Picler arası baglantıyı nasıl yapabilirim?

Başlatan fatih343, 09 Haziran 2015, 18:14:26

fatih343

Arkadaşlar konuyu acmak gerekirse bir devre üzerinde çalışıyorum
Pic16f877a ile pic16f84a arasında bağlantı kurmam gerekiyor.
Yani pic16f877a pinlerinden birisiyle sinyal göndericek pic16f84a da bu sinyala göre davranarak iş yapıcak

(Hepsi aynı devrede)
Yardımcı olabilirmisiniz?
Ne kadar ekmek o kadar köfte

seron

merhaba fatih,
sen bu işlerin peşini bırakmayacaksın anlaşılan ;D

piclerle ilgili yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmanı şiddetle öneririm. o da böyle foruma sorarak değil, yapılmış bazı örnekleri inceleyip makaleleri okuyarak olur. ama yine de yardım isteyerek doğru yapıyorsun.

picler arasında iletişim ve buna göre koordinatif şekilde çalışan devreler kurulabildiğini duymuştum ama kaynağı şimdi bulamıyorum.
sadece tek bir kaynağa bağlı kalmamak şartıyla daha detaylı araştırarak istediğini bulursun. bunu niye dedim, sanki yeterli araştırma yapmadan konuya direk dalmışsın gibi geldi ondan. yeterli düzeyde değilsen yardımlardan da bir şey anlamayabilirsin.

bir de çok özel değilse, amacının ne olduğunu yazıp elindekileri de yazarsan, hatta şema ile falan daha detaylı anlatırsan bilen arkadaşlar müsait olduklarında yardım edeceklerdir (herhalde).

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 09 Haziran 2015, 18:20:45merhaba fatih,
sen bu işlerin peşini bırakmayacaksın anlaşılan ;D

piclerle ilgili yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmanı şiddetle öneririm. o da böyle foruma sorarak değil, yapılmış bazı örnekleri inceleyip makaleleri okuyarak olur. ama yine de yardım isteyerek doğru yapıyorsun.

picler arasında iletişim ve buna göre koordinatif şekilde çalışan devreler kurulabildiğini duymuştum ama kaynağı şimdi bulamıyorum.
sadece tek bir kaynağa bağlı kalmamak şartıyla daha detaylı araştırarak istediğini bulursun. bunu niye dedim, sanki yeterli araştırma yapmadan konuya direk dalmışsın gibi geldi ondan. yeterli düzeyde değilsen yardımlardan da bir şey anlamayabilirsin.

bir de çok özel değilse, amacının ne olduğunu yazıp elindekileri de yazarsan, hatta şema ile falan daha detaylı anlatırsan bilen arkadaşlar müsait olduklarında yardım edeceklerdir (herhalde).

:D evet yapabiliceklerimi yavaş yavaş görüyorum çünkü
Temelden başladım önce kodlamalarını kendim yaparak led yakıp söndürdüm sonrada lcd ye yazı yazdırdım %d gibi terimleri gördüm ve ezberimde olmasada az cok biliyorum.
Bir motoru çalıştırıp durdurdum ancak ikinci pic e geçip motoru istediğin yönde çalıştırmayı başaramadm devreyi şuan atmam mümkün değil telefondan giriyorum ama nasl bağlantı yapacağımı(iki pic arası) anlayamadım daha doğrusu kaynak bulamadm google amcaya yazdığımda dersleri yazıyo ama bağlantıyla alakalı herhangi bir bilgiye rastlamadım. İnternetimde kısıtlı olunca imkanlar zorluyo sorma gereksinimi duydum bu devreyi anlayım kurabilirsem önümü bayağı açmış olucam. :)
Picleri gerçekten seviyorum uğraşmaya deger şeyler vede ilerleyen zamanlarda pic i iyi öğrenirsem hocalarımın tavsiyesiyle arduinoya başlamayı düşünüyorum :)

seron

fatih343

Seron bari gösterebilecegin bir kaynak varmı?
Bir örnek olur ne bilim bir devre olur kodlamalarıyla beraber inceleyebileceğim bir şema yokmu hiç elinde

seron

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/mikrodenetleyiciler-pic-ailesi-%28-programmable-intelligent-computer-%29-elektrikport-akademi/8137#ad-image-0

https://cobanoglu.wikispaces.com/file/view/PIC_tef1.pdf

http://www.robotiksistem.com/mikrodenetleyici_nedir_pic_ozellikleri.html

https://320volt.com/mikrodenetleyici-ile-tek-hat-seri-iletisim-pic16f84/

bulabildiğim kaynaklar bunlar. elimde örnek yok ben cahalım yalnız yazılandardan anladığı kadarıyla "piclerarası iletişim nasıl olur" dan önce.
ne gönderileceği
kaç kilobayt gönderileceği
buna uygun çip seçimi ve
devre tasarımı çok çok önemli.

yani yapacağın şey, "yapmak istediğin şey"e göre tasarlanacak kurulacak ve program da buna göre yazılıp derlenecek.
başında bilen bi abi olmadan işin zor...

toyer

Alıntı yapılan: fatih343 - 09 Haziran 2015, 18:51:46:D evet yapabiliceklerimi yavaş yavaş görüyorum çünkü
Temelden başladım önce kodlamalarını kendim yaparak led yakıp söndürdüm sonrada lcd ye yazı yazdırdım %d gibi terimleri gördüm ve ezberimde olmasada az cok biliyorum.
Bir motoru çalıştırıp durdurdum ancak ikinci pic e geçip motoru istediğin yönde çalıştırmayı başaramadm devreyi şuan atmam mümkün değil telefondan giriyorum ama nasl bağlantı yapacağımı(iki pic arası) anlayamadım daha doğrusu kaynak bulamadm google amcaya yazdığımda dersleri yazıyo ama bağlantıyla alakalı herhangi bir bilgiye rastlamadım. İnternetimde kısıtlı olunca imkanlar zorluyo sorma gereksinimi duydum bu devreyi anlayım kurabilirsem önümü bayağı açmış olucam. :)
Picleri gerçekten seviyorum uğraşmaya deger şeyler vede ilerleyen zamanlarda pic i iyi öğrenirsem hocalarımın tavsiyesiyle arduinoya başlamayı düşünüyorum :)

çok çeşitli yolları var bunu yapmanın.
haberleşme protekölleriyle olabilir. i2c  gibi mesela.. kendi protekölünü oluşturabilirsin gibi gibi gibi...

picin haberleşme bacaklarını kullanabilirsin.  rx tx bacaklarını mesela. birbirine kros baglayarak. baud rate stop bit start bit protoköl secimi falan set ederek pic üzerinde. (pic datasheetini incelemen lazım anlatır onları.

genel anlamıyla bunları biraz araştırın sonra yine yardımcı olurum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın