led bar pcb yardım

Başlatan onurx5, 11 Temmuz 2015, 22:18:12

onurx5

selamun aleyküm sayın üstatlarım bana bu videodaki led bar pcb si verebilirsiniz nette araştırma yaptım normal led devreleri geliyor elinizde led bara uygun pcb varsa paylaşırsanız çok sevinirim cevabınız için şimdiden teşekkürler selametle

https://www.youtube.com/watch?v=G77q8i_uwpA

onurx5

teşekkür ederim hocam bu verdiğiniz devreler led barlar için uygun mudur ?

onurx5

elimde 10 adet led bar tasarruf ampulünün kasasına uygun olarak yapacağım inşallah

memleket

Normal şerit ledlerdeki her lede bağlı direnci sökmüş ve sadece 2 tane kullanmış. Ledler birbirine gene seri bağlı.
Bu linkteki HESAPLAMASİ programını kullanabilirsin..

https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

onurx5

hocam aslında ben sıfırdan bir devre yapmak istiyorum bu ledlerin çok aşırı ısındığını ve soğutmasının iyi yapılmasının gerektiğini iyi biliyorum normal pcb üzerine yapsam ve altına alüminyum soğutucu koysam olurmu acaba? elimdeki ledler bunlar

18 tane

8 tanede smd 510 direnç var

bu devre bu ledlere uygun mudur acaba ve bu ledlerin ışık lümeli yüksek hocam besleme çok önemli hocam evde ben bu ledlerin 1 metrelik 2 tane var ve 4 amperlik 12 voltluk güç kaynağı ile besliyorum sağlıklı bir devre yapmak istiyorum inşallah hocam yardımlarınızla yardımlarınızı bekliyorum selamelte

memleket

Önce şunu bilmemiz lazım. 1 led ampülün çalışma voltajı kaç volt?

seron

...ve kaç watt?
akım sınırlama devresi de gerekmekte.
tasarruflu ampulun içine sığacak mı bunlar?

onurx5

hocam aldığım siteye bir sorayım wattını bilmiyorum ışık lümelinin yüksek oldugunu biliyorum doğru sıralayabilsem sığar hocam veya keserim soğutucuyu ebatını kısaltırım

seron

bildiğim kadarıyla o ledler power led sınıfına giriyor. akım desteği bayağı büyük kaynak gerekecektir. bu kaynağı tasarruflu ampul kassasına sığdırmak zor onu demek istedim. ama full güçte çalıştırman şart değil ise birşeyler yapabilirsin. 320V sayfasında verilen örnekler 20mA ledler için yani watajları küçük. dolayısıyla olur mu bilmiyorum. ama iyi bir seri bağlantı ve doğru hesaplama yapılırsa direk 220 ile de çalıştırmak mümkün. tabi ledlerin huyunu suyunu iyi bilmek şart. bu noktada ustalara yol açmam gerekiyor.

onurx5

yasin abi var o musait olsa üstadım onada soracağım bir ama musait bir zamanını yakalayamadım eğer dediğiniz gibi devreyi 220 volt ile çalışır bir devre yapabilirsem süper bir şey çıkacak az mailiyet ile çok verimli ışık kaynağı elde edilecek inşallah bir çok kişiyede baya tasarruflu bir bir devre olacak hocam yardımlarınız için tşekkür ederim ledler üzerinde yasin abi gibi uzman bir üstadın el atması süper olur du :)

stk4221

be ledler çeyrek watt diye geçiyor ısınırlar aliminyum sogutma lazım  50x50 smd led ile çalışmak buna göre daha kolay ısınma sorunu aşırı degil  epox bakır plaka ile devre uygulanabilir  ben kendi evimde kullanıyorum seri 220v devre ile   60 led li 10 w bayagıda güzel aydınlatıyor

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

onurx5

hocam ledlerin watı 0.5 watmış ve max. 150mA sürüş akımı varmış. stk4221 hocam deverenin baskı devresini paylaşa bilir misiniz ve hocam 18 adet led iyi bir aydınlatma sağlayabilir mi? bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim hocam bu arada kadir geceniz mübarek olsun sayın üstatlarım hayırlı kandiller selam ve dua ile

stk4221

Ustadim bu ledleri sogutmak sikinti olabilir ozel aliminyum pcb alman gerebilir  hazir imalat ama dersen  50x50 smd led yapalim cozeriz  bir karamsarliga dusmemen icin seron gardasin da dedigi gibi de dusuk voltaj ile  surebilirsin ozaman epoxsi plakettede cizim yaparsin  kolay olur

onurx5

hocam pcb yi özle olarak yaptırmayı planlıyorum baskı devreyi oluşturabilirsem alüminyumdan veya kendim yaparım yapışkanlı bakır bant alır yolu alüminyum üzerine kendim çizerim böylece hem daha sağlıklı verimli olur hocam videodaki yabancı arkadaş gösteriyor alüminyum çubuk üzerine nasıl led yerleştirilir gösteriyor ben yuvarlak alüminyum soğutucusunun üzerine yapmayı planlıyorum bu ledleri tam tanımıyorum  bağlantı şekli ve yolu nasıl olacak tam bir fikrim yok bu ledlerde uzman olan siz değerli üstaların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim ilk kez kullanacağım bu ledleri inşallah yardımlarınızla selametle

Yasin güler

Arkadaşlar sattığım led ampullerin içinde bu mini driverlerden var bu ürünlerden kolilerce satmama rağmen patlayan olmadı verimli bir sistem ledler kaliteli olduğu sürece devrenin garantisi benim(LEDLER İYİ SOĞUTULMALI)

seron

@Yasin güler ,
göstermiş olduğun devre trafosuz düşürücü olarak da bilinen basit bir devredir. riskleri veolumsuz yönleri vardır. çin menşeili cihazların çoğunun içinde çıkar.
yukarıda arkadaşa da bundan önermiştim. ama kullanacağı led adedine ve bağlantı biçimine göre trafosuz adaptör devresindeki değerler değişecektir.

stk4221

normalde ben bu ledler le hiç çalışma yapmadım ekseri power led ve 50x50 smd led ile ugraştım power led hazır pcb geliyordu biz uygulama yapıyorduk ama smd led ile pcb dizgi güç kısmı nı birebir kendim yapıyorum. şimdi led in karakteristik yapısını bilmiyorm iki led arası ısıma sı nedir? bitişik dizgide ne gibi sorun acar  kaç led ile ne kadar verim alınır (50x50 den fazla onu biliyorum ) o yüzden  ares kullanabiliyorsan  50x50 led ile bir deneme turu yapalım (vakit bol ise ) bende evde 54 led ile 12 w a yakın aydınlatma saglıyorum
   çeyrak watt led ile daha az adet daha çok verim alırsın  ama deneme yapmak lazım

onurx5

onurx5

selamun aleyküm sayın hocalarım devre için led dizilimi yaptım yaptım devredeki ledlerde acaba bir hata var mı bakabilirsiniz devre tasarımı doğrumu acaba ilk defa power ledin oldu bir devreyi çizdim ilk denemem yorumlarınızı bekliyorum hatam varsa lütfen düzeltin veya hatamı gösterin hocam devrenin indirme linki:

nano power led 5730

seron

18 adet ledi üçerli seri olacak şekilde paraleller halinde bağlamışsın.
12V gerilim ve arada seri direnç ile sorunsuz çalışır ama akım sınırlama ve soğutma ile ilgili uyarılarımızı da unutma.
dikkatle baktım ama herhangi bir yanlışlık göremedim. çok olsa ters takılmış led nedeniyle sorun yaşarsın. ledleri yerleştirirken dikkat et.

onurx5

(12V gerilim ve arada seri direnç ile sorunsuz çalışır ama akım sınırlama ve soğutma ile ilgili uyarılarımızı da unutma) derken hocam ne yapmam gerekiyor yasin abinin verdi beslemede sıkıntımı var tam anlayamadım ve hocam elimde 8 adet 510 smd direnç var bunları nasıl değerlendireceğimi bilmiyorum yasin abiye yazdığımda o dirençlere gerek kalmadığını söylemişti kafam tam karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim hocam cevabınız içinde çok çok teşekkürler hocam cevabınızı bekliyorum

seron

stk4221 olsun ben olsun hatta diğer üyeler olsun,
power ledlerin soğutmaya (alüminyum levha) ihtiyaç duyduğunu belirtmektedir. bunun nedeni ledlerin ısındıkça daha fazla akım çekerek, akım çektikçe de daha fazla ısınarak, giderek bozulma sınırına doğru giderler. bunu istemeyiz.

işte bu nedenle power ledlerin özel alüminyum soğutucu levhalara monte edilmesi gerekir aslında. ama projeniz çok da önemli değil ise bakır plakett de bir miktar ısı emilimi yapacağından idareten işe yarar.

akım sınırlaması da sürücü devreler vasıtası ile olur. bu devreler ledin ısındıkça daha fazla akım .çekmesini engeller; akımı sınırlayıcı devre içerirler.

akım sınırlayıcı devreyi ve soğutucu plakayı yapacağınız tsarruflu ampul aparatına sığdıramayacağımıza göre, trafosuz adaptör devresi dediğimiz devreyi kullanacağız ve devremize bir de seri direnç uygulayacağız. ben size örnek olarak şöyle bir çizim yaptım inşallah çizdiğiniz devreyi plakete çıkarmamışsınızdır:

yukarıdaki devrede smd dirençleri ve led devresini korumak için kullanılacak direncin nsaıl bağlandığını görüyorsun. bu devre tehlikelidir. sonra bu devrenin verimi yüksek değildir ama ucuz ve hafiftir. değerleri ise belirtmedim. çünkü smd dirençlerin değerlerini ve ledlerin toplam kaç watt olacağını bilmiyorum.

anlamadıysan yazmaya devam et elden geldiğince yardım ederiz.

seron

onurx5,
daha önce yapmış olduğum masa lambası uygulamama benzer şekilde ledleri paraleller halinde yapmak yerine tüm ledleri birbirine seri de bağlayabilirsin. devre şuradadır:
https://320volt.com/trafosuz-ledli-masa-lambasi-guzel-bir-tasarim/

aynı devreyi kullanarak sorununu çözebileceğine inanıyorum. şayet ledler çok zayıf yanarlarsa, bu durumda orada gördüğün 5W lık direncin değerini biraz küçülteceğiz demektir.

smd dirençlere gelince, hepsini seri bağlaman durumunda o dirençlere gerek kalmayacak, 5Wattlık direnç o dirençlerin yerini alacaktır.
çizim yapacaktım ama yapacağım çizim o devrenin hemen hemen aynısı zaten.

şayet çok fazla led kullanamazsan DİKKAT o devre 36-40 adet LED için tasarlanmıştır daha az led kullanırsan ledler zarar görebilir
bu yüzden 330nF lık kondansatörü 220nF ye düşürebiliriz demektir.
aşağıda da ledleri nasıl dizeceğine ilişkin basit bir çizim yaptım. ledleri oradakine benzer şekilde dizebilirsin.

unutma led adedin ne ise güç kaynağını ona göre ayarlayacağız. güç devresini de ayrı bir karta yapacağız ve o da tasarruflu ampuluk kutusunun içine silikonlayacağız.
sen bana kaç ledi nasıl dizeceğini söylersen ben trafosuz adaptörü ona göre ayarlarım.

onurx5

hocam toplam 18 ledim var elimde ben verdiğiniz devreyi aynı şekilde proteusa aktarım

seron

devre olarak aynı şekilde aktar da,
oradaki 330nF-400volt kutupsuz kondansatörü aynı şekile aktarma! ledlerin 16 adet ise 16x3,2=51 volt eder. seri direnç üzerine çok fazla gerilim düşüyor. biz de fazla ısı açığa çıkmasın diye bu kondansatörü 220nF-400V ve o 5W lık direnci de 10K - 5Watt yaparsak sorunsuz şekilde devreni çalıştırırsın. baktın kör yanıyor, direnci 6,X K - 5Watt yaparız olur biter...

onurx5

buyurun hocam devreyi çizdim seri olarak hata varmı bir kontrol edin

seron

evet devre olmuş ama ldleri daha düzgün dizebilirdin.
neyse
bir de trafosuz adaptörü çiz bakalım?

onurx5

ortası boş olsun istemedim birde proteusta yan yatırma ve dik koyma var ledleri böyle daha estetik görünüyor diye koydum
hocam güç kaynağını nasıl çizeceğimi tam anlayamadım seri olarak toplam 18 adet direnç mi koyacağım besleme için ?

seron

onurx5

bekliyorum hocam kafam karıştı kusuruma bakmayın

seron

bak devre çizime benzeyecek ben paint ile anca bu kadar çizebiliyorum sen proteusda düzgünce çiz.

onurx5

teşekkür ederim hocam kusuruma bakmayın sizide uğraştırdım hocam bir şey sormak istiyorum 1n4007 yerine JGD KBL406 köprü diyot kullansam sıkıntı teşkil eder mi?

seron

ben bu güne kadar kaç tane hazır köprü diyot kullandıysam, yapan firmalara pek hoş şeyler söylemedim. genellikle çabuk bozuluyorlar. bence 4007 köprüsü kullan.

onurx5

hocam devreyi çizdim tavsiyenize uydum4007 kullandım bakın bir isterseniz çizime düzgün mü diye?

seron

diyorları ters koydun.
ya diyotları düzelt, ya da kondansatörün yönünü değiştir.

seron

bir de kondansatörün bacakları yatay olmasın dikey dursun... kısadevre olacak gibi yakın duruyor.
çıkış gerilimi 12V değil, bildiğin 220V.
devreyi yaparken ve uygularken kesinlikle ÇOK DİKKATLİ OL. ceryana takılıyken devreye ve led PCB sine dokunmuyorsun!

onurx5

hayır dokunmam hocam kesinlikle devreyi dediğiniz gibi düzeltim diyotların yönünü çevirdim hocam kondansatörün ismi görünsün istedim o yüzden hocam 220 volt olması ledler için sıkıntı teşkil etmez mi ve hocam ben bu megaohm luk dirençleri piyasada bulamıyorum bizim buradaki elektronikçiler de malzeme sıkıntısı var alabileceğim elektronik sitesi var mı yardımcı olursanız sevinirim yardımlarınız içinde çok çok teşekkür ederim hocam

seron

ledleri seri bağladığın ve seri direnç kullandığın için sıkıntı olmaz diyebilirim. zaten yukarıda ve diğer konu başlıkları altında trafoszu adaptör devrelerinin olumsuz yönlerini efalarca yazmıştık.

bu nedenle devren ledleri patlatma riski barındırıyor; dolayısyla biz sana sadece yardım etmeye çalışıyoruz. ledlerin bozulabilir bunu da göz önünde bulundurmalı ve bizleri sorumlu tutmamalısın.

trafosuz adaptör devresi tehlikesinin yanısıra stabil devreler değildir. ne yapacağı belli olmaz. ani elektrik yükselmeleri durumunda çıkışa zarar verebilir. kullanılan 22uF değeri verdiğimiz filtre kondansatörü yüksek değerli seçilirse fişe takar takmaz diyotlar patlayabilir ki bunun örneğini sitede bir arkadaşa masa lambası yaparken yaşamıştık.

ben üzerime düşen son vazifeyi de yapıp sana şu formülü vereyim:
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/
bu formül doğru sonuçlar verse de bazen hesaplanan değer ile uygulama sonucu farklı çıkabildiğinden, ledlerine mümkün mertebe akımı zayıflatılmış cereyan uyguluyoruz. şayet ışık şiddeti düşük gelirse bir iki parçanın değerini değiştirerek parlaklığı arttırabiliyoruz.

son olarak direnç ve diğer parçaları "direnç.net" sitesinden sipariş ile alabilirsin.  artık fiyatı nedir, kaç günde eline ulaşır, onu bilemem.

biz sana devreyi hayali (plan olarak) tamamladık. şimdi uygulamak sana kalıyor.

haydi kolay gelsin bakem...

onurx5

seron hocam ben sizi asla sorumlu tutmam aksine size çok müteşekkirim bugün çarşıya gittim tüm malzemelerin hepsini buldum yalnız kutupsuz kondansatörü 220nf1600 volt olanı aldım acaba devrede bir sıkıntı çıkarabilir mi beni aydınlatırsanız sevinirim hocam 220nf400 volt yoktu

onurx5

hocam devreyi denedim hiç bir faaliyet vermedi ledler sağlam kontrol ettim acaba gerilim power ledemi yetmedi yoksa 220nf1600 volt kondansatör mü sıkıntı çıkardı acaba?

seron

faaliyet yok derken ledler hafif de olsa hiç mi yanmıyor?
(+) ve (-) leri doğru bağladın mı?
devreye elektrik taşıyan kablolar sağlam mı?
devre doğru kuruldu mu? diyotları doğru yerleştirdin mi?
devrenin çıkışını multimetrenin 1000V AC kademesi ile ölç. gerilim var mı? varsa kaç volt?
devrede soğuk lehim var mı?
çıkardığın devrenin fotosunu yükle.
bir de proteusda çalıştırdıysan ve girişe DC verdiysen proteus çıkış gerilimini sıfır gösterecektir.

220nF 1600volt kondansatörün sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. hatta daha iyi. çok olsa daha fazla yer kaplar.

nevrenin benzerlerini evimde hala kullanıyorum çalışması lazım.

şimdi dikkatli ol ve devreyi test et. filtreleme kondansatörü 22uF 400Volt u ters bağlarsan patlar, Allah muhafaza gözüne başına gelir. bunlara dikkat et.

kondansatör de dahil eleman değerlerinin doğru olduğundan emin ol. en ufak bir yanlışlık varsa devrenin çalışmaması normaldir. tekrar tekrar söylüyorum: DİKKATLİ OL!

onurx5

hocam çalıştırırken çok dikkatli bir şekilde 2 metre uzaktan butona basıp yakmaya çalıştırıyorum  şimdi tekrardan bakıyorum hocam elimde avometre olmadığından sağlamlık kontrolü yapamıyorum benim usbde sıkıntı var resimleri en kısa zamanda inşallah yükleyeceğim denme yanılma yapacam hocam belki tasarruf ampulün kasasındaki kablolarda sıkındı olabilir tekrardan birdaha kontrol edim hocam eğer müsaitseniz bir yere ayrılmayın

seron

onurx5

yok hocam uyarılarınızı aklımda zaten devreye yaklaşmıyorum çalıştırılırken yanına yaklaşırken elektriği keserek yaklaşıyorum

onurx5

hocam devreyi çalıştırdım yalnız ışık gücü çok düşük fazla aydınlatma vermiyor ışık gücünü artıralım hocam ısınmada yok ledlerde

seron

ısınmayı devrede elektrik varken elle yapmıyorsundur sanırım.

330 ve 470nF kondansatörlere veyahut,
4,7K veya 6,küsur K'lık 5W dirence ihtiyacımız var. şimdi aklıma geldi, malzeme alacağını bilsem baştan söylerdim bu saydığım malzemeleri deneme-yanılma yoluyla değiştirerek deneyecektik...

elinde var ise 220ye bağlı seri kondansatör değerini yükseltmemiz gerekecek.

seron

ledlerin ne kadar kör yandığını göremediğimden 330nFden başlayarak 470nF ye doğru gideceğiz

stk4221

Seron gardas ben de soyle bir yol izliyorum led uzerine dusmesi gereken voltaji ölcerek ona gore test ediyorum ama burda akim sinirlandirmasida lazim diye biliyorum

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 28 Temmuz 2015, 22:24:50Seron gardas ben de soyle bir yol izliyorum led uzerine dusmesi gereken voltaji ölcerek ona gore test ediyorum ama burda akim sinirlandirmasida lazim diye biliyorum
hele şükür!
yav gardaşım sen nerdesin...

bu arkadaşa kurduğumuz devrenin akımını mahsus düşük olacak şekilde ayarlattım. çünkü aynısını çeşitli aydınlatma devrelerinde kullandığım kondansatörlü basit güç kaynağı devrelerimde ne kadar led kullanıyorsam, sadece formüle bağlı kalarak değil, deneme yanılma yoluyla sonuca ulaşıyordum.

yalnız burada arkadaşın ledlerini patlatmaktan korkuyorum. bu nedenle düşük akım ile işe başladık. kendisinin malzeme aklmaya gideceğini tahmin etmediğimden de yedek bazı parçalar öneremedim.

trafosuz adaptör devrelerinde ledlere düşen akım ve gerilimi ölçmenin bence faydası yok. çünkü bu sağlıksız güç kaynağı yüksek gerilim ve DÜŞÜK akım verme özelliğine sahip ve pek stabil değil. mesela bir hesaplama yaparak sana 220Volt-50mA vereceini umuyorsun, ama uygulamada 120Volt 10mA görüyorsun. tuhaf...

dolayısyla sadece bu devrede geçerli olmak şartıyla sadece formüle ya da ölçümlere bağımlı kalamıyoruz.

değilse direkt olarak SADECE daha önce de verdiğimiz led direnç hesaplayıcı tablo ve,
ohm ve kirşof kanunlarından faydalanıyor olmamız gerekecekti.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın