100w lık bir amfi yapmak istiyorum?

Başlatan yavuzzselim, 04 Temmuz 2015, 18:14:03

yavuzzselim

Selamun aleykum ben 100w lık bir amfi yapmak istiyorum plaketinin de ben hazırlayacağım şema ve malzeme konusunda bana biraz yardımcı olabilirmisiniz. Yardımcı olup olmayan herkese teşekkür ederim.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Stk4231ile 2x100W Stereo power amplifitor buldum sana bir devre sen sadece ürünü alıyorsun lehimlemesiini yapıyorsun elemanları baskı devresi delinmiş paket sana geliyor sen sadece kendin lehimleyip kullanıyorsun ama dersenki ben uğraşmak istiyorum 320 voltun sayfasından 100 watlık mono amfiler var ahmet yerlinin yaptığı ama nekadar sağlam onu bilmemem

yavuzzselim

Sözünü ettiğin stk4231i nereden bulabilirim aklıma yattı aslında ilgilendiğin için teşekkür ederim.

yavuzzselim

İlgin için çok teşekkür ederim . Ben bu işlere yeni heves sardım da bu mono ve stereo ne demek oluyor?

Furkan KELEŞOĞLU

seron

furkan o ampli bence 100w değildir.

ama ahmet yerliye güvenebilirsiniz, kendisi internet camiasında bayağı sism yapmıştır. o 100watt mono ampliden iki tane yaparsa stereo olur.
yalnız nasıl besleyeceksiniz o da var...

Furkan KELEŞOĞLU

eğer ahmet yerlinin yaptığı amfiyi yaparsan 2x24 voltluk bir trafoylada beslersen entegrenin cıkışına paralel olarak 2 hapörler bağlayabilirsin tabi 2 tane bağlayınca entegredeki soğutuyu büyült ve fan tak fan icinde ayrı besleme yaparsan sıkıntı vericeğini düşünmüyorum ama  2 taneden fazla bağlarsan entegreye aşırı yüklenip yakarsın ve hapörlelerin direncleri fazla olmuyacak (4 ohm )

Furkan KELEŞOĞLU

2x24 volt ve 100 watt olan bir trafon yoksa alman gerekli oda yaklaşık 40-50 tl civarıdır.

Furkan KELEŞOĞLU

amfi konusunda @Mr_YAMYAM  dan bilgi alabilirsin o sana daha iyi devreleride önerebilir bu konularda baya bilgisi olan bir kişidir kendisi

seron

furkan,
ben de yamyam ustadan öğrendiğim kadarıyla,
100watt bir ampliyi 100wattlık trafoyla besleyemezsin düşük gelir.
bir de arkadaş stereo yapmak istiyor 2 adet ampli devresidir bu. üstelik 100Watt zannettiğiniz bir ampli 100watt olmayabilir. 2x40Watt gerçek güç bir ampli ile ortalığı gümbür gümbür yıkabilirken neden 100watt?

Furkan KELEŞOĞLU

kullanılacak cıkış entegresinede bağlı değilmi ama ya bu amfi felan hep bir heves yada bana öyle geliyor ben o dalda cok kırıldığım icin uğraşmıyorum o 100 wattlık amifiyi bende yaptım bozuldu ahmed yerliyi aramadığım yer kalmadı sıkıntının ne olduğunu anlamak icin ama sonradan elektronikte daha fazla bilgi edinince onarıcak hale geldim ama havyayı elime alıp arızalı parcaları değiştirmek cok zor geldi :D devre öyle bir kenarda duruyor acırım acırım o devre icin aldığım trafoya verdiğim paraca acırım oda öyle bir kenarda duruyor ya arkadaş mono amfi sacma sapan bişey tek hapörleri nabayım ben yap şunu stereo :D yavusselim eğer bilgin yoksa bu konularda bence hiç yapma sonra kırıldınmı bu alana olan ilginde azalır emin ol ama tabiki yanlış yaparak öğreniceksinde yapmadan önce baya bir araştır ses elektroniği hakında kapsamlı bir bilgi et belki kendi amfini tasarlarsın :D

seron

bunun kırılmayla falan bir alakası yok. işin başında olduğun için başarısız olman kadar normal birşey yoktur işte buna tecrübe diyoruz. önemli olan o ampliyi yakan şeyin ne olduğunu bulman.
ses nedir? ses teknikleri
amplifikatör nedir? nasıl çalışır ve özellikleri nelerdir nelere dikkat edilmelidir?
bütün bunlara işin en başından başlamalısın.

geçici bir heves de değildir(arabasına PEYNİR taktırıp hava atmak için kullananları saymıyorum). bu işten ekmek yiyen çoktur. ses tekniği gerçekten ciddi bir iştir ben de bu forumdan öğrendim.

daha önce defalarca paylaşıldı ama ben buradan bir daha paylaşayım, yazılanları dikkatle ve anlayarak okuyun:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html

dikkatli okursanız ÖLÇÜM'ün öneminden de bahsedilmiş. bu, neden parçaları hazır alıp kurunca olmuyor'un cevaplarından biridir.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

yapabilirsen ;D
o amplinin tüm çizimleri AMIGA adlı eski zaman bilgisayarında çizilmiştir ve malesef yamyam usta onları günümüz dosyalarına güncellememiştir. (haklı)
ölçüm, şaseleme tekniği, kutulama gibi durumlar için ise yine ona muhtaçsınız ;D

Furkan KELEŞOĞLU

yav bu adam efsane olacak en sonunda :D ben diğer konumda bir arkadaş yamyamın amfisini attı icine bir baktım aman allahım :D ben yaparken beynim yanar :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Temmuz 2015, 00:04:34yav bu adam efsane olacak en sonunda :D
 ben diğer konumda bir arkadaş yamyamın amfisini attı icine bir baktım aman allahım :D ben yaparken beynim yanar :D
Adam değil BEY  >:(

Alıntı yapılan: seron - 04 Temmuz 2015, 23:59:16yapabilirsen ;D
o amplinin tüm çizimleri AMIGA adlı eski zaman bilgisayarında çizilmiştir ve malesef yamyam usta onları günümüz dosyalarına güncellememiştir. (haklı)
ölçüm, şaseleme tekniği, kutulama gibi durumlar için ise yine ona muhtaçsınız ;D
Bir çıkış katının çizimini yapıp baskı devreyi çıkarttıktan sonra AMPLİ YAPTIM denemez.
Benim kullanmış olduğum STK uyduruktan bir entegre. 30W çıkış verebilen kıytırık bişii :D
30W çıkış katı için yapılan hesaplar ile 10W lık bir çıkış katı için yapılan hesaplar arasında çok fark vardır. Kaldı ki 100W 200W gibi güç isteyen arkadaşlar oluyo :D
2X100W lık bir amplinin çıkış katını beslemek için ortalama 400W trafo gereklidir. Hadi trafoyu bir şekilde hallettik. besleme devresi noolacak. Öyle bir köprü diyot 4 tene kondansatörle besleme devresi yapılmaz :D Kullanılan kondansatörler tipi cinsi cibileyeti bile bu gibi güçlü modüllerde ciddi para tutacaktır.
De ki 4 tane low-esr kondansatör bulduk işi hallettik. Pre devrelerin beslemesi noolacak. Arkadaşların dediği gibi..;
Bağla 5W lık bir trafoyu olsun bitsin olmaz.
Bu arada ET'siz kemikli @seron 
Sen ÇAY entegreli ampliyi naaptın. Yapmaya karar verirsen sana 4X1W VIRTUAL SURROUND ampli yapalım da ecik gudur.
Eğer istersen uygun güçte SUBWOOFER ilavesi de yaparız.
Ama başlarsan PES etmek yok.

Furkan KELEŞOĞLU

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Temmuz 2015, 01:39:29yamyam bey yapalım şu dediğin 4x1w VIRTUAL SURROUND ampliyi :D
Ben yapmayacağım sizler yapacaksınız.
Eğer seron da yapmak istiyorsa ben size tarif ederim sizler yaparsınız.
2 tane ÇAY (TEA) entegresi ile yapacağız.

Furkan KELEŞOĞLU

Tamamdır o entegrenin gercekten adı omu yoksa ssiz sayın yamyam bey öylemi diyorsunuz :D

Mr_YAMYAM

Entegrenin adı TEA2025.
Bizim yolgezer ile konuşurken TEA'yı ÇAY olarak adlandırmıştı birileri :D

Furkan KELEŞOĞLU

doğru abi ingilizcede TEA demek türkcede cay demektir cay entegresi :DDD

Mr_YAMYAM

Ben şimdi kaçıyorum. Seron yapmak isterse yarın konu açar beraberce yaparız.

Furkan KELEŞOĞLU

abi serona bağlama işi :D belki cayar mayar ama seron adamdır belki yapmak ister bende kacıyorum iyi geceler abi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın