Ayarlı bir güc kaynağı yapmak istiyorum?

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 02 Temmuz 2015, 01:12:39

Furkan KELEŞOĞLU

arkadaşlar evde yaptığım devreleri denemek icin ayarlı bir güc kaynağı yapmak istiyorum ve bunu buldum elimde 15 amper gücünde(max) cıkışı 24 volt olan bir trafo var bu trafoyu bu devreye bağlıycam devreye baktığımda sacmalık olark gördüğüm yer 2n3647 nin beyz ayağında ayarlı direnç sembölü var 10k ohm luk ama vr yazılmış varyabıl yani ne alaka onu anlamadım ama burda yazım hatası olabilir diye düşünüyorum güc kaynaklarıyla bilgisi olan kişiler bir baksın devreyi yapayım mı yapmayayım mı ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

VR (Variable Rezistor) Değiştirilebilir direnç demektir.
Değiştirilebilir dirençler bir potansiyometre de olabilir bir trimpot denilen ayarlı direnç te olabilir.
Fiziksel olarak trimpot ile potansiyometre arasında tek fark şudur.
Potansiyomtreler her an el ile kumanda edilebilir. trimpotlar ise genellikle uygun değerde ayarlanıp bırakılan ayarlı direçlerdir.
Eğer biz gerilimi el ile daima ayarlayıp farklı değerlerde kullanmak istiyorsak potansiyometre kullanmalıyız. Eğer istemiş olduğumuz sabit bir gerilim ise o halde trimpot denilen ayarlı direnci kullanıp istediğimiz gerilime ayarladıktan sonra bırakırız.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Temmuz 2015, 02:33:16MR_YAMYAM nediyorsun yapayım mı bu devreyi ?
Benim gözüm pek tutmadı. Yapım aşamasında bazı sıkıntılar olabilir. Aşırı osilasyonlara da açık gibi görünüyor.
Ama benim tasarlamış olduğum devre senin için ideal görünüyor.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4468.0.html
Daha basit ama etkili bir güç kaynağıdır. Akım koruma kısmı istenirse iptal edilebilir. Bu durumda aktif 2 eleman LM317 ve MJ15004 transistörleri ile tasarlanmış anlamındadır. Geri kalan devre elemanları yardımcı pasif elemanlardır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın