Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Başlatan serkan_48, 14 Mayıs 2015, 23:05:39

serkan_48

Değerli arkadaşlar tekrar merhabalar.

Aslında konuyu daha önce açtığım konudan devam edecektim ancak konu farklı yönde ilerlediği için yeni bir konu açmak istedim. Şu an için elimde aşağıda resimlerini göreceğiniz meanwell marka 300 - 360 watt gücünde 24 voltluk bir smps adaptör var. Bu smps aslında arızalı. Bir müşterimden geldi. İçiini açtığımda soğutucu fanını sökmüşler ve devre kartı üzerinde bir kaç parça zorlanmış bir taş direnç yerinden sökülmüştü. Taş direnç kutu içindeydi ancak ben aldıktan sonra arabbanın içinde düşmüş. Değerinde 22 J yazıyordu. 5 wattlık bir dirençti. ya 22 ohm 5 watt yada 0.22 ohm 5 watt. Ama aklımda kalan 22 ohm idi. Bu gün elektronikçiden iki direncide aldım. Uygun bir zamanda direnci takıp test edeceğim. Kartta hiçbir patlak yanık gözle görülmüyor. Çalıştırmadan önce de ölçüm yapacağım.

Asıl konu çalıştırabilirsem TL494 ile yapılmış bu smps i modifiye ederek ortalama 5 - 24 volt arası kontrol sağlasam ve en önemlisi akım sınırlama fonksiyonu da eklersem benim için çok kullanışlı bir güç kaynağı olacak. Bu konuda bilgili arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum. Resimlerde incelediğim kadarıyla bir hatta şönt dirençleri var. Burda fazla akım çekildiğinde yada kısa devre halinde kendini korumaya alıyor diye düşünüyorum. Yine aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Sizlerinde yardımı ile üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum. Daha önce benzer bir smps de çıkıştan geri besleme hattındaki dirençleri değiştirerek 8 - 30 volt arası bir ayarlı güç kaynağı yapmıştım. Şimdi yine dirençleri değiştirmek ve asıl önemlisi akım kontrol modu ( sabit akım ) eklemek istiyorum.

Şimdiden yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Resimlere geçiyorum.

Not : resimlere tıklanınca boyutu büyüyecektir. Daha ayrıntılı görebilirsiniz.

kifvet

@serkan_48
abi o taş direnç snubber devresinin ve tahmin ettiğin gibi 22R olmalı:)
[mergedate]1431634738[/mergedate]
@serkan_48
Ve neden bozulduğu ne olduğu hakkında bir bilgi edinebildin mi??

serkan_48

Daha test etmedim. Dediğim gibi gözle görünen bir arızası yok. Sigorta atmamış. Mosfet v.b. kısa devre olduğunu sanmıyorum. Fikrim direnci takınca ve soğutmak için bir fan eklediğimde çalışacağını düşünüyorum.

kifvet

O direnç olmasa da fan da olmasa o güç kaynağı çalışır abi:)sadece trafo biraz ses yapar:)çlışmıyorsa eğer bu halde başka bi sorun vardır:)

serkan_48

Şu saatte lehimle uğraşmak istemiyorum. Eğer bu hali ile çalışır dersen bir voltaj vereyim. Çıkış varmı ölçeyim. Peki soğutucu şasesine bağlamadan voltaj versem yüksüz bişey olur mu hemen ısınmaz sanırım. Yoksa şaseye monteleyip vidalamam lazım.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Mayıs 2015, 23:39:24Şu saatte lehimle uğraşmak istemiyorum. Eğer bu hali ile çalışır dersen bir voltaj vereyim. Çıkış varmı ölçeyim.
@serkan_48
abi bence deneyebilirsin aslında seri lamba ile denersen daha iyi olur elinde varsa:-)
ölçüm yapacağın yerler ile ilgili bilgi verebilirim abi eğer bakacaksan:-)
[mergedate]1431636089[/mergedate]
yok abi bağlamana gerek yok soğutucuya.yük bağlama yeterli:-)

serkan_48

Voltaj verdim. Evet trafo biraz sesli çalıştı. Çıkış ledi yanıyor. Çıkış voltajı 8 volt ile başlayıp 14 volta kadar çıktı. 24 olmadı. Bende enerjisini ayırdım. 8 volttan 14 volta 5-6 saniyede ulaştı hızlı bir şekilde değil.

Sanırım farklı bir arıza var.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Mayıs 2015, 23:47:15Voltaj verdim. Evet trafo biraz sesli çalıştı. Çıkış ledi yanıyor. Çıkış voltajı 8 volt ile başlayıp 14 volta kadar çıktı. 24 olmadı. Bende enerjisini ayırdım. 8 volttan 14 volta 5-6 saniyede ulaştı hızlı bir şekilde değil.

Sanırım farklı bir arıza var.

eger ölçebileceksen bi kaç nokta göstereceğim şimdi abi sana:)resim üzerine işaretleyim:)

kifvet

serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mayıs 2015, 23:54:51Şu küçük trafonun önünde iki küçük transistör var ve önlerinde birer zener var:)onları bi kontrol eder misin??

Her yönde ohm veriyor. ama kısa devre yada açık devre değiller. Tam doğru ölçüm için sökmem lazım.

Çıkış ayar trimpotunu tam kısıp tam açtım çıkış voltajı değişmedi. Ayrıca trafoyu süren transistörler 10 saniyede orta halli ısınıyor. Daha fazla tutmak istemedim voltaj altında.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Mayıs 2015, 00:01:42Her yönde ohm veriyor. ama kısa devre yada açık devre değiller. Tam doğru ölçüm için sökmem lazım.

Çıkış ayar trimpotunu tam kısıp tam açtım çıkış voltajı değişmedi. Ayrıca trafoyu süren transistörler 10 saniyede orta halli ısınıyor. Daha fazla tutmak istemedim voltaj altında.
abi sen ölçtürdüğüm transistörlerden temin et sorun fikrimce orda:)bazen bozuk olsada test ederken doğru gösteriyor değerleri o transistörler:)

serkan_48

Bu küçük trafo tl494 ün besleme trafosu değilmi ? Eğer doğru ise  tl494 ün bacaklarındaki voltajı ölçebilirmiyim. kaç volt olmalı?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Mayıs 2015, 00:10:21Bu küçük trafo tl494 ün besleme trafosu değilmi ? Eğer doğru ise  tl494 ün bacaklarındaki voltajı ölçebilirmiyim. kaç volt olmalı?
yok abi yarın güzelce o devreyi parselleyim senin için neresi ne işe yarıyor diye:)o trafo pulse trafosu(güç transistörlerini sürüyor ve kontrol devresi ile şebeke voltajını izole ediyor:)bazen yüksek akım geçtiğinde yada parazit olduğunda pulse trafosunu süren o küçük transistörler bozulabiliyor:)ondan dolayı da tam çıkış alamıyorsun muhtemel biri çalışıyor diğeri çalışmıyor:)o ısınma işine gelince tahminimce snubber devresinden dolayı o aşırı ısınma tabi ek olarak puls trafosunu süren transistörlerinde etkisi vardır buna eğer bozuksa biri veya ikisi:)

serkan_48

Evet doğru bu trafo sürüyor. Yarın bu transistörlerden bulabilirsem alıp değiştiririm. Zenerin ne olduğunu biliyormusun.

Benden bu akşamlık bu kadar. Yarın devam ederiz olur mu iyi geceler.

kifvet

tabi yanılıyor da olabilirim sekonderde transistör kılıfında bir shotky  diyot var onu kontrol edebilir misin?dıştaki iki bacak diyotların anotları orta bacak ikisinin birleştiği ortak katot:)
[mergedate]1431638587[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Mayıs 2015, 00:21:42Evet doğru bu trafo sürüyor. Yarın bu transistörlerden bulabilirsem alıp değiştiririm. Zenerin ne olduğunu biliyormusun.

Benden bu akşamlık bu kadar. Yarın devam ederiz olur mu iyi geceler.
olur abi sorun değil:)zenerler de 1N4148 abi:)diğer yerleri de ölçelim yarın ben bi resim koyayım buraya ölçülecek yerlerle ilgili:)iyi geceler:)

kifvet

@serkan_48
abi ne yaptın devreyi?!dun gece bilgisayarı ciğerine kadar söktügüm için(şarj soketi bozuldu)geri dönüş yapamadim bir türlü:-)

kifvet

Alıntı yapılan: toyer - 17 Mayıs 2015, 23:20:44https://320volt.com/meanwell-s-350-24-guc-kaynagi-semasi/
teşekkür ederiz tam nokta atışı olmuş:)

1.Giriş Sigorta Kısmı
2.EMI Filtre
3.Doğrultma Kısmı
4.Ana Trafoyu Süren Güç Katı
5.Kontrol Katı
6.Snubber Devresi
7.Ana Güç Trafosu
8.Sekonder Doğrultucu Shotky Diyot
9.Sekonder LC Filtre Katı
10.Sekonder Kalibre Katı
11.Kısa Devre,Akım Sınırlama,Fan Sürücü Katı

Not:Buraya koyduktan sonra farkettim.5 nolu bölgede kırmızı büyük kutupsuz bir kondansatör var.O kontrol devresine ait değil.3.Nolu bölge ile Ana güç trafosunun arasında bulunuyor.Ve o kondansatör ana güç katına ait:)))

seron

bu paylaşmı yapmanız, bilmeyenlerin öğrenmesi açısından gerçek anlamda öğretici ilk ve tek davranış olmuş.
teşekkür ederiz.

değilse yalvarsan da kimse yapmaz bunu (!)

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 19 Mayıs 2015, 17:22:29bu paylaşmı yapmanız, bilmeyenlerin öğrenmesi açısından gerçek anlamda öğretici ilk ve tek davranış olmuş.
teşekkür ederiz.

değilse yalvarsan da kimse yapmaz bunu (!)
Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz:)Yorumlarınız için teşekkürler:)

serkan_48

@toyer şema için çok teşekkürler şimdi indirip inceleyeceğim. Çok faydalı olacak benim için.

@kifvet

smps üzerindeki nerdeyse tüm yarıiletken ( entegreler hariç ) ölçtüm. küçük trafonun yanındaki iki transistörü boarddan söktüm arkasındaki zener diyotlarıda söktüm isimleri 1N4752 idi. Transistör ve diyotlar sağlam. trafoyu anahtarlayan transistörler ( 2 adet ) 2SC3320 transistörler sağlam. Çıkıştaki tek hızlı diyot sağlam. 22 ohm wattlı direnci yerine taktım.

Şu an devre hala sorunlu. Voltajı verdiğimde zırıltı sesi geliyor. yüksüz konumda çıkış voltajı 14 - 17 volt arasına yükseliyor. Ancak 24 volt alamadım. Trafoyu süren güç transistörleri bir süre sonra hafiften ısınmaya başlıyor.

Başka nereleri kontrol edeyim. TL494 ün beslemesi referans voltajları gibi..

Birde aklıma gelen smps üzerindeki akım sınırlama bölümü yüzünden cihaz çıkışı kısıyor olabilir mi? HA17358 entegresi ( Bildiğimiz LM358 opamp ile aynı sanırım ) şemadan gördüğüm kadarıyla soğutucu fanın devrini kontrol için konulmuş.

Akım sınırlama şemadan hareketle şönt dirençleri üzerinden TL494 kontrol ediyor. Birazdan bu yol üzerine yoğunlaşayım bakayım.

Nereden hareket edeyim?

Teşekkürler.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 17:35:39@toyer şema için çok teşekkürler şimdi indirip inceleyeceğim.

@kifvet

smps üzerindeki nerdeyse tüm yarıiletken ( entegreler hariç ) ölçtüm. küçük trafonun yanındaki iki transistörü boarddan söktüm arkasındaki zener diyotlarıda söktüm isimleri 1N4752 idi. Transistör ve diyotlar sağlam. trafoyu anahtarlayan transistörler ( 2 adet ) 2SC3320 transistörler sağlam. Çıkıştaki tek hızlı diyot sağlam. 22 ohm wattlı direnci yerine taktım.

Şu an devre hala sorunlu. Voltajı verdiğimde zırıltı sesi geliyor. yüksüz konumda çıkış voltajı 14 - 17 volt arasına yükseliyor. Ancak 24 volt alamadım. Trafoyu süren güç transistörleri bir süre sonra hafiften ısınmaya başlıyor.

Başka nereleri kontrol edeyim. TL494 ün beslemesi referans voltajları gibi..

Birde aklıma gelen smps üzerindeki akım sınırlama bölümü yüzünden cihaz çıkışı kısıyor olabilir mi? HA17358 entegresi ( Bildiğimiz LM358 opamp ile aynı sanırım ) sorunlu olabilir mi?

Nereden hareket edeyim?

Teşekkürler.
o dediğiniz de olabilir.ve opamp da arızalı da olabilir.devre şemasını bi inceleyeyim ama ben o küçük transistörler doğru gösterse de bozuk olabileceği kanaatindeyim hala.çünkü çok defalarca başıma geldi.değiştirdiğimde sorunu çözdüm.ordaki ufak transistörlerin ismi ne hangi seri???

[mergedate]1432046781[/mergedate]
@serkan_48
güç transistörlerinin ısınması da benim o küçük transistörler üzerinde durma nedenklerimden birisi.Güç transistörlerinin BASE akımı yetersiz gelirse transistörler ara ara DOYUM bölgesinden LINEAR bölgeye geçecek ve o transistörleri yükselteç gibi çalıştırmaya başlayacaktır.Isınmanın bi sebebi de budur.Çıkış gerilim dalgalanması da bundan kaynaklanabilir.

serkan_48

@kifvet Opamp fanın hızını kontrol içinmiş. Onu eledik.

transistörlerin adı  D1835  yani yanlışım yoksa 2SD1835

TL494 ün sağlamlığından nasıl emin olabilirim. ( osiloskobum yok osiloskop olmadan )

kifvet

@serkan_48
kontrol katının güç kaynağı da aslında ana güç trafosudur.ana güç trafosundaki voltaj değişimi direk kontrol katını da etkiler.Genelde kontrol katı besleme gerilim 12V değerindedir.Normal çıkış 24v idi.Teorik olarak çıkış 14Vye düştüğünde(Çıkış nerdeyse yarıya inmiş)o halde kontrol katı voltajı da hemen hemen yarıya inecek ve 6V olacaktır.devre yinede çalışır ve çıkışı normal değere getirir.Eğer çıkış normale gelmiyorsa sürücü katı öncelikle araştırılmalıdır.

serkan_48

elimde 1 adet pc power supply var. Onun üzerine bakayım bu benzeri transistör varmı elimdekilerede bakayım birde bu transistörlerin datasheetine bakalım geliyorum. Şu devreyi çalıştırmak istiyorum.

Elimde benzer smps power supply lerde var onlarada bakayım

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:11:11@kifvet Opamp fanın hızını kontrol içinmiş. Onu eledik.

transistörlerin adı  D1835  yani yanlışım yoksa 2SD1835

TL494 ün sağlamlığından nasıl emin olabilirim. ( osiloskobum yok osiloskop olmadan )
@serkan_48
Devre şemasını biraz daha detaylı inceleyin bence atladığınız bi yer var:))(Opampın bi görevi var ve 2 tane orada.fan kontrol dışındaki opamp bizi ilgilendiren bir noktaya bağlı)
o transistörler yerine C2655 kullanabilirsiniz.
TL494ü osiloskop olmadan incelemek zor ve bozulma ihtimalleri düşük.Bazı devre elemanları ile bir çok çıkışı korunuyor.

serkan_48

D1835  = 2SD1835

Bipolar Transistör

50 volt 2 amper Low Vce npn single np

Şemayı inceliyorum. Elimde başka bir power supply de aynı transistörlerin yerinde C1815 var şimdi onun değerlerine bakıyorum

Edit baktım değerleri amper değeri tutmuyor.
[mergedate]1432049063[/mergedate]
LM358 ile ilgili termal protection diyor başka bir özelliğini göremedim ? Nedir?

Devrenin akım sınırlama fonksiyonu şönt direncinden alınan bilgi yine TL494 e gidiyor.

Bir dikkatimi çeken nokta sanırım ısı aşırı yükselirse sanıyorum TL494 e kapan komutu gönderiyor galiba bu opamp.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:27:43LM358 ile ilgili termal protection diyor başka bir özelliğini göremedim ? Nedir?

Devrenin akım sınırlama fonksiyonu şönt direncinden alınan bilgi yine TL494 e gidiyor.

Bir dikkatimi çeken nokta sanırım ısı aşırı yükselirse sanıyorum TL494 e kapan komutu gönderiyor galiba bu opamp.
evet yaklaştınız :)opamp TL494ün 4.pinine bağlı.Burası TL494 çıkış dutycycle değerini kontrol etmeye yarayan bir bölüm:)eğer opampda bir arıza varsa bunun etkisi direk TL494 çıkışına etki edecektir.Bunu anlamanın yolu 4.pine giden opamp ucunu o pinden ayırmaktır:)

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:27:43D1835  = 2SD1835

Bipolar Transistör

50 volt 2 amper Low Vce npn single np

Şemayı inceliyorum. Elimde başka bir power supply de aynı transistörlerin yerinde C1815 var şimdi onun değerlerine bakıyorum

Edit baktım değerleri amper değeri tutmuyor.
C2655 veya geçici olarak C945 kullanılabilir.Ama ayak bağlantıları tutmayabilir.Buna dikkat ederek devreye ekleyin

serkan_48

opampın çıkışında R45 vardı TL494 ün 4 nolu pin yolu üzerinde bir ucundan direnci ayırdım durum hala aynı. Değişen bir şey yok.

C945 e baktım akım olarak 150 ma görünüyor. Sorun olmasın hemen yanmaz mı? ayak bağlantılarını kontro lederim de transistörün akımının yetmemesi düşündürüyor. Biri 2 amper diğeri 150 ma

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:43:38opampın çıkışında R45 vardı TL494 ün 4 nolu pin yolu üzerinde bir ucundan direnci ayırdım durum hala aynı. Değişen bir şey yok.

C945 e baktım akım olarak 150 ma görünüyor. Sorun olmasın hemen yanmaz mı? ayak bağlantılarını kontro lederim de transistörün akımının yetmemesi düşündürüyor. Biri 2 amper diğeri 150 ma

o kısmı eleyebiliriz şimdi o halde:)
öyle bişey olması zor dikkat ederseniz transistöre seri 1.5k direnç var.yani devre çalışacaktır yine de.

serkan_48

hemen transistorleri değiştiriyorum

[mergedate]1432050816[/mergedate]
Transistörleri C945 ile değiştirdim. Sonuç herhangi bir değişiklik yok. Arıza aynen devam edyor.

@kifvet

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:59:24hemen transistorleri değiştiriyorum

[mergedate]1432050816[/mergedate]
Transistörleri C945 ile değiştirdim. Sonuç herhangi bir değişiklik yok. Arıza aynen devam edyor.

@kifvet
pekala:)o iki transistörün emiterleri birleşip iki diyota paralel bir kondansatörden geçip topraga bağlanıyor. O iki diyotu kontrol edin ve kondansatörü değiştirin.

serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 19:02:23pekala:)o iki transistörün emiterleri birleşip iki diyota paralel bir kondansatörden geçip topraga bağlanıyor. O iki diyotu kontrol edin ve kondansatörü değiştirin.

Diyotları ölçtüm  sağlam. Kondansatör 1 mF 50 volt idi 1 mF 63 volt ile değiştirildi.

Durum aynı. Cihazı fişe taktığımda zırıltılı voltaj 14 volt civarında fişi çektiğimde zırıltı 10 saniye kadar daha devam edip ses sonunda kesiliyor. Bu durum bir bilgi verir mi?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 19:09:59Diyotları ölçtüm  sağlam. Kondansatör 1 mF 50 volt idi 1 mF 63 volt ile değiştirildi.

Durum aynı. Cihazı fişe taktığımda zırıltılı voltaj 14 volt civarında fişi çektiğimde zırıltı 10 saniye kadar daha devam edip ses sonunda kesiliyor. Bu durum bir bilgi verir mi?
bu durum pek bilgi vermez aslında.giriş kapasitörlerinin boşalmasından dolayı o ses bi süre daha geliyor.şu anda başka bişey gelmiyor aklıma ama o girişteki kırmızı büyük kondansatörü deneme test etme imkanımız var mı??
[mergedate]1432054010[/mergedate]

1.Buradaki hasar ne sonucu oluşmuş?
2.Buradaki diyotları sökün.
3.Bu noktaya 12V-1A(mümkünse saç trafolu) harici güç kaynağının (+) ucunu ekleyin.
4.Numaralı yere de harici güç kaynağının (-) ucunu bağlayın.
Devreyi bir çalışıtırın ondan sonra sonucu bildirin.

serkan_48

1 numaradaki darbe bu smps in kapağındaki fanı sökmek için açtıklarında çarpınca darbe almış.

2 - bu işlemle TL494 ü haricen beslemiş mi olacağız?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:14:381 numaradaki darbe bu smps in kapağındaki fanı sökmek için açtıklarında çarpınca darbe almış.

2 - bu işlemle TL494 ü haricen beslemiş mi olacağız?

evet haricen beslemiş olacağız:)

trafonun üzerindeki bantta da bir yırtılma olmuş bobinin ardında hemen.devre hasar almış gibi geldi o yüzden sordum.

serkan_48

2 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.
[mergedate]1432056164[/mergedate]
Acaba çıkış voltajından feedback alan trimpotlu devrede sorun olabilir mi yada referans voltajı bunların teorilerini çok iyi bilmiyorum. Çıkıştan geri doğru bir inceleyeyim. Devre üzerindeki bir çok direnci ölçtüm sorun görünmüyor.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:22:442 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.
işte bu bilgiler bize yorum şansı verir:)kafam durdu galiba bugün:)orayı kontrol ettirmek aklıma gelmedi:)
bu durumda çıkış filtresini kontrol etmek gerekir.ama bi kaç sıkıntı var aklımın almadığı.o 12V olan çıkış devre çıkışı normale döndüğünde daha da yükselecek.hadi diyelim trafo doğru çıkış verdi ve sekonder filtrede kayıp var.geri besleme dutycyle değerini max yapana kadar o voltajı artıracaktır.Oradaki 12V voltaj bu sefer 20V civarı okunmalı.Çok garip bir durum:)))

serkan_48

Bu arada feedback devresi üzerindeki R25 1.8 k ohm olması gerekirken devre üzerinde 1.6 k ohm ölçüyorum. çok etken midir?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:25:222 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

TL494 beslemesi normal.
[mergedate]1432056164[/mergedate]
Acaba çıkış voltajından feedback alan trimpotlu devrede sorun olabilir mi yada referans voltajı bunların teorilerini çok iyi bilmiyorum. Çıkıştan geri doğru bir inceleyeyim. Devre üzerindeki bir çok direnci ölçtüm sorun görünmüyor.

TL494
2.pinde 2.5V
15.pinde 0.068V okunmalı eğer toyerin verdiği şema ile sizin devre aynı ise.
[mergedate]1432057017[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:32:41Bu arada feedback devresi üzerindeki R25 1.8 k ohm olması gerekirken devre üzerinde 1.6 k ohm ölçüyorum. çok etken midir?
yerine göre değişir.ama baktığımda geri besleme dirençlerine bu devrede etki etmiyor o direnç pek.

serkan_48

14. pinde ki referans voltajıda yok..

Ölçümü çıkışın şase ve 14. pin arası yapıyorum. yanlış değil değil mi?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:53:2914. pinde ki referans voltajıda yok..

Ölçümü çıkışın şase ve 14. pin arası yapıyorum. yanlış değil değil mi?

yanlış değil ama bi de şöyle ölçün.TL494 7.pinini şase olarak kullanın yani voltmetrenin eksi ucunu oraya koyun  ve 2. 15. ve 14. pin voltajlarını tekrar ölçün.

serkan_48

Hemen ölçüyorum
[mergedate]1432058525[/mergedate]
2 = 0 volt
14 = 0.048 volt
15 = 0 volt

@kifvet
[mergedate]1432058819[/mergedate]
Şemada 14 nolu uçta VDD olması gerekiyor. Bu hatta voltaj olmaması normal değilmi?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 21:07:58Hemen ölçüyorum
[mergedate]1432058525[/mergedate]
2 = 0 volt
14 = 0.048 volt
15 = 0 volt

@kifvet
[mergedate]1432058819[/mergedate]
Şemada 14 nolu uçta VDD olması gerekiyor. Bu hatti bir kontrol edeceğim neden voltaj gelmiyor?
sanırım TL494 arkadaşımız hakkı rahmetine kavuşmuş:)VDD geriliminin kaynağı TL494 14.pinidir zaten 5V regüle voltaj olmalı orda.Siz yerine C945 taktığımız transistörleri yerine geri takın ve TL494ü yenileyin.

serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 21:11:24sanırım TL494 arkadaşımız hakkı rahmetine kavuşmuş:)VDD geriliminin kaynağı TL494 14.pinidir zaten 5V regüle voltaj olmalı orda.Siz yerine C945 taktığımız transistörleri yerine geri takın ve TL494ü yenileyin.

Değiştirdim. Malesef hala aynı. :(

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın