10A solar şarz devresi (arıza)

Başlatan stk4221, 05 Temmuz 2015, 23:06:49

stk4221

herkeze hayırlı çalışmalar

bir haftadır  uğraştığım solar şarz  devresini çalışır vaziyete getiremedim testini yapan arkadaşlar devrenin çalışır durumda olduğunu dile getiriyorlar
 devreyi test amaçlı 18v 5A korumalı güç kaynağı ile besliyorum.

devre de bir adet sonsuz tur 100 k potans
ırfz9540 fet
19TQ015 shotky diyod yerine mbr1560 var   
lm358 opamp var
görünen sıkıntı şu  ki ;  potans hiçbir şekilde cıkışa etkisi yok , ın neyse out da o oluyor şarz voltajını degiştiremiyorum  belki devrenin çalışma yapısı farklıdır düşüncesi ile  aküyü test e tabi tuttum akü şişti  şarj akımıda 4,5 A anlamdım gitti

emareler
şeması
https://320volt.com/wp-content/uploads/2013/06/solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi.jpg
paylaşılan konu
https://320volt.com/0a-20a-solar-sarj-regulator-devresi/
pcb şeması

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Furkan KELEŞOĞLU

18 volt 5 amperle besliyorsun ama 10A lik bir şarj cihazı yapıyorsun besleme kaldırmaz yanar diyotları yakar + trafonuda yakarsın 18 volt 10 amper gücünde 11 amper gücünde bir trafoya ihtiyacın var
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

şarj cihazı 10 amper cekicek 10 ampere ihtiyacı var ama sen 5 A verebiliyorsun en fazla ee nolur trafo ısınır ısınır bakırların üstündeki yalıtkanlar erir trafon yanar cöpe cıkar diyotlarda eğer 10 amperi kaldıracak diyotlarsa diyotlara bişey olmaz ama onlarda 10 amperin altındaysa onlarda fazla akım gectiği icin yanacaktır köprü diyotmu kullanıyorsun ?

stk4221

Furkan KELEŞOĞLU

beslemenin cıkışını şuan ölc bir değer alacakmısın diyotların cıkışını ölc

Furkan KELEŞOĞLU

bide o iki entegrenin bacakları bakırlarla değiyormu kısa devre yaptırırsın değerse eğer kısa devre yaparsa hem entegren yanar hemde beyzine bağladığın potansiyometre iş görmez

stk4221

devrede farklı bir durum var  çıkamadım işin içinden

Furkan KELEŞOĞLU

akü şişti diyorsun akünün şişmesinin nedeni ya fazla voltaj vermenden kaynaklıdır yada doğru akım olmadığı icindir

stk4221

Furkan KELEŞOĞLU

Amper başka birşey Volt başka birşey  amper güc demektir volt gerelim demektir

stk4221

furkan kardeşim devre  18v ile besleniyor  akü bir yük oluşturdugu için voltaj 16v  13 V kadar düşüyor ve  4,5A ile şarz ediyor  akü 7A  bir saat te 4,5 iki saaat te 9 A yapar   şarz yapar 10/1 şarz etme kuralına göre gidersen  akünün sişmesi normal benim derdim potans neden görev yapmıyor    >:(

seron

akü çıkışını boşta ölçtün mü stk?
akünün şişmesini dikkate al, patlar matlar. içinde gaz sıkışması olmuştur şu anda. kapağı mapağı açarken patlarsa gözüne neyin gelir.

Furkan KELEŞOĞLU

yav kardeşim potans niye görev yapmak bir cıkar sağlam mı diye bir bak ölc ohm kademesinde sonra entegrenin ayar yaptığın bacağına bağlı olduğundan emin ol entegreyide ölc sağlammı bak sonra potansın bacakları soğuk lehimmi değilmi bak diyot kademesine alıp bacaklara değdir potans ayar bacağı ile bir iletimi varmı bak dicemde zaten ayar ayağına bişey bağlı değilse entegre calışmaz cıkışından bişey alamazsın kısa devre var bak sen ona bence kısa devre var potansa girmeden direk gidiyordur beyze tüm cıkışı ypıyordur ve potansta iş görmüyordur

stk4221

bu 3 üncü kart ve 5 inci potans. potanslar normal bir yerde basit ama etkili bir sıkıntı
var

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 05 Temmuz 2015, 23:57:05akü çıkışını boşta ölçtün mü stk?
akünün şişmesini dikkate al, patlar matlar. içinde gaz sıkışması olmuştur şu anda. kapağı mapağı açarken patlarsa gözüne neyin gelir.

seron gardaş 12,5v  gibi bakındım bakındım bulamadım akü yamuldu gittti :-D ama muhtemel çalışacak gıbi umudum var

serkan_48

Devr3nin birde alttan resmini cekip yuklermisin devreyo takip edelim.

stk4221

ya boyut 2,50 mb diyor bir türlü atamadım olmadı tekrar çekeyim

stk4221

http://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/asd-jpg.25489/
 devrede ayar yapamıyorum potu söküp direnç taktım yinede fayda vermedi giriş gerilimi birebir çıkış da

serkan_48

Dostum o zaman opamp kontrol etmiyor gibi gorunuyor. Devrede kontrolu opamp 2N3904 ve mosfet uzerinden saglaniyor. Bu parcalarin saglam olup olmadigini olcmelisin.

stk4221

stk4221

mehmet254

stk4221

@Mehmet254 ustadim ramazan vesilesi ile pek dusemedim ustune  transistorleri degistim  ama pek bi degisiklik olmadi   irf den supheleniyorum komple degistirecem cok uzadi bu is

turhan

Ben bu devrenin 24V versiyonunu yaptım verdiğiniz linkte videosu var, trafo çıkışını köprü diyotla doğrultup kondansatörsüz direk devreye bağladım, normal çalıştı. Sonradan köprü diyota paralel 1000uF kon.  bağlayınca hiç bir şekilde pot ile ayar olmadı sebebini bilmiyorum zaten çok az bir ayar aralığı var, sizinde beslemeden kaynaklanıyor olabilir trafo çıkışını sadece diyotla doğrultup devreye bağlayın, ben bu şekilde 1 haftadır şarjda tutuyorum, şuan hala yüzer şarja devam ediyor videoyuda ekleyim..
https://youtu.be/UVYqvVz_ots

stk4221

@turhan  üstadım nezamandır ugraşıyorum bu devre ile söküp degiştirmedigim eleman kalmadı birde bu şekilde deneyeyim eyer olursa  20 A devreyi yapacagım

özkanözkaya

Şimdi solar şarj kontrol devresi hakkında bilmemiz gerekenleri kısa açıklayayım.
1.)Bu şarj kontrol devresi darbeli şarj yapmaktadır. Yani aküye çıkış kısımında voltaj 14.4- 15.6 - 17 .8 - 13.6 gibi değişmektedir.Aküyü bağlamadan avometre ile çıkış ölçümünde böyle bir tepki almanız gerekmektedir.
2.) Önemli özelliklerden biride aküye 3k bir NTC bağlamanız sizin açınızdan çok faydalı olur.Devrenin üzerinde öylece takılı kalmasın.Kablolar vasıtası ile akünün kenar kısmına bir bant yardımı ile yapıştırın.
3.) Önemli özellik ise 12 voltluk bir akü 18v ile şarj yapmak gerekir.Hem darbe aralığı geniş olur hemde akü üzerinde yazan şarj voltajını yakalamak için.Akü yüzer şarj yaparken 14.4 volt ' ta sabit kalır.Ama akım azalmaya başlar.Bunun sebebi ise akünün şişip kutuplarının kopmasına engel olmak içindir.

Devrede sizde şöyle bir problem var, elektronik satış sitelerinden birinden tlc2272 entegresini temin etmek olsun.Lm358 akım kısmada problem yaşamaktadır.
Bu devrenin diğer devrelerden üstün oluşu aküyü derin demeraja uğramasını kesmek ( Bu şöyle bir soruna neden olmaktadır kutuplar kopar akü iptal olur işe yaramaz. ) Birde röle kullanmamakta yarar sağlar  ( Röle kontakları aktif etmek için akım çeker ve zamanla kontaklar yüksek akımdan dolayı negatif etkilenir )
Bu devre 10 ampere kadar şarj akımlarında test edilmiş sorun yaşanmamıştır.Yani 100ah bir aküyü rahat şarja sokar.Unutmayın akü şarj akımları 100ah/10= 10Amper yani 10 da biri ile şarj olmaktadır. Örneğin 72 ah bir akü 7.2 amper ile şarj olmaktadır.
Yüksek akımda yada hızlı şarjlarda akü kutupları erken ömür bitirmekte ve ısınmaktadır.Patlamaya sebep olmadan normal akü şarj akımında şarj olması verimliliği artırır.

özkanözkaya

Alıntı yapılan: turhan - 09 Ağustos 2015, 05:27:00Ben bu devrenin 24V versiyonunu yaptım verdiğiniz linkte videosu var, trafo çıkışını köprü diyotla doğrultup kondansatörsüz direk devreye bağladım, normal çalıştı. Sonradan köprü diyota paralel 1000uF kon.  bağlayınca hiç bir şekilde pot ile ayar olmadı sebebini bilmiyorum zaten çok az bir ayar aralığı var, sizinde beslemeden kaynaklanıyor olabilir trafo çıkışını sadece diyotla doğrultup devreye bağlayın, ben bu şekilde 1 haftadır şarjda tutuyorum, şuan hala yüzer şarja devam ediyor videoyuda ekleyim..
https://youtu.be/UVYqvVz_ots
Güneş panellerinin çıkışında kondansatör kullanılmamaktadır.Kondansatörün Görevi devrede ac gerilimi dc kaynakta parazit olarak algılar ve temizler.Bizim kaynağımızda güneş panelidir.Yani direk dc kaynaktır.O yüzden tepki vermemektedir.
Ayrıca devre güzel olmuş.Birde bu devrenin revize edilmiş 60 amperlik olanı mevcut onuda en kısa sürede test edip bilgilerinize sunacağım.60 Amper şarj gerilimi ile 600ah akü şarj edilmektedir.
Akülü sistemlere biz off grid denmektedir.
Aküsüz sistemlere ise on grid denmektedir.
Mono kristal paneller soğuk ve sıcak iklim bölgelerde verimi yüksek iken poli kristal paneller sadece sıcak iklim bölgelerinde verimi yüksektir.
Aynı paneller ve aküler seri ve paralel bağlanmaktadır.Farklı olanlarda çakışma olmakta verim düşmektedir.
Paneller seri bağlanınca örneğin 24 voltluk panellerde 24x10 adet =240vdc elde edilmekte kablo kesitinde artma olmamakta verim düşmez.Ama bu paneller paralel bağlanınca örneğin teki 8 adet 8x10 adet panel 80 amper elde edilmekte bu da kablo kesitinde artış yaratmakta ve kayıplar ortaya çıkarak ısınma meydana gelmektedir.
Bana göre panelleri seri ve paralel bağlayarak voltaj ve akımı aynı anda artırmak ve öyle şarj yapmaktır.

ozgurece

özkanözkaya

Birde eklemek istediklerim invertötler.İnvertörlerin kare, modifiye sinüs,sinüs olanları mevcuttur.Tam bir sinüs eğrisine istek duyup çalışan cihazlarda tam sinüs eğrili invertör kullanmak gerekmektedir.Örneğin bir alternatif akım motoru.Bu tip motorlar sinüs eğrisinde kırılmalar olmadığı ve 2 defa sıfırlamanın olduğu eğrilerde hareket etmektedir.Bu ihtiyacı karşılayan ise tam sinüs invetörlerdir.Buzdolabı motoru , çamaşır makinesi motorları , bulaşık makinesi motorları gibi.Kare dalga invertörler sadece lamba gurubu bilgisayar gibi tv gibi cihazları aktif etmektedir.Modifye sinüsler kare dalga ile çalışan tüm cihazları çalıştırmakta motor gibi cihazları tam çalıştıramamaktadır.Tam sinüs cihazlar ise modifiye sinüs ve kare dalga cihazları aktif etmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın