Devre hakkında bir kaç soru

Başlatan sefax55, 28 Mayıs 2015, 13:16:50

sefax55

http://hizliresim.com/g56vM3
Herkese hayırlı günler.Yukarıdaki devreyi kurup bilgisayar güç kaynağı ile denedik sorunsuz çalıştı çok şükür.Proje ödevimiz olduğu için hocaya gösterdiğimizde bize devre hakkında bir kaç soru sordu.Cevaplayamadığımız bir kaç soru oldu.Neden fet kullanmadınızda güç mosfetleri kullandınız,devredeki pot ve 56nF kondansatörleri niye kullandınız,entegre kare dalga üretiyorsa onun yerine 555 kullansanız çalışır mı gibi sorular sordu.Bu sorulara tam olarak cevap veremedik.Bunların cevapları hakkında bir bilgisi olan var mı acaba?

kifvet

Alıntı yapılan: sefax55 - 28 Mayıs 2015, 13:16:50http://hizliresim.com/g56vM3
Herkese hayırlı günler.Yukarıdaki devreyi kurup bilgisayar güç kaynağı ile denedik sorunsuz çalıştı çok şükür.Proje ödevimiz olduğu için hocaya gösterdiğimizde bize devre hakkında bir kaç soru sordu.Cevaplayamadığımız bir kaç soru oldu.Neden fet kullanmadınızda güç mosfetleri kullandınız,devredeki pot ve 56nF kondansatörleri niye kullandınız,entegre kare dalga üretiyorsa onun yerine 555 kullansanız çalışır mı gibi sorular sordu.Bu sorulara tam olarak cevap veremedik.Bunların cevapları hakkında bir bilgisi olan var mı acaba?
öncelikle proje ödevinde sizden neler istendi?!bunları yazarsanız yorumu ona göre yapabiliriz:-)

sefax55

Devre işini hallettik bitti de hocaya sunarken yukarıda belirttiğim gibi devredeki elemanların devrede ne işe yaradığını,neden onları kullandığımızı sordu bunlara cevap arıyorum :)

kifvet

Alıntı yapılan: sefax55 - 28 Mayıs 2015, 16:06:47Devre işini hallettik bitti de hocaya sunarken yukarıda belirttiğim gibi devredeki elemanların devrede ne işe yaradığını,neden onları kullandığımızı sordu bunlara cevap arıyorum :)
sizden ne istenildiğini bilmeden yorum yapmamız zor olacaktır. çünkü devre ne amaçla hangi özellikleri içinde bulundurması için hazırlandı bunları bilmezsek sizin devrenizde yorum yapamayız. örneğin 555 entegresi kullanılabilir mi kullanılamaz mi bunu bilmek için devre hangi şartları istiyor bunu bilmeliyiz.

sefax55

Devre inverter devresi 12V dc- 220V ac ye dönüştürmesi isteniyor.Ben sorunuzu yanlış anladım az önce kusura bakmayın ilk mesajda bunu belirtmeyi unutmuşum :)

Mr_YAMYAM

Hocanın sorduğu sorular doğru ve mantıklı.
Bir devreyi kopya ederek tasarlamak ile bir devreyi bilinçli bir şekilde yapmak, öğrenmenin birinci kuralıdır.
555 entegresi ile üretilen kare dalga tek alternas darbe üretecektir. Tek alternas darbeleri ile komplementer (Push Pull) mosfeti nasıl sürebileceksin.
Parelel bağladığın anda her iki mosfet te aynı anda iletime geçip aynı anda off olacaktır. Doğal olarak çıkışında birşey elde edemeyeceksin.
Bir FET ile MOSFET in kıyaslamasını yapabilmen için her iki transistörün datasheetlerini incelemen ve teknik dökümanlarını öğrenmek zorundasın.
Bir FET ile akım kazancın ne kadar olabilir. Ya da gerilim kazancın ne olabilir. Çıkışı sürebilme kabiliyetleri nelerdir. (D-S direnç değerleri.)
Bir FET'in anahtarlama hızı ile MOSFET'in anahtarlama hızı devremizde ne gibi etkiler oluşturmaktadır. 56nF lık kondansatör kullandığımızda üretmiş olduğumuz dalganın frekansı ne olmaktadır. 100nF kullanırsak frekansımız ne olacaktır. Ya da 22nF kullanırsak devre bu frekansta çalışabilecek mi ?

kifvet

Alıntı yapılan: sefax55 - 28 Mayıs 2015, 16:46:25Devre inverter devresi 12V dc- 220V ac ye dönüştürmesi isteniyor.Ben sorunuzu yanlış anladım az önce kusura bakmayın ilk mesajda bunu belirtmeyi unutmuşum :)
çıkış anladığım kadarı ile 50-60hz ve çıkış biçimi sinus değil kare dalga.devre için;

1.555 kullanılabilir ama çıkış regülasyonu ve feedback için ayrı devre tasarlamalisiniz.Duty Cycle ve PWM terimlerini araştırmanız daha uygun olacaktır.

2.fet kullanılması için mosfet ve fet transistör farklarını araştırmak gerekir.temelde fet ve mosfet birbirlerine benzer.

3.devredeki pot ve kapasitor cikis frekansıni ayarlamak içindir.ama değerleri entegrenin datasheetinde verilen uygun değerler ile yine datasheette verilen formül kullanılarak hesaplanmalıdir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın