24 V DC 220 V AC ÇEVİRMEK

Başlatan EnesKrspn, 08 Mayıs 2015, 19:41:32

EnesKrspn

İyi akşamlar elektronikprojeler.com kullanıcıları. Ben Elektrik Elektronik 2. sınıf öğrencisiyim. 24 v dc kaynağı 220 v ac ye çevirmek istiyorum. Konu hakkında bir çok araştırma yaptım ama yine de tam bir sonuca ulaşamadım. Hem amper düşmesin hemde güç kaybı olmamasını istiyorum. Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Mesela bunu yaptım trafo oranını kaça kaç olarak ayarlamalıyım. Çünkü bu şekilde 24 v dc verince 1.65 v ac alıyorum.

mtlaktrk

iyi günler hem amper düşmesin hem güç kaybı istemiosun malesef öyle bir durum bildiğim kadarıyla yok.Ya amperden feda edersiniz ya gerilimden feda edersiniz bende çok araştırma yaptım bu konuda ama maalesef durum bu

Adnancoskun

Forumda 12-220 volt inverter semasi var
Sen orada sadece trafoyu 2×20 volt girişli yapacaksın, bir de osc entegresini beslemek icin 24 volt\'u 12 volta düşüreceksin....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

EnesKrspn

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Mayıs 2015, 09:02:24Forumda 12-220 volt inverter semasi var
Sen orada sadece trafoyu 2×20 volt girişli yapacaksın, bir de osc entegresini beslemek icin 24 volt'u 12 volta düşüreceksin....

Tamam forum da var biliyorum ve dediğim gibi birçok araştırma yaptım. Benim amacımın amper ve gücün düşmemesi.

toyer

AMPER VE GÜCÜN DÜŞMEMESİ NEDİR?
24 volt 10 amperden 220 volt 10 amper olmaz kastınız o ise. öyle bir dünya yok.

nevtonuz enerjinin korunumu yasası var sanırım orta 2 de falan okutulur.

EnesKrspn

Alıntı yapılan: toyer - 09 Mayıs 2015, 11:10:44AMPER VE GÜCÜN DÜŞMEMESİ NEDİR?
24 volt 10 amperden 220 volt 10 amper olmaz kastınız o ise. öyle bir dünya yok.

nevtonuz enerjinin korunumu yasası var sanırım orta 2 de falan okutulur.

Keşke sorup öyle kötüleseydin. 24 volt 60 amper 220 v ac 60 amper yapmak istiyorum. Zaten bulamadığım için sizlere danışmak istedim. Gelipte burada Newtonun enerji korunumu yasasından bahsetmenizin bir anlamı yok. Sizlerden tek istediğim bunu yapabilmem için bir fikriniz varsa onu söylemeniz. Yine de yorumun için teşekkürler.

Kemal88

Alıntı yapılan: EnesKrspn - 09 Mayıs 2015, 11:17:25Keşke sorup öyle kötüleseydin. 24 volt 60 amper 220 v ac 60 amper yapmak istiyorum. Zaten bulamadığım için sizlere danışmak istedim. Gelipte burada Newtonun enerji korunumu yasasından bahsetmenizin bir anlamı yok. Sizlerden tek istediğim bunu yapabilmem için bir fikriniz varsa onu söylemeniz. Yine de yorumun için teşekkürler.

Yahu dostum yaklasik 1.4 kw i sen 13 kw a cikarmak istiyorsun boyle birsey mumkun olabilir mi ? 24V da 60A verecek ama sen voltaji 220V a cikardiginda yine mi 60A verecek ? Enerji korunum yasasina karsi geldigin icin zaten istedigin cozumu bulamazsin. Bu 60A i sen mi sectin yoksa hocan mi ? Eger hocan sectiyse onu kutladigimi soyle. Dostum yanlis anlama ama kanunlari bilmezsen isin epey uzun surer onu soliyim.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

EnesKrspn

Alıntı yapılan: Kemal88 - 09 Mayıs 2015, 11:43:08Yahu dostum yaklasik 1.4 kw i sen 13 kw a cikarmak istiyorsun boyle birsey mumkun olabilir mi ? 24V da 60A verecek ama sen voltaji 220V a cikardiginda yine mi 60A verecek ? Enerji korunum yasasina karsi geldigin icin zaten istedigin cozumu bulamazsin. Bu 60A i sen mi sectin yoksa hocan mi ? Eger hocan sectiyse onu kutladigimi soyle. Dostum yanlis anlama ama kanunlari bilmezsen isin epey uzun surer onu soliyim.

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Demek istediğini anlıyorum. Ama işte gel gör ki bunu hocaya anlatamamak veya onun anlamaması gibi bir durum var.. İlla bu böyle olacak diyor. O yüzden elim kolum bağlı. Sizce en ideal ne yapabilirim?

toyer

Alıntı yapılan: EnesKrspn - 09 Mayıs 2015, 11:17:25Keşke sorup öyle kötüleseydin. 24 volt 60 amper 220 v ac 60 amper yapmak istiyorum. Zaten bulamadığım için sizlere danışmak istedim. Gelipte burada Newtonun enerji korunumu yasasından bahsetmenizin bir anlamı yok. Sizlerden tek istediğim bunu yapabilmem için bir fikriniz varsa onu söylemeniz. Yine de yorumun için teşekkürler.
ben kötülemedim. lafta atmadım size . en azından benim oyle bir niyetim yoktu. öyle anlaşıldı ise kusuruma bakmayın.

sadece kastettiğiniz şeyin imkansız olduğu yazdım.

EnesKrspn

Alıntı yapılan: toyer - 09 Mayıs 2015, 11:56:55ben kötülemedim. lafta atmadım size . en azından benim oyle bir niyetim yoktu. öyle anlaşıldı ise kusuruma bakmayın.

sadece kastettiğiniz şeyin imkansız olduğu yazdım.

Tamam sizde kusura bakmayın. Sizce en ideal ne yapabilirim?

Kemal88

Alıntı yapılan: EnesKrspn - 09 Mayıs 2015, 11:47:10Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Demek istediğini anlıyorum. Ama işte gel gör ki bunu hocaya anlatamamak veya onun anlamaması gibi bir durum var.. İlla bu böyle olacak diyor. O yüzden elim kolum bağlı. Sizce en ideal ne yapabilirim?

Sen 2. sınıftasın ve hocan 60A gibi bir rakamla uğraşmanı istiyorsa diyecek şey bulamıyorum. Hem 24V da hem 220V da 60A i unut. 24V da 60A demek 1.4kW yapar, 220V da 1.4kW alabilmen için, 6.54A verebilmen gerekir. Verimliliği de hesaba katmalısın ki bu yapacağın inverter ın kare dalga mı modifiye sinüs mü yoksa saf sinüs olmasına göre değişir. Onun için 220V da 6.54A alabilmen için verimliliği dahil edersen 24V da 60A den daha fazlasını çekecektir. Sen öncelikle hocanla konuş bu akım değerini düşür. Başlangıç için, 100W 250W gibi değerler çok daha iyi olacaktır. Hem analizi hem dizaynı açısından. Çünkü 1.4kW gibi bir güç çok ciddi peak akımları çekecektir. TL494, SG3525, UC3825 gibi PWM entegreleriyle PWM üretip ve hatta ölü zaman koyarak modifiye sinüs yapıp trafo ile yükseltebilirsiniz fakat tam sinüs olmayacağından trafo daha verimsiz çalışacaktır. Dizaynı aslında adnancoskun abimizin dediği devre ile yapabilirsiniz. Fakat dediğim gibi yapacağınız sistem verimsiz olacağı için ilk önce gücü düşürmelisiniz. Daha sonra dediğimiz devreyi yapabilirsiniz.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Adnancoskun

Kemal88 güzelce anlatmış
Ilaveten ve kısaca şunu söyleyeyim

Enerji yoktan var olmaz, var olan yok olmaz= enerjinin korunumu kanunu
Yani verdigin gucten daha fazlasını alamazsın, ki idealde ancak verdigin kadar alırsın ki bu bile mumkun değil.... Kayıplar var,
Neyse gelelim işin özüne

Giriş gücü= çıkış gücü
Güç= volt×amper

Öyleyse
24×60=220×çıkış akımı

Çıkış akimi = (24×60)/220      Içıkış=6.54 amper eder

Sen hocaya aynen bu hesabı göster, o anlayacaktır

Kolay gelsin
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

EnesKrspn

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Mayıs 2015, 16:12:03Kemal88 güzelce anlatmış
Ilaveten ve kısaca şunu söyleyeyim

Enerji yoktan var olmaz, var olan yok olmaz= enerjinin korunumu kanunu
Yani verdigin gucten daha fazlasını alamazsın, ki idealde ancak verdigin kadar alırsın ki bu bile mumkun değil.... Kayıplar var,
Neyse gelelim isin özüne

Giriş gücü= çıkış gücü
Güç= volt×amper

Öyleyse
24×60=220×çıkış akımı

Çıkış akimi = (24×60)/220.      Içıkış=6.4 amper eder

Sen hocaya aynen bu hesabı göster, o anlayacaktır

Kolay gelsin

Çok teşekkür ederim. Peki o zaman ben 24 v akülerden 10 tane kullansam o zaman dediğim veririmi alabilir miyim?

asma

Alıntı yapılan: EnesKrspn - 09 Mayıs 2015, 16:43:22Çok teşekkür ederim. Peki o zaman ben 24 v akülerden 10 tane kullansam o zaman dediğim veririmi alabilir miyim?
Merhaba
Öncelikle yanlış yolda olduğun için sana olayı izah etmek isteyenlerin zorlandığını söylemek isterim.
Mesela sen halen verim almaktan bahsederken 220V ac gerilim elde edip bundan 60A çekmek istiyorsan:
220V x 60A = 13200W eder 13,5kVA  veya 15kVA trafoya ihtiyacın var. Bir araştır bakalım bu güçteki trafonun boyutları ne kadar olur , kaç kilo olur , hatta kaça mal olur?
Maliyetini kabaca öğrendikten sonra 24V akü özel uygulamalar içindir , 20 tane 12V aküyü ödünç almayı mı düşünüyorsun , satın mı alacaksın? Bunları okula götürüp çalıştığını öğretmenine göstermen gerekecek mi?
Buraya kadar olan kısımda devre yok, maliyeti de trafoyu geçmez, belki tower PC kasasına sığdırılabilir.

Sonuç olarak elbette yapılabilir ama ya sen ya da hocan senden böyle bir şey yapmanı istemiyordur. (istememeli)
Bir yanlış anlaşılma olduğu belli.

Verdiğin şemaya değinirsek; 555 15V üzerinde çalışmaz , trafoyu sürme şeklinden 555 i kaç voltta sürersen o voltajda trafoyu sürebilirsin. Yani 24v için uygun değil. Trafoyu sürme şekli demişken bu bağlantıda VCC/2 kadar bir gerilim trafoda oluşturulur. Yani 24V için 20V sargılı trafo önerilmişti ya bu şekilde olursa 10Voltluk sargı gerekir (24V için) Onu da geçtik. 555 bu şekilde 50Hz e ayarlandığında periyotlar eşit olmayacak (devrenin yapısı gereği) eşit olmazsa trafoya seri bağlı kondansatörün tek yönde şarjlı kalacağından verim sürekli düşecek. Yüksek güçte (birkaç yüz wattan bahsediyorum) alçak voltajdan yüksek voltaj elde edeceksek iki yöntem daha çok tercih edilir biri push pull diğeri full bridge .  Ben orta uçlu trafoyla push pull topolojiyi tercih ederim.

Devam etmeden önce yazdıklarımdan ilgini çeken varsa araştırmanı öneririm.
Daha sonra istersen bir örnek devre öneririm , bildiğimiz tüm hesapları ve ölçüm metotlarını izah etmeye çalışırız.
Tek ricam istediğin devrede kullanılacak trafo bir insanın tek eliyle zorlanmadan taşıyacağı boyutta olmasıdır. Kısaca insani bir devre ile uğraşmak istiyorsan sonuna kadar yardıma hazırız.

Kolay gelsin.

seron

@EnesKrspn , bazı durumlarda hocalar öğrencilerine bilinçli olarak yanlış teoriler önesürüp bakalım tuzağa düşecek mi diye sizi sınayabilirler.

veyahut hocayı yanlış anlamışsındır. 24V aküden basit bir 220V AC çıkışı istemiş de olabilir. değilse vermiş olduğun değerlere bakınca benim gibi konuya hakim olmayan birisi bile buna güler.

benim  sana naçizane tavsiyem hocayla tekrar görüşerek, bir yanlış anlaşılma olup olmadığını sorarak, eğer yanlış anlaşılma yok ise böyle birşeyin olamayacağını nedeniyle açıklaman. dolayısıyla mesele yukarıda ilk söylediğim gibi ise hocadan yıldızlı pekiyi aferini hemen o anda kapıp aslında bunun bir devre yapım işi olmadığını da anlayabilirsin.

ama tahminim o ki yanlış anlaşılma var. yukarıda alınan güç=verilen güç denmiş. bu da doğru değil: kayıplar var.

EnesKrspn

Alıntı yapılan: asma - 09 Mayıs 2015, 19:46:43Merhaba
Öncelikle yanlış yolda olduğun için sana olayı izah etmek isteyenlerin zorlandığını söylemek isterim.
Mesela sen halen verim almaktan bahsederken 220V ac gerilim elde edip bundan 60A çekmek istiyorsan:
220V x 60A = 13200W eder 13,5kVA  veya 15kVA trafoya ihtiyacın var. Bir araştır bakalım bu güçteki trafonun boyutları ne kadar olur , kaç kilo olur , hatta kaça mal olur?
Maliyetini kabaca öğrendikten sonra 24V akü özel uygulamalar içindir , 20 tane 12V aküyü ödünç almayı mı düşünüyorsun , satın mı alacaksın? Bunları okula götürüp çalıştığını öğretmenine göstermen gerekecek mi?
Buraya kadar olan kısımda devre yok, maliyeti de trafoyu geçmez, belki tower PC kasasına sığdırılabilir.

Sonuç olarak elbette yapılabilir ama ya sen ya da hocan senden böyle bir şey yapmanı istemiyordur. (istememeli)
Bir yanlış anlaşılma olduğu belli.

Verdiğin şemaya değinirsek; 555 15V üzerinde çalışmaz , trafoyu sürme şeklinden 555 i kaç voltta sürersen o voltajda trafoyu sürebilirsin. Yani 24v için uygun değil. Trafoyu sürme şekli demişken bu bağlantıda VCC/2 kadar bir gerilim trafoda oluşturulur. Yani 24V için 20V sargılı trafo önerilmişti ya bu şekilde olursa 10Voltluk sargı gerekir (24V için) Onu da geçtik. 555 bu şekilde 50Hz e ayarlandığında periyotlar eşit olmayacak (devrenin yapısı gereği) eşit olmazsa trafoya seri bağlı kondansatörün tek yönde şarjlı kalacağından verim sürekli düşecek. Yüksek güçte (birkaç yüz wattan bahsediyorum) alçak voltajdan yüksek voltaj elde edeceksek iki yöntem daha çok tercih edilir biri push pull diğeri full bridge .  Ben orta uçlu trafoyla push pull topolojiyi tercih ederim.

Devam etmeden önce yazdıklarımdan ilgini çeken varsa araştırmanı öneririm.
Daha sonra istersen bir örnek devre öneririm , bildiğimiz tüm hesapları ve ölçüm metotlarını izah etmeye çalışırız.
Tek ricam istediğin devrede kullanılacak trafo bir insanın tek eliyle zorlanmadan taşıyacağı boyutta olmasıdır. Kısaca insani bir devre ile uğraşmak istiyorsan sonuna kadar yardıma hazırız.

Kolay gelsin.

Asma gerçekten çok teşekkür ederim. Ancak bu kadar güzel açıklanabilirdi. Ben dediklerini araştırayım ona göre bir şeyler düşünüp yaparım. Pazartesi hocayla da bir konuşayım olmazsa size pm atarım. Verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim sağolun.
[mergedate]1431190837[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2015, 19:57:28@EnesKrspn , bazı durumlarda hocalar öğrencilerine bilinçli olarak yanlış teoriler önesürüp bakalım tuzağa düşecek mi diye sizi sınayabilirler.

veyahut hocayı yanlış anlamışsındır. 24V aküden basit bir 220V AC çıkışı istemiş de olabilir. değilse vermiş olduğun değerlere bakınca benim gibi konuya hakim olmayan birisi bile buna güler.

benim  sana naçizane tavsiyem hocayla tekrar görüşerek, bir yanlış anlaşılma olup olmadığını sorarak, eğer yanlış anlaşılma yok ise böyle birşeyin olamayacağını nedeniyle açıklaman. dolayısıyla mesele yukarıda ilk söylediğim gibi ise hocadan yıldızlı pekiyi aferini hemen o anda kapıp aslında bunun bir devre yapım işi olmadığını da anlayabilirsin.

ama tahminim o ki yanlış anlaşılma var. yukarıda alınan güç=verilen güç denmiş. bu da doğru değil: kayıplar var.

İşte bende böyle birşeyin olmayacağını az çok tahmin ettiğim için sizlere sormak bilgi edinmek istedim. Dediğinde haklı olabilirsin beni denemek amacıyla falan diye. En iyisi pazartesi gidip bir konuşmak :)

serkan_48

Şu sayfayı okumanı tavsiye ediyorum. Temel bilgiyi burdan edinebilirsin senin için faydalı olacaktır.

https://320volt.com/cd4047-ile-12-220-volt-dc-ac-basit-inverter-devresi/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın