Flip Flop çiziminde hata

Başlatan Hakanh, 19 Mayıs 2015, 00:28:40

Hakanh

Herkese merhaba. Ekran alıntısında gördüğünüz gibi basit bir flip flop devresi kurdum ancak küçük bir sorunum var. Normalde ledlerin biri yanarken diğerinin sönmesi gerekiyor ve bu şekilde sürekli tekrarlamalı.. Ancak benim proteusta çizdiğim bu devrede ledlerin her ikiside sürekli yanık vaziyette duruyor. Hatam nerede? :)
Bu arada devreyi breadboarda kurduğumda böyle bir sorunla karşılaşmıyorum herşey olması gerektiği gibi sorunsuz tıkır tıkır çalışıyor. Tek sorunum belirttiğim gibi proteustaki çizimimde..

Adnancoskun

Beyz dirençlerini ve beyzdeki kondansatorlerin değerini yukseltebilirmisiniz?
Frekans yuksek olduğu icin surekli yaniyor gibi görünebilir
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

merhaba hakan devreyi yanlış bağlamışsın:
şöyle bağlayıp dene:

eleman değerlerin doğru.

memleket

RV1 ile ledlerin yanma süresini de ayarlayabilirsin.  İlginçtir ki RV1 olmayınca simülasyon çalışmıyor...

seron

gerçekte çalışıyor. ama simülasyonda bazen sorunlar çıktığını biliyoruz: amatör arkadaşların yanılmaması açısından.

Hakanh

Sabahleyin "Beyz dirençlerini ve beyzdeki kondansatorlerin değerini yukseltebilirmisiniz?" diyen abimin dediğini yaptım sorun halloldu.
Ancak hepinizin geri dönüşleri için çok sağolun. Sayenizde 2 yeni bilgi daha öğrendim. Özellikle RV1 ayarlı direnç hiç aklıma gelmemişti.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın