pic e program yükleme sorunu

Başlatan fatih343, 12 Temmuz 2015, 15:16:53

fatih343

Arkadaşlar benim elimde pic16f877a var ve elimde bu programlayıcı var http://www.direnc.net/USB-PIC-PROGRAMLAYICI-K150,PR-23145.html
pic e programı yüklesem bile devre üzerinde çalışmıyor ancak hex dosyasını isis te denediğimde çalışıyor.
ne yapmam gerekiyor anlayamadım saatlerdir buna çalışıyorum yapamadım bir türlü

Seron abi dalga geçme nolur ben meslek lisesi öğrenciside değilim bu konuda bir öğretmenimde yok şimdiye kadar yaptığım kodlamalar hep isisteydi ve çalışıyordu artık yeterince bilgim olduğu düşüncesiyle bunları artık devreye dökmem gerektiğini düşünüyorum

hex dosyasını ve devre şemamı yükled,m eklentiyi yükleyip incelerseniz ve yardımcı olursanız çok makbule geçer ve yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler
Ne kadar ekmek o kadar köfte

seron

abim ne zaman dalga geçtiğimi gördün :)
ben de teknik okul mezunu değilim benle kimse dalga geçmedi.
ama konun beni aşıyor. @elektrofizikci  ağabeyin başlangıç seviyede olmasına rağmen bir iki üyeyle benzer bir konuyu çözdüler. ona bir danış bakalım. bazı durumlarda yüklediğin kod isisde çalışır ama uygulamada bazı eksikler nedeniyle çalışmayabilir bazı durumda da tam tersi olabilir. ya da bazen düzgün çalışır. ufak tefek bazı ayrıntıları görmüyorsundur.

fatih343

Yaa abi ne bilim bu siteye girdiğimde ilk aklıma sen geliyorsun hep :D
Dalga geçtiğinden değil samimiyetten söyleme gereksinimi duydum :D

seron

ben bu sitede en gevezelerden biriyim. her konuya gerekli gereksiz yorum atıyorum.
bazıları bu nedele beni pek sevmez. dikkat ediyorum, bir konuya birşey yazmışsam genelde müdahale gelmiyor. ama deniyorum, hiç yorum yazmıyorum belli başlı kişiler yardım ediyor. yani sen nasibini benim adımdan bahsederek kestin ;D
neyse Allah kolaylık versin. inşallah yardım bulursun.
led yakma pic konusunda en basit konulardan birisi. daha önce konu açılmıştı bununla ilgili kontrol ettin mi?

Furkan KELEŞOĞLU

şöyle birşeyde varmış eğer bir pici programlıyorsan bütün ayaklarını kullanman gerekiyormuş eğer boşta kalan ayak olursa sıkıntı cıkarabiliyormuş mesela bir nevi bir devrenin kendini tamamlaması gibi bişeymiş
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

stk4221

fatih kardeşim bizim ülkenin en büyük kronik sorunlarından dır bilmeden ama bilmiş gibi yorum yapmak bir de baskın çıkmak bilimsel olamayan herşey anlatılır(pic in 1 çıkışını dahi kullansan gerisi boşda kalsa hiçbirşey olamaz) kulaktan dolma    simülasyonda çalışan her devre uygulamada çalışmayabilir  bunun farklı nedenleride olabilir  besleme gerilimi kabloların tam  bord a oturmaması  atlamalarda ki hata  konfigrasyon ayrlarında ki rc - xt gibi  hatalar mesela 16f877a çift beleme ayagı var ben sadece bir kısmına verdim çalışmadı ama işin ehilleri hala tartışır nasıl  olur gibisinden  akabinde  16f877a -16f628a gibi pıclere devre kurdum çalışmadı çıkamadım işin içinden akabinde sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaşlar vasıtası ile yardım aldım çok sagolsunlar  sadece atlama yüzünden sıkıntı çekmişim şimdi boşladım kısmetse ramazandan sonra tekrar hız verecegim 

kolay gelsin (sakın yılma ) ;)  :D     
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Furkan KELEŞOĞLU

stk4221 nasıl bir picin 1 cıkışını kullansan diğerli boşta kalsa hiç bir sıkntı cıkmaz ? bir anlat bizde bilek.

stk4221

pazar agzıyla bu işler yürümüyor !
 (16f877A )
kullanılan pıc de 11-32+ dır   12-31 - dir 
1 mclr  sıfılama ayagıdır (resetleme)
13-14 harici oslatör uclarıdır
geri kalan bacaklar ise  digital ve analog giriş - çıkışlar 
https://www.youtube.com/watch?v=i0VTyi2T42g

Furkan KELEŞOĞLU

kifvet

Bende bir bilgi vereyim.Ilk zamanlar bende PIC programlamış ama çalıştıramamıştım.Çalıştırmakla uğraşırken PICin bacaklarına dokundum çalıştı.elimi geri çektiğimde tekrar durdu.bu tip olaylar benim gözlemim kadarı ile bir kaç noktadan kaynaklanıyor.
1.MCLR pini kullanımına göre bir PULLUP veya PULLDOWN direncine ihtiyaç duyuyor.
2.Bu diğer maddeden daha önemli.PIC besleme girişine paralel mutlaka 100nF kondansatör konulmalı.(Datasheete bakınız)

stk4221

@kifvet evet parazit kondansatoru olmayinca pic kararsiz davraniyor  bu tur sikintilari tecrubeleri paylastikca gelecege isik tutuyor

Yusuf usta

Kardeş MCLR yani 1 numaralı uçtan 10K direnç at. (5v artı ucuna) senin sorunun bu. çalıştığını göreceksin. kolay gelsin...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

fatih343

Endüstri lisesindeki elektrik hocalarını tek tek aradım yarın sabah ders vericekler çözümleri ve hataları ayrıntılı olarak burada paylaşacağım :) yüz yüze destek alıcam bu konuda işin içinden çıkmak daha kolay olucaktır :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: fatih343 - 14 Temmuz 2015, 13:26:12Endüstri lisesindeki elektrik hocalarını tek tek aradım yarın sabah ders vericekler çözümleri ve hataları ayrıntılı olarak burada paylaşacağım :) yüz yüze destek alıcam bu konuda işin içinden çıkmak daha kolay olucaktır :)

Bir direnç atmak daha kolay değil miydi :)
tamam tamam kızma, hocalarınla yaparsın, hem de sana o direnç olmayınca neden pIC çalışmıyor onu anlatırlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

bugra34

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Temmuz 2015, 17:45:46Kardeş MCLR yani 1 numaralı uçtan 10K direnç at. (5v artı ucuna) senin sorunun bu. çalıştığını göreceksin. kolay gelsin...
Hocam senden allah razı olsun senin sayende pic16f877a picinin mclr yerine 10k direnç koydum projem çalıştı yani led yanıp sönüo:)kaç gündür uraşıyordum çok saol

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın