Led Driver Yardım

Başlatan betabet, 29 Haziran 2015, 02:27:42

betabet

Merhaba;
Foruma yeni üye oldum. MeslekYüksekOkulu Elektrik bölümü mezunu olmama rağmen daha önce elektronikle çok fazla ilgilenmedim temel seviyede bilgi sahibiyim. Fakat ilerletmek istediğim bir konu ve her geçen gün daha da ilgi duyuyorum. Led aydınlatma armatürleri yapan bir firmada çalışıyorum. Son zamanlarda led driverları incelemeye başladım. Driverlar çin malı olduğundan kullanılan entegrelerin seri numaralarıyla herhangi bir bilgiye ulaşamadım (cs6552 ep gibi) anladığım kadarıyla yüksek frekans mantığıyla ferit nüveli trafo kullanılarak anahtarlama yapılıyor ve istenen sabit gerilim ve akım değeri elde ediliyor. Anlamadığım nokta şu klasik güç kaynaklarında şebekeden alınan 220 v ac gerilim trafo ile istenen değere düşürülüyor fakat driverlarda 220 v ac gerilim doğrultulduktan sonra ya bir kondansatör yada seri bağlı direnç ve diyot ile entegre ayaklarına uygulanıyor. bu durumda entegrenin ihtiyac duyduğu gerilim direnç ile bölünerekmi sağlanıyor. Eğer öyleyse bu ne kadar sağlıklı bir yöntem ayrıca bu driverların power factor leri0.97-0.98 civarında. Konuyla ilgili açıklama yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

toyer

bahsettiğiniz driver şeması nasıl birşey ? şema falan koyarsanız iyi olur.

gevv

HV9910 ve  MIC3201  sürücü entegrelerini  inceleyin  en yaygın kullanılanlar

https://320volt.com/hv9910-mic3201-yuksek-guclu-led-suruculer-icin-program/

etegrelerde genelde voltaj sabit olup akım sınırlaması için ayar vardır

betabet

Yanıtınız için teşekkür ederim gerçekten güzel bir program fakat benim sormak istediğim şey bu değil. Bu programda tasarlanmış örnek devrelerde giriş gerilimi Vin 12 v olarak görünüyor. Led driverlarda 220 v giriş ten 12 volt nasıl elde ediliyor. Yani bu devreyi çalıştırıcak 12 voltu direnç ile bölerek uygulamak hem gereksiz güç harcanmasına hemde yüke göre akımın ve gerilimin değişmesine sebep olmazmı. Şöyle anlatayım 20 w bir driwer 30-40 volt çıkış gerilimine sahip ve akım 650 mA bu driverı 10 w led e bağladığınız zaman yine aynı değeri veriyor ve ledi daha parlak yakıyor.  Giriş gerilimi 120 voltlara kadar düşse bile parlaklığı bir miktar azalıyor fakat yine bu değerleri veriyor. Girişteki 220 voltun 12 voltunu devreye 208 v unu da bir direnç üzerine düşürerek böldüğünüz zaman şebeke gerilimi düştükçe devrenin giriş gerilimide düşmeyecekmi benim sormak istediğim bu tür devreler girişte trafo kullanılmadan nasıl sabit bir gerilimle beslenebiliyorlar Aynı şey trafosuz adaptörlerdede var trafo kullanılmadan şebeke gerilimi nasıl düşürülüyor?

Furkan KELEŞOĞLU

220 miyi dc cevirdikten sonra direncle gerilimi belirli bir seviyeye düşürtükten sonra kondanstörle şarj edilip  regülatörlerde sabit voltaj verilebilir istediği gücüde yine entegreden sağlayabilir  senin verdiğin entegre galiba bu işi yapıyor
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

betabet

Bunun sorduğum soruyla alakası olmasada konu açılmışken sormak istedim. Bu konuda da  Yardımcı olursanız sevinirim. Bildiğiniz gibi 220 Volt ile çalışan smd ledler var bunlar genelde 220 volt gerilime göre seri olarak diziliyor pcb üzerindeki küçük bir entegreyle akım sınırlaması yapılıyor( Sanırım bunun 2 sebebi var hem smd dirençlerin küçük güçlü olması hemde giriş voltajındaki dalgalanmalarda akımı sabit tutmak için ) .Ben  transistör kullanarak böyle bişey yapılabilirmi diye uğraşıyordum. Sırf denemek içinde transistörlerin maksimum çalışma değerlerini göz ardı ederek resimlerdeki düzeneği çizdim bu küçük devreleri 220 volt ve 110 volt olarak simule ettiğimde led lerin üzerine düşen gerilim ve çektikleri akım neredeyse sabit kalıyor. Ancak toplam akım sabit olduğuna göre 220 volt da devre 2 kat fazla güç harcıyor ve aynı işi yapıyor. Buda transistörler üzerine düşen gerilimden kaynaklanıyor. Aynı şey direnç içinde geçerli olmalı. Ben bunu işin mantığını anlayabilmek için yapmıştım bu yüzden alternatör değil batarya ile yaptım. Daha sonra 220 v 50 hz lik bi alternatör ve köprü diyotla doğrultarak çizdim bi kondansatörle de filtre ederek bağlantı yaptım o zamanda zannedersem kondansatörün iç direnci sebebiyle devrenin toplam direnci değişti ve devre istenen işi yapmadı yani istenen akım ve gerilim değerini sağlayamadı. Burda da sormak istediğim 2 şey var 1-) Bu tarz bi devrede akım sınırlama kayıp minimuma düşürülerek nasıl yapılabilir 2-) Filtre için devreye bağlanan kondansatör uygulamada da simulasyondaki gibi bir etki yapıp devrenin toplam direncini değiştirir mi? değiştirirse bunu önlemek için ne yapılabilir belirli bir kondansatör seçimi falanmı yapılmalıdır?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın