5+1 AMFİ isteği ve sizin bu sistem hakkındaki düş..

Başlatan ugur4721, 20 Mayıs 2015, 00:13:58

ugur4721

Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum bu yüzden konuda bir yanlışlık varsa şimdiden kusura bakmayın..

ev ortamı için hem bilgisayar masası hemde 5 + 1 iç içe bir sistem yapmayı planlıyorum,
Yapacağım amfi devresinin 5 tane tıs çıkışı olacak deiğim gibi bunlar sağdaki kolona 2 tane, soldaki kolona 2 tane kablo gidecek, bir tanede masanın üzerinde olacak veya masanın üstündekini iptal edip 4+1e de çevirebiliriz

Bu sisteme ek olarak tip31 transistörü ekleyim basın şiddetine göre yanan şerit led olacak
şuan ki sistemimde şerit ledi direkt olarak bas'a parelel bağladım yeni sistem uzun ömürlü
olmasını istediğimden sisteme 2. bir bas çıkışı ekleyip tip31 transistörünü ona
bağlamak kafamdaki.(Ledlerin gücü ayarlanabilir olacak)

Her bir kolonda (sağ-sol) 5 hoparlör bulunuyor (bunlar hazır 100 tlye arkadaştan 2. el olarakalacağım)  arkadaş bir küçük devreden bahsetti, o hoparlörlerin yanında verecek kolona gelen 2 adet normal hoparlör çıkışı kablosunu alıyor " 2 bas / 2 kayık / 1 de tıs olarak dışarı veriyor".

Baya sağlam bir ses alma amacım var o yüzden samfi sisteminin gücünü 500W olarak düşünüyorum,kafamdaki bu umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Anlatmadığım ne kaldı diye bakıyorum; 5 veya 4+1 olacak 1 tanede led için bas çıkışı olacak yani buna 4+2 diyebilirmiyiz ne :) . sonra sistemde vumetre bulunacak bunu eklemesi kolay, masada bas'a duyarlı led olmasını istediğimden tip31 transistörünü devreye ekleyeceğim
2 kolon olacak sağ kolona 2 kablo sol kolona 2 kablo çıkışı olacak,  SES'İN BAS'IN TİZ'İN LED'İN şiddeti ayarlanabilir olacak, aşağıda sistem için birkaç tasarrım ekliyorum,
Benim ihityacım olan bir amplifikatör devre kartı tasarımı ve o değerli fikirleriniz
Bu alanamı diyeyim bu uğraşa yeni ilgi duymaya başladım  çırak sayılabilirimlakin bir devre kartı şeması verilse onu hazırlayabilirim ADANA'da ikamet ediyorum, yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum Sürç-ü Lisan ettiysek affola

Soran olursa bi AHMETKAYA Hayranı dersiniz

mustafayilmaz

Alıntı yapılan: ugur4721 - 20 Mayıs 2015, 00:13:58Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum bu yüzden konuda bir yanlışlık varsa şimdiden kusura bakmayın..

ev ortamı için hem bilgisayar masası hemde 5 + 1 iç içe bir sistem yapmayı planlıyorum,
Yapacağım amfi devresinin 5 tane tıs çıkışı olacak deiğim gibi bunlar sağdaki kolona 2 tane, soldaki kolona 2 tane kablo gidecek, bir tanede masanın üzerinde olacak veya masanın üstündekini iptal edip 4+1e de çevirebiliriz

Bu sisteme ek olarak tip31 transistörü ekleyim basın şiddetine göre yanan şerit led olacak
şuan ki sistemimde şerit ledi direkt olarak bas'a parelel bağladım yeni sistem uzun ömürlü
olmasını istediğimden sisteme 2. bir bas çıkışı ekleyip tip31 transistörünü ona
bağlamak kafamdaki.(Ledlerin gücü ayarlanabilir olacak)

Her bir kolonda (sağ-sol) 5 hoparlör bulunuyor (bunlar hazır 100 tlye arkadaştan 2. el olarakalacağım)  arkadaş bir küçük devreden bahsetti, o hoparlörlerin yanında verecek kolona gelen 2 adet normal hoparlör çıkışı kablosunu alıyor " 2 bas / 2 kayık / 1 de tıs olarak dışarı veriyor".

Baya sağlam bir ses alma amacım var o yüzden samfi sisteminin gücünü 500W olarak düşünüyorum,kafamdaki bu umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Anlatmadığım ne kaldı diye bakıyorum; 5 veya 4+1 olacak 1 tanede led için bas çıkışı olacak yani buna 4+2 diyebilirmiyiz ne :) . sonra sistemde vumetre bulunacak bunu eklemesi kolay, masada bas'a duyarlı led olmasını istediğimden tip31 transistörünü devreye ekleyeceğim
2 kolon olacak sağ kolona 2 kablo sol kolona 2 kablo çıkışı olacak,  SES'İN BAS'IN TİZ'İN LED'İN şiddeti ayarlanabilir olacak, aşağıda sistem için birkaç tasarrım ekliyorum,
Benim ihityacım olan bir amplifikatör devre kartı tasarımı ve o değerli fikirleriniz
Bu alanamı diyeyim bu uğraşa yeni ilgi duymaya başladım  çırak sayılabilirimlakin bir devre kartı şeması verilse onu hazırlayabilirim ADANA'da ikamet ediyorum, yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum Sürç-ü Lisan ettiysek affola

yazı tipi, boyutu vs. konuyu iyice okunaksız yapmış. ben okuyamadım doğrusu, yazılar üstüme geliyor sanki :)

isteklerini özet biçimde yazarsan daha anlaşılır olur.

seron

hem bilgisayar masası hem de müzik seti olarak kullanabileceğin bir şey istiyorsun ve sese göre kıp-kıp yanıp sönen led olsun istiyorsun.

tamam yap yap da, çok iyi anlamadım çünkü yazdığına bakılırsa, 500W gereksinimi 5+1 sistem karşılayamaz gibi geliyor.

ya da karşılar mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Mayıs 2015, 12:01:25hem bilgisayar masası hem de müzik seti olarak kullanabileceğin bir şey istiyorsun ve sese göre kıp-kıp yanıp sönen led olsun istiyorsun.

tamam yap yap da, çok iyi anlamadım çünkü yazdığına bakılırsa, 500W gereksinimi 5+1 sistem karşılayamaz gibi geliyor.

ya da karşılar mı?
500Watt mı :D
Bence kanal başı 1-2W lık sistem kurun da efendice kullanın. Bizim buradaki en büyük sinema salonundaki sistem gücü bile hoparlör başına 50-100W

Alıntı yapılan: ugur4721 - 20 Mayıs 2015, 00:13:58Baya sağlam bir ses alma amacım var o yüzden samfi sisteminin gücünü 500W olarak düşünüyorum,kafamdaki bu umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Bu SAĞLAM ses alma da ne oluyo ki acaba :D

seron

abi anla işte, klasik PEYNİRCİLER... pardon Pioneerciler gibi bumm tıssı bummmm tıssssı yapmak istiyor arkadaş. ses kalitesi önemli değil; gürültü üreten birşey lazım ben anladım arkadaşı.

ugur4721

320volt.comda baktığımda karşılaşmıştır 1000voltla felan. Tabi haklısınız dediğim gibi acemiyim 5 +1 için beğendiğiniz bir devre kartı varmıdır kaliteli ses alabilecegim. Ayrıca konuda belirttiğim gibi bir bas çıkışınada leşleri tip31 ile bağlayacağım bu sebeple iki tane bas çıkışı yapmamız mümkünmüdür elinizde böyle bir kart şeması varmı

seron

Alıntı yapılan: ugur4721 - 20 Mayıs 2015, 19:03:00320volt.comda baktığımda karşılaşmıştır 1000voltla felan. Tabi haklısınız dediğim gibi acemiyim 5 +1 için beğendiğiniz bir devre kartı varmıdır kaliteli ses alabilecegim. Ayrıca konuda belirttiğim gibi bir bas çıkışınada leşleri tip31 ile bağlayacağım bu sebeple iki tane bas çıkışı yapmamız mümkünmüdür elinizde böyle bir kart şeması varmı
tip 31 i ille baslara uygulamak zorunda değilsin; normal kolonlara da olur. zira pille çalışacak, ses siyaline göre kıp kıp yapacak.

isteiğin devreden 320volt anasayfamızda bir sürü var. hatta uzak zamanda konusu da geçti. ama araştırıp bulmaya üşeniyorym uğur yaaa... sen arayıp bulsan olma mı?.. ;D

normal bir 5+1 senin işini görür aslında. bence çok profesyonel değilsen biraz araştırıp işin üstesinden rahat gelebiirsin. ama MR_YAMYAM abi gibi titiz ve sıyırıksan işin zor ;D

Mr_YAMYAM

Daha önce bu konu ile ilgili olaraktan bizim ET @seron 'u dövmüştüm :D
MULTI-CH (Çok kanallı) ampli yapımı için en önemli PARÇA kanal adeti kadar GANG'ı olan potansiyometredir.
Ya bu potansiyometreden bulunacak ya da VCA (Voltage Controlled Amplifier) adı verilen sistem ile DC ile kazanç ayarı yapılacaktır.
Geriye kalan 6 adet anfi çıkışını yapmak devede kulak hesabı hiç te zor değildir.
LM1875 miydi ne idi dayan gitsin :D

ugur4721

Arkadaşlar 320volt ta bu konu ile ilgili 18 satfa konu var ama kendime uygununu bir türlü bulamadım veya danışacağım birisini haftalardır bulamıyorum, 5 , 6 , 7 , 8 kanallı olabilir sağlam gürültüsü az olan, yüksek ses seviyesi ve yüksek kaliteli olan bir devreye ihtiyacım var lütfen yardımcı olabilecekmisiniz teşekkürler

ata

yaw sayın @Mr_YAMYAM  adamı birşey sordu senin uzmanlık alanın neden önce dövüp sonra birşey anlatıyon yaww
kardeş acemi ve bunuda söyledi bir el at yardım et bir yol gösterde o yönde gitsin ha arada patakla ki bizde bu arada biraz rahat nefes alalım @seron ile hehehe çömez geldi biz dayaktan yırtık hadı iyiyiz @seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ata - 04 Haziran 2015, 23:51:55yaw sayın @Mr_YAMYAM  adamı birşey sordu senin uzmanlık alanın neden önce dövüp sonra birşey anlatıyon yaww
kardeş acemi ve bunuda söyledi bir el at yardım et bir yol gösterde o yönde gitsin ha arada patakla ki bizde bu arada biraz rahat nefes alalım @seron ile hehehe çömez geldi biz dayaktan yırtık hadı iyiyiz @seron
Ben mantıklı olarak açıklama yapmayı tercih ederim.
Ben 500W lık SURROUND amplifikatör yapacağım demek pek mantıklı değildir.
Böyle bir ampliyi yapmak yerine çarşıdan 500TL ye markalı 2. el cihaz temin etmek mümkündür.
Bir ampli yapılmaya kalkışılsa her bir çıkış katı için ortalama 50TL para harcansa. Bu amplinin besleme devresi kutusu kabloları düğmeleri derken kat kat bütçe ayrılmak zorundadır.
Temin edilemeyen bazı parçalar da cabası.

ata

sende bu arkadaşımıza makul ve mantıklı olan bir yol gözter ki .sen onu döverken  biz dinlenelim @seron   ile ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ata - 05 Haziran 2015, 00:20:12sende bu arkadaşımıza makul ve mantıklı olan bir yol gözter ki .sen onu döverken  biz dinlenelim @seron   ile ;)
Yukarda yazmıştım.
5.1 kanal ampli yapımının en önemli parçası 6 ganglı POT'tur.

ata

görmedim üstadım . okudum ama gözümden kaçmış yine dayak bana mı patladı yawww ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ata - 05 Haziran 2015, 00:28:46görmedim üstadım . okudum ama gözümden kaçmış yine dayak bana mı patladı yawww ;)
Evet seni iyice dövmem lazım PATA KÜTE HÖRRŞŞK SMACK  >:(

ugur4721

6 potttan kastınız  potansiyometre mi?
surround bir sistem yapmasak o zaman sağ sol kolon için ikişer kanaldan 4 kanal + bir adet bas hoparlörü , bir tanede led için kullanabileceğim kanal böyle birşey olmaz mı?
sağ ve sol kolon neredeyse hazır onları özellikle kullanmak istiyorum her bir kolon 2 kanal ile besleniyor ya işte o kolona;
amfiden çıkan bir kanalı parelel olarak çoğaltıp kolonun iki girişine katsam diye düşündüm, böyle olursa kolonlaın gücü az mı olur diye düşünüyorum. Bu yüzden güçlü bir amfi olsa 4 kanallı amfi olsa bile bir çıkışı 2 ye çevirip kolonda kullanabilirim diye düşünüyorum..

ugur4721

örneğin :  https://320volt.com/rms-250w-transistorlu-anfi-devresi-2sc3858/
böyle bir anfi devresinin çıkışlarını yükseltebilirmiyiz 4 çıkış şekkline getirebilirmiyiz ve

örneğin : https://320volt.com/ras100-ile-4x100w-anfi-projesi/
bu devrede 4 x 100 diyor doğru anladıysam 4 çıkışlı, bu 4 çıkışlı olmasa bile 4 kanallı bir amfi devresinden besleme katı iyiyse o devreden bir kanalı 2ye çeriririm yani 2 kolonu 4 kanalla değilde 2 kanalla beslerim geri kalan 2 kanala ise bir bas , birinede led devresi hazırlarım .
bu nasıl fikir olur mantıklımı ?
hocam yorumlar için teşekkürler önerilerinizi bekliyorum

ata

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2015, 00:32:31Evet seni iyice dövmem lazım PATA KÜTE HÖRRŞŞK SMACK  >:(
hehe patakla hocam geldi @ugur4721 @seron  bu hafta rahatız yenı acemi geldi ust devre olduk  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ugur4721 - 05 Haziran 2015, 01:34:45örneğin :  https://320volt.com/rms-250w-transistorlu-anfi-devresi-2sc3858/
böyle bir anfi devresinin çıkışlarını yükseltebilirmiyiz 4 çıkış şekkline getirebilirmiyiz ve

örneğin : https://320volt.com/ras100-ile-4x100w-anfi-projesi/
bu devrede 4 x 100 diyor doğru anladıysam 4 çıkışlı, bu 4 çıkışlı olmasa bile 4 kanallı bir amfi devresinden besleme katı iyiyse o devreden bir kanalı 2ye çeriririm yani 2 kolonu 4 kanalla değilde 2 kanalla beslerim geri kalan 2 kanala ise bir bas , birinede led devresi hazırlarım .
bu nasıl fikir olur mantıklımı ?
hocam yorumlar için teşekkürler önerilerinizi bekliyorum
Ecik te ET'siz ve yağlı @ugur4721  'i döveyim de okuyanlar da bilgi sahibi olsun.
Bir amplifikatörün gücü kalitesini yansıtmaz. Güçlü ampli sözleri bilinçsiz kişileri aldatmak için kullanılmaktadır. Bir insan kulağı 90-100 dbA ses şiddetinde max doyuma ulaşır ve bu ses şiddetinden sonra kulaklarımız zarar görmeye başlayacaktır.
(Temel tıp bilminde ispatlanmış değerlerdir.)
Bu ses şiddetine nasıl ulaşabiliriz.
En uç noktamız hoparlör olduğuna göre en önemli ekipmanımız hoparlörlerdir. Bir hoparlörün kazanç faktörü bizlere bir amplinin temel dinleme mekanındaki ses şiddetindeki referansımız olacaktır.
ÖRNEK verelim.
Dünyaca ünlü CLIPSCH marka hoparlörler 100dbA duyarlılık faktörü ile literatürde yer etmiş hoparlörlerdir. Binlerce dolar gibi fiyatla satılan bu hoparlörler bu kadar ücreti haketmeseydi elbette alıcı bulamaz tarihe gömülürdü.
Nedir bu duyarlılık faktörü.
Temel çıkış gücü olan 1W lık ampli çıkış gücü için hoparlörün 1 metre mesafede verebildiği ses basınç şiddetini göstermektedir.
Örnekteki hoparlörün duyarlılığı 100dbA olarak verildiğine göre biz bu hoparlörlere 1W lık bir ampli gücü uygularsak kulaklarımıza gelen ses şiddeti 1 metre mesafede 100 dbA seviyede olacaktır. Demekki böyle bir hoparlör için 5W lık bir ampli bile yapsak gümbür gümbür bir ses elde edeceğiz.
Haliyle bu gibi hoparlörler çok pahalı olduğu için herkesler temin edemeyebilir. O halde uygun fiyatlı hoparlörler ile uygun ampli çıkış gücü ile istemiş olduğumuz ses şiddetine ulaşmamız gereklidir.
Piyasadan adi olmayan ve nispeten uygun fiyatlı olarak temin edebileceğimiz 87dbA duyarlıklı hoparlör temin ettiğimizi düşünürsek
87dbA=1W
90dbA=2W
93dbA=4W
96dbA=8W
99dbA=16W
102dbA=32W
Demekki iyi bir seviye için çok yüksek güçlü ampliye ihtiyacımız yoktur. Uygun kalitedeki hoparlörler ile 30W çıkış güçlü bir ampli bizlere istediğimiz ses şiddetini verecektir.
BİR DİĞER HUSUS İSE;
Gerçek anlamda 100W çıkış verebilecek bir amplifikatörün besleme devresi çok UCUZ değildir. ClASS-AB için verimin %50 olduğu hesaplanırsa her 100W çıkış gücü için en az 200W trafo gücüne gereksinimimiz olacaktır. Hele hele RAS100 gibi A sınıfı çalışmada verim faktörü %25 lere düştüğü için her 100W çıkış gücü için 400W trafo gücüne ihtiyacımız vardır.
Eee arkadaşımız 5.1 yani 6 çıkışlı ve 600W toplam çıkış gücü istiyormuş  :D  Bir de A sınıfı çıkış modülü kullanacaksa hesap edelim bakalım kaç wattlık bir trafoya ihtiyacımız olacak. =2400Watt  ;D
Sizi bilmem ama ben 2400W lık trafoyu küçük bir KAYNAK MAKİNASINDA görmüştüm  :o Ağırlığı ise 30 kilo kadardı.
Üstelik kullanılmak zorunda olan besleme kondansatörleri bu gibi güçlerde anormal değerlere ulaşacağı için çok ucuza temin edilemeyecektir. 10.000uF low-ESR kondansatörlerin yaklaşık 25-50 $ civarı olduğu düşünülürse ve 6X100W lık çıkış gücü için kullanılacak besleme devresinde bu kondansatörlerden en az 10 adet kullanılacağı düşünülürse 500$ a yakın bir kondansatör maliyeti ortaya çıkacaktır. (Dİğer masrafları saymıyorum.)
Demekki bilimsel olarak iyi kalite ampli yapımının görüldüğü gibi hiç te ucuz olamayacağı bir gerçektir. Arkadaşım Özgürece için yapmış olduğum 2X30W lık ampli için bile bir dünya masraf etmiş durumdayız.

ugur4721

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2015, 12:19:45Ecik te ET'siz ve yağlı @ugur4721  'i döveyim de okuyanlar da bilgi sahibi olsun.
Bir amplifikatörün gücü kalitesini yansıtmaz. Güçlü ampli sözleri bilinçsiz kişileri aldatmak için kullanılmaktadır. Bir insan kulağı 90-100 dbA ses şiddetinde max doyuma ulaşır ve bu ses şiddetinden sonra kulaklarımız zarar görmeye başlayacaktır.
(Temel tıp bilminde ispatlanmış değerlerdir.)
Bu ses şiddetine nasıl ulaşabiliriz.
En uç noktamız hoparlör olduğuna göre en önemli ekipmanımız hoparlörlerdir. Bir hoparlörün kazanç faktörü bizlere bir amplinin temel dinleme mekanındaki ses şiddetindeki referansımız olacaktır.
ÖRNEK verelim.
Dünyaca ünlü CLIPSCH marka hoparlörler 100dbA duyarlılık faktörü ile literatürde yer etmiş hoparlörlerdir. Binlerce dolar gibi fiyatla satılan bu hoparlörler bu kadar ücreti haketmeseydi elbette alıcı bulamaz tarihe gömülürdü.
Nedir bu duyarlılık faktörü.
Temel çıkış gücü olan 1W lık ampli çıkış gücü için hoparlörün 1 metre mesafede verebildiği ses basınç şiddetini göstermektedir.
Örnekteki hoparlörün duyarlılığı 100dbA olarak verildiğine göre biz bu hoparlörlere 1W lık bir ampli gücü uygularsak kulaklarımıza gelen ses şiddeti 1 metre mesafede 100 dbA seviyede olacaktır. Demekki böyle bir hoparlör için 5W lık bir ampli bile yapsak gümbür gümbür bir ses elde edeceğiz.
Haliyle bu gibi hoparlörler çok pahalı olduğu için herkesler temin edemeyebilir. O halde uygun fiyatlı hoparlörler ile uygun ampli çıkış gücü ile istemiş olduğumuz ses şiddetine ulaşmamız gereklidir.
Piyasadan adi olmayan ve nispeten uygun fiyatlı olarak temin edebileceğimiz 87dbA duyarlıklı hoparlör temin ettiğimizi düşünürsek
87dbA=1W
90dbA=2W
93dbA=4W
96dbA=8W
99dbA=16W
102dbA=32W
Demekki iyi bir seviye için çok yüksek güçlü ampliye ihtiyacımız yoktur. Uygun kalitedeki hoparlörler ile 30W çıkış güçlü bir ampli bizlere istediğimiz ses şiddetini verecektir.
BİR DİĞER HUSUS İSE;
Gerçek anlamda 100W çıkış verebilecek bir amplifikatörün besleme devresi çok UCUZ değildir. ClASS-AB için verimin %50 olduğu hesaplanırsa her 100W çıkış gücü için en az 200W trafo gücüne gereksinimimiz olacaktır. Hele hele RAS100 gibi A sınıfı çalışmada verim faktörü %25 lere düştüğü için her 100W çıkış gücü için 400W trafo gücüne ihtiyacımız vardır.
Eee arkadaşımız 5.1 yani 6 çıkışlı ve 600W toplam çıkış gücü istiyormuş  :D  Bir de A sınıfı çıkış modülü kullanacaksa hesap edelim bakalım kaç wattlık bir trafoya ihtiyacımız olacak. =2400Watt  ;D
Sizi bilmem ama ben 2400W lık trafoyu küçük bir KAYNAK MAKİNASINDA görmüştüm  :o Ağırlığı ise 30 kilo kadardı.
Üstelik kullanılmak zorunda olan besleme kondansatörleri bu gibi güçlerde anormal değerlere ulaşacağı için çok ucuza temin edilemeyecektir. 10.000uF low-ESR kondansatörlerin yaklaşık 25-50 $ civarı olduğu düşünülürse ve 6X100W lık çıkış gücü için kullanılacak besleme devresinde bu kondansatörlerden en az 10 adet kullanılacağı düşünülürse 500$ a yakın bir kondansatör maliyeti ortaya çıkacaktır. (Dİğer masrafları saymıyorum.)
Demekki bilimsel olarak iyi kalite ampli yapımının görüldüğü gibi hiç te ucuz olamayacağı bir gerçektir. Arkadaşım Özgürece için yapmış olduğum 2X30W lık ampli için bile bir dünya masraf etmiş durumdayız.

anlıyorum hocam o zaman kolonlardaki hoparlorlein değerlerinide öğrenmek gerekiyor
2adet kolon(her birinde 2 çikis var) 1adet bas(bas hoparloru suan  mevcut degil) ve led devresi  icin (basın şiddetine göre yanıp sönen)
bunlardan yüksek w önemsizin :)))  kaliteli bir ses çıkışı doyumu için ne yapmamı önerirsin
2 hafta içinde başlayıp sonlandırmak istiyorum
dediğinize göre yüksek w önemsiz , gümbür gümbür kaliteli ses versin kafi neasıl önerirsin??

ata

hmmmmm bız bu hafta rahatız sen bunu uzun uzun pataklarsın ustadım ..
@seron  hadı iyiyiz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ugur4721 - 05 Haziran 2015, 16:31:16anlıyorum hocam o zaman kolonlardaki hoparlorlein değerlerinide öğrenmek gerekiyor
2adet kolon(her birinde 2 çikis var) 1adet bas(bas hoparloru suan  mevcut degil) ve led devresi  icin (basın şiddetine göre yanıp sönen)
bunlardan yüksek w önemsizin :)))  kaliteli bir ses çıkışı doyumu için ne yapmamı önerirsin
2 hafta içinde başlayıp sonlandırmak istiyorum
dediğinize göre yüksek w önemsiz , gümbür gümbür kaliteli ses versin kafi neasıl önerirsin??
Hoparlörlerin tek bir değeri yoktur.
Ses kalitesi hoparlörlerin frekans karakteristiği denilen ölçümle tespit edilebilir ki herkesin yapabileceği bir ölçüm değildir.
Gümbür gümbür bass kalitesi için hoparlörlerin rezonans frekansı denilen ALT FREKANS bölgesindeki kazanç faktörü önemlidir.
Bu ölçü çok zor ve özel koşullarda yapılabildiği için temel olarak şöyle yapılabilir.
Eski tip teyplerden elde varsa bu teybin çıkışlarına bu hoparlörler bağlanır. (Eski teypler genellikle 5W civarı çıkış verebilirler)
Ses yeterince tatminkar doygunlukta ise hoparlörler alınabilir.
Bundan sonraki işlemler ise 2 haftada bitirilebilecek gibi kolay değildir.
Bunun en kolay yolu ise;
Nispeten kaliteli olduğuna kanaat getirilmiş bir çıkış ampli devresi yapımına geçilmelidir. (Örnek benim tasarlamış olduğum STK465 devresi) 30W olmasına rağmen gümbür gümbür çalıyor :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
Ama bir ampli çıkış katını tasarlayıp ta baskı devreye yerleştirmek o amplinin bitmiş ve tam anlamıyla çalışacağını göstermez.
Başta kutulamanın önemi ve besleme devresi için ciddi hesaplar yapılıp masrafları göze almalıdır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6211.0.html
KISACASI.
Bir ampli yapmak için önce uygun kalitede hoparlör temin edeceksin.
Sonra uygun bir kutu temin edip tüm kontrolleri (Volüme balanca bass tiz gibi) yerleştireceksin.
Sonra besleme devresini istemiş olduğun çıkış katına göre tasarlayıp kutu içeriğine monte edebileceksin.
Ton kontrol ve pre ampli gibi devreleri de araştırıp uygun kalitede devre bulduktan sonra bunların tasarımını yaptıktan sonra ölçüm ve ayarlama işini bitireceksin.
En son çıkış kartını monte ederek hoparlörlerini bağlayıp test edecek ve sorun görülmüyorsa anfinin kutusunu kapatıp keyfedeceksin.
TAVSİYE:
2X30W ta olsa yapım zorluğu ve maliyeti ve hesaplanamayan masrafları çok ta ucuz değildir. Bulunduğun şehirde eski ürünler satan ikinci el uygun kalite bir ampli daima çok daha ucuz olacaktır.

ata

tabi ben uğraşayım kendi el emeğim göznurum olsun diyorsan oda başka .ama üstadım önerdiği gibi kalıtelı sağlam ikinci ellerde var

ugur4721

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Haziran 2015, 16:50:19Hoparlörlerin tek bir değeri yoktur.
Ses kalitesi hoparlörlerin frekans karakteristiği denilen ölçümle tespit edilebilir ki herkesin yapabileceği bir ölçüm değildir.
Gümbür gümbür bass kalitesi için hoparlörlerin rezonans frekansı denilen ALT FREKANS bölgesindeki kazanç faktörü önemlidir.
Bu ölçü çok zor ve özel koşullarda yapılabildiği için temel olarak şöyle yapılabilir.
Eski tip teyplerden elde varsa bu teybin çıkışlarına bu hoparlörler bağlanır. (Eski teypler genellikle 5W civarı çıkış verebilirler)
Ses yeterince tatminkar doygunlukta ise hoparlörler alınabilir.
Bundan sonraki işlemler ise 2 haftada bitirilebilecek gibi kolay değildir.
Bunun en kolay yolu ise;
Nispeten kaliteli olduğuna kanaat getirilmiş bir çıkış ampli devresi yapımına geçilmelidir. (Örnek benim tasarlamış olduğum STK465 devresi) 30W olmasına rağmen gümbür gümbür çalıyor :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
Ama bir ampli çıkış katını tasarlayıp ta baskı devreye yerleştirmek o amplinin bitmiş ve tam anlamıyla çalışacağını göstermez.
Başta kutulamanın önemi ve besleme devresi için ciddi hesaplar yapılıp masrafları göze almalıdır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6211.0.html
KISACASI.
Bir ampli yapmak için önce uygun kalitede hoparlör temin edeceksin.
Sonra uygun bir kutu temin edip tüm kontrolleri (Volüme balanca bass tiz gibi) yerleştireceksin.
Sonra besleme devresini istemiş olduğun çıkış katına göre tasarlayıp kutu içeriğine monte edebileceksin.
Ton kontrol ve pre ampli gibi devreleri de araştırıp uygun kalitede devre bulduktan sonra bunların tasarımını yaptıktan sonra ölçüm ve ayarlama işini bitireceksin.
En son çıkış kartını monte ederek hoparlörlerini bağlayıp test edecek ve sorun görülmüyorsa anfinin kutusunu kapatıp keyfedeceksin.
TAVSİYE:
2X30W ta olsa yapım zorluğu ve maliyeti ve hesaplanamayan masrafları çok ta ucuz değildir. Bulunduğun şehirde eski ürünler satan ikinci el uygun kalite bir ampli daima çok daha ucuz olacaktır.

Kolonlar önceden bir otelde kulüp gibi bir yerde kullanıldığı söylendi yani sağlam birşeyler olduğunu biliyorum iki çarpı 30 volt bence küçük olmaz mı , ayrıca bu amfiyi yapsam kolonlar bas ve ledleri kullanabilecek miyim , 2 çıkış vermiyormu bu amfi o nasıl olabilir ?
Aklınızda daha uygun bir amplifikatör varsa konuda önerebilirmisiniz bunlarda kullanabileceğimiz?

ugur4721

ugur4721

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ugur4721 - 05 Haziran 2015, 23:06:15hocam burdamısınız?
Sana tavsiye.
Önce bir kutu temin et.
Sonra TDA2030 entegresi ile yapılmış amplileri incele. Kaç kanal istiyorsan bu entegreden o kadar kullanırsın. 5Watt rahat verir.
Sonra da LM3886 yı incele. Bununla da subwoofer yaparsın. 40W RMS rahat alırsın.
Bu söylemiş olduğum entegrelerin hepsi 2X15V ile çalışabilir. Böylece tek bir voltaj konfigürasyonu ile gümbür gümbür bir ses sistemi yaparsın.
5.1 yapmak istiyorsan 5 adet TDA2030. ve bir tane LM3886
Artık ses seviyesi potuna karışmam. İster parelel kullanırsın istersen PC den kontrol edersin.

ugur4721

Tamam hocam bi kaç haftadır inceliyorum gayet güzel görünüyor 2030 ve 2050 entegreleri,sormak istediğim bi iki sorum var aklıma takılan;

1. Ornegin tda 2030 ile 4 tane birbirinden tamamen ayrı devrekartı hazırladım her biri mono olarak çalışıyor, bunları birincisi bilgisayar poweri ile beslesem nasıl olur  powerdan 5tane 12w çıkış herbirine dağıtılacak parelel power sağlıklı olurmuş ve  parazit oluşurmu?
2. Si ise 5 tane ayrı mono amfi devre kartına 5 tane giriş gerekiyor normal olarak bu 5 giriş ihtiyacımı kasanın ses çıkışından çıkan kabloyu tek çıkışı 5e parelel olarak çoğaltsam ve bunu anfilere teker teker dağıtsam nasıl olur? Sıkıntı çıkarmı seskısma açmada felanda
Demek istediğim girişi ve güçleri aynı 5 tane birbirinden farklı mono amfi devreri olurmu
Eğer olmazsa sizin verebileceginiz tda 2030 ve tda 2050 li 5 +1 li devre tasarımı varmıdır?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ugur4721 - 21 Haziran 2015, 02:18:05Tamam hocam bi kaç haftadır inceliyorum gayet güzel görünüyor 2030 ve 2050 entegreleri,sormak istediğim bi iki sorum var aklıma takılan;

1. Ornegin tda 2030 ile 4 tane birbirinden tamamen ayrı devrekartı hazırladım her biri mono olarak çalışıyor, bunları birincisi bilgisayar poweri ile beslesem nasıl olur  powerdan 5tane 12w çıkış herbirine dağıtılacak parelel power sağlıklı olurmuş ve  parazit oluşurmu?
2. Si ise 5 tane ayrı mono amfi devre kartına 5 tane giriş gerekiyor normal olarak bu 5 giriş ihtiyacımı kasanın ses çıkışından çıkan kabloyu tek çıkışı 5e parelel olarak çoğaltsam ve bunu anfilere teker teker dağıtsam nasıl olur? Sıkıntı çıkarmı seskısma açmada felanda
Demek istediğim girişi ve güçleri aynı 5 tane birbirinden farklı mono amfi devreri olurmu
Eğer olmazsa sizin verebileceginiz tda 2030 ve tda 2050 li 5 +1 li devre tasarımı varmıdır?

Yukarda yazdıklarımı kimseler anlamamış sanırım.
Yukarda anlatılanlar anlamsız olup SURROUND ampli yapmak için bu kadar sıkıntıya girmenin anlamsız olduğunu belirtmektedir. Eğer Ön ve arka hoparlörleri parelelleyecekseniz iyi kalite STEREO ampli yapmanızı öneririm.
SURROUND amplilerin en önemli parçası, çok GANG'lı potansiyometredir.
Eğer bu potansiyometre olmazsa devreyi VCA ile kontrol etmek gereklidir.
Aksi takdirde ya anlatıldığı gibi ön ve arka çıkışları birbirlerine parelelleyerek çift stereo olarak kullanacaksın ki bu durumda stereo iyi bir ampli yapmak daha iyidir.
Ya da çok ganglı pot bulup tek bir volüme kontrol ile işi götüreceksin.
Ya da VCA volüme devresi yaparak işi komple halledeceksin.
Bir stereo pot ön hoparlörlere bir stereo pot arka hoparlörlere bağlanırsa ne olur.?
Bir eseri dinlerken sesin seviyesinin de ayarlanması gereklidir. Ön sesler ayarlandıktan sonra arka sesler de beraberinde ayarlanmaldır. Her seferinde ön ve arka hoparlörlerin doğru şekilde ayarlanması mümkün olmadığı gibi kullanıcı için de zor bir işlemdir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın