ölçüm aletine adaptör taktım

Başlatan sonerbicer, 26 Haziran 2015, 05:25:41

sonerbicer

;D  ölçüm aletimin pili bitmişti  akşam akşam pil almaya  gitmeye üşendim 
 bende eski modemin 9 voltluk adaptörünün ucunu  kestim  ölçüm aletininde  pil baglantılarını kestim  bagladım yapıştırdım
on numara  ölçüm aletim  oldu  pil derdine  son:))))
bir  fikir olsun size  diye  yazdım  belki bunu daha  geliştirirsiniz   direnç diyot  vs takarsınız  evladiyelik  kullanırsınız   yada  ne bileyim işte   uzman olan sizsiniz  geliştirin

elektrofizikci

bari pil yatağına uygun soket takıp "tak-çıkar" bir şey yapsaydınız. Mobil özelliğini de kaybetmeseydi cihaz... ölçü aletinden kestiğiniz parçadan bir tane daha alın. Eskisini yerine takın. Yenisine de adaptöre takın... Birbirine takmalı olsun... bazen pilli bazen kablolu kullanırsınız...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

sonerbicer

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 26 Haziran 2015, 16:36:26bari pil yatağına uygun soket takıp "tak-çıkar" bir şey yapsaydınız. Mobil özelliğini de kaybetmeseydi cihaz... ölçü aletinden kestiğiniz parçadan bir tane daha alın. Eskisini yerine takın. Yenisine de adaptöre takın... Birbirine takmalı olsun... bazen pilli bazen kablolu kullanırsınız...

soket takmadım ama  o pil şapkacıgını az  uzun kestim gerektiğiginde  adaptörü bantlı yerden ayırıp  pil soketini takıp pilliye dönüştürürüm   

seron

soner abi,
eve bir tane ucuzundan havya,
biraz lehim al.
ayrıca bir adet 9V adaptör erkek soket (adaptörün ucundan kestiğinden)
bir adet adaptör dişi soket (kestiğin soketin zıt olanından adı üstünde ;D ) alırsan elektrofizikçinin dediği gibi şimdiki yaptığından daha iyi, on numara bir ölçü aletin olur. pil bittiğinde adaptörü çıkarır o sokete takarsaın, adaptörü bulamadın, pili takarsın. çok güzel olur. bir de dikkat etmelisin adaptör ile pili aynı anda bağlarsan pil hasar görür, içindeki sıvılar sızar, cihazın içi mahvolur. soketin uçlarını doğru bağladığın taktirde adaptörü takar takmaz soket pil bağlantısını kendisi kesiyor.

datamen

Yurdum insanın pratık cozumlerı ıste  avrupalılar olsa oturur 1 hafat dusunurler  yapsammı yapmasammı dıyee :)

sonerbicer

Alıntı yapılan: seron - 26 Haziran 2015, 17:15:30soner abi,
eve bir tane ucuzundan havya,
biraz lehim al.
ayrıca bir adet 9V adaptör erkek soket (adaptörün ucundan kestiğinden)
bir adet adaptör dişi soket (kestiğin soketin zıt olanından adı üstünde ;D ) alırsan elektrofizikçinin dediği gibi şimdiki yaptığından daha iyi, on numara bir ölçü aletin olur. pil bittiğinde adaptörü çıkarır o sokete takarsaın, adaptörü bulamadın, pili takarsın. çok güzel olur. bir de dikkat etmelisin adaptör ile pili aynı anda bağlarsan pil hasar görür, içindeki sıvılar sızar, cihazın içi mahvolur. soketin uçlarını doğru bağladığın taktirde adaptörü takar takmaz soket pil bağlantısını kendisi kesiyor.

kardeş dedimya  eski modem  vardı onun adaptörünü kullandım aynı modemin  soketinide söktüm ama işte  lehimleyemedim  tabanca havyam var lehim telimde  var  tek sıkıntı lanet soket yerinde  durmuyor  kıskaç veya  mengenem yok  ben temas eder etmez  kaçıyor:)) lehimde  hiç ama  hiç  iyi değilim  bazan tesadüf lehim yapıyorum o zamanda  lehim bölgesi dag gibi oluyor koca bir  öbek  oluyor orada

fatihsel

DC yazan birçok ürün adaptörünün içinde hiçbir doğrultucu diyot yok. Çünkü modem gibi cihazların içinde nasıl olsa hep bir doğrultucu var diye trafoyu paketletip üzerine DC adaptör yazıyorlar. Adaptörlere dikkat etmeli.

Burhannilufer

Benimde ölçü aletimin pili zayıftı değerleri doğru göstermiyordu 12 v modem adaptör ucunu kestim pil yatağına + -  bağlantı yaptım voltaj yüksek diye galiba ölçü aleti kökten gitti. Fikirleriniz varsa konu hakkında paylaşır mısınız?

cevat1

Benim fikrim var.
Cihazlarin orjinalligini bozmayın.
1 adet pil 1 tl. 6 ay kullanin. Deger mi?
Antin kuntin işlere...

ozgurece

Ölçü aleti Kaç voltla çalışıyor ?  3V ?  9V ? Sanıyorum bu konuda bilginiz olmadığı için 3V ölçü aletine 12 Volt verdiniz. Muhtemelen Sigorta ve girişteki elemanlar zarar görmüş olabilir. Siz ölçü aletini açın Board ın detaylı resimlerini burada paylaşırsanız Forumdaki arkadaşlar size sırasıyla yapılması gerekenleri ,onarım yapılabilecek durumdaysa yardımcı olurlar.

cevat1

Alıntı yapılan: Burhannilufer - 01 Aralık 2016, 21:47:31Benimde ölçü aletimin pili zayıftı değerleri doğru göstermiyordu 12 v modem adaptör ucunu kestim pil yatağına + -  bağlantı yaptım voltaj yüksek diye galiba ölçü aleti kökten gitti. Fikirleriniz varsa konu hakkında paylaşır mısınız?

Atasözü
"Çarşıdaki pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak"

Değermiydi? 1 liralık pil için, ölçü aletini yakmaya...

cevat1

Alıntı yapılan: ozgurece - 01 Aralık 2016, 22:57:13Ölçü aleti Kaç voltla çalışıyor ?  3V ?  9V ? Sanıyorum bu konuda bilginiz olmadığı için 3V ölçü aletine 12 Volt verdiniz. Muhtemelen Sigorta ve girişteki elemanlar zarar görmüş olabilir. Siz ölçü aletini açın Board ın detaylı resimlerini burada paylaşırsanız Forumdaki arkadaşlar size sırasıyla yapılması gerekenleri ,onarım yapılabilecek durumdaysa yardımcı olurlar.
Islemci yanmıştır. Yüksek voltajda sigorta atar.

Mustafa281

Alıntı yapılan: cevat1 - 01 Aralık 2016, 22:59:43Islemci yanmıştır. Yüksek voltajda sigorta atar.
Ölçü aletini adaptörle çalıştırmak çoğu değere yanlış zemin hazırlamak demektir pil ayrı adaptör ayrı benim bildiğim ölçü aleti adaptör yani cereyan ile beslemek uygun değildir.

seron

Ölçü aleti adaptörle çalıştırılabilir. Çıkış gücü tırtırsız, humsuz olmak zorundadır. Pil gerilimine de tam uyumlu olursa hiçbir sorun olmaz.
Yalnız bilmeden, rastgele yapılan bu tip uygulamalar arızayla sonuçlanır. Yukarıda yapılan yorular hep doğru. Pil ucuz zaten. Adaptöre gerek yoktu ama, pili çabuk biten cihazlarda adaptör kullanmak, bilinçli uygulamak şartıyla uygun olabilir. Naçizane düşüncem bu.

Konuya dönecek olursak, eğer sigortası atmamışsa, yanmıştır.

taydin

Burada önemli olan ölçü aletinin tamamen şebekeden izole edilmiş olması. Adaptörlerin içinde bulunan trafo bunu sağlıyor, o yüzden voltaj değeri uygunsa, ve temiz bir DC voltaj veriyorsa adaptör kullanmanın bir sakıncası yoktur.

Ama örneğin adaptör değil de bir PC nin USB çıkışından beslemeye kalkarsanız, izolasyon olayı olmaz. Bu durumda ölçü aleti ile ölçüm yapacağım derken ölçtüğünüz yeri kısa devre edebilirsiniz. Bunun neticesinde de test edilen cihazı, ölçü aletinin kendisini, PC yi veya bunların hepsini bozabilirsiniz  :o
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Adnancoskun

Ben pek bilmem de
ölçü aletini adaptörle çalıştırmak pek iyi fikir değil,
Neden peki?
Adaptörünüz 220 kaynağından besliyorsunuz, ve gerek oldu şehir şebekesi ölçeceksiniz, ve ölçü aletinin kuplajları da doğrudan kuplaj, Peki siz bu ucu ölçüm için fişe taktığınızda , aynı zamanda adaptörün çıkışı ile girişini kısadevre etmiş olmazmısınız?
Kaldı ki doğrudan kuplaj olmayan osiloskoplarda bile, yüksek gerilim altında çalışan devrelerde ölçüm yaparken , osiloskop'un toprağını iptal ederiz

Pek anlamam, ama benim fikrim bu......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Ağustos 2017, 17:12:57Ben pek bilmem de
ölçü aletini adaptörle çalıştırmak pek iyi fikir değil,
Neden peki?
Adaptörünüz 220 kaynağından besliyorsunuz, ve gerek oldu şehir şebekesi ölçeceksiniz, ve ölçü aletinin kuplajları da doğrudan kuplaj, Peki siz bu ucu ölçüm için fişe taktığınızda , aynı zamanda adaptörün çıkışı ile girişini kısadevre etmiş olmazmısınız?
Kaldı ki doğrudan kuplaj olmayan osiloskoplarda bile, yüksek gerilim altında çalışan devrelerde ölçüm yaparken , osiloskop'un toprağını iptal ederiz

Pek anlamam, ama benim fikrim bu......
Adnan abicim, madem "anlamam" demişsiniz, ben de "anlamayan" ama konuşma hakkı kullanmak isteyen birisi olarak şunları anlatayım:

Bahsettiğiniz çakışma-kısadevre durumu için haklısınız. Ama o, SMPS ler için geçerlidir. SMPS adaptörlerin çoğunluğu, şebekeden izole değil. Yani çıkışı ile girişi bir şekilde irtibatlı. Bu nedenle o dediğiniz durum, DOĞRU.

Fakat...

Girişten izole olarak çalışan Trafolu güç kaynağı için bu durum söz konusu olmayacaktır. Aynı alet ile aynı prizdeki güç ölçülebilir. Mahsuru yoktur. Yukarıda arkadaşın anlattığı duruma katılıyorum. Zaten o da senin bahsettiğin durumu anlatmaya çalışmış; bu nedenle trafolu kaynak kullanılmalı denmiş.

Haksız mıyım?...

Geçen aylarda bir arkadaş foruma yeni geldi ve taa eski zamanlardan kalan bir ölçüm aletini göstermişti.(biriniz el yapımı mı o? diye sormuştunuz) Bu ölçüm aleti (multimetre) bizim kullanmaya alışık olduğumuz tipten değil de yatay duran hani ampli gibi bir şeydi. önünde dijital ekranlar vardı ve birisi V ölçümü, birisi A ölçümü diğeri de sanırım R ölçümü yapıyordu. İçini açmış, "bunu arızasını nasıl gideririz?" diye soruyordu. Konu başlığını aramaya üşendim ama bu cihaz, pilsiz, direkt şebekeden besleniyordu. İçinde bir adet ufak trafo, basit bir doğrultma katı ve hatırlamıyorum belki de bir regülasyon katı var idi.

Bu da, ölçüm cihazlarının ekstra güç kaynağı ile beslenebileceği FAKAT=> güç kaynağının şebekeden izole olmasının şart olduğu anlamına gelir. Yani TRAFOLU ADAPTÖR kullanmak şarttır. Aksi takdirde örnek, TV tamiri yaparken, güç kaynağı vb gibi şebekeye bağlı bir sistemi kontrol ederken problardan devreye şebeke akımı geçerek hem tamir edilen aygıtı mahvedebilir, hem de ölçüm yapan cihazı yakabilir.

Ne dersiniz?

taydin

Evet SMPS lerin şebeke ile galvanik izolasyon sağlayanları da var, sağlamayanları da.

Ama prize takılan modern SMPS adaptörlerin (mesela cep telefonu şarj adaptörü) hepsinde güvenlik nedeniyle ayrıcı bir trafo bulunuyor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın