MOTOR KONTROL VE ZAMANLAYICI-Bitirme projem için acil yardım gerekiyor.

Başlatan metinkandemir, 27 Mayıs 2015, 00:46:31

metinkandemir

Beyler bayanlar hepinize iyi günler elimde röleli bir zamanlayıcı devre var(3dk) bu devreyı motor kontrol kartına baĞ?lamak istiyorum ama ne yaptıysam olmadı. Asıl amacım motor kontrol kartında ki switch li pot u çalıştırdıgımda zamanlayıcı devrenin de çalışması ve 3dk sonra motorun durması. Ne yaptıysan ne ettiysem bi türlü yapamadım motorun bacaklarına zamanlayıcı nın cıkıslarını baĞ?ladım olmadı motor kontrol I/O u na zamanlayıcının çıkışını baĞ?ladım olmadı bana bi yardım ederseniz çok teşekkür ederim.motor kontrol devresinin resmini ekledim

ayrıca son bir istek,ricam var 555 li 15 dk zamanlayıcı turn off şeklinde çalışacak bı devre şeması olan varsa paylaşabilirmi. ya da pic siz röleli vs.
not : (15 dk zamanlayıcı lazım devre 15 dk çalışacak sonra duracak)

asma

Merhaba
Şema eksik : Bu şekilde şalışmaz devre...
Bilgi eksik: Motor ve batarya voltajıyla motor akımı belli değil. İlave özellik istiyorsanız bunlar gerekli.
Araştırıp bilgi edinmeye başlıyorum...

Bu arada nerelisiniz? (belki hemşeri çıkarız)
Okul ve bölümle ilgili de bilgi verirseniz önerilerimiz değişir.

Kolay gelsin.
--------------------------------------------------------------
http://guides.teklalabs.org/Guide/Magnetic+Stirrer/6
Bu linkte biraz bilgi buldum. ;)

metinkandemir

bütün bilgileri paylaşıcam yarın sabah doğma büyüme zonguldak'lıyım Aslen Bolu'luyum şuan İzmir Ege Üniversitesi'nde Biomedikal okuyorum yapacağım bitirme projesi manyetik karıştırıcı olucak. Motor sürücü devresi ile motoru sürücem ve bu motorun 15 dk çalışmasını sonrasında durmasını sağlayacak bir şekilde zamanlayıcı devresi yapmam gerekiyor. besleme DC gerilim olması gerekiyor AC olursa trafo fılan cok yer kaplayacak.

paylaştığın linkte ki motor sürücü yü karta baskı devresi filan çizip çıkardım ancak motor ne yavaşlıyor ne hızlanıyor stabil olarak aynı hızda çalışıyor nerede hata yapıyorum anlamadım pcb şemasını da koyuyorum buraya

motor sürücü nün devresi bu linkte mevcut ====>>>>>      MOTOR SÜRÜCÜ

Zamanlayıcı için röleli bir devre yaptım şeması su an yok ama C*R formülüyle süresi ayarlanıyor trimpot ayarlı. stabil olarak 15 dk lazım ben 10 MOhm luk direnç ve 4400 MikroFarad lık condansatör kullandım 3 dk yı görebildim sadece.

asma

Verdiğiniz linkte figür10 doğru , figür11 yanlış (eksik) çizilmiş. Bu şekilde düzgün çalışması mümkün değil.
Benim verdiğim linkte bir çizim var o tamam , eksikleri görebilirsiniz. Ancak onda da bağlantı hatası var.

Resimdeki hata iki direncin bağlı olduğu yerin yanlış çizilmesidir.
npn transistörlerin bulunduğu bölgede sırasıyla 10k 47k 5,6k ve 47k bulunuyor. Hata , 3. ve 4. sıradaki 5,6k ve 47k dirençlerin üst uçlarının doğru , alt uçlarının çapraz bağlanması gerekir. Yani potansiyometreden gelen hattaki 47k transistörün B (beyz) ucuna irtibatlı olmalı. BC557 nin B ucundan gelen hat 5,6k ile diğer BC547 nin C ucuna bağlanır.
Son olarak resimlerde transistörlerin B C E uçları yanlış gösterilmiş.
Buraya kadar olan kısım hız kontrol devrenizin düzgün çalışması için.  Gün içinde ben (veya forumdan birisi) açık şemaya göre , doğru çizim yapıp ekleyebiliriz. (pcb çizemem :-\\ )

Zamanlayıcı devre yapmakta sorun yok.
RC zaman sabitinden yararlanarak elinizdeki en büyük direnç ve en büyük kondansatörle 3dk ya ulaştığınızdan 15dk için yardım istiyorsunuz ya bizler 1dk dan fazlasıyla uğraşmayıp kaç bir dakika lazımsa saydırırız. ;)
Bence sorun besleme gerilimidir. Mesela röleli devre yaptığınızda 1,5V röle nereden bulacaksınız? O devreyi farklı voltajda (mesela 9V) çalıştırıp iki ayrı pil mi kullanacaksınız. Yine 555 için en az iki pil gerekiyor o da 7555 serisi kullanırsanız; 2volt - 18V arası çalışır.
Çalışma voltajınızı 3V yaparsanız iş kolaylaşır. ;) İki kalem pil olabilir.

Kolay gelsin.
Oktay Kandemir

Yeni resim eklendi:

metinkandemir

Çok teşekkür ederim şema için ama yeniden baskı devre hazırlayıp pcb ye aktarmak için vaktim yok şimdilik zamanlayıcıyı diğer devrenin girişine bağladım ne ilginçtir ki dün gece çalışmayan devre bugün çalıştı bu da yeterlidir benim için gerisi hocaların insiyatifine kalmış.

mustafayilmaz

bu cihazlar kabın içerisinde metal çubuk ( adına balık deniyormuş ) olmadan karıştırma yapmaz mı?

metinkandemir

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 27 Mayıs 2015, 22:53:01bu cihazlar kabın içerisinde metal çubuk ( adına balık deniyormuş ) olmadan karıştırma yapmaz mı?

malesef yapamaz motor miline monte edilen güçlü mıknatıs dönerek manyetik alanını döndürüyor beherglass(çözelti konulan kap) içinde ki manyetik balığı döndürerek kabın içinde ki sıvının karışmasını sağlıyor

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: metinkandemir - 28 Mayıs 2015, 02:35:11malesef yapamaz motor miline monte edilen güçlü mıknatıs dönerek manyetik alanını döndürüyor beherglass(çözelti konulan kap) içinde ki manyetik balığı döndürerek kabın içinde ki sıvının karışmasını sağlıyor

çok kuvvetli mıknatıs kullansak?

suyun akış yönü dünyanın manyetik alanı ile ilgili. mesela MRI cihazı suyun akış yönünü değiştirebilir mi?

metinkandemir

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 28 Mayıs 2015, 02:45:47çok kuvvetli mıknatıs kullansak?

suyun akış yönü dünyanın manyetik alanı ile ilgili. mesela MRI cihazı suyun akış yönünü değiştirebilir mi?

şimdi suyun akış yönünü motorun dönüş yönünü değiştirerek te değiştirebilirsin bu cihazda ancak MR cihazında ki mıknatıslar ciddi anlamda çok güçlüler MR cihazının yakınlarda ki bir metro hattının manyetik alanını bozduğunu bile duymuştum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın