Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: led bar pcb yardım (1786 Kez okunmuş)

led bar pcb yardım

selamun aleyküm sayın üstatlarım bana bu videodaki led bar pcb si verebilirsiniz nette araştırma yaptım normal led devreleri geliyor elinizde led bara uygun pcb varsa paylaşırsanız çok sevinirim cevabınız için şimdiden teşekkürler selametle

https://www.youtube.com/watch?v=G77q8i_uwpA

Ynt: led bar pcb yardım

Yanıt #2
teşekkür ederim hocam bu verdiğiniz devreler led barlar için uygun mudur ?

Yanıt #3
elimde 10 adet led bar tasarruf ampulünün kasasına uygun olarak yapacağım inşallah

Yanıt #4
Normal şerit ledlerdeki her lede bağlı direnci sökmüş ve sadece 2 tane kullanmış. Ledler birbirine gene seri bağlı.
Bu linkteki HESAPLAMASİ programını kullanabilirsin..

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

Yanıt #5
hocam aslında ben sıfırdan bir devre yapmak istiyorum bu ledlerin çok aşırı ısındığını ve soğutmasının iyi yapılmasının gerektiğini iyi biliyorum normal pcb üzerine yapsam ve altına alüminyum soğutucu koysam olurmu acaba? elimdeki ledler bunlar

18 tane

8 tanede smd 510 direnç var

bu devre bu ledlere uygun mudur acaba ve bu ledlerin ışık lümeli yüksek hocam besleme çok önemli hocam evde ben bu ledlerin 1 metrelik 2 tane var ve 4 amperlik 12 voltluk güç kaynağı ile besliyorum sağlıklı bir devre yapmak istiyorum inşallah hocam yardımlarınızla yardımlarınızı bekliyorum selamelte

Yanıt #6
Önce şunu bilmemiz lazım. 1 led ampülün çalışma voltajı kaç volt?

Yanıt #7
...ve kaç watt?
akım sınırlama devresi de gerekmekte.
tasarruflu ampulun içine sığacak mı bunlar?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #8
hocam aldığım siteye bir sorayım wattını bilmiyorum ışık lümelinin yüksek oldugunu biliyorum doğru sıralayabilsem sığar hocam veya keserim soğutucuyu ebatını kısaltırım

Yanıt #9
bildiğim kadarıyla o ledler power led sınıfına giriyor. akım desteği bayağı büyük kaynak gerekecektir. bu kaynağı tasarruflu ampul kassasına sığdırmak zor onu demek istedim. ama full güçte çalıştırman şart değil ise birşeyler yapabilirsin. 320V sayfasında verilen örnekler 20mA ledler için yani watajları küçük. dolayısıyla olur mu bilmiyorum. ama iyi bir seri bağlantı ve doğru hesaplama yapılırsa direk 220 ile de çalıştırmak mümkün. tabi ledlerin huyunu suyunu iyi bilmek şart. bu noktada ustalara yol açmam gerekiyor.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #10
yasin abi var o musait olsa üstadım onada soracağım bir ama musait bir zamanını yakalayamadım eğer dediğiniz gibi devreyi 220 volt ile çalışır bir devre yapabilirsem süper bir şey çıkacak az mailiyet ile çok verimli ışık kaynağı elde edilecek inşallah bir çok kişiyede baya tasarruflu bir bir devre olacak hocam yardımlarınız için tşekkür ederim ledler üzerinde yasin abi gibi uzman bir üstadın el atması süper olur du :)

Yanıt #11
be ledler çeyrek watt diye geçiyor ısınırlar aliminyum sogutma lazım  50x50 smd led ile çalışmak buna göre daha kolay ısınma sorunu aşırı degil  epox bakır plaka ile devre uygulanabilir  ben kendi evimde kullanıyorum seri 220v devre ile   60 led li 10 w bayagıda güzel aydınlatıyor

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #12
hocam ledlerin watı 0.5 watmış ve max. 150mA sürüş akımı varmış. stk4221 hocam deverenin baskı devresini paylaşa bilir misiniz ve hocam 18 adet led iyi bir aydınlatma sağlayabilir mi? bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim hocam bu arada kadir geceniz mübarek olsun sayın üstatlarım hayırlı kandiller selam ve dua ile

Yanıt #13
Ustadim bu ledleri sogutmak sikinti olabilir ozel aliminyum pcb alman gerebilir  hazir imalat ama dersen  50x50 smd led yapalim cozeriz  bir karamsarliga dusmemen icin seron gardasin da dedigi gibi de dusuk voltaj ile  surebilirsin ozaman epoxsi plakettede cizim yaparsin  kolay olur
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #14
hocam pcb yi özle olarak yaptırmayı planlıyorum baskı devreyi oluşturabilirsem alüminyumdan veya kendim yaparım yapışkanlı bakır bant alır yolu alüminyum üzerine kendim çizerim böylece hem daha sağlıklı verimli olur hocam videodaki yabancı arkadaş gösteriyor alüminyum çubuk üzerine nasıl led yerleştirilir gösteriyor ben yuvarlak alüminyum soğutucusunun üzerine yapmayı planlıyorum bu ledleri tam tanımıyorum  bağlantı şekli ve yolu nasıl olacak tam bir fikrim yok bu ledlerde uzman olan siz değerli üstaların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim ilk kez kullanacağım bu ledleri inşallah yardımlarınızla selametle