Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Başlatan serkan_48, 14 Mayıs 2015, 23:05:39

serkan_48

kifvet

kifvet

serkan_48

TL494 12. pinde besleme voltajı 12 volt var.

Şöyle düşünüyorum.
14 ve 13 pin pcb de kısa devre ve bu hat LM358 in 8 nolu pine gidiyor. LM358 in 8 nolu pini entegrenin besleme pini ve burada da voltaj olması gerekiyor. Şimdi şemadan takip edebilirsem bu hatta neden voltaj yok bulmamız lazım diye düşünüyorum.

[mergedate]1432061515[/mergedate]
Acaba bu LM358 kısa devre de TL494 ün ürettiği 5 voltu çökertiyor ve bu sonuç mu oluşuyor ? 

Olabilir mi ?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 21:55:38TL494 12. pinde besleme voltajı 12 volt var.

Şöyle düşünüyorum.
14 ve 13 pin pcb de kısa devre ve bu hat LM358 in 8 nolu pine gidiyor. LM358 in 8 nolu pini entegrenin besleme pini ve burada da voltaj olması gerekiyor. Şimdi şemadan takip edebilirsem bu hatta neden voltaj yok bulmamız lazım diye düşünüyorum.

[mergedate]1432061515[/mergedate]
Acaba bu LM358 kısa devre de TL494 ün ürettiği 5 voltu çökertiyor ve bu sonuç mu oluşuyor ? 

Olabilir mi ?
bende aynını söyleyecektim olabilir tabiki:)opampın 8 nolu pinini devreden ayırın bakalım ne olacak???

serkan_48

kifvet

serkan_48

2 = 0 volt
14 = 0.22 volt
15 = 0 volt

Malesef LM358 de değil sorun..

Başka ne olabilir. Bu ref teki 5.0 volt voltaj neden yok olabilir?
[mergedate]1432065927[/mergedate]
@asma hoşgeldiniz. Yorumlarınızı esirgemeyiniz.
[mergedate]1432065973[/mergedate]
Tıkandım kaldım.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:07:202 = 0 volt
14 = 0.22 volt
15 = 0 volt

Malesef LM358 de değil sorun..

Başka ne olabilir. Bu ref teki 5.0 volt voltaj neden yok olabilir?
[mergedate]1432065927[/mergedate]
@asma hoşgeldiniz. Yorumlarınızı esirgemeyiniz.
[mergedate]1432065973[/mergedate]
Tıkandım kaldım.
opamp 3.pinine de gidiyor o uç birde.onu da iptal edin şimdi:)
hatta bi kaç bacağına daha gidiyor:)bence siz direk opampı sökün kurtulun:)))

asma

pin 14 ve pin 7 arasını enerji vermeden ohmmetre ile kontrol edin.
1uF/50V > 1uF/63V değişimi bu bölgedeyse onu sökün ve omaj ölçmeye devam edin. Vdd  yani 494 ün referans geriliminin beslediği hatta kısa devre olabilir.
Bulamazsan eğer 14 nolu pini ayırmayı dene , yine 5V göremezsen bu entegrede bozulmuş olabilir.

Herkese merhaba

[mergedate]1432066321[/mergedate]
Kısa devre varsa elbette op-amp sökülmesi iyi olur. Onsuz da devre çalışır. ;D

serkan_48

TL494 7 - 14 pinleri arasında kısa devre yok.

Entegreyi söktüm. devre kartı üzerinde 7 - 14 pinleri arasında yine kısa devre yok.

Ancak Entegrenin 7 nolu pini ile 2 ve 15 nolu pinleri kısa devre bu normal mi? çalışan devrede de ölçeyim

Şimdi opampı kontrol edeyim

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:20:11TL494 7 - 14 pinleri arasında kısa devre yok.

Entegreyi söktüm. devre kartı üzerinde 7 - 14 pinleri arasında yine kısa devre yok.

Ancak Entegrenin 7 nolu pini ile 2 ve 15 nolu pinleri kısa devre bu normal mi? çalışan devrede de ölçeyim

Şimdi opampı kontrol edeyim

2 ve 15 entegre yokken mi kısa devre???

serkan_48

2-15 entegre de kısa devre entegreyi soketli yaptım soketten çıkarttım.

Büyük ihtimal elimdeki TL494 arızalı. Diğer entegreye bakacağım. Ama sanıyorum TL494 amps üzerinde bozuluyor.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:26:352-15 entegre de kısa devre entegreyi soketli yaptım soketten çıkarttım.

Büyük ihtimal elimdeki TL494 arızalı. Diğer entegreye bakacağım. Ama sanıyorum TL494 amps üzerinde bozuluyor.
sokette entegre yokken kısa devre var mı 2 ve 15 arasında?

serkan_48

Edit : şimdi smps den ilk söktüğüm TL494 ü taktim.

LM358 in 4 ve 8 nolu bacakları boşta zırıltı kesildi ve 24 volt çıkış aldım. Sanırım tesbit ettik. Sorun LM358 veya akımı kontrol eden devrede. Ama ben LM358 den çıkıp TL494 e giden hattı ayırmıştım kontrol etmiyor bu noktada LM358 sorunlu görünüyor.

Elimdeki malzemelere bakayım LM358 var mı?

Çok sevindim 24 volt gördüm. İnce ayar trimpotu ile kontrol sağladım. Diğer TL494 de arızalı.

[mergedate]1432067433[/mergedate]
Malesef elimde LM358 yok. LM741 bolca var. :(

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:32:45Edit : şimdi smps den ilk söktüğüm TL494 ü taktim.

LM358 in 4 ve 8 nolu bacakları boşta zırıltı kesildi ve 24 volt çıkış aldım. Sanırım tesbit ettik. Sorun LM358 veya akımı kontrol eden devrede. Ama ben LM358 den çıkıp TL494 e giden hattı ayırmıştım kontrol etmiyor bu noktada LM358 sorunlu görünüyor.

Elimdeki malzemelere bakayım LM358 var mı?

Çok sevindim 24 volt gördüm. İnce ayar trimpotu ile kontrol sağladım. Diğer TL494 de arızalı.

[mergedate]1432067433[/mergedate]
Malesef elimde LM358 yok. LM741 bolca var. :(
o bacakları ayırmamış mıydınız siz daha önce???sorun değil o opamp çok da önemli değil.şimdi herhangi bir sorun kalmadı sanırım. o opamp neden bozuldu acaba?yerine tekrar taktığımızda bozma ihtimali var mı ona bi bakmak lazım aslında:)şimdi TL494 asıl besleme ucuna bir baksanıza kaç volt gösteriyor??

asma

lm358 sıcaklık koruma ve çıkıştaki aşırı yükselmede devreyi kapatmaya yarayan zenerli devrenin tetiklemesini 494 e uygun halde aktarmak için var.
494 ü 358 bozmuş olabilir. tamamen sökebilirsin. Akım korum da bura değil zaten ;)
[mergedate]1432067911[/mergedate]
Sorun kaldı mı?
Ne yapıyorduk. ;D

serkan_48

12 nolu pin besleme ucu 18.4 volt şu an

ben TL494 ü değiştirdim ya LM358 in pinlerini boşa çıkartmıştım bendeki talihsizlik yeni taktığım TL494 arızalı çıktı yada arızalandı.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:39:5012 nolu pin besleme ucu 18.4 volt şu an

ben TL494 ü değiştirdim ya LM358 in pinlerini boşa çıkartmıştım bendeki talihsizlik yeni taktığım TL494 arızalı çıktı yada arızalandı.
olabilir:)şu an stabil çalışıyor sanırım devre:)

serkan_48

Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2015, 23:39:42lm358 sıcaklık koruma ve çıkıştaki aşırı yükselmede devreyi kapatmaya yarayan zenerli devrenin tetiklemesini 494 e uygun halde aktarmak için var.
494 ü 358 bozmuş olabilir. tamamen sökebilirsin. Akım korum da bura değil zaten ;)
[mergedate]1432067911[/mergedate]
Sorun kaldı mı?
Ne yapıyorduk. ;D

Şimdi asıl müdahaleyi yapacağız.

1- Voltaj ayarını daha genişleteceğiz.
2- Bu akım kontrol özellğini kullanacağım. Devre üzerinde SVR2 adlı trimpot yuvası var. Bu toyer arkadaşımızın verdiği şemada da görünüyor ve devreyi sabit akımda kullanabilmek için bir trimpot.

Yani bu devreyi hem voltaj ayarlı hemde akım ayarlı hale getireceğim. Burada destek bekliyorum.
[mergedate]1432068151[/mergedate]
Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 23:41:27olabilir:)şu an stabil çalışıyor sanırım devre:)

Şu an çıkıştan voltaj aldım ancak yük testi yapmadım. PCB yi dışarı aldığım için transistör ve çıkıştaki diyot soğutucuya bağlı değil bu nedenle yük testi yapmadım ama çıkış voltajı geldi. Zırıltı gitti ve çıkış voltajını hassas ayar yapan trimpot görev görüyor. Referans voltajları ve 5 volt da geldi.

Bir aksilik çıkmazsa devre çalışacak.

Şimdi voltaj ayarını daha geniş bir aralıkta kontrol etsin istiyorum bunun için neleri değiştirmem lazım?
Voltajdan sonra akım kontrolüne geçeceğim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
[mergedate]1432068304[/mergedate]
Akjım kontrolü ile ilgili devre kartındaki SVR2 ve şemadaki SVR2 yi aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

asma

serkan_48

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:52:13Teşekkürler @asma hocam sizede iyi geceler.
[mergedate]1432068712[/mergedate]
@kivfet uyudun mu?
yok buralardayım devre şemasına bakıyordum:)))
[mergedate]1432068822[/mergedate]
Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2015, 23:51:02O zaman
İyi geceler.
Allah rahatlık versin.

@asma
hocam karpuz kesecez daha nere gidiyonuz:)

serkan_48

kifvet

asma

Akım korumasındaki o şönt dirençleri söküp elinde var olan 0,33 / 5W gibi bir direnç takmalısın. Denemelerden sonuç alınca tekrar takılacak onlar.  ;)
Bu saatten sonra derinlemesine girmeyelim konuya yarın devam ederiz.
Blok şemadaki trimpotlu devreyi biraz daha incelemem lazım (beğenmedim) ondan sonra eleman değerlerini tayin ederiz.
Ya da yenisini yaparız. Ama adam ne yapmak istemiş onu anlamak lazım.

Voltaj ayarında min. değer ve max. değer önemli. standart değerin %50 ve %200 değerini görebilmeliyiz.
Tahminim 10V-40V gibi aralıkta kalmalıyız.
Aşağı inersek 494 beslemesi (min7V) yetmez.
Yukarı çıkarsak pwm de müdahale edecek pay kalmayacak. (regüleden ödün veririz)

Kolay gelsin.

serkan_48

Çıkış maksimum 26.5 veriyor. İdeal. Minimum ne alabilirsek sevinirim. Ama sanırım bu entegre minimum 7 voltta çalışıyor. 7 volt altı nadirde olsa 5 volt lazım oluyor.

2 yol düşünmüştüm.
1. incisi  7-8 volt tan 26 volta ayarlı olabilir. Fazla kurcalamadan
2. incisi TL494 ü harici bir besleme ile besleyip çıkışı 7 volt altıa düşürmeyi düşündüm. mesela 3-4 volttan 26 volta kadar.

Hangisi mümkün yada sağlıklı olur? Olabilir mi?

@asma hocam bende yorgunum. Yarın devam edebiliriz elbette bu saatte zaten lehimle testle uğraşacak hal kalmadı bende şimdilik devreyi çalıştırdık ya bu bana yeter. Bundan sonrası bu gün için beyin fırtınası fikir ile olayı şekillendirme olacaktır.

kifvet

Alıntı yapılan: asma - 20 Mayıs 2015, 00:02:19Akım korumasındaki o şönt dirençleri söküp elinde var olan 0,33 / 5W gibi bir direnç takmalısın. Denemelerden sonuç alınca tekrar takılacak onlar.  ;)
Bu saatten sonra derinlemesine girmeyelim konuya yarın devam ederiz.
Blok şemadaki trimpotlu devreyi biraz daha incelemem lazım (beğenmedim) ondan sonra eleman değerlerini tayin ederiz.
Ya da yenisini yaparız. Ama adam ne yapmak istemiş onu anlamak lazım.

Voltaj ayarında min. değer ve max. değer önemli. standart değerin %50 ve %200 değerini görebilmeliyiz.
Tahminim 10V-40V gibi aralıkta kalmalıyız.
Aşağı inersek 494 beslemesi (min7V) yetmez.
Yukarı çıkarsak pwm de müdahale edecek pay kalmayacak. (regüleden ödün veririz)

Kolay gelsin.

@asma
yorumlarınız için teşekkürler hocam:)bende size katılıyorum:)o zaman size iyi geceler Allah rahatlık versin:)
[mergedate]1432069565[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 20 Mayıs 2015, 00:05:16Çıkış maksimum 26.5 veriyor. İdeal. Minimum ne alabilirsek sevinirim. Ama sanırım bu entegre minimum 7 voltta çalışıyor. 7 volt altı nadirde olsa 5 volt lazım oluyor.

2 yol düşünmüştüm.
1. incisi  7-8 volt tan 26 volta ayarlı olabilir. Fazla kurcalamadan
2. incisi TL494 ü harici bir besleme ile besleyip çıkışı 7 volt altıa düşürmeyi düşündüm. mesela 3-4 volttan 26 volta kadar.

Hangisi mümkün yada sağlıklı olur? Olabilir mi?

@asma hocam bende yorgunum. Yarın devam edebiliriz elbette bu saatte zaten lehimle testle uğraşacak hal kalmadı bende şimdilik devreyi çalıştırdık ya bu bana yeter. Bundan sonrası bu gün için beyin fırtınası fikir ile olayı şekillendirme olacaktır.

osiloskop olsa bunları belirlemek daha kolay olurdu ama:)açıkçası ordaki koruma devresi benimde hoşuma gitmedi:)
1.Voltaj ayarı için bi tane trimpot değiştirmek yeterli olacaktır.(benim fikrimce çıkış voltaj değerinin 5V-25V arası olması ideal)
2.TL494 kontrol katını harici saç trafo ikle beslemek daha uygun olacaktır.
3.akım ayarı için de şönt dirençler yerine 0R22-5W taş direnç,uygun değerlerde bi kaç direnç ve bir pot yeterli olacaktır:)

serkan_48

0.22 ohm bence biraz yüksek gibi bu devre üzerindekileri ölçmek gibi bir şansım yok ama diğer güç kaynağı için bir şönt direnci yapmıştım. Bu direncin değeri gerçekten düşük. 0.01 gibi bir değer olduğunu düşünüyorum.

Nedenine gelince devrenin 24 voltta verebildiği akım 14 amper. Eğer daha yüksek dirence sahip bir şönt direnci takarsak yük altında direnç üzerinde daha yüksek voltaj düşümü olacak ve TL494 entegresini erken uyararak daha düşük akımda kesime gitmesini sağlayacağı düşüncesindeyim. Ama bunu sadece test için düşünüyorsak olabilir. Takabiliriz.

Yarın yeni bir LM358 ve bir kaç direnç pot filan alayım ben.
[mergedate]1432070352[/mergedate]
Osiloskobum zamanında vardı ve çok fazla kullanamadığım için sattım. Yıl 2000 lerde HAMEG marka 20 mhz çift ışınlı osiloskobum vardı ve çok iyi bir makina idi. O zamanlar çok bilgim olmadığı için o kadar lazım olmaz diye düşünerek satmıştım. Şimdi ihtiyacını duyuyorum. :( :(

Elimdeki osiloskop bu idi

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 20 Mayıs 2015, 00:19:120.22 ohm bence biraz yüksek gibi bu devre üzerindekileri ölçmek gibi bir şansım yok ama diğer güç kaynağı için bir şönt direnci yapmıştım. Bu direncin değeri gerçekten düşük. 0.01 gibi bir değer olduğunu düşünüyorum.

Nedenine gelince devrenin 24 voltta verebildiği akım 14 amper. Eğer daha yüksek dirence sahip bir şönt direnci takarsak yük altında direnç üzerinde daha yüksek voltaj düşümü olacak ve TL494 entegresini erken uyararak daha düşük akımda kesime gitmesini sağlayacağı düşüncesindeyim. Ama bunu sadece test için düşünüyorsak olabilir. Takabiliriz.

forumda yaptığım bir güç kaynağı var incelemeni tavsiye ederim:)yapacağımız işlemler orda daha sade görünüyor:)
Ayrıca tek bir 0R22 değil dört tane paralel 0R22 olacak bu da bizim için yeterli olacaktır.burda önemli olan dirençlerin gücünün üzerinden gececek akımı kaldırabilecek düzeyde olması kesim voltajını biz belirleyeceğiz o yüzden herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum:)
[mergedate]1432070662[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 20 Mayıs 2015, 00:22:360.22 ohm bence biraz yüksek gibi bu devre üzerindekileri ölçmek gibi bir şansım yok ama diğer güç kaynağı için bir şönt direnci yapmıştım. Bu direncin değeri gerçekten düşük. 0.01 gibi bir değer olduğunu düşünüyorum.

[mergedate]1432070352[/mergedate]
Osiloskobum zamanında vardı ve çok fazla kullanamadığım için sattım. Yıl 2000 lerde HAMEG marka 20 mhz çift ışınlı osiloskobum vardı ve çok iyi bir makina idi. O zamanlar çok bilgim olmadığı için o kadar lazım olmaz diye düşünerek satmıştım. Şimdi ihtiyacını duyuyorum. :( :(

Elimdeki osiloskop bu idi

@serkan_48
bende ilk başladığımda hiçbişey bilmiyordum ama osiloskobu alınca deneme yanılma yolu ile bir çok şeyi öğrendim:)
gerçekten kaliteli makineymiş yazık olmuş ama olsun alırsın güzel bi tane daha durum olunca:)

Mr_YAMYAM

kifvet

Mr_YAMYAM

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 13:42:33Her ne kadar SMPS\'leri sevmesem de,
Fazlaca bilgim olmasa da,
Belki ecik tuzum biberim olur :)

aslında hocam ben bazı konularda yardımınız dokunabilir diye düşünüyorum:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Mayıs 2015, 13:51:20aslında hocam ben bazı konularda yardımınız dokunabilir diye düşünüyorum:-)
Belki de.
En azından ölçüm tekniğinden bahsetsem bile temel arızacılığın en az yarısını halledebilirsiniz.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 13:55:04Belki de.
En azından ölçüm tekniğinden bahsetsem bile temel arızacılığın en az yarısını halledebilirsiniz.
@Mr_YAMYAM
o konu başlı başına ana başlık altında incelenmesi gereken ana bir konu hocam.onları anlatmaniz elbette çok katkı sağlayacak ve çok şeyler öğretecek bizlere.

benim düşündüğüm bir başka konu da aslında sizin alanınızi daha çok ilgilendiren bir konu.FILTRELER ve OSILASYON kavramları.

Kemal88

Yav su ayarli smps ve ups projesi hep aklimda ama osiloskop almam lazim, su an da calismadigim icin para vermek istemiyorum. Babamdan para isteyip osiloskop alicam diyemem bu yasta. Yoksa baslayip beraber proje yurutebiliriz. Smps sevilmez mi abi ? Smps her yerde var. Bende lineer regulatorleri sevmiyorum. Modernlesen, gelisen elektronikte artik fazlaca ilkeller. Bende blogta akim kontrolunu yaziyorum daha sonra geri besleme var ondan sonra projeye baslayabilirim. Geri besleme de kesinlikle tek kaynak yeterli olmuyor birden cok kaynagi harmanlayip yorumlamak gerekiyor. Belki soft switching tekniklerini anlattiktan sonra projeye baslarim yani isim hic belli olmaz :) Yapacagim projeler cok iyi olsun diye illa cok okuyup daha iyi yapma takintisina girdim bakalim artik :)

Projeyi su anda bile yapmasina yaparim fakat test edemeyecegim icin kimseye yaptim sizde yapabilirsiniz diyemem. Baslamama sebebimde bu yuzden aslinda.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

kifvet

Alıntı yapılan: Kemal88 - 20 Mayıs 2015, 14:02:39Yav su ayarli smps ve ups projesi hep aklimda ama osiloskop almam lazim, su an da calismadigim icin para vermek istemiyorum. Babamdan para isteyip osiloskop alicam diyemem bu yasta. Yoksa baslayip beraber proje yurutebiliriz. Smps sevilmez mi abi ? Smps her yerde var. Bende lineer regulatorleri sevmiyorum. Modernlesen, gelisen elektronikte artik fazlaca ilkeller. Bende blogta akim kontrolunu yaziyorum daha sonra geri besleme var ondan sonra projeye baslayabilirim. Geri besleme de kesinlikle tek kaynak yeterli olmuyor birden cok kaynagi harmanlayip yorumlamak gerekiyor. Belki soft switching tekniklerini anlattiktan sonra projeye baslarim yani isim hic belli olmaz :) Yapacagim projeler cok iyi olsun diye illa cok okuyup daha iyi yapma takintisina girdim bakalim artik :)
@Kemal88
her ne kadar sevilmese de lineer regülatorler kolay,uygun ve ucuz çözümler için bazen vazgeçilmez olabiliyor:-)mesela mikroişlemci kullanılan düşük güçlü devrelerde avantajlari çok:-)ama yüksek güçlerde tabiki etkinlik ve verimleri düşüyor:-)

ah abi buralarda olsan da bi proje yapsak seninle:-)bazen tek başına teorik çalışma yetmiyor abi ben osiloskop alıp incelemesem bugün bu kadar bilgi sahibi olamazdım bu konularda.gözle görüp merak edilen yerleri incelemek çok katkı sağlıyor insana.yaptığım ilk devreler patlayıp havaya uçsa dahi bana kattığı tecrübeler azimsanmayacak şekilde fazladır:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Mayıs 2015, 14:01:06@Mr_YAMYAM
o konu başlı başına ana başlık altında incelenmesi gereken ana bir konu hocam.onları anlatmaniz elbette çok katkı sağlayacak ve çok şeyler öğretecek bizlere.

benim düşündüğüm bir başka konu da aslında sizin alanınızi daha çok ilgilendiren bir konu.FILTRELER ve OSILASYON kavramları.
Gerek ölçüm tekniği gerekse filtreler ve osilasyonlar farklı konu başlığında incelenebilir.
Her bir konu çok geniş kapsamda incelendiği için birbirlerini tetikleyecek ve daha genişleyerek daha farklı dallara gidebilecektir.
Ben her ne kadar elektronik konusunda tecrübeli olsam da daha çoğu kuralları veya hesaplamaları bilmemekteyim veya unutmuş durumdayım.
En basitinden filtreler konusunda bir saplama yapsak bile,
Filtrelerin özü REZONANS FREKANSI esasına dayanır. Gel gör ki bana sorsanız bir RC rezonans frekansının hesaplanmasını veya bir seri LC rezonans frekansının hesaplanmasını formüllere benim de kafam basmaz. (Yaşlılık işte)
Ama sağlam bir temel ile yola çıkılırsa en azından bu formüllerin tabanını WIKI sitesinden öğrenip biryerlere varabiliriz.
Böylece yıllar içerisinde ölmüş olan RAM'lerimin .. Pardon beyin hücrelerim yeniden dolmasını sağlayabiliriz :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 14:30:40Gerek ölçüm tekniği gerekse filtreler ve osilasyonlar farklı konu başlığında incelenebilir.
Her bir konu çok geniş kapsamda incelendiği için birbirlerini tetikleyecek ve daha genişleyerek daha farklı dallara gidebilecektir.
Ben her ne kadar elektronik konusunda tecrübeli olsam da daha çoğu kuralları veya hesaplamaları bilmemekteyim veya unutmuş durumdayım.
En basitinden filtreler konusunda bir saplama yapsak bile,
Filtrelerin özü REZONANS FREKANSI esasına dayanır. Gel gör ki bana sorsanız bir RC rezonans frekansının hesaplanmasını veya bir seri LC rezonans frekansının hesaplanmasını formüllere benim de kafam basmaz. (Yaşlılık işte)
Ama sağlam bir temel ile yola çıkılırsa en azından bu formüllerin tabanını WIKI sitesinden öğrenip biryerlere varabiliriz.
Böylece yıllar içerisinde ölmüş olan RAM'lerimin .. Pardon beyin hücrelerim yeniden dolmasını sağlayabiliriz :D
@Mr_YAMYAM
Hocam hesaplama ve ayrıntı kısımları konusunda bende matematiğim yettiğince yardım etmeye hazırım:-)
Ama olayda asıl merak ettiğim şey devrelerin davranışları osilasyon oluşma şartları gibi yorum konuları üzerindedir.hesaplamalar elbet bir şekilde yapılır.mesela hep merak ederim aktif ve pasif filtre arasındaki farklar avantaj ve dezavantajları nelerdir?!faz kayma kontrolü nasıl yapılır.farklı bi konu olarak opamp çıkışına geri besleme amaçlı yapılan seri direnç ve kondansatör devresi ne ise yarar bunların anlaşılması sonucu hesaplar bi şekilde bulunacaktır.bende araştırma ve deneyler yapıyorum.gerek okul gerek stajlar nedeni ile çalışmalarım geç kalsa da tam konuları kavradığımda güçlü ve kaliteli bir smps tasarımi nasıl yapılır gibi konularda paylaşımlar yapmayı planlamaktayim:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Mayıs 2015, 14:47:21@Mr_YAMYAM
Hocam hesaplama ve ayrıntı kısımları konusunda bende matematiğim yettiğince yardım etmeye hazırım:-)
Ama olayda asıl merak ettiğim şey devrelerin davranışları osilasyon oluşma şartları gibi yorum konuları üzerindedir.hesaplamalar elbet bir şekilde yapılır.mesela hep merak ederim aktif ve pasif filtre arasındaki farklar avantaj ve dezavantajları nelerdir?!faz kayma kontrolü nasıl yapılır.farklı bi konu olarak opamp çıkışına geri besleme amaçlı yapılan seri direnç ve kondansatör devresi ne ise yarar bunların anlaşılması sonucu hesaplar bi şekilde bulunacaktır.bende araştırma ve deneyler yapıyorum.gerek okul gerek stajlar nedeni ile çalışmalarım geç kalsa da tam konuları kavradığımda güçlü ve kaliteli bir smps tasarımi nasıl yapılır gibi konularda paylaşımlar yapmayı planlamaktayim:-)
Osilasyon deyimi genel olarak ANİ YÜKSELTME demektir.
Yani istenmeyen bir frekans bölgesindeki kazancın kontrol edilememesinden dolayı o bölgedeki oluşan belli frekansların aniden (aşırı) yükseltilmesi anlamına gelir.
Amplifikatörler ve tasarım teknikleri konumuzdan örnek verecek olursak.
Bir amplifikatörümüzün 20Hz ila 20KHz arası ses frekanslarını eşit şekilde (amplimizin kazancı doğrultusunda) yükseltmeyi amaçlarız. Ama tasarımımızda gözümüzden kaçmış olan olası ;
Kuplaj hataları,
Feedback hesap hataları,
Malzeme tolerans hataları
Gibi etkenlerden dolayı cihazımız istenmeyen bazı frekansları daha fazla yükseltebilmektedir.
İşte bu olaya elektronik terminolojisinde OSİLASYON denilmektedir.
Ya da ben böyle biliyorum.
Bir de salınım olarak literatüre geçmiştir ki esasen incelenmesi gereken şey bu olmasa gerek çünkü OSİLATÖRLER bölümünün incelenmesi ile zaten anlaşılacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın