power led için alternatif güç kaynağı olur mu?

Başlatan seron, 29 Haziran 2015, 23:06:44

seron

arkadaşlar merhaba,
dün kızardeşimin mutfağı için standart satılan silikonsuz-yapışkanlı led şeridi yaptım ve monte ettim. bu led şeridi 1.70 uzunluğunda ve bunu da 25 tl ye aldığım 12V 1.5A led driveri ile besledim.

buraya kadar sorun yok.

ama elimde bir metrelik çubuklar halinde satılan alüminyum şeridlere monte edilmiş daha parlak yanan led şeridinden var.

bu led şeridi için bir 25 TL daha vermek istemiyorum. bunu 3-4adet AA kalem pille beslemek istiyorum. led şeridi 12 volt ve yarım metresi bir bilgisayarın güç kaynağına bağlandığında 500mA çekiyor. ısındıkça 600mA lara çıkıyor.

bu şeridi pille çalıştırmak istiyorum ve uygun bir sürücü devre kullansam olur mu? mantıklı mı? voltaj yükseltici devreler akımı düşürecektir ama voltajı 15 voltlara kadar çıkarsam pil dayanır mı?

bir fikri olan var mı? yoksa gidip led sürücü mü alayım? (elimde uygun büyüklükte ve akım sınırlaması olan 12V kaynak yok)

Furkan KELEŞOĞLU

dostum li-on  pil kullansana li-on pilin gücü daha fazla ama pahalı li-on alacağına led sürücü alman daha mantıklı bence pillerin voltajını yükseltsen hem gücü düşecektir gücü düşüncede ledler sönük yanacaktır ve pilin ömrü azalacaktır yükseltmeyle orantılı olarak yada 2 katı fazla olarak pilin ömrü azalacaktır 2 günde bir pil alırsın ona öyle yaparsan en mantıklısı led sürücü almak
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

bilgisayarın power supplysinden 12 volt alabilirsin sarı kablo olması lazım amperide yüksek olması lazım ama pc bağlama supplye gücünü düşürürsün pc zarar verebilir yada tam verimli calışmaz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 29 Haziran 2015, 23:06:44bir fikri olan var mı? yoksa gidip led sürücü mü alayım? (elimde uygun büyüklükte ve akım sınırlaması olan 12V kaynak yok)
500mA civarı akım çeken yük çok güçlüdür. Standart Li-Ion pillerden seri bağlayıp kullansan bile en fazla 2 saat dayanacak demektir.
En iyisi 12V civarı gerilim kaynağına uygun bir LM317 li akım sınırlama devresi ilavesidir.
Eğer AKÜ ile beslemek istersen de yine aynı akım sınırlama devresini yapmak zorundasın.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

yardımlarınız için çok sağolun.

lityum bazlı piller olmaz; özel şarj devresi isterler ki piyasada kit halinde bulmak bir tarafa o kite uygun pil bulmak bir sorun.
pc güç kaynağı olmaz; hem çok büyük hem de bana lazım :) keza akümülatör için de durum aynı.
linkteki devre olmaz; 600mA limit değeri var. zaten ledler 500-550mA çekiyor, şayet yamyam ustanın dediği akım sınırlaması devresini kurmazsam hem o devre hem de ledler 1-2 günde mefta olur...

pillerin uzun dayanıp dayanmamasının çok önemi yok; kapalıyken uyduruk bir trafosuz adaptör ile yüksek voltaj-çok düşük akımla(15V/5-10mA) ledler yanmazken canlı tutacağım. sönükken piller bu sağlıksız voltajla takviye olacak. piller her ne kadar çinko-karbon olsa da, yıllardır yaptığım uygulamalarda, panasonic gibi dışı metal kaplı piller düşük akımda devamlı şarja tabi tutulduklarında canlı kalıyor ve sızıntı da yapmıyor.

anlaşılan o ki led şeridleri ve power led uygulamalarında yeterli ve akım kontrollü kaynak kullanımı şarttır.
led diyotların ısındıkça devreden daha fazla akım çektikleri ve bozulma riskine girdikleri bilinmektedir, araştırınız.
teşekkür ederim, konu çözülmüştür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın