Ses kapalıyken gelen cızırtı

Başlatan ahmet59, 22 Haziran 2015, 19:20:20

ahmet59

Merhaba Arkadaşlar
Başlıktada belirttiğim gibi yeni getirtmiş olduğum amfiden sıfır ses 0 volume yani ses tamamen kapalıyken cızırtı geliyor bakın sizi yanıltmasın uğultu dip sesi değil yani topraklama ile alakalı bir sorun değil denedim!
farklı Toroid trafolarlada denedim yine aynı giriş ses girişine herhangi bir rca jack falan takmadanda bu ses var bunu bir şekilde aşmalıyım lütfen işten anlayan ustalardan ricam şu lanet cızırtıyı nasıl yok edebilirim sistemin DC girişinde 6 adet 10000uf 50volt kondansatör var ve durum bu :S

bu amfi 5.1 5x100 1x200watt amfidir TDA7293 entegreleri vardır ön girişte preamp vardır
bu amfiyi alma sebebim Creative G500 ses sistemim vardı şaheser ses bilgisayar ses sistemleri içinde en Kaliteli sesi veren G500 ama yandı:( :S artık yok neyse bende hoparlörleri ve bass kolanlarını değerlendirmek istiyorum belki tam olmasada bir miktar eski amfinin sesine kalitesine yaklaşır
ama bu lanet cızırtıyı halletmeliyim lütfen bir yardım.
Saygılar

Mr_YAMYAM

Alttaki linkleri okuyup gerekenleri yapmaya çalış.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6211.180.html
Bu konuda arkadaşımız ilgili prosedürleri yerine getirmiş ve iyi bir çalışma ortaya çıkartmıştır.

elsover

15 volt AC girişine  taktığın fan bağlantısını çıkar bakalım yerinden öyle dene; çünki fanı sinyal katının beslemesine takmışsın. Hayırlı olsun devreniz... ;)
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

olc technics

Devre şahaneymiş. Kit olarak mı aldın? Kaliteli malzemeler göze çarpıyor. Nippon chemicon kapasitörler, audiophile kırmızı kapasitörler.

elsover arkadaş haklı. 9-12volt 4 w watlık saç trafo alıp basit bir doğrultucu yapıp fanı oradan besle.

ahmet59

fan sizi yanıltmasın fansız takılı değil ikende cızırtı geliyor...
sadece amfi olarak aldım...
amfi müthiş kaliteli...
basslar deprem etkisi yaratıyor evde
bu arada köyde oturuyorum ses açamama gibi bir sıkıntım  yok
evet malzemeler kalitelide herşey iyide bu cızırtıda neyin nesi bu kadar kaliteli bir  işçilik , malzeme ve tasarımda?

size saçma gelebilir ama ben rölelerden şüpheleniyorum en son onlar üzerinden geçiyor ve bobinleri cızırtı yaptıklarına inanıyorum devredışı bırakmayı denemeden önce başka bir fikri olan varsa önerilerinizi bekliyorum
Saygılar.

olc technics

Alıntı yapılan: ahmet59 - 26 Haziran 2015, 11:34:55fan sizi yanıltmasın fansız takılı değil ikende cızırtı geliyor...
sadece amfi olarak aldım...
amfi müthiş kaliteli...
basslar deprem etkisi yaratıyor evde
bu arada köyde oturuyorum ses açamama gibi bir sıkıntım  yok
evet malzemeler kalitelide herşey iyide bu cızırtıda neyin nesi bu kadar kaliteli bir  işçilik , malzeme ve tasarımda?

size saçma gelebilir ama ben rölelerden şüpheleniyorum en son onlar üzerinden geçiyor ve bobinleri cızırtı yaptıklarına inanıyorum devredışı bırakmayı denemeden önce başka bir fikri olan varsa önerilerinizi bekliyorum
Saygılar.

Röle kaynaklı olduğunu sanmam.

Cızırtı kaynaklı sorunların çoğunluğu ŞAŞELEME kaynaklı sorunlardır.
Ayrıca, sesi karta girdiğin kabloyu kontrol edebilirsin. GND temassızlığı olabilir.
Ve devre de tamamıyla açıkta mı çalışıyor? Yoksa resim için mi açıldı?
Opamp lar açıkta bırakılmış. Entegre soketleri kalitesiz (Precision soket değilse) temassızlık sorunları yaratabilir.
Kaynak cihazın (sanırım PC kullanıyorsun) güç kaynağından kaynaklanan gürültüler oluşturabilir.
Ayrıca kaynak cihazını başka bir amplifikatör bağlayıp test etme şansın var mıdır?

ahmet59

merhaba
simetrik 0-28v  28volt 6amper verebilen bir regüle devresine ihtiyacım var simetrik olmalı lm regülatörlerinin hangisini kullanabilirim? 28v 6 ampere çıkabilecek

bu devre amfideki cızırtıyı kaldıracak!!!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın