LM324 PWM devresini Altornatör Şarj Voltajında Çalıştırmak

Başlatan dursunmacka, 09 Mayıs 2015, 19:58:24

dursunmacka

https://320volt.com/wp-content/uploads/2010/10/lm324-pwm-opamp-pulse-osilator.png

Merhaba ;

Yukarıda şeması olan devreyi ( Alıntıdır) 13 volt ve 14.2 volt arasında çalıştırıp 12.9V ile 10v arasında çalışmamasını istiyorum .

Yanı araç altornatoru devreye girince şarj geriliminde araç altornatorunden cıktıdında çalışmasını  (şarj dinamosu  ) durunca devreyi kesmesini istiyorum

Şuanda bu devreyı kullanıyorum yaklaşık olarak 10amper cıvarı benım işimi görüyor  problem olan tek şey devrenın Pwm katının  13V--14.2 volt ve üstünde çalışmasını    12,9 ve altında çalışmamasını istiyorum .

Yardımcı olucak varsa sevinirim

Kolay gelsin

[mergedate]1431190591[/mergedate]
Resim yükleme unutuldu

asma

Merhaba
yukarıdaki şemada LM324 kullandıysanız boşta iki adet op-amp daha vardır. ;)
Eğer öyleyse tek veya çift op-amplı eşik gerilimi  tespit eden devre yapabiliriz.
Akü geriliminden beslenen bir referans gerilimi oluşturmalısınız. LM78L05 gibi 5voltluk regülatör iş görür.
Bir de gerilim bölücü dirençlerle eşik voltajında 5V olacak şekilde ölçüm noktası oluşturmalısınız. 13V için 8k ve 5k gibi
Bu iki voltaj değeri op-amp tarafından karşılaştırıldığında çıkışı ister 12volta yakın ister sıfıra yakın çıkış alabilirsiniz.
Bakınız comparator  ve window discriminator devreleri...
Yeni devremizin çıkışına göre yukarıdaki şemanın çalışması durdurulur. ;)

Müsait zamanda şema çizip ekleyebilirim.

Kolay gelsin.

dursunmacka

Sayın

Asma yardımınız için teşekkur edıyorum ancak çizim den fazla anlamıyorum şema paylaşma şansınız varsa çok iyi olur teşekkurler

asma

"Müsait zamanda şema çizip ekleyebilirim."
Alıntı yapılan: dursunmacka - 10 Mayıs 2015, 21:57:01Asma yardımınız için teşekkur edıyorum ancak çizim den fazla anlamıyorum şema paylaşma şansınız varsa çok iyi olur teşekkurler

Anlayamadım.

dursunmacka

Bahsettiğiniz şemayı paylaşabılırmsınız ?

Yanı bu devrenın pwm kısmını kullanıcam  sadece dediğim gibi devrenın start ve stop voltajını potansıyemetre ile ayarlamak istoyorum .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın