Mikrofon yapmak istiyorum

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 11 Temmuz 2015, 01:44:12

Furkan KELEŞOĞLU

Eğlence olsun diye müzik setinin aux girişine mikrofonu takıp şarkı söylüycem bunun icin mikrofon lazım onun icin mikrofon yapmak istiyorum elinde devre olan yada herhangi önerebileceğiniz bir kaynak var mdırı ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

furkan mikrofon nedir, yapısı ve çalışma mantığı nedir? bunu biliyorsun varsayıyoruz.
peki aux nedir, ne işe yarar biliyor musun?

Yusuf usta

Aux girişine mikrofon uygulamak için ön yükseltici denilen devreler kullanılır. Anfi ne kadar güçte giriş ister ki tam çıkış alabilesin veya ses kalitesi ne kadar düzgün olsun ki gibi sorular sormadan sana bir ön yükseltici devresi öneriyorum. hem pratik az malzemeli hem de oldukça iyi sonuç veriyor. Şahsen çokça yapmışlığım ve kullanmışlığım var. bu devreye 9 volt pil bağlarsan ve haftalarca üzerinde unutursan bile bitirmeden kullanır, yine devren çalışır.

bir kapsül minik mikrofon bağlarsan da çalışır, normal dinamik mikrofon da bağlarsan yine çalışır.

devre çıkışını aux'e ver ve tadını çıkar. potansla ses ayarı yapayım dersen preamplifikatör devremizin çıkışına 10K potans takabilirsin seri olarak çıkış alırsın.

devreyi küçümseme bakıp da, çünkü çok temiz ses veriyor. Kolay gelsin:

yapılmış devre resminde bir kondansatör var. şemada o yok. trafolu devrelerde işe yarar ama pille kullanacaksın o nedenle sorun olmaz. şemayı birebir uygula yeterli.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

aux girişine pc mp3 felan bağlanılıyor diye biliyorum aux bir nevi ampilfilikatör girdiğin sesi yükseltiyor

Furkan KELEŞOĞLU

yusuf bey dediğiniz devreyi yapıcam birazdan şu iftarda yediklerimi bir sinireyim teşekkür ediyorum bu arada ilgilendiğiniz icin sanada teşekkür ediyorum seron :D

seron

aux girişine direkt mikrofon bağlanamaz.
yusuf usta yukarıda ö yüzden önyükselteçli mikrofon devresi verdi. sana anlatmak istediğim oydu.
oysa mp3 çalar gibi cihazlarda durum değişiyor. onların ses sinyali seviyeleri aux'un duyabileceği seviyededir bu yüzden preampli kullanmaya gerek yoktur. mikrofonda ise mantık farklı
haaa cihazıda mic girişi var ise bu girişe mic uygulayabilirsin; o girişin önyükselteci içindedir. önyükseltec kullanmana yine gerek yok.
burada bir durum daha var:
bazı cihazlar akıllı olur; aux girişine birşey bağladın mı diğer girişleri kesebilir ya da isteğe bağlı olarak elle ya da kumandayla değiştiriyorsun. bu durumda şarkı çalarken aynı zamanda seslendirme yapamazsın. her ne yapacaksan bunları da gözönünde bulundurmalısın

memleket

Bir arkadaşın otobüsündeki oto teybine anons yapabilmesi için bu devreyi yapmıştım. Ses çok az çıktı, bende 1 transistör daha ekleyip darlington bağlantı yaptım. tam istediğim gibi oldu. ses oldukça arttı..

Tek transistörlü olan devre

Bu da darlingtonlu devre şeması.

seron

ellerine sağlık...
furkan e daha ne diyelim bak iki kişi çalışan devre verdi yine yapamazsan cinnet geçirecez.

Furkan KELEŞOĞLU

seron  sakin dostum :D şuan devrye gerekli olan mazlemeleri bakıyorum benim parcaların arasında :D

elektrofizikci

Hanım geçen almış benim ufaklığa, 20 TL. sdemo sesi de var içinde... İçini meraktan ölüyorum. Biliyoruz az çok neyle karşılaşacağımızı ama olsun yinede... Bozulsa da içini açsam diye bekliyorum. Hanım çok sakınıyor oyuncağı benden.  Neden anlamadım :)

https://www.oyuncakdenizi.com/sindy-karaoke-mikrofon.html
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Furkan KELEŞOĞLU

aynı ben abi benim kuzenlerede oyuncak araba felan alıyorlar :D bozulsada icini söküp parcaları alsam diyorum :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: memleket - 11 Temmuz 2015, 21:41:06Bir arkadaşın otobüsündeki oto teybine anons yapabilmesi için bu devreyi yapmıştım. Ses çok az çıktı, bende 1 transistör daha ekleyip darlington bağlantı yaptım. tam istediğim gibi oldu. ses oldukça arttı..

Tek transistörlü olan devre

Bu da darlingtonlu devre şeması.

Tek transistörle yaptığınız preamplifikatörde sesin az olması doğaldır. çünkü 9v dc girişe direnç koyduktan sonra direkt olarak kondansatörle filtreleme yapmışsınız. halbuki o filtreden sonra bir (en az 4k7) direnç ile kollektöre devam etseydin ikinci transistöre gerek kalmayacaktı.

neden dersen, out ucu direkt kollektördeki ac ses gerilimini alıyor dışarı. sen out ucunu kondansatörle kısadevre edip bir nevi bant filtresi yapmışsın.

dediğim direnci ekleyip sonucu görebilirsiniz. Bir de bu devre için kullandığın kuplaj kondansatörlerin 10mikroF çok fazla. standartta o devreye 470nF önerilir. 1mF ile denedim ama 100nF ile de denediğimde çok bir fark göremedim. Daha yukarı değerler sıkıntı olabilir.

İyi çalışmalar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

memleket

Bu devre şemasını 320V da bulmuştum sanırım. Ben bu devrenin yalancısıyım. Ses aç çıkınca 2. transistörü ekledim.

Furkan KELEŞOĞLU

memleket o ilk verdiğin devre varsa 2 transistörlü onu yaptım hiç birşey olmadı hiç bir şey 100 kere baktım yanlış olan bişeyde yok ve kullandığım parcaların hepsini yeni aldım sadece eski bir mikrofon vardı onu taktım belki ondan calışmamıştır ama calışmadı yani :D

memleket

Denenmiş yapılmış bir devredir. Belki senin parçalar bozuktur veya yanlış bağlantı olabilir.

asma

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Temmuz 2015, 19:21:25memleket o ilk verdiğin devre varsa 2 transistörlü onu yaptım hiç birşey olmadı hiç bir şey 100 kere baktım yanlış olan bişeyde yok ve kullandığım parcaların hepsini yeni aldım sadece eski bir mikrofon vardı onu taktım belki ondan calışmamıştır ama calışmadı yani :D
Kullandığın mikrofonun türünü biliyormusun?
Yaptığın devre dinamik mikrofon için. Yusuf usta nın verdiği örnekle arasında önemli bir fark var. mikrofun için 10k ile besleme yapılmış. Üstelik minik kapsül mikrofonlarda da kullanılabileceğini belirtmiş.
Biraz araştırıp elindeki mikrofonun türünü tespit et ve ölçmeyi dene.  ;) 
Sonra elindeki devreyi mikrofona uyduralım.

Kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

galiba benim mikrofon arızalı arkadaşlar kusura bakmayın mikrofon 1 tl madeni para capında 1 cm kalınlığı olan bir mikrofon

seron

endüktf bir mikrofon o. ve fiyatı dolayısyla kaliteli ses vermez. ama hiç çalışmayacağı anlamına da gelmez. yani bobinli mikrofon.
elinde bilgisayara takılan tipten mikrofon varsa (condenser mic) onlara özgü bir preamp yaparak kullanabilirsin.

Furkan KELEŞOĞLU

seron dostum bende bir mikrofon vardı üstünde ayar var ve 3 kademeli sürgülü anahtar var -on-mıc -off gibi 2 tane AA pil yatağı var  bide altında 3 tane diş var o dişlere kablo geciyor öyle bir mikrofo calışmıyordu bende cıkardım metal kutusundan işaret parmağım uzunluğunda 3 santim genişliğinde bir devre var devrenin altından lehim yerlerinden yapılmış bağlantılar devrede okadar karışıkki nerden sesin cıktığını anlayamıyorum bende dedim atayım sonra dedim mikrofonuyla tekrar böyle bişey yaparım böyle bir fikir vardı aklımda isterseniz devrenin resimini size atayım oluru varsa olduralım

seron

ben hiç sorumluluk almıyayım ama bir sorun var ve çözmek istiyorsan site herkese açık ve herkes yoruma davetlidir.

byrambo

güzel olmuş

byrambo

elinize saglık.ilk fırsatta yapıcam

seron

Devreye bakıldığında ilk bakışta bir yanlışlık yapılmış gibi görünüyorsa aşağıdaki resim yardımcı olabilir:

byrambo

birşey öğrenmek istiyorum.kendi yaptığım tda2005  entegresi ile 22 watt rms 12 volt bir amfi devrem var.evdeki mp3 player ın ses çıkışını amfinin ses girişine bağlıyorum çalıştırdığımda evi inletiyor.şimdi bu yukardaki yükselteç devresini yapınca bu devreyi mp3 ile amfi arasına mı bağlıycam acaba....daha önce yükselteç devresi yapmadım..

memleket

Alıntı yapılan: byrambo - 25 Haziran 2016, 22:59:47birşey öğrenmek istiyorum.kendi yaptığım tda2005  entegresi ile 22 watt rms 12 volt bir amfi devrem var.evdeki mp3 player ın ses çıkışını amfinin ses girişine bağlıyorum çalıştırdığımda evi inletiyor.şimdi bu yukardaki yükselteç devresini yapınca bu devreyi mp3 ile amfi arasına mı bağlıycam acaba....daha önce yükselteç devresi yapmadım..
Bu mikrofon sesini yükselten devredir.
Mp3 bağlarsan bu devenin girişine kazanç çok yükseleceğinden gürültü olur..
Ön yükselteç devresi yapmak istiyorsan ton kontrollü devre yapman lazım. Bu defa mp3 playeri ton kontrolün girişine bağlamalısın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın