052020308A010520A9014208A400A50147
:101640000430B000B1018A0153200530A300DC3022
:101650008A019C20080064008A150A120719852D4A
:10166000C8308A019B20C0010515FE308A01052083
:1016700001308A0105204C308A01052055308A014D
:10168000052054308A01052046308A010520453066
:101690008A0105204E308A01052020308A0105206C
:1016A00041308A01052043308A01052049308A01F2
:1016B00005204C308A01052041308A0105204E303A
:1016C0008A01052020308A01052054308A01052036
:1016D00041308A01052052308A01052041308A01BB
:1016E000052046308A01052041308A010520FE3060
:1016F0008A010520C0308A01052020308A0105209A
:1017000020308A01052020308A01052041308A01DD
:10171000052054308A01052049308A0105204730D0
:101720008A01052049308A01052020308A010520E0
:1017300042308A01052049308A01052052308A0151
:10174000052041308A0105204B308A0105204930AF
:101750008A0105204E308A01052020308A010520AB
:1017600020308A01052020308A01052020308A019E
:1017700005200130B800B9013808A0003908A100DF
:10178000A30132308A01C5208A150A12031D792C63
:1017900064308A019B2064008A150A12871BD82BAB
:1017A000C8308A019B203230B800B9010130C00036
:1017B00064008A150A12071B722CC8308A019B200C
:1017C0000130B800B901C10AC20A031701308D0007
:1017D000031341088A018B20031704308D00031383
:1017E00042088A018B20C90AFE308A010520013097
:1017F0008A01052043308A01052041308A010520F5
:101800004D308A01052020308A01052020308A01D0
:10181000052020308A01052041308A0105205430FE
:101820008A01052049308A0105204B308A010520B4
:1018300020308A01052053308A01052020308A019A
:10184000052020308A0105203A308A010520203009
:101850008A010520A9014908A400A5010430B000AF
:10186000B1018A015320FE308A010520C0308A016F
:10187000052054308A0105204F308A010520503060
:101880008A0105204C308A01052041308A0105205B
:101890004D308A01052020308A01052041308A011F
:1018A000052054308A01052049308A0105204B303B
:1018B0008A01052020308A01052053308A01052045
:1018C00020308A0105203A308A01052020308A0123
:1018D0000520A9014108A400A5010430B000B10110
:1018E0008A015320B80A0319B90A8A150A12031D7E
:1018F000BC2B051164004008013C8A150A12031D27
:10190000842DFE308A01052001308A0105205330E4
:101910008A01052049308A01052046308A010520C8
:1019200052308A01052045308A01052059308A014C
:10193000052049308A01052020308A0105203230F7
:101940008A01052036308A01052038308A010520B9
:1019500030308A01052045308A01052020308A0177
:10196000052047308A0105204F308A0105204E307E
:101970008A01052044308A01052045308A0105206E
:1019800052308A010520FE308A010520C0308A01CC
:10199000052053308A01052049308A010520463050
:1019A0008A01052052308A01052045308A01052030
:1019B00020308A0105203A308A01052020308A0132
:1019C000052036308A01052037308A01052036305F
:1019D0008A01052059308A01052038308A01052006
:1019E00046308A01052041308A0105201330A300CA
:1019F00088308A019C20FE308A01052001308A014E
:101A0000052054308A0105204F308A0105205030CE
:101A10008A0105204C308A01052041308A010520C9
:101A20004D308A01052020308A01052041308A018D
:101A3000052054308A01052049308A0105204B30A9
:101A40008A01052020308A0105203D308A010520C9
:101A500020308A010520A9014108A400A501043015
:101A6000B000B1018A015320FE308A010520C03048
:101A70008A0105204D308A01052020308A01052089
:101A80003D308A01052020308A010520A901460841
:101A9000A400A5010430B000B1018A015320203018
:101AA0008A01052050308A01052020308A01052056
:101AB0003D308A01052020308A010520A901470810
:101AC000A400A5010430B000B1018A0153202030E8
:101AD0008A01052043308A01052020308A01052033
:101AE0003D308A01052020308A010520A9014208E5
:101AF000A400A5010430B000B1018A0153200530D3
:101B0000A300DC308A019C2008008A01682E0800AE
:101B1000C50183168113831288018316F030880073
:101B2000831208140808A000A10104308A01C02013
:101B3000C40083160F308800640083124408013CFF
:101B40008A150A12031DAC2D3730C4000130C500C0
:101B5000C8308A019B20080064004408023C8A15B2
:101B60000A12031DBB2D3830C4000130C500C83037
:101B70008A019B20080064004408043C8A150A126C
:101B8000031DCA2D3930C4000130C500C8308A0198
:101B90009B2008008316F030880083128814080800
:101BA000A000A10104308A01C020C40083160F30B8
:101BB0008800640083124408013C8A150A12031D40
:101BC000E92D3430C4000130C500C8308A019B20A3
:101BD000080064004408023C8A150A12031DF82D0F
:101BE0003530C4000130C500C8308A019B20080090
:101BF00064004408043C8A150A12031D072E36307F
:101C0000C4000130C500C8308A019B20080083163B
:101C1000F0308800831208150808A000A1010430E4
:101C20008A01C020C40083160F308800640083122C
:101C30004408013C8A150A12031D262E3130C400C7
:101C40000130C500C8308A019B20080064004408A8
:101C5000023C8A150A12031D352E3230C4000130B1
:101C6000C500C8308A019B20080064004408043C79
:101C70008A150A12031D442E3330C4000130C500FA
:101C8000C8308A019B2008008316F0308800831238
:101C900088150808A000A10104308A01C020C400F2
:101CA00083160F308800640083124408013C8A15B3
:101CB0000A12031D632E5130C4000130C500C83024
:101CC0008A019B20080064004408023C8A150A121D
:101CD000031D722E3030C4000130C500C8308A01A7
:061CE0009B200800080033
:02400E007D3FF4
:00000001FF
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

14 Temmuz 2015, 20:15:23 #5 Son düzenlenme: 14 Temmuz 2015, 20:19:18 Yusuf usta
edit
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

14 Temmuz 2015, 20:20:24 #6 Son düzenlenme: 14 Temmuz 2015, 20:22:57 Yusuf usta
kodlar sığmıyor bu nedenle silip edit yazdım. hex kodları işinizi görür. düzenleme yapacaklara kodları yollayabilirim dosya olarak.


Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

yusuf usta gerçekten zehir gibisin. açıkçası böyle çalışkan ve başarılı üyelere ihtiyacımız var. şu yukarıdaki paylaşımlarına baktım helal olsun dedim. ben üşenirdim doğrusu bu kadar uğraşmaya.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Temmuz 2015, 20:07:13kardeşim eyvallah da, ürün tanıtımını ya başka başlık altında yapsaydın, ya da kocaman resimlerle konuyu bölmeseydin. Yoksa o ürün hakkında bilgimiz var. Yine de katkıların için teşekkür ederim. konu renklenmiş olsun hadi :) not: o cihazı da sökmeyi düşünmüyorsun değil mi üstad :)
Kusura bakmayın bölme niyeti ile veya reklam niyeti ile yapmadım. Nihayetinde benim ürünüm değil. Fikir vermesi açısından faydalı olur diye düşünmüştüm. Sen yapmışsın zaten daha benim sökmeme gerek yok :) Koyduğun resimleri sondan başa doğru sıralarsam söküm olmuş olur :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Yusuf usta

Aslında bu cihaz madem ki çevre dostu, elektriğini güneşten kendisi üretip kullansın istedik ve bir güneş paneli ile akü kullandık.

12V 1.3 Amperlik akü ve 5W gücünde bir güneş paneli ile bu sorunu aştık. Akümüz güneşte kendini şarj edip dolduruyor ve elektriğini kendisi üreten bir cihazımız oluyor.


Akşamları az akım çeken led ampüllerle aydınlatacağımız cihazın ön kısmı için de bir ldr karanlık sensörü kullandık. Bu sensör akşam olunca algılayıp adınlatmaları çalıştırıyor. İstendiğinde bir düğme ile bu aydınlatma iptal edilerek daha uzun ömürlü bir akü ömrü sağlanabiliyor. Çünkü cihazın yerleştirildiği yer zaten aydınlık bir ortam ise ldr sensörünün gölgede kalması nedeni ile fazladan aydınlatma çalıştırılmasının da önüne geçilmiş oluyor.

Ldr sensörü için basit bir devre geliştirdik:

C264 düşük güçlü bir mosfet transistördür. 10k ve 4,7k trimpot üzerinden pozitif tetikleme alarak ampülleri yakarken, gündüz güneşinde omajı düşük olan LDR gate ucuna negatif tetikleme vererek lambaları kapatır. Karanlık ortamda ise tekrar omajı yükselen LDR nedeni ile pozitif tetiklemeyi alan mosfet iletime geçer ve lambalar yanar.


Bu görülen devreyi cihazın önüne yapıştırdığımız şerit ledin otomatik olarak karanlıkta yanması amacıyla kullandık. Fakat bu devrenin aynısından iki tane daha yaptık. Onları da sayıcı ve kutunun dolduğunun anlaşılması için kullanacağımız sensör olarak kullanacağız.


LDR ışık aldığında devremiz çıkış verecek bu kez çıkışa ampül değil de bir BC237  transistörle çıkışını güçlendirerek bağladığımız röleler bağlıyoruz. Röle çektiği anda devremizdeki mikro deneleyicinin potu şaselenmekte ve böylece sistem işlemektedir.

Sayıcı için yerleştirdiğimiz laser tam karşısındaki ldr'ye yansımaktadır. Arya giren ürün bu ışığı kestiği için röle enerjilenmekte ve bir rakam ileri atmaktadır sayacımız.

Diğer laserin karşısındaki devre deaynı şekilde çalışıyor. Kutu dolup da laser ışığının ldr üzerine yansıması engellenince mikro denetleyici bir sonraki kullanıma izin vermiyor ve kutu dolu mesajını bize ekrandan iletiyor.

Laserlerin çalışma voltajı 5 volt olduğu için ayrıca bir 7805 gerilim regülatörü entegresi ilave ederek laserlere enerjiyi bu regülatör üzerinden verdik.Görüldüğü gibi laserler dik şekilde tam karşı taraftaki ldr üzerine ışığı düşecek şekilde hassas olarak yerleştirildi.Resimde laserlerin yansıdığı yerdeki noktalar görülüyor:Ve tam o noktalara LDR denk gelecek şekilde devreleri yerleştirerek projemizi tamamlıyoruz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

olc technics

Valla helal olsun Yusuf ustam, çok tefaruatlı  işe girişmişsiniz. Kolay gelsin. Ellerinize sağlık.