ZVS ile tesla devresi TTL kontrol

Başlatan hc77, 01 Temmuz 2015, 01:11:07

hc77

Merhabalar arkadaşlar.Ekteki devreyi çalıştırdım.Devreyi TTL ile kontrol etmek istiyorum.Ancak gate'ler açık devre iken bile devre 15,5 amper akım çekiyor 12 volt'ta.Dolayısı ile devre beslemesinden aç-kapat yapmak işime gelmiyor yüksek akım çektiği için.Düşük akımlı hangi yolu aç-kapat yapabilirim acaba?Teşekkür ve saygılarımla...

asma

Merhaba
12voltluk zener diyotlara paralel anahtarlama yapabilirsiniz. ULN2003 gibi bir sürücü ya da NPN iki transistör hatta o.c. TTL entegre ile bile bu işi yapabilirsiniz.
Transistör için anlatmaya çalışayım:
Mesela bc639 un kollektörü zenerin katotuna , emiteri anota gelecek şekilde bağlarız. Beyz direnci olarak 1k kullanırız. Direncin diğer ucundan 5V ttl açma kapama sinyalini uygularız.  İki transistör , iki direnç ve tek ttl çıkış kullanılmalıdır.
Ek önlem olarak transistörün kollektörüne seri bir diyot (FR107 gibi) atabilirsiniz. Sonuç olarak diyotun anodu zener diyotun katotunun bağlı olduğu yere gelecek.

Devrede öncelik için şart gözükmüyor, enerji verdiğinizde çalışmadığı oluyor mu?
Oluyorsa bu yöntemle durdurduğunuzda tekrar osilasyonun başlamaması ve ısınması söz konusu olur.
Bir de çekilen akım çok mu yüksek? tek mosfetle beslemeyi kesip yeniden verebilirsiniz. (30-50A için irf3205 üstesinden gelir)

Kolay gelsin.

hc77

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.Enerji verdiğimde çalışmadığı oluyor!O zaman zenerle çalışmaktansa 3205 kullanmak daha mantıklı değil mi?elimde var,deneyeyim.Umarım soğutucu kullanmak zorunda kalmam.Devre akımı 19-20 amper civarında.Ben bu devrede akım kontrolü de yapıyorum.Mosfet gate'lerinden hemen önce bir mosfetle 555 li PWM kullanarak yapıyorum bunu.Sanırım PWM kullandığım yerde yanlış.470 ohm'dan sonra PWM uygulamak daha mı doğru olur acaba?Sonuç olarak devre beslemesi 3205 ile TTL kontrollü,470 ohm dirençlerden hemen sonra da PWM uygulamak daha doğru olacak?Birde devrede ampermetre kullanmam gerekiyor.Ancak çıkış akımını sürekli gözlemlemek için.Çıkış akımı 40 miliamper civarında.Ancak çıkış yüksek voltaj olduğu için ampermetreyi çıkışa bağlamak riskli gerilim atlamalarından dolayı.Başka nasıl yapabilirim acaba?Teşekkürlerimle...

hc77

470 ohm'luk dirençlerden sonra PWM uyguladım.Bir süre çalıştıktan sonra mosfetler yandı!PWM frekansı ile alakalı olabilir mi acaba???

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın