HititRay Projem Yerli Tramvay

Başlatan sayangku, 04 Temmuz 2015, 03:05:15

sayangku

sa arkadaşlar eskiden bir konuda yazmıştım orda projem var demiştim biteli  1 ayı geçti  iş ve sınav yogunlugundan  yazmak nasip olmamıştı bir türlü bende biraz detay vermek istiyorum biraz şimdi konu hakkında
ama önce linke bakarsanız sevinirim :
http://www.dailymotion.com/video/x2p76b3
hititray projesinde çalışan biriyim ve otomasyon ve elektronik planlarında yer aldım ve  daha önce bazı sorular sormuştum motorlarla ilgili  picprojede ve bu sitede olumlu ve olumsuz  yanıt almıştım  bazı konularda
tramvay hakkında teknik detay verim kısaca sizinde işinize yarar

dc 24 voltluk marş motoru  tek yönlü dönen 1.5 kw lık   seri motor kullandık  biz bunun içini açtık ve sargılarla oynayarak
her iki yönde döndürmeyi başardık  ve bize maliyeti 50 lirayi  geçmedi gercekte bir dc motor alsaydık bize en iyi ihtimalle 700 lira kadar
maliyet çıkardı bazı firmalar milyarlara kadar çıktı şimdi  bende  bazı yorumlar nedeni ile konuyu açıyorum bu linke bakarsanız sevinirim
http://www.picproje.org/index.php?topic=55855.15
bu linkte çogu arkadalarimiz yanar çatlar patlar dedi marş  motoru  bende para olmadigindan denemek zorunda kalmıstım
motor gayet işe yarıyor 20 kişi ve tramvayın agirliginı da katarsak  çok rahat 5 km hızla götürdü bizi  gerçekten çok güçlü bir motor
projeleriniz de  redüktör kullanarak kullanırsanız ömründe hiç problem olmaz 50 tl geçmez bu güçte bir motor
birde araba silecek motorları da  çok güçlüdür  kapı otomatigi kullanacaktık vazgeçtik  bunu bulunca  çok işe yaradı koca redüktörü oynatacak güç vardır emin olun  kavrama sistemi ve frende kullandık silecek motorlarını
yazılımı ise  yazdıgımız android apk ve arduino kullandık sürücü devresini röleye bagladik ve motor kontrol ettik  akıllı telefonla
işin özünde biri size birşey diyorsa dikkate alın ama körü körüne de inanmayın deneyin birşeyleri   :)
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

elsover

Alıntı yapılan: sayangku - 04 Temmuz 2015, 03:05:15sa arkadaşlar eskiden bir konuda yazmıştım orda projem var demiştim biteli  1 ayı geçti  iş ve sınav yogunlugundan  yazmak nasip olmamıştı bir türlü bende biraz detay vermek istiyorum biraz şimdi konu hakkında
ama önce linke bakarsanız sevinirim :
http://www.dailymotion.com/video/x2p76b3
hititray projesinde çalışan biriyim ve otomasyon ve elektronik planlarında yer aldım ve  daha önce bazı sorular sormuştum motorlarla ilgili  picprojede ve bu sitede olumlu ve olumsuz  yanıt almıştım  bazı konularda
tramvay hakkında teknik detay verim kısaca sizinde işinize yarar

dc 24 voltluk marş motoru  tek yönlü dönen 1.5 kw lık   seri motor kullandık  biz bunun içini açtık ve sargılarla oynayarak
her iki yönde döndürmeyi başardık  ve bize maliyeti 50 lirayi  geçmedi gercekte bir dc motor alsaydık bize en iyi ihtimalle 700 lira kadar
maliyet çıkardı bazı firmalar milyarlara kadar çıktı şimdi  bende  bazı yorumlar nedeni ile konuyu açıyorum bu linke bakarsanız sevinirim
http://www.picproje.org/index.php?topic=55855.15
bu linkte çogu arkadalarimiz yanar çatlar patlar dedi marş  motoru  bende para olmadigindan denemek zorunda kalmıstım
motor gayet işe yarıyor 20 kişi ve tramvayın agirliginı da katarsak  çok rahat 5 km hızla götürdü bizi  gerçekten çok güçlü bir motor
projeleriniz de  redüktör kullanarak kullanırsanız ömründe hiç problem olmaz 50 tl geçmez bu güçte bir motor
birde araba silecek motorları da  çok güçlüdür  kapı otomatigi kullanacaktık vazgeçtik  bunu bulunca  çok işe yaradı koca redüktörü oynatacak güç vardır emin olun  kavrama sistemi ve frende kullandık silecek motorlarını
yazılımı ise  yazdıgımız android apk ve arduino kullandık sürücü devresini röleye bagladik ve motor kontrol ettik  akıllı telefonla
işin özünde biri size birşey diyorsa dikkate alın ama körü körüne de inanmayın deneyin birşeyleri   :)

Selamlar.. Yeni  nesil mühendislerimiz gerçekten başarılı çalışmalara imza atıyorlar... Basit olarak şöyle bir önerim olacak... Diyelim ki hava çok rüzgarlı , Tranvayın rüzgar ile yaptığı Türbülans ( Yüzeyin hava akımına karşı gösterdiği direnç deneyleri, hatta motorun rüzgardan dolayı yük altına girip yavaşlaması gibi...) nasıl bir oluşum gösterir??? Bu yapmış olduğunuz tranvay her-halde rüzgara karşı biraz savunmasız??? (Köşeli ve dik yan yüzeylerden dolayı)( Havada savrulan bir tranvay istemiyorsak tabi :) )( güvenlik konusunu da incelemek gerekir sonuçta bu bir ulaşım aracı)(Aynı zamanda rayların tekerlekle olan sürtünmesinden kaynaklı yavaşlamayı da(sürtünme direnci) , en aza indirmek gerekli)(gürültünün en aza indirilmesi(tabi bunu da müzik bölümündekiler tasarlayabilir :) ) Artı ; yokuşlarda , motora giden gücü otomotik olarak değiştirmek önemli(elektrik-elektronik)(Sağlam bir AR-GE ekibi kurmak...)  Bu bir üniversite projesi olduğuna göre; birçok farklı Üniversite bölümüne iş düşmekte... :)
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

seron

redüktörlü motor 5km/h ile gidiyor. bu düz yolda normal olabilir ama bazı durumlarda sorun olmaz mı? bir de çok yavaş. 20 ile gitse?

motor çalışıyor ve o yükü taşıyor tamam. ama neler çekiyor o işi yaparken? kısa zamanda yanmasın?

bilmediğimden soruyorum ha, olmaz demiyorum.

sayangku

Alıntı yapılan: elsover - 04 Temmuz 2015, 12:06:00Selamlar.. Yeni  nesil mühendislerimiz gerçekten başarılı çalışmalara imza atıyorlar... Basit olarak şöyle bir önerim olacak... Diyelim ki hava çok rüzgarlı , Tranvayın rüzgar ile yaptığı Türbülans ( Yüzeyin hava akımına karşı gösterdiği direnç deneyleri, hatta motorun rüzgardan dolayı yük altına girip yavaşlaması gibi...) nasıl bir oluşum gösterir??? Bu yapmış olduğunuz tranvay her-halde rüzgara karşı biraz savunmasız??? (Köşeli ve dik yan yüzeylerden dolayı)( Havada savrulan bir tranvay istemiyorsak tabi :) )( güvenlik konusunu da incelemek gerekir sonuçta bu bir ulaşım aracı)(Aynı zamanda rayların tekerlekle olan sürtünmesinden kaynaklı yavaşlamayı da(sürtünme direnci) , en aza indirmek gerekli)(gürültünün en aza indirilmesi(tabi bunu da müzik bölümündekiler tasarlayabilir :) ) Artı ; yokuşlarda , motora giden gücü otomotik olarak değiştirmek önemli(elektrik-elektronik)(Sağlam bir AR-GE ekibi kurmak...)  Bu bir üniversite projesi olduğuna göre; birçok farklı Üniversite bölümüne iş düşmekte... :)

rastgale bir boy yapmadık hocam rüzgarda savrulmaz altında raylar vardir ve teker tam oturmuş vaziyette ve işi mikron hesaplarla yaptık
birde taksimdeki tramvayın yarısı kadardır boyu ve eni  oyüzden bir sıkıntı olmaz
                                                   Nikola Tesla

sayangku

Alıntı yapılan: seron - 04 Temmuz 2015, 13:37:09redüktörlü motor 5km/h ile gidiyor. bu düz yolda normal olabilir ama bazı durumlarda sorun olmaz mı? bir de çok yavaş. 20 ile gitse?

motor çalışıyor ve o yükü taşıyor tamam. ama neler çekiyor o işi yaparken? kısa zamanda yanmasın?

bilmediğimden soruyorum ha, olmaz demiyorum.

hocam motoru korumak için ve hızımızı sabitlemek için  redüktör kullandık zaten biz 5km hıza göre bir redüktör tasarladık isterseniz kendi redüktörünüzü  motoru yormucak şekilde 20 km kadar çıkartabilirsiniz tahminimce birde emin olun okadar çok test edildiki 20 kişi bile bindik gezdik şasinin agirligini saymiyorum bile motor gerçekten çok güçlü  eger araba vb projeleriniz olursa maliyetten yırtarsınız baya kayış kaynak sistemi kullanırsınız ( internette çok fazla bilgi var zaten ) böylece güneş enerjili araba vs yapabilirsiniz bide bir araba 4 kisi bindigini hesap edin motor pek fazla ısınmaz bile tabi iyi hesap yapmak lazım benim aklıma da elemanın biri çamaşır makinesi motoru ile araba  yapmiş  bizde sanırım ilk olarak marş motoru ile yaptık daha önce marş motorunu başka amaçlarda kullan görmedim belki vardır belki biz ilkizdir
linki bir inceleyin isterseniz
https://www.youtube.com/watch?v=ipSabqwQpVA
seron ustam biz bu işe girişirken sadece forum siteleri degil baya bir insan olmaz öyle şey yakarsın motoru sacmala gibi çok tepkiler
aldik bazi cahil kesim marş motoru tek yönde döner diger trafa dönemez diyen çok teknikerle karsılastık gözlerinin önünde 2 yöne döndürünce çok şasırmıslardı
birde yanma olmuyor genelde kömür ısıya dayanamadigi için kopuyor yenisini degistirirsin en fazla kaç kurusluk şeyki kömür
ben insanlarin kafasındaki ön yargıyı kaldırmak için yazdım buraya belki ilerde maddi durumu iyi olmayan ama proje yapacak arkadaslara yön vermek için yazdım
dediniz gibi normal arabalarda marş motorunu zorlarsanız  kömür vb sargılar yanar biz ise  biraz ince ve basit hesapla koca tramvayı yürüttük ve bayada çalıstırdık akü bitene kadar oda  30dk  felan sürdü akü bitmesi birde 12volt ve 24volt marş motorlarında 24 volt kullanırsanız
akım 12 volta göre daha az çeker  p=v.ı  motorun gücünden nekadar akım çekecegini bostayken ve yükteyken tahmini degerler yapabilirsiniz 
                                                   Nikola Tesla

stk4221

bende zamanında şarz lı matkap motorundan akülü araç yapmıştım 14,4 v  ben 12 v ile besledim  çok da güzel verim aldım aklımda yukardaki arkadaş gibi  çamaşır makinasından  araç yapmak var  ama güç aktarımında  motorsiklet şanzumanı kullanmak istiyorum hız için

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın