pcbway

Meanwell 24 volt 14 amper smps modifikasyon yardım ( hem voltaj hem akım ayarı )

Başlatan serkan_48, 14 Mayıs 2015, 23:05:39

serkan_48

Değerli arkadaşlar tekrar merhabalar.

Aslında konuyu daha önce açtığım konudan devam edecektim ancak konu farklı yönde ilerlediği için yeni bir konu açmak istedim. Şu an için elimde aşağıda resimlerini göreceğiniz meanwell marka 300 - 360 watt gücünde 24 voltluk bir smps adaptör var. Bu smps aslında arızalı. Bir müşterimden geldi. İçiini açtığımda soğutucu fanını sökmüşler ve devre kartı üzerinde bir kaç parça zorlanmış bir taş direnç yerinden sökülmüştü. Taş direnç kutu içindeydi ancak ben aldıktan sonra arabbanın içinde düşmüş. Değerinde 22 J yazıyordu. 5 wattlık bir dirençti. ya 22 ohm 5 watt yada 0.22 ohm 5 watt. Ama aklımda kalan 22 ohm idi. Bu gün elektronikçiden iki direncide aldım. Uygun bir zamanda direnci takıp test edeceğim. Kartta hiçbir patlak yanık gözle görülmüyor. Çalıştırmadan önce de ölçüm yapacağım.

Asıl konu çalıştırabilirsem TL494 ile yapılmış bu smps i modifiye ederek ortalama 5 - 24 volt arası kontrol sağlasam ve en önemlisi akım sınırlama fonksiyonu da eklersem benim için çok kullanışlı bir güç kaynağı olacak. Bu konuda bilgili arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum. Resimlerde incelediğim kadarıyla bir hatta şönt dirençleri var. Burda fazla akım çekildiğinde yada kısa devre halinde kendini korumaya alıyor diye düşünüyorum. Yine aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Sizlerinde yardımı ile üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum. Daha önce benzer bir smps de çıkıştan geri besleme hattındaki dirençleri değiştirerek 8 - 30 volt arası bir ayarlı güç kaynağı yapmıştım. Şimdi yine dirençleri değiştirmek ve asıl önemlisi akım kontrol modu ( sabit akım ) eklemek istiyorum.

Şimdiden yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Resimlere geçiyorum.

Not : resimlere tıklanınca boyutu büyüyecektir. Daha ayrıntılı görebilirsiniz.


kifvet

@serkan_48
abi o taş direnç snubber devresinin ve tahmin ettiğin gibi 22R olmalı:)
[mergedate]1431634738[/mergedate]
@serkan_48
Ve neden bozulduğu ne olduğu hakkında bir bilgi edinebildin mi??

serkan_48

Daha test etmedim. Dediğim gibi gözle görünen bir arızası yok. Sigorta atmamış. Mosfet v.b. kısa devre olduğunu sanmıyorum. Fikrim direnci takınca ve soğutmak için bir fan eklediğimde çalışacağını düşünüyorum.

kifvet

O direnç olmasa da fan da olmasa o güç kaynağı çalışır abi:)sadece trafo biraz ses yapar:)çlışmıyorsa eğer bu halde başka bi sorun vardır:)

serkan_48

Şu saatte lehimle uğraşmak istemiyorum. Eğer bu hali ile çalışır dersen bir voltaj vereyim. Çıkış varmı ölçeyim. Peki soğutucu şasesine bağlamadan voltaj versem yüksüz bişey olur mu hemen ısınmaz sanırım. Yoksa şaseye monteleyip vidalamam lazım.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Mayıs 2015, 23:39:24Şu saatte lehimle uğraşmak istemiyorum. Eğer bu hali ile çalışır dersen bir voltaj vereyim. Çıkış varmı ölçeyim.
@serkan_48
abi bence deneyebilirsin aslında seri lamba ile denersen daha iyi olur elinde varsa:-)
ölçüm yapacağın yerler ile ilgili bilgi verebilirim abi eğer bakacaksan:-)
[mergedate]1431636089[/mergedate]
yok abi bağlamana gerek yok soğutucuya.yük bağlama yeterli:-)

serkan_48

Voltaj verdim. Evet trafo biraz sesli çalıştı. Çıkış ledi yanıyor. Çıkış voltajı 8 volt ile başlayıp 14 volta kadar çıktı. 24 olmadı. Bende enerjisini ayırdım. 8 volttan 14 volta 5-6 saniyede ulaştı hızlı bir şekilde değil.

Sanırım farklı bir arıza var.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Mayıs 2015, 23:47:15Voltaj verdim. Evet trafo biraz sesli çalıştı. Çıkış ledi yanıyor. Çıkış voltajı 8 volt ile başlayıp 14 volta kadar çıktı. 24 olmadı. Bende enerjisini ayırdım. 8 volttan 14 volta 5-6 saniyede ulaştı hızlı bir şekilde değil.

Sanırım farklı bir arıza var.

eger ölçebileceksen bi kaç nokta göstereceğim şimdi abi sana:)resim üzerine işaretleyim:)


kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Mayıs 2015, 23:51:09ölçerim.

Şu küçük trafonun önünde iki küçük transistör var ve önlerinde birer zener var:)onları bi kontrol eder misin??

serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mayıs 2015, 23:54:51Şu küçük trafonun önünde iki küçük transistör var ve önlerinde birer zener var:)onları bi kontrol eder misin??

Her yönde ohm veriyor. ama kısa devre yada açık devre değiller. Tam doğru ölçüm için sökmem lazım.

Çıkış ayar trimpotunu tam kısıp tam açtım çıkış voltajı değişmedi. Ayrıca trafoyu süren transistörler 10 saniyede orta halli ısınıyor. Daha fazla tutmak istemedim voltaj altında.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Mayıs 2015, 00:01:42Her yönde ohm veriyor. ama kısa devre yada açık devre değiller. Tam doğru ölçüm için sökmem lazım.

Çıkış ayar trimpotunu tam kısıp tam açtım çıkış voltajı değişmedi. Ayrıca trafoyu süren transistörler 10 saniyede orta halli ısınıyor. Daha fazla tutmak istemedim voltaj altında.
abi sen ölçtürdüğüm transistörlerden temin et sorun fikrimce orda:)bazen bozuk olsada test ederken doğru gösteriyor değerleri o transistörler:)

serkan_48

Bu küçük trafo tl494 ün besleme trafosu değilmi ? Eğer doğru ise  tl494 ün bacaklarındaki voltajı ölçebilirmiyim. kaç volt olmalı?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Mayıs 2015, 00:10:21Bu küçük trafo tl494 ün besleme trafosu değilmi ? Eğer doğru ise  tl494 ün bacaklarındaki voltajı ölçebilirmiyim. kaç volt olmalı?
yok abi yarın güzelce o devreyi parselleyim senin için neresi ne işe yarıyor diye:)o trafo pulse trafosu(güç transistörlerini sürüyor ve kontrol devresi ile şebeke voltajını izole ediyor:)bazen yüksek akım geçtiğinde yada parazit olduğunda pulse trafosunu süren o küçük transistörler bozulabiliyor:)ondan dolayı da tam çıkış alamıyorsun muhtemel biri çalışıyor diğeri çalışmıyor:)o ısınma işine gelince tahminimce snubber devresinden dolayı o aşırı ısınma tabi ek olarak puls trafosunu süren transistörlerinde etkisi vardır buna eğer bozuksa biri veya ikisi:)

serkan_48

Evet doğru bu trafo sürüyor. Yarın bu transistörlerden bulabilirsem alıp değiştiririm. Zenerin ne olduğunu biliyormusun.

Benden bu akşamlık bu kadar. Yarın devam ederiz olur mu iyi geceler.

kifvet

tabi yanılıyor da olabilirim sekonderde transistör kılıfında bir shotky  diyot var onu kontrol edebilir misin?dıştaki iki bacak diyotların anotları orta bacak ikisinin birleştiği ortak katot:)
[mergedate]1431638587[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Mayıs 2015, 00:21:42Evet doğru bu trafo sürüyor. Yarın bu transistörlerden bulabilirsem alıp değiştiririm. Zenerin ne olduğunu biliyormusun.

Benden bu akşamlık bu kadar. Yarın devam ederiz olur mu iyi geceler.
olur abi sorun değil:)zenerler de 1N4148 abi:)diğer yerleri de ölçelim yarın ben bi resim koyayım buraya ölçülecek yerlerle ilgili:)iyi geceler:)

kifvet

@serkan_48
abi ne yaptın devreyi?!dun gece bilgisayarı ciğerine kadar söktügüm için(şarj soketi bozuldu)geri dönüş yapamadim bir türlü:-)


kifvet

Alıntı yapılan: toyer - 17 Mayıs 2015, 23:20:44https://320volt.com/meanwell-s-350-24-guc-kaynagi-semasi/
teşekkür ederiz tam nokta atışı olmuş:)1.Giriş Sigorta Kısmı
2.EMI Filtre
3.Doğrultma Kısmı
4.Ana Trafoyu Süren Güç Katı
5.Kontrol Katı
6.Snubber Devresi
7.Ana Güç Trafosu
8.Sekonder Doğrultucu Shotky Diyot
9.Sekonder LC Filtre Katı
10.Sekonder Kalibre Katı
11.Kısa Devre,Akım Sınırlama,Fan Sürücü Katı

Not:Buraya koyduktan sonra farkettim.5 nolu bölgede kırmızı büyük kutupsuz bir kondansatör var.O kontrol devresine ait değil.3.Nolu bölge ile Ana güç trafosunun arasında bulunuyor.Ve o kondansatör ana güç katına ait:)))

seron

bu paylaşmı yapmanız, bilmeyenlerin öğrenmesi açısından gerçek anlamda öğretici ilk ve tek davranış olmuş.
teşekkür ederiz.

değilse yalvarsan da kimse yapmaz bunu (!)
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 19 Mayıs 2015, 17:22:29bu paylaşmı yapmanız, bilmeyenlerin öğrenmesi açısından gerçek anlamda öğretici ilk ve tek davranış olmuş.
teşekkür ederiz.

değilse yalvarsan da kimse yapmaz bunu (!)
Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz:)Yorumlarınız için teşekkürler:)

serkan_48

@toyer şema için çok teşekkürler şimdi indirip inceleyeceğim. Çok faydalı olacak benim için.

@kifvet

smps üzerindeki nerdeyse tüm yarıiletken ( entegreler hariç ) ölçtüm. küçük trafonun yanındaki iki transistörü boarddan söktüm arkasındaki zener diyotlarıda söktüm isimleri 1N4752 idi. Transistör ve diyotlar sağlam. trafoyu anahtarlayan transistörler ( 2 adet ) 2SC3320 transistörler sağlam. Çıkıştaki tek hızlı diyot sağlam. 22 ohm wattlı direnci yerine taktım.

Şu an devre hala sorunlu. Voltajı verdiğimde zırıltı sesi geliyor. yüksüz konumda çıkış voltajı 14 - 17 volt arasına yükseliyor. Ancak 24 volt alamadım. Trafoyu süren güç transistörleri bir süre sonra hafiften ısınmaya başlıyor.

Başka nereleri kontrol edeyim. TL494 ün beslemesi referans voltajları gibi..

Birde aklıma gelen smps üzerindeki akım sınırlama bölümü yüzünden cihaz çıkışı kısıyor olabilir mi? HA17358 entegresi ( Bildiğimiz LM358 opamp ile aynı sanırım ) şemadan gördüğüm kadarıyla soğutucu fanın devrini kontrol için konulmuş.

Akım sınırlama şemadan hareketle şönt dirençleri üzerinden TL494 kontrol ediyor. Birazdan bu yol üzerine yoğunlaşayım bakayım.

Nereden hareket edeyim?

Teşekkürler.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 17:35:39@toyer şema için çok teşekkürler şimdi indirip inceleyeceğim.

@kifvet

smps üzerindeki nerdeyse tüm yarıiletken ( entegreler hariç ) ölçtüm. küçük trafonun yanındaki iki transistörü boarddan söktüm arkasındaki zener diyotlarıda söktüm isimleri 1N4752 idi. Transistör ve diyotlar sağlam. trafoyu anahtarlayan transistörler ( 2 adet ) 2SC3320 transistörler sağlam. Çıkıştaki tek hızlı diyot sağlam. 22 ohm wattlı direnci yerine taktım.

Şu an devre hala sorunlu. Voltajı verdiğimde zırıltı sesi geliyor. yüksüz konumda çıkış voltajı 14 - 17 volt arasına yükseliyor. Ancak 24 volt alamadım. Trafoyu süren güç transistörleri bir süre sonra hafiften ısınmaya başlıyor.

Başka nereleri kontrol edeyim. TL494 ün beslemesi referans voltajları gibi..

Birde aklıma gelen smps üzerindeki akım sınırlama bölümü yüzünden cihaz çıkışı kısıyor olabilir mi? HA17358 entegresi ( Bildiğimiz LM358 opamp ile aynı sanırım ) sorunlu olabilir mi?

Nereden hareket edeyim?

Teşekkürler.
o dediğiniz de olabilir.ve opamp da arızalı da olabilir.devre şemasını bi inceleyeyim ama ben o küçük transistörler doğru gösterse de bozuk olabileceği kanaatindeyim hala.çünkü çok defalarca başıma geldi.değiştirdiğimde sorunu çözdüm.ordaki ufak transistörlerin ismi ne hangi seri???


[mergedate]1432046781[/mergedate]
@serkan_48
güç transistörlerinin ısınması da benim o küçük transistörler üzerinde durma nedenklerimden birisi.Güç transistörlerinin BASE akımı yetersiz gelirse transistörler ara ara DOYUM bölgesinden LINEAR bölgeye geçecek ve o transistörleri yükselteç gibi çalıştırmaya başlayacaktır.Isınmanın bi sebebi de budur.Çıkış gerilim dalgalanması da bundan kaynaklanabilir.

serkan_48

@kifvet Opamp fanın hızını kontrol içinmiş. Onu eledik.

transistörlerin adı  D1835  yani yanlışım yoksa 2SD1835

TL494 ün sağlamlığından nasıl emin olabilirim. ( osiloskobum yok osiloskop olmadan )

kifvet

@serkan_48
kontrol katının güç kaynağı da aslında ana güç trafosudur.ana güç trafosundaki voltaj değişimi direk kontrol katını da etkiler.Genelde kontrol katı besleme gerilim 12V değerindedir.Normal çıkış 24v idi.Teorik olarak çıkış 14Vye düştüğünde(Çıkış nerdeyse yarıya inmiş)o halde kontrol katı voltajı da hemen hemen yarıya inecek ve 6V olacaktır.devre yinede çalışır ve çıkışı normal değere getirir.Eğer çıkış normale gelmiyorsa sürücü katı öncelikle araştırılmalıdır.

serkan_48

elimde 1 adet pc power supply var. Onun üzerine bakayım bu benzeri transistör varmı elimdekilerede bakayım birde bu transistörlerin datasheetine bakalım geliyorum. Şu devreyi çalıştırmak istiyorum.

Elimde benzer smps power supply lerde var onlarada bakayım

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:11:11@kifvet Opamp fanın hızını kontrol içinmiş. Onu eledik.

transistörlerin adı  D1835  yani yanlışım yoksa 2SD1835

TL494 ün sağlamlığından nasıl emin olabilirim. ( osiloskobum yok osiloskop olmadan )
@serkan_48
Devre şemasını biraz daha detaylı inceleyin bence atladığınız bi yer var:))(Opampın bi görevi var ve 2 tane orada.fan kontrol dışındaki opamp bizi ilgilendiren bir noktaya bağlı)
o transistörler yerine C2655 kullanabilirsiniz.
TL494ü osiloskop olmadan incelemek zor ve bozulma ihtimalleri düşük.Bazı devre elemanları ile bir çok çıkışı korunuyor.

serkan_48

D1835  = 2SD1835

Bipolar Transistör

50 volt 2 amper Low Vce npn single np

Şemayı inceliyorum. Elimde başka bir power supply de aynı transistörlerin yerinde C1815 var şimdi onun değerlerine bakıyorum

Edit baktım değerleri amper değeri tutmuyor.
[mergedate]1432049063[/mergedate]
LM358 ile ilgili termal protection diyor başka bir özelliğini göremedim ? Nedir?

Devrenin akım sınırlama fonksiyonu şönt direncinden alınan bilgi yine TL494 e gidiyor.

Bir dikkatimi çeken nokta sanırım ısı aşırı yükselirse sanıyorum TL494 e kapan komutu gönderiyor galiba bu opamp.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:27:43LM358 ile ilgili termal protection diyor başka bir özelliğini göremedim ? Nedir?

Devrenin akım sınırlama fonksiyonu şönt direncinden alınan bilgi yine TL494 e gidiyor.

Bir dikkatimi çeken nokta sanırım ısı aşırı yükselirse sanıyorum TL494 e kapan komutu gönderiyor galiba bu opamp.
evet yaklaştınız :)opamp TL494ün 4.pinine bağlı.Burası TL494 çıkış dutycycle değerini kontrol etmeye yarayan bir bölüm:)eğer opampda bir arıza varsa bunun etkisi direk TL494 çıkışına etki edecektir.Bunu anlamanın yolu 4.pine giden opamp ucunu o pinden ayırmaktır:)


kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:27:43D1835  = 2SD1835

Bipolar Transistör

50 volt 2 amper Low Vce npn single np

Şemayı inceliyorum. Elimde başka bir power supply de aynı transistörlerin yerinde C1815 var şimdi onun değerlerine bakıyorum

Edit baktım değerleri amper değeri tutmuyor.
C2655 veya geçici olarak C945 kullanılabilir.Ama ayak bağlantıları tutmayabilir.Buna dikkat ederek devreye ekleyin

serkan_48

opampın çıkışında R45 vardı TL494 ün 4 nolu pin yolu üzerinde bir ucundan direnci ayırdım durum hala aynı. Değişen bir şey yok.

C945 e baktım akım olarak 150 ma görünüyor. Sorun olmasın hemen yanmaz mı? ayak bağlantılarını kontro lederim de transistörün akımının yetmemesi düşündürüyor. Biri 2 amper diğeri 150 ma

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:43:38opampın çıkışında R45 vardı TL494 ün 4 nolu pin yolu üzerinde bir ucundan direnci ayırdım durum hala aynı. Değişen bir şey yok.

C945 e baktım akım olarak 150 ma görünüyor. Sorun olmasın hemen yanmaz mı? ayak bağlantılarını kontro lederim de transistörün akımının yetmemesi düşündürüyor. Biri 2 amper diğeri 150 ma

o kısmı eleyebiliriz şimdi o halde:)
öyle bişey olması zor dikkat ederseniz transistöre seri 1.5k direnç var.yani devre çalışacaktır yine de.

serkan_48

hemen transistorleri değiştiriyorum

[mergedate]1432050816[/mergedate]
Transistörleri C945 ile değiştirdim. Sonuç herhangi bir değişiklik yok. Arıza aynen devam edyor.

@kifvet

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 18:59:24hemen transistorleri değiştiriyorum

[mergedate]1432050816[/mergedate]
Transistörleri C945 ile değiştirdim. Sonuç herhangi bir değişiklik yok. Arıza aynen devam edyor.

@kifvet
pekala:)o iki transistörün emiterleri birleşip iki diyota paralel bir kondansatörden geçip topraga bağlanıyor. O iki diyotu kontrol edin ve kondansatörü değiştirin.

serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 19:02:23pekala:)o iki transistörün emiterleri birleşip iki diyota paralel bir kondansatörden geçip topraga bağlanıyor. O iki diyotu kontrol edin ve kondansatörü değiştirin.

Diyotları ölçtüm  sağlam. Kondansatör 1 mF 50 volt idi 1 mF 63 volt ile değiştirildi.

Durum aynı. Cihazı fişe taktığımda zırıltılı voltaj 14 volt civarında fişi çektiğimde zırıltı 10 saniye kadar daha devam edip ses sonunda kesiliyor. Bu durum bir bilgi verir mi?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 19:09:59Diyotları ölçtüm  sağlam. Kondansatör 1 mF 50 volt idi 1 mF 63 volt ile değiştirildi.

Durum aynı. Cihazı fişe taktığımda zırıltılı voltaj 14 volt civarında fişi çektiğimde zırıltı 10 saniye kadar daha devam edip ses sonunda kesiliyor. Bu durum bir bilgi verir mi?
bu durum pek bilgi vermez aslında.giriş kapasitörlerinin boşalmasından dolayı o ses bi süre daha geliyor.şu anda başka bişey gelmiyor aklıma ama o girişteki kırmızı büyük kondansatörü deneme test etme imkanımız var mı??
[mergedate]1432054010[/mergedate]1.Buradaki hasar ne sonucu oluşmuş?
2.Buradaki diyotları sökün.
3.Bu noktaya 12V-1A(mümkünse saç trafolu) harici güç kaynağının (+) ucunu ekleyin.
4.Numaralı yere de harici güç kaynağının (-) ucunu bağlayın.
Devreyi bir çalışıtırın ondan sonra sonucu bildirin.

serkan_48

1 numaradaki darbe bu smps in kapağındaki fanı sökmek için açtıklarında çarpınca darbe almış.

2 - bu işlemle TL494 ü haricen beslemiş mi olacağız?


kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:14:381 numaradaki darbe bu smps in kapağındaki fanı sökmek için açtıklarında çarpınca darbe almış.

2 - bu işlemle TL494 ü haricen beslemiş mi olacağız?evet haricen beslemiş olacağız:)

trafonun üzerindeki bantta da bir yırtılma olmuş bobinin ardında hemen.devre hasar almış gibi geldi o yüzden sordum.

serkan_48

2 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.
[mergedate]1432056164[/mergedate]
Acaba çıkış voltajından feedback alan trimpotlu devrede sorun olabilir mi yada referans voltajı bunların teorilerini çok iyi bilmiyorum. Çıkıştan geri doğru bir inceleyeyim. Devre üzerindeki bir çok direnci ölçtüm sorun görünmüyor.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:22:442 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.
işte bu bilgiler bize yorum şansı verir:)kafam durdu galiba bugün:)orayı kontrol ettirmek aklıma gelmedi:)
bu durumda çıkış filtresini kontrol etmek gerekir.ama bi kaç sıkıntı var aklımın almadığı.o 12V olan çıkış devre çıkışı normale döndüğünde daha da yükselecek.hadi diyelim trafo doğru çıkış verdi ve sekonder filtrede kayıp var.geri besleme dutycyle değerini max yapana kadar o voltajı artıracaktır.Oradaki 12V voltaj bu sefer 20V civarı okunmalı.Çok garip bir durum:)))

serkan_48

Bu arada feedback devresi üzerindeki R25 1.8 k ohm olması gerekirken devre üzerinde 1.6 k ohm ölçüyorum. çok etken midir?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:25:222 nolu diyotların çıkışı ile şase arasında ilk çalışma anında 12 volt okuyorum 5 saniye sonra bu voltaj 13 volt oldu. Yani dc besleme voltajı var sorunsuz gibi görünüyor. Yinede söküp akü yada adaptörle besleyeyim mi?

Hasarlı noktalara baktım herhangi bir durum yok. Benimde dikkatimi ilk çeken nokta oralar oldu.

TL494 beslemesi normal.
[mergedate]1432056164[/mergedate]
Acaba çıkış voltajından feedback alan trimpotlu devrede sorun olabilir mi yada referans voltajı bunların teorilerini çok iyi bilmiyorum. Çıkıştan geri doğru bir inceleyeyim. Devre üzerindeki bir çok direnci ölçtüm sorun görünmüyor.

TL494
2.pinde 2.5V
15.pinde 0.068V okunmalı eğer toyerin verdiği şema ile sizin devre aynı ise.
[mergedate]1432057017[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:32:41Bu arada feedback devresi üzerindeki R25 1.8 k ohm olması gerekirken devre üzerinde 1.6 k ohm ölçüyorum. çok etken midir?
yerine göre değişir.ama baktığımda geri besleme dirençlerine bu devrede etki etmiyor o direnç pek.


kifvet


serkan_48

14. pinde ki referans voltajıda yok..

Ölçümü çıkışın şase ve 14. pin arası yapıyorum. yanlış değil değil mi?


kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 20:53:2914. pinde ki referans voltajıda yok..

Ölçümü çıkışın şase ve 14. pin arası yapıyorum. yanlış değil değil mi?


yanlış değil ama bi de şöyle ölçün.TL494 7.pinini şase olarak kullanın yani voltmetrenin eksi ucunu oraya koyun  ve 2. 15. ve 14. pin voltajlarını tekrar ölçün.

serkan_48

Hemen ölçüyorum
[mergedate]1432058525[/mergedate]
2 = 0 volt
14 = 0.048 volt
15 = 0 volt

@kifvet
[mergedate]1432058819[/mergedate]
Şemada 14 nolu uçta VDD olması gerekiyor. Bu hatta voltaj olmaması normal değilmi?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 21:07:58Hemen ölçüyorum
[mergedate]1432058525[/mergedate]
2 = 0 volt
14 = 0.048 volt
15 = 0 volt

@kifvet
[mergedate]1432058819[/mergedate]
Şemada 14 nolu uçta VDD olması gerekiyor. Bu hatti bir kontrol edeceğim neden voltaj gelmiyor?
sanırım TL494 arkadaşımız hakkı rahmetine kavuşmuş:)VDD geriliminin kaynağı TL494 14.pinidir zaten 5V regüle voltaj olmalı orda.Siz yerine C945 taktığımız transistörleri yerine geri takın ve TL494ü yenileyin.

serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 21:11:24sanırım TL494 arkadaşımız hakkı rahmetine kavuşmuş:)VDD geriliminin kaynağı TL494 14.pinidir zaten 5V regüle voltaj olmalı orda.Siz yerine C945 taktığımız transistörleri yerine geri takın ve TL494ü yenileyin.

Değiştirdim. Malesef hala aynı. :(

kifvet


serkan_48

Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 21:37:37aynı voltajları tekrar kontrol eder misiniz???

Voltaj aynı bir değişim yok.

2 = 0 volt
14 = 0.048 volt
15 = 0 volt

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 21:42:44Voltaj aynı bir değişim yok.

2 = 0 volt
14 = 0.048 volt
15 = 0 volt
TL494ü değiştirdikten sonraki voltajlar bunlar değil mi???


kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 21:44:30Evet
o yolda bir kısa devre var o zaman onu bulmalıyız.ama önce TL494 12.pini kontrol edebilir misiniz?

serkan_48

TL494 12. pinde besleme voltajı 12 volt var.

Şöyle düşünüyorum.
14 ve 13 pin pcb de kısa devre ve bu hat LM358 in 8 nolu pine gidiyor. LM358 in 8 nolu pini entegrenin besleme pini ve burada da voltaj olması gerekiyor. Şimdi şemadan takip edebilirsem bu hatta neden voltaj yok bulmamız lazım diye düşünüyorum.

[mergedate]1432061515[/mergedate]
Acaba bu LM358 kısa devre de TL494 ün ürettiği 5 voltu çökertiyor ve bu sonuç mu oluşuyor ? 


Olabilir mi ?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 21:55:38TL494 12. pinde besleme voltajı 12 volt var.

Şöyle düşünüyorum.
14 ve 13 pin pcb de kısa devre ve bu hat LM358 in 8 nolu pine gidiyor. LM358 in 8 nolu pini entegrenin besleme pini ve burada da voltaj olması gerekiyor. Şimdi şemadan takip edebilirsem bu hatta neden voltaj yok bulmamız lazım diye düşünüyorum.

[mergedate]1432061515[/mergedate]
Acaba bu LM358 kısa devre de TL494 ün ürettiği 5 voltu çökertiyor ve bu sonuç mu oluşuyor ? 


Olabilir mi ?
bende aynını söyleyecektim olabilir tabiki:)opampın 8 nolu pinini devreden ayırın bakalım ne olacak???

serkan_48

Az musade misafir geldi mola verelim. Her sey icin tesekkurler. Birazdan gelirim.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 22:05:40Az musade misafir geldi mola verelim. Her sey icin teşekkürler. Birazdan gelirim.
tamamdır ben buralardayım:)

serkan_48asmaserkan_48

2 = 0 volt
14 = 0.22 volt
15 = 0 volt

Malesef LM358 de değil sorun..

Başka ne olabilir. Bu ref teki 5.0 volt voltaj neden yok olabilir?
[mergedate]1432065927[/mergedate]
@asma hoşgeldiniz. Yorumlarınızı esirgemeyiniz.
[mergedate]1432065973[/mergedate]
Tıkandım kaldım.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:07:202 = 0 volt
14 = 0.22 volt
15 = 0 volt

Malesef LM358 de değil sorun..

Başka ne olabilir. Bu ref teki 5.0 volt voltaj neden yok olabilir?
[mergedate]1432065927[/mergedate]
@asma hoşgeldiniz. Yorumlarınızı esirgemeyiniz.
[mergedate]1432065973[/mergedate]
Tıkandım kaldım.
opamp 3.pinine de gidiyor o uç birde.onu da iptal edin şimdi:)
hatta bi kaç bacağına daha gidiyor:)bence siz direk opampı sökün kurtulun:)))

asma

pin 14 ve pin 7 arasını enerji vermeden ohmmetre ile kontrol edin.
1uF/50V > 1uF/63V değişimi bu bölgedeyse onu sökün ve omaj ölçmeye devam edin. Vdd  yani 494 ün referans geriliminin beslediği hatta kısa devre olabilir.
Bulamazsan eğer 14 nolu pini ayırmayı dene , yine 5V göremezsen bu entegrede bozulmuş olabilir.

Herkese merhaba


[mergedate]1432066321[/mergedate]
Kısa devre varsa elbette op-amp sökülmesi iyi olur. Onsuz da devre çalışır. ;D

serkan_48

TL494 7 - 14 pinleri arasında kısa devre yok.

Entegreyi söktüm. devre kartı üzerinde 7 - 14 pinleri arasında yine kısa devre yok.

Ancak Entegrenin 7 nolu pini ile 2 ve 15 nolu pinleri kısa devre bu normal mi? çalışan devrede de ölçeyim

Şimdi opampı kontrol edeyim

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:20:11TL494 7 - 14 pinleri arasında kısa devre yok.

Entegreyi söktüm. devre kartı üzerinde 7 - 14 pinleri arasında yine kısa devre yok.

Ancak Entegrenin 7 nolu pini ile 2 ve 15 nolu pinleri kısa devre bu normal mi? çalışan devrede de ölçeyim

Şimdi opampı kontrol edeyim

2 ve 15 entegre yokken mi kısa devre???

serkan_48

2-15 entegre de kısa devre entegreyi soketli yaptım soketten çıkarttım.

Büyük ihtimal elimdeki TL494 arızalı. Diğer entegreye bakacağım. Ama sanıyorum TL494 amps üzerinde bozuluyor.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:26:352-15 entegre de kısa devre entegreyi soketli yaptım soketten çıkarttım.

Büyük ihtimal elimdeki TL494 arızalı. Diğer entegreye bakacağım. Ama sanıyorum TL494 amps üzerinde bozuluyor.
sokette entegre yokken kısa devre var mı 2 ve 15 arasında?

serkan_48

Edit : şimdi smps den ilk söktüğüm TL494 ü taktim.

LM358 in 4 ve 8 nolu bacakları boşta zırıltı kesildi ve 24 volt çıkış aldım. Sanırım tesbit ettik. Sorun LM358 veya akımı kontrol eden devrede. Ama ben LM358 den çıkıp TL494 e giden hattı ayırmıştım kontrol etmiyor bu noktada LM358 sorunlu görünüyor.

Elimdeki malzemelere bakayım LM358 var mı?

Çok sevindim 24 volt gördüm. İnce ayar trimpotu ile kontrol sağladım. Diğer TL494 de arızalı.


[mergedate]1432067433[/mergedate]
Malesef elimde LM358 yok. LM741 bolca var. :(

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:32:45Edit : şimdi smps den ilk söktüğüm TL494 ü taktim.

LM358 in 4 ve 8 nolu bacakları boşta zırıltı kesildi ve 24 volt çıkış aldım. Sanırım tesbit ettik. Sorun LM358 veya akımı kontrol eden devrede. Ama ben LM358 den çıkıp TL494 e giden hattı ayırmıştım kontrol etmiyor bu noktada LM358 sorunlu görünüyor.

Elimdeki malzemelere bakayım LM358 var mı?

Çok sevindim 24 volt gördüm. İnce ayar trimpotu ile kontrol sağladım. Diğer TL494 de arızalı.


[mergedate]1432067433[/mergedate]
Malesef elimde LM358 yok. LM741 bolca var. :(
o bacakları ayırmamış mıydınız siz daha önce???sorun değil o opamp çok da önemli değil.şimdi herhangi bir sorun kalmadı sanırım. o opamp neden bozuldu acaba?yerine tekrar taktığımızda bozma ihtimali var mı ona bi bakmak lazım aslında:)şimdi TL494 asıl besleme ucuna bir baksanıza kaç volt gösteriyor??

serkan_48


kifvet


asma

lm358 sıcaklık koruma ve çıkıştaki aşırı yükselmede devreyi kapatmaya yarayan zenerli devrenin tetiklemesini 494 e uygun halde aktarmak için var.
494 ü 358 bozmuş olabilir. tamamen sökebilirsin. Akım korum da bura değil zaten ;)
[mergedate]1432067911[/mergedate]
Sorun kaldı mı?
Ne yapıyorduk. ;D

serkan_48

12 nolu pin besleme ucu 18.4 volt şu an

ben TL494 ü değiştirdim ya LM358 in pinlerini boşa çıkartmıştım bendeki talihsizlik yeni taktığım TL494 arızalı çıktı yada arızalandı.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:39:5012 nolu pin besleme ucu 18.4 volt şu an

ben TL494 ü değiştirdim ya LM358 in pinlerini boşa çıkartmıştım bendeki talihsizlik yeni taktığım TL494 arızalı çıktı yada arızalandı.
olabilir:)şu an stabil çalışıyor sanırım devre:)

serkan_48

Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2015, 23:39:42lm358 sıcaklık koruma ve çıkıştaki aşırı yükselmede devreyi kapatmaya yarayan zenerli devrenin tetiklemesini 494 e uygun halde aktarmak için var.
494 ü 358 bozmuş olabilir. tamamen sökebilirsin. Akım korum da bura değil zaten ;)
[mergedate]1432067911[/mergedate]
Sorun kaldı mı?
Ne yapıyorduk. ;D

Şimdi asıl müdahaleyi yapacağız.

1- Voltaj ayarını daha genişleteceğiz.
2- Bu akım kontrol özellğini kullanacağım. Devre üzerinde SVR2 adlı trimpot yuvası var. Bu toyer arkadaşımızın verdiği şemada da görünüyor ve devreyi sabit akımda kullanabilmek için bir trimpot.

Yani bu devreyi hem voltaj ayarlı hemde akım ayarlı hale getireceğim. Burada destek bekliyorum.
[mergedate]1432068151[/mergedate]
Alıntı yapılan: kifvet - 19 Mayıs 2015, 23:41:27olabilir:)şu an stabil çalışıyor sanırım devre:)

Şu an çıkıştan voltaj aldım ancak yük testi yapmadım. PCB yi dışarı aldığım için transistör ve çıkıştaki diyot soğutucuya bağlı değil bu nedenle yük testi yapmadım ama çıkış voltajı geldi. Zırıltı gitti ve çıkış voltajını hassas ayar yapan trimpot görev görüyor. Referans voltajları ve 5 volt da geldi.

Bir aksilik çıkmazsa devre çalışacak.

Şimdi voltaj ayarını daha geniş bir aralıkta kontrol etsin istiyorum bunun için neleri değiştirmem lazım?
Voltajdan sonra akım kontrolüne geçeceğim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
[mergedate]1432068304[/mergedate]
Akjım kontrolü ile ilgili devre kartındaki SVR2 ve şemadaki SVR2 yi aşağıdaki resimde görebilirsiniz.


asma


serkan_48

Teşekkürler @asma hocam sizede iyi geceler.
[mergedate]1432068712[/mergedate]
@kivfet uyudun mu?

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:52:13Teşekkürler @asma hocam sizede iyi geceler.
[mergedate]1432068712[/mergedate]
@kivfet uyudun mu?
yok buralardayım devre şemasına bakıyordum:)))
[mergedate]1432068822[/mergedate]
Alıntı yapılan: asma - 19 Mayıs 2015, 23:51:02O zaman
İyi geceler.
Allah rahatlık versin.


@asma
hocam karpuz kesecez daha nere gidiyonuz:)

serkan_48

Devre şu anki hali ile 17.7 ve 26.5 volt arasında ayar yapabiliyor.

kifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Mayıs 2015, 23:57:24Devre şu anki hali ile 17.7 ve 26.5 volt arasında ayar yapabiliyor.
sizin istediğiniz çıkış değerleri nelerdir:)

asma

Akım korumasındaki o şönt dirençleri söküp elinde var olan 0,33 / 5W gibi bir direnç takmalısın. Denemelerden sonuç alınca tekrar takılacak onlar.  ;)
Bu saatten sonra derinlemesine girmeyelim konuya yarın devam ederiz.
Blok şemadaki trimpotlu devreyi biraz daha incelemem lazım (beğenmedim) ondan sonra eleman değerlerini tayin ederiz.
Ya da yenisini yaparız. Ama adam ne yapmak istemiş onu anlamak lazım.

Voltaj ayarında min. değer ve max. değer önemli. standart değerin %50 ve %200 değerini görebilmeliyiz.
Tahminim 10V-40V gibi aralıkta kalmalıyız.
Aşağı inersek 494 beslemesi (min7V) yetmez.
Yukarı çıkarsak pwm de müdahale edecek pay kalmayacak. (regüleden ödün veririz)

Kolay gelsin.

serkan_48

Çıkış maksimum 26.5 veriyor. İdeal. Minimum ne alabilirsek sevinirim. Ama sanırım bu entegre minimum 7 voltta çalışıyor. 7 volt altı nadirde olsa 5 volt lazım oluyor.

2 yol düşünmüştüm.
1. incisi  7-8 volt tan 26 volta ayarlı olabilir. Fazla kurcalamadan
2. incisi TL494 ü harici bir besleme ile besleyip çıkışı 7 volt altıa düşürmeyi düşündüm. mesela 3-4 volttan 26 volta kadar.

Hangisi mümkün yada sağlıklı olur? Olabilir mi?

@asma hocam bende yorgunum. Yarın devam edebiliriz elbette bu saatte zaten lehimle testle uğraşacak hal kalmadı bende şimdilik devreyi çalıştırdık ya bu bana yeter. Bundan sonrası bu gün için beyin fırtınası fikir ile olayı şekillendirme olacaktır.


kifvet

Alıntı yapılan: asma - 20 Mayıs 2015, 00:02:19Akım korumasındaki o şönt dirençleri söküp elinde var olan 0,33 / 5W gibi bir direnç takmalısın. Denemelerden sonuç alınca tekrar takılacak onlar.  ;)
Bu saatten sonra derinlemesine girmeyelim konuya yarın devam ederiz.
Blok şemadaki trimpotlu devreyi biraz daha incelemem lazım (beğenmedim) ondan sonra eleman değerlerini tayin ederiz.
Ya da yenisini yaparız. Ama adam ne yapmak istemiş onu anlamak lazım.

Voltaj ayarında min. değer ve max. değer önemli. standart değerin %50 ve %200 değerini görebilmeliyiz.
Tahminim 10V-40V gibi aralıkta kalmalıyız.
Aşağı inersek 494 beslemesi (min7V) yetmez.
Yukarı çıkarsak pwm de müdahale edecek pay kalmayacak. (regüleden ödün veririz)

Kolay gelsin.

@asma
yorumlarınız için teşekkürler hocam:)bende size katılıyorum:)o zaman size iyi geceler Allah rahatlık versin:)
[mergedate]1432069565[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 20 Mayıs 2015, 00:05:16Çıkış maksimum 26.5 veriyor. İdeal. Minimum ne alabilirsek sevinirim. Ama sanırım bu entegre minimum 7 voltta çalışıyor. 7 volt altı nadirde olsa 5 volt lazım oluyor.

2 yol düşünmüştüm.
1. incisi  7-8 volt tan 26 volta ayarlı olabilir. Fazla kurcalamadan
2. incisi TL494 ü harici bir besleme ile besleyip çıkışı 7 volt altıa düşürmeyi düşündüm. mesela 3-4 volttan 26 volta kadar.

Hangisi mümkün yada sağlıklı olur? Olabilir mi?

@asma hocam bende yorgunum. Yarın devam edebiliriz elbette bu saatte zaten lehimle testle uğraşacak hal kalmadı bende şimdilik devreyi çalıştırdık ya bu bana yeter. Bundan sonrası bu gün için beyin fırtınası fikir ile olayı şekillendirme olacaktır.


osiloskop olsa bunları belirlemek daha kolay olurdu ama:)açıkçası ordaki koruma devresi benimde hoşuma gitmedi:)
1.Voltaj ayarı için bi tane trimpot değiştirmek yeterli olacaktır.(benim fikrimce çıkış voltaj değerinin 5V-25V arası olması ideal)
2.TL494 kontrol katını harici saç trafo ikle beslemek daha uygun olacaktır.
3.akım ayarı için de şönt dirençler yerine 0R22-5W taş direnç,uygun değerlerde bi kaç direnç ve bir pot yeterli olacaktır:)

serkan_48

0.22 ohm bence biraz yüksek gibi bu devre üzerindekileri ölçmek gibi bir şansım yok ama diğer güç kaynağı için bir şönt direnci yapmıştım. Bu direncin değeri gerçekten düşük. 0.01 gibi bir değer olduğunu düşünüyorum.

Nedenine gelince devrenin 24 voltta verebildiği akım 14 amper. Eğer daha yüksek dirence sahip bir şönt direnci takarsak yük altında direnç üzerinde daha yüksek voltaj düşümü olacak ve TL494 entegresini erken uyararak daha düşük akımda kesime gitmesini sağlayacağı düşüncesindeyim. Ama bunu sadece test için düşünüyorsak olabilir. Takabiliriz.

Yarın yeni bir LM358 ve bir kaç direnç pot filan alayım ben.
[mergedate]1432070352[/mergedate]
Osiloskobum zamanında vardı ve çok fazla kullanamadığım için sattım. Yıl 2000 lerde HAMEG marka 20 mhz çift ışınlı osiloskobum vardı ve çok iyi bir makina idi. O zamanlar çok bilgim olmadığı için o kadar lazım olmaz diye düşünerek satmıştım. Şimdi ihtiyacını duyuyorum. :( :(

Elimdeki osiloskop bu idikifvet

Alıntı yapılan: serkan_48 - 20 Mayıs 2015, 00:19:120.22 ohm bence biraz yüksek gibi bu devre üzerindekileri ölçmek gibi bir şansım yok ama diğer güç kaynağı için bir şönt direnci yapmıştım. Bu direncin değeri gerçekten düşük. 0.01 gibi bir değer olduğunu düşünüyorum.

Nedenine gelince devrenin 24 voltta verebildiği akım 14 amper. Eğer daha yüksek dirence sahip bir şönt direnci takarsak yük altında direnç üzerinde daha yüksek voltaj düşümü olacak ve TL494 entegresini erken uyararak daha düşük akımda kesime gitmesini sağlayacağı düşüncesindeyim. Ama bunu sadece test için düşünüyorsak olabilir. Takabiliriz.

Yarın yeni bir LM358 ve bir kaç direnç pot filan alayım ben.
forumda yaptığım bir güç kaynağı var incelemeni tavsiye ederim:)yapacağımız işlemler orda daha sade görünüyor:)
Ayrıca tek bir 0R22 değil dört tane paralel 0R22 olacak bu da bizim için yeterli olacaktır.burda önemli olan dirençlerin gücünün üzerinden gececek akımı kaldırabilecek düzeyde olması kesim voltajını biz belirleyeceğiz o yüzden herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum:)
[mergedate]1432070662[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 20 Mayıs 2015, 00:22:360.22 ohm bence biraz yüksek gibi bu devre üzerindekileri ölçmek gibi bir şansım yok ama diğer güç kaynağı için bir şönt direnci yapmıştım. Bu direncin değeri gerçekten düşük. 0.01 gibi bir değer olduğunu düşünüyorum.

Nedenine gelince devrenin 24 voltta verebildiği akım 14 amper. Eğer daha yüksek dirence sahip bir şönt direnci takarsak yük altında direnç üzerinde daha yüksek voltaj düşümü olacak ve TL494 entegresini erken uyararak daha düşük akımda kesime gitmesini sağlayacağı düşüncesindeyim. Ama bunu sadece test için düşünüyorsak olabilir. Takabiliriz.

Yarın yeni bir LM358 ve bir kaç direnç pot filan alayım ben.
[mergedate]1432070352[/mergedate]
Osiloskobum zamanında vardı ve çok fazla kullanamadığım için sattım. Yıl 2000 lerde HAMEG marka 20 mhz çift ışınlı osiloskobum vardı ve çok iyi bir makina idi. O zamanlar çok bilgim olmadığı için o kadar lazım olmaz diye düşünerek satmıştım. Şimdi ihtiyacını duyuyorum. :( :(

Elimdeki osiloskop bu idi@serkan_48
bende ilk başladığımda hiçbişey bilmiyordum ama osiloskobu alınca deneme yanılma yolu ile bir çok şeyi öğrendim:)
gerçekten kaliteli makineymiş yazık olmuş ama olsun alırsın güzel bi tane daha durum olunca:)

Mr_YAMYAM

Şurada güzel şeyler dönüyor galiba. Ben de bir LAF atayım da belki yardımım olur. :)

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 12:39:24Şurada güzel şeyler dönüyor galiba. Ben de bir LAF atayım da belki yardımım olur. :)
@Mr_YAMYAM hoşgeldiniz hocam:-)

serkan_48


Mr_YAMYAM

Her ne kadar SMPS'leri sevmesem de,
Fazlaca bilgim olmasa da,
Belki ecik tuzum biberim olur :)

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 13:42:33Her ne kadar SMPS\'leri sevmesem de,
Fazlaca bilgim olmasa da,
Belki ecik tuzum biberim olur :)

aslında hocam ben bazı konularda yardımınız dokunabilir diye düşünüyorum:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Mayıs 2015, 13:51:20aslında hocam ben bazı konularda yardımınız dokunabilir diye düşünüyorum:-)
Belki de.
En azından ölçüm tekniğinden bahsetsem bile temel arızacılığın en az yarısını halledebilirsiniz.

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 13:55:04Belki de.
En azından ölçüm tekniğinden bahsetsem bile temel arızacılığın en az yarısını halledebilirsiniz.
@Mr_YAMYAM
o konu başlı başına ana başlık altında incelenmesi gereken ana bir konu hocam.onları anlatmaniz elbette çok katkı sağlayacak ve çok şeyler öğretecek bizlere.

benim düşündüğüm bir başka konu da aslında sizin alanınızi daha çok ilgilendiren bir konu.FILTRELER ve OSILASYON kavramları.

Kemal88

Yav su ayarli smps ve ups projesi hep aklimda ama osiloskop almam lazim, su an da calismadigim icin para vermek istemiyorum. Babamdan para isteyip osiloskop alicam diyemem bu yasta. Yoksa baslayip beraber proje yurutebiliriz. Smps sevilmez mi abi ? Smps her yerde var. Bende lineer regulatorleri sevmiyorum. Modernlesen, gelisen elektronikte artik fazlaca ilkeller. Bende blogta akim kontrolunu yaziyorum daha sonra geri besleme var ondan sonra projeye baslayabilirim. Geri besleme de kesinlikle tek kaynak yeterli olmuyor birden cok kaynagi harmanlayip yorumlamak gerekiyor. Belki soft switching tekniklerini anlattiktan sonra projeye baslarim yani isim hic belli olmaz :) Yapacagim projeler cok iyi olsun diye illa cok okuyup daha iyi yapma takintisina girdim bakalim artik :)

Projeyi su anda bile yapmasina yaparim fakat test edemeyecegim icin kimseye yaptim sizde yapabilirsiniz diyemem. Baslamama sebebimde bu yuzden aslinda.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

kifvet

Alıntı yapılan: Kemal88 - 20 Mayıs 2015, 14:02:39Yav su ayarli smps ve ups projesi hep aklimda ama osiloskop almam lazim, su an da calismadigim icin para vermek istemiyorum. Babamdan para isteyip osiloskop alicam diyemem bu yasta. Yoksa baslayip beraber proje yurutebiliriz. Smps sevilmez mi abi ? Smps her yerde var. Bende lineer regulatorleri sevmiyorum. Modernlesen, gelisen elektronikte artik fazlaca ilkeller. Bende blogta akim kontrolunu yaziyorum daha sonra geri besleme var ondan sonra projeye baslayabilirim. Geri besleme de kesinlikle tek kaynak yeterli olmuyor birden cok kaynagi harmanlayip yorumlamak gerekiyor. Belki soft switching tekniklerini anlattiktan sonra projeye baslarim yani isim hic belli olmaz :) Yapacagim projeler cok iyi olsun diye illa cok okuyup daha iyi yapma takintisina girdim bakalim artik :)
@Kemal88
her ne kadar sevilmese de lineer regülatorler kolay,uygun ve ucuz çözümler için bazen vazgeçilmez olabiliyor:-)mesela mikroişlemci kullanılan düşük güçlü devrelerde avantajlari çok:-)ama yüksek güçlerde tabiki etkinlik ve verimleri düşüyor:-)

ah abi buralarda olsan da bi proje yapsak seninle:-)bazen tek başına teorik çalışma yetmiyor abi ben osiloskop alıp incelemesem bugün bu kadar bilgi sahibi olamazdım bu konularda.gözle görüp merak edilen yerleri incelemek çok katkı sağlıyor insana.yaptığım ilk devreler patlayıp havaya uçsa dahi bana kattığı tecrübeler azimsanmayacak şekilde fazladır:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Mayıs 2015, 14:01:06@Mr_YAMYAM
o konu başlı başına ana başlık altında incelenmesi gereken ana bir konu hocam.onları anlatmaniz elbette çok katkı sağlayacak ve çok şeyler öğretecek bizlere.

benim düşündüğüm bir başka konu da aslında sizin alanınızi daha çok ilgilendiren bir konu.FILTRELER ve OSILASYON kavramları.
Gerek ölçüm tekniği gerekse filtreler ve osilasyonlar farklı konu başlığında incelenebilir.
Her bir konu çok geniş kapsamda incelendiği için birbirlerini tetikleyecek ve daha genişleyerek daha farklı dallara gidebilecektir.
Ben her ne kadar elektronik konusunda tecrübeli olsam da daha çoğu kuralları veya hesaplamaları bilmemekteyim veya unutmuş durumdayım.
En basitinden filtreler konusunda bir saplama yapsak bile,
Filtrelerin özü REZONANS FREKANSI esasına dayanır. Gel gör ki bana sorsanız bir RC rezonans frekansının hesaplanmasını veya bir seri LC rezonans frekansının hesaplanmasını formüllere benim de kafam basmaz. (Yaşlılık işte)
Ama sağlam bir temel ile yola çıkılırsa en azından bu formüllerin tabanını WIKI sitesinden öğrenip biryerlere varabiliriz.
Böylece yıllar içerisinde ölmüş olan RAM'lerimin .. Pardon beyin hücrelerim yeniden dolmasını sağlayabiliriz :D

kifvet

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Mayıs 2015, 14:30:40Gerek ölçüm tekniği gerekse filtreler ve osilasyonlar farklı konu başlığında incelenebilir.
Her bir konu çok geniş kapsamda incelendiği için birbirlerini tetikleyecek ve daha genişleyerek daha farklı dallara gidebilecektir.
Ben her ne kadar elektronik konusunda tecrübeli olsam da daha çoğu kuralları veya hesaplamaları bilmemekteyim veya unutmuş durumdayım.
En basitinden filtreler konusunda bir saplama yapsak bile,
Filtrelerin özü REZONANS FREKANSI esasına dayanır. Gel gör ki bana sorsanız bir RC rezonans frekansının hesaplanmasını veya bir seri LC rezonans frekansının hesaplanmasını formüllere benim de kafam basmaz. (Yaşlılık işte)
Ama sağlam bir temel ile yola çıkılırsa en azından bu formüllerin tabanını WIKI sitesinden öğrenip biryerlere varabiliriz.
Böylece yıllar içerisinde ölmüş olan RAM'lerimin .. Pardon beyin hücrelerim yeniden dolmasını sağlayabiliriz :D
@Mr_YAMYAM
Hocam hesaplama ve ayrıntı kısımları konusunda bende matematiğim yettiğince yardım etmeye hazırım:-)
Ama olayda asıl merak ettiğim şey devrelerin davranışları osilasyon oluşma şartları gibi yorum konuları üzerindedir.hesaplamalar elbet bir şekilde yapılır.mesela hep merak ederim aktif ve pasif filtre arasındaki farklar avantaj ve dezavantajları nelerdir?!faz kayma kontrolü nasıl yapılır.farklı bi konu olarak opamp çıkışına geri besleme amaçlı yapılan seri direnç ve kondansatör devresi ne ise yarar bunların anlaşılması sonucu hesaplar bi şekilde bulunacaktır.bende araştırma ve deneyler yapıyorum.gerek okul gerek stajlar nedeni ile çalışmalarım geç kalsa da tam konuları kavradığımda güçlü ve kaliteli bir smps tasarımi nasıl yapılır gibi konularda paylaşımlar yapmayı planlamaktayim:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kifvet - 20 Mayıs 2015, 14:47:21@Mr_YAMYAM
Hocam hesaplama ve ayrıntı kısımları konusunda bende matematiğim yettiğince yardım etmeye hazırım:-)
Ama olayda asıl merak ettiğim şey devrelerin davranışları osilasyon oluşma şartları gibi yorum konuları üzerindedir.hesaplamalar elbet bir şekilde yapılır.mesela hep merak ederim aktif ve pasif filtre arasındaki farklar avantaj ve dezavantajları nelerdir?!faz kayma kontrolü nasıl yapılır.farklı bi konu olarak opamp çıkışına geri besleme amaçlı yapılan seri direnç ve kondansatör devresi ne ise yarar bunların anlaşılması sonucu hesaplar bi şekilde bulunacaktır.bende araştırma ve deneyler yapıyorum.gerek okul gerek stajlar nedeni ile çalışmalarım geç kalsa da tam konuları kavradığımda güçlü ve kaliteli bir smps tasarımi nasıl yapılır gibi konularda paylaşımlar yapmayı planlamaktayim:-)
Osilasyon deyimi genel olarak ANİ YÜKSELTME demektir.
Yani istenmeyen bir frekans bölgesindeki kazancın kontrol edilememesinden dolayı o bölgedeki oluşan belli frekansların aniden (aşırı) yükseltilmesi anlamına gelir.
Amplifikatörler ve tasarım teknikleri konumuzdan örnek verecek olursak.
Bir amplifikatörümüzün 20Hz ila 20KHz arası ses frekanslarını eşit şekilde (amplimizin kazancı doğrultusunda) yükseltmeyi amaçlarız. Ama tasarımımızda gözümüzden kaçmış olan olası ;
Kuplaj hataları,
Feedback hesap hataları,
Malzeme tolerans hataları
Gibi etkenlerden dolayı cihazımız istenmeyen bazı frekansları daha fazla yükseltebilmektedir.
İşte bu olaya elektronik terminolojisinde OSİLASYON denilmektedir.
Ya da ben böyle biliyorum.
Bir de salınım olarak literatüre geçmiştir ki esasen incelenmesi gereken şey bu olmasa gerek çünkü OSİLATÖRLER bölümünün incelenmesi ile zaten anlaşılacaktır.