TEA2025 ile 1W ampli yapımı

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 05 Temmuz 2015, 15:52:55

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 09 Temmuz 2015, 01:06:01He valla, keyfime diyecek yok :D
Eskiden ben de senin gibiydim. Ama o yıllarda VCD denilen abuk aletler vardı. DVD oynatıcılar ise servet sayılabilecek fiyata satılıyorlardı.
Ama ne film partileri verirdik sabahlara kadar :D

memleket

Kos koca aletler şimdi 15-20 gr ağırlığındaki ufacık aletlere yerini bıraktı. Nerden nereye...

Mr_YAMYAM

ET'li @memleket  hala film seyrediyor galiba :D
YAMYAM herif ecik anlat ta forumdakiler de bilgilensinler :)

seron

ağzımızı boşuna sulandırıp drmayın. şahsen benim o film keyfini yaşamam hayal gibi görünüyor. ama varya, bi dene düzgün ses sistemi edinebilirsem, benim 17inç 1280x1024 ekran monitörüm bile bana yetecektir.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2015, 19:21:33ET'li @memleket  hala film seyrediyor galiba :D
YAMYAM herif ecik anlat ta forumdakiler de bilgilensinler :)

Ben buna birde anahtar ekledim. Anahtar normal konumda iken
Önler R-L
Arkalar R-L 
Şeklinde oluyor. Yani paralel. Anahtar basılı iken
Önler R-L
Arkalar Virtual Surround oluyor.  Ama tabi filmlerde VS tadıda bir başka  8)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 14 Temmuz 2015, 22:08:10Ben buna birde anahtar ekledim. Anahtar normal konumda iken
Önler R-L
Arkalar R-L
Şeklinde oluyor. Yani paralel. Anahtar basılı iken
Önler R-L
Arkalar Virtual Surround oluyor.  Ama tabi filmlerde VS tadıda bir başka  8)

Boşta olan arka hoparlörlerin şaselerini şaseye verirsen L-R olur :D

seron

onur abi,
şimdi aklıma geldi. ben eskiden o şaseyi iptal etme olayını walkmanımda yapıyordum, ses tuhafşalıyor, dinlemesi güzel oluyordu. benim sitediğim o değil. gerçek anlamda her kanaldan sesleri ayrı ayrı almak istiyorum. bozulmadan-etmeden.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Temmuz 2015, 22:49:15onur abi,
şimdi aklıma geldi. ben eskiden o şaseyi iptal etme olayını walkmanımda yapıyordum, ses tuhafşalıyor, dinlemesi güzel oluyordu. benim sitediğim o değil. gerçek anlamda her kanaldan sesleri ayrı ayrı almak istiyorum. bozulmadan-etmeden.

Elinde DOLBY DIGITAL veya DTS decoderin var mı ?
A) evet ise, kaynak seslerin de multı-ch kaydedilmişse alırsın.
B) Hayır ise. NAH alırsın.

seron

buradaki NAH Neographic Audio Heading oluyor sanırım...
;D
ikisi hatta üçü de yok. REALTEK çipi bulunan bir sistemin ve de sunny 5artı birim var... filimler de steryo kayıt :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Temmuz 2015, 23:08:09buradaki NAH Neographic Audio Heading oluyor sanırım...
;D
ikisi hatta üçü de yok. REALTEK çipi bulunan bir sistemin ve de sunny 5artı birim var... filimler de steryo kayıt :)
Realtek sürücüsünde 5.1 ch konfigürasyon yapabiliyorsan,
Arka jaklardan ayrı ayrı çıkış alabiliyorsan bu jakları sendeki ses sistemine bağlarsan,
Yine de alamazsın.
Çünkü bu seferde Multi-Ch (Çok kanallı) kaydedilmiş meteryallere ihtiyacın olacak. Çünkü decoderler kaç kanal kaydedilmişse o kadara ayırabilir. Kafasına göre 2 kanal sesi 5 e ya da 8 e ayırarak gıcıklık etmezler.
Bu konuda sana K-lite kodek paketini göstermek isterdim ama şu an kurulu değil.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2015, 23:20:47Realtek sürücüsünde 5.1 ch konfigürasyon yapabiliyorsan,
Arka jaklardan ayrı ayrı çıkış alabiliyorsan bu jakları sendeki ses sistemine bağlarsan,
Yine de alamazsın.
Çünkü bu seferde Multi-Ch (Çok kanallı) kaydedilmiş meteryallere ihtiyacın olacak. Çünkü decoderler kaç kanal kaydedilmişse o kadara ayırabilir. Kafasına göre 2 kanal sesi 5 e ya da 8 e ayırarak gıcıklık etmezler.
Bu konuda sana K-lite kodek paketini göstermek isterdim ama şu an kurulu değil.
bende K-lite uygun sürüm kurulu ve konfigürasyon ayarlarından 7.1 çıkışa kadar seçebiliyorsun.
aynı şekilde realtek de aynı ii yapabiliyor. yani dediğin şeyleri destekliyor; lakin elimdeki video vb medyaların çoğu steryo olunca pek faydalanamıyorum.
bilgisayar oyunlarında ise durum farklı. ayarlardan uygun seçeneği seçersem arkadaki adamla öndeki adamın, tankın neyin seslerini doğru alıyorum. alıyordum. gızınca iptal ettim değiştirdim... bazen de mikrofona ihtiyacım oluyor o yüzden mikrofon jakını boşta bırakıyorum.
ben seni aslen anladım. bu iş salt donanımda bitmiyor; birkaç unsura bağlı. dolayısıyla elimdeki sunny cihaz olsun, bilgisayar olsun sesleri ayrı ayrı vermeye imkan tanıyor ama kayıtlı videoların çoğu steryo olunca faydalanamıyorum.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2015, 22:46:45Boşta olan arka hoparlörlerin şaselerini şaseye verirsen L-R olur :D

Evet aynen öyle L-R oluyor  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Temmuz 2015, 23:33:51bende K-lite uygun sürüm kurulu ve konfigürasyon ayarlarından 7.1 çıkışa kadar seçebiliyorsun.
aynı şekilde realtek de aynı ii yapabiliyor. yani dediğin şeyleri destekliyor; lakin elimdeki video vb medyaların çoğu steryo olunca pek faydalanamıyorum.
bilgisayar oyunlarında ise durum farklı. ayarlardan uygun seçeneği seçersem arkadaki adamla öndeki adamın, tankın neyin seslerini doğru alıyorum. alıyordum. gızınca iptal ettim değiştirdim... bazen de mikrofona ihtiyacım oluyor o yüzden mikrofon jakını boşta bırakıyorum.
ben seni aslen anladım. bu iş salt donanımda bitmiyor; birkaç unsura bağlı. dolayısıyla elimdeki sunny cihaz olsun, bilgisayar olsun sesleri ayrı ayrı vermeye imkan tanıyor ama kayıtlı videoların çoğu steryo olunca faydalanamıyorum.
Bu herifi pata küte dövmek lazım :D
Ben neden virtual surround diyorum.
Stereo da olsa çok kanallı kayıtlar da olsa sistem sonunda (Hoparlörlerde) faz farkı ile ayrılarak SURROUND izleniyor.
Haa diyeceksin ki dinamik alanı dar. Olsun en azından frekans band genişliği geniş ya sen ona bak. İnanmazsan bizim ET'li @memleket  'e sor. ÇISIL HÖRÜL TISIL film seyrediyor.
Hani demişti ya. Çin işi 5.1 lerde RUH YOK. :D
Yani beğenmediğin virtual sistem esasen RUHLU bir sistemdir :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2015, 23:56:48Bu herifi pata küte dövmek lazım :D
Ben neden virtual surround diyorum.
Stereo da olsa çok kanallı kayıtlar da olsa sistem sonunda (Hoparlörlerde) faz farkı ile ayrılarak SURROUND izleniyor.
Haa diyeceksin ki dinamik alanı dar. Olsun en azından frekans band genişliği geniş ya sen ona bak. İnanmazsan bizim ET'li @memleket  'e sor. ÇISIL HÖRÜL TISIL film seyrediyor.
Hani demişti ya. Çin işi 5.1 lerde RUH YOK. :D
Yani beğenmediğin virtual sistem esasen RUHLU bir sistemdir :D

Bu şemadaki mavi işaretli bobin, faz farkını -90 derece yapıyor değil mi? O yüzden Surround olarak dinleniyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 15 Temmuz 2015, 00:09:13Bu şemadaki mavi işaretli bobin, faz farkını -90 derece yapıyor değil mi? O yüzden Surround olarak dinleniyor

YOH.
Bobin temel olarak yüksek frekanslara karşı yüksek direç gösterir.
Alçak frekanslar ise bobinden daha fazla akarlar (Geçebilirler)
Arka hoparlörler temel olarak sub bass (LFE) bölgesine ters yerleşimde olduğu için bu bobin aşırı basslarda hoparlörleri normal L-R imiş gibi çalıştırırlar. Ama yüksek frekans bölgelerinde (7KHz ve yukarısı) bobinin direnci yüksek olacağı için (senin switch eklentin gibi) yüksek frekans bölgelerinde devreyi açmış gibi olur.

memleket

@Mr_YAMYAM 

Böyle bir vu metre devresinde kalibrasyon nasıl yapılır. Wikide diyor ki veya ben öyle anladım 1.228 Volts RMS de analoglar için 0 göstermesi lazım. LED li olanlarda ise ilk kırmızı yanar. 
Ben vu metreye (LED li) ses sinyalini uydu cihazından veya TV den girer isem bu kalibrasyonu nasıl yapmalıyım... Mesela ölçü aleti ile okuduğum 0.707vpp de hangi ledin yanması lazım. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 15 Temmuz 2015, 00:34:37@Mr_YAMYAM

Böyle bir vu metre devresinde kalibrasyon nasıl yapılır. Wikide diyor ki veya ben öyle anladım 1.228 Volts RMS de analoglar için 0 göstermesi lazım. LED li olanlarda ise ilk kırmızı yanar.
Ben vu metreye (LED li) ses sinyalini uydu cihazından veya TV den girer isem bu kalibrasyonu nasıl yapmalıyım... Mesela ölçü aleti ile okuduğum 0.707vpp de hangi ledin yanması lazım.

VU metre denilen aletler aslında birer voltmetredir :D
Doğru bir ölçüm ve sapma için dedectör, rectifier veya redresör denilen giriş devresini de yapmak zorundasın.

Bu giriş devresi esasen bir doğrultucu (redresör) dür. Ses sinyalleri AC gerilimler olduğu için doğrultulması gereklidir. Ancak günümüz silisyum doğrultucuları olan diyotların eşik gerilimleri (0.7V) olduğu için bu gerilimlerin altında iletime geçemezler.
Halbuki ölçüm esnasında bu değer çok daha altlarda olacaktır.
0VU FS için genel standard 0.7V RMS (1Vp) olduğu için bu gerilimin altındaki değerler ölçülemeyecek veya yanlış ölçülecektir.
Resmini vermiş olduğum devre çok basit olmasına rağmen DIN standardında sapma için çok iyi bir redresör devresidir.
Ayar nasıl yapılır.
Redresör devresine 1Vp veya 0.7V RMS AC gerilim uygulanır. Redresör çıkışından DC voltmetre ile 1V DC okunmalıdır. (AC PEAK değer) (Peak Programm Meter)
VU metre ölçüm girişine (LM3916) DC 1V verilerek (HASSASTIR TAM 1V olmalıdır)  0VU FS (Full skala) ledi (ortadaki sarı LED) yanacak şekilde ayarlanır. Örnek LM3916 için en üstten 4. LED. (Genellikle SARI olacaktır) Diğer üst ledler olan 3 LED +1 +2 ve +3 ölçümüdür. (HEADROOM LEVEL)
LM3916 nın sinyal girişine resimdeki devrenin çıkışı veriliir ve bu devrenin girişine sinyal (HAT SEVİYESİ) uygulanırsa VU metremiz @ozgurece  ye inat çalışacaktır. :D

ozgurece

Anfi Porojesine ilave olarak Standart Normlarda Hocamız tarafında özenle tasarlanmış ve kalibrasyon ayarları titizlikle yapılmış PPM (Peak Program Meter) modül. PPM Bize Gerçeğe en yakın ölçüm değerlerini veriyor. Led vu meter ile boşuna zaman kaybetmeyin. Ama Eğerki Hocam Standart Led Vu Meter Devre Modülüne Modifiye yaparsa o zaman Led Vu meter değerlendirilir. Ben Standart Led Vu meter lar için zıpzıp diyorum :-)

https://youtu.be/OICtpz1bREQ
PPM tanıtım videomuz tamamlanmıştır.
PPM yapmak isteyen arkadaşlarımız için şemaları sunuyorum.
40db display sürücüsü.

LM3915 ve LM3916 entegreleri kullanılarak yapılmış display sürücümüz oldukça basittir. Birkaç pasif elemanla yapımı tamamlanabilir. Esnek bir tasarım konfigürasyonu sunmaktadır. Sinyal referans seviyesi 1V tan 10V a kadar ayarlanabilir.

Bir PPM devresindeki en önemli devre redresör veya rectifier denilen devrelerdir.

AC ses sinyallerini doğrultmak amacıyla tasarlanmış olan bu devre esas mantık olarak bir köprü diyot vazifesi görmektedir. Ancak bilindik diyotların eşik gerilimi 0.7V civarı olduğu için bu eşiğin altındaki sinyal seviyeleri için op-amp kullanılmıştır.[/quote]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın