pcbway

Klimanın elektronik kartındaki dış ünite cıkışındaki röleler

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 23 Haziran 2015, 21:39:32

Furkan KELEŞOĞLU

arkadaşlar klima kartının dış ünite cıkışında röleler var klimayı actığım zaman dış üniteyide acmış oluyorum klimayı kapatınca dış üniteninde kapanması gerekiyor klimayı kapatınca dış ünite kapanmıyor ve hala calışıyor kapatmaktan kastım uzaktan kumandasıyla kapat tuşuna basıyorum ama elektiriği kesmiyorum bende karta baktım görnürde patlak veya yanık bir eleman yok sadece rölelerden şüpheleniyorum sizce olabilirmi yada rölenin sağlam olupğ olmadığını nasıl anlarız ben kartta rölenin altında kartta bobin gibi bişey cizilmiş galiba giriş ayakları rölenin calışması icin ölcü aletini ohm konumuna alıp bobini ölctüm ve değer gösterdi bobinlerde sıkıntı yok sanıyorum ama tam bilmiyorum napayım röleleri değişteriyimmi 5a lik 30 vdc lik röle
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

acele etmezsen @serkan_48 anlıyor. soğutmacıdır kendisi.
sorun röleden olabileceği gibi karttan da olabilir.
kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

serkan_48

Dostum ,

Kartın resmini eklersen iyi olur. Büyük ihtimal röle çalışır konumda yapışmış gibi. Röleyi test etmek istersen röleyi sök bobin uçlarına voltaj ver. Diğer uçlar konum değiştirerek kısa devre olacaktır. Bunuda ölçü aletinle tesbit et. Eğer voltaj verdiğinde çıt demiyor ve röle konum değiştirmiyor ise sorun belli.

Bu durumu şöylede tesbit edebilirsin. Klima kapalı konumda iken sigortaları kapat. Daha sonra tekrar aç. Klima kapalı konumdaykende dış ünite çalışıyor ise kesin röle yapışmıştır. Değiştirip test edilmeli.

Kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

röleyi değiştirdim  bu sefer acınca ünite calışmıyor sıcak konumuna aldıktan 10 saniye sonra dış ünite tık diyor calışıyor klimayı kapatınca dışl ünitede kapanıyor buraya kadar sorun yok fakat klimayı soğuğa alınca dış ünite calışmıyor 1 dakika felan bekledim calışmadı o neyden kaynaklanır ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

serkan_48

Isitmadan sogutmaya gecti iseniz 3 dakka kadar bekleme suresi vardir. Bence tekrar deneyiniz

Kumandada  dogru modda ve dogru set sicakliginda  iseniz ortam sicakligini olcen sensor dusuk sicaklik okuyor olabilir. Bu isitmada calisma sogutmada calismamaya neden olabilir.

Furkan KELEŞOĞLU

yarın soğuğa alınca 3 dakika beklerim ozaman hatta 5 dk diyelim garanti olsun kumandadanda ortam sıcaklığını düşiriyim baya baiyim soğutmada calıştıracakmı üniteye kardeşim sen soğutmacıymışsın galiba allah sana kolaylaık versin ben klimayı yumruklayacak hale geldim yani :D
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

serkan_48

Evet soğutmacıyım.

Set sıcaklığını düşür soğutma konumuna al.

Eğer çalışmaz ise iç ünitenin filtrelerin bulunduğu ön panjuru aç filtreleri çıkart panelin sağ orta taraflarında ucu siyah bir kablo uzantısı var. Bataryanın ortasına plastik bir aparatla tutturuluktur yerinden kurtar ve elinle ısıt. dene bakalım değişim olacak mı?