AMPLİFİKATÖRLER TASARIM VE TEKNİK ANLATIMLAR. (Montaj ve kutulama)

Başlatan Mr_YAMYAM, 06 Mayıs 2015, 21:10:14

Mr_YAMYAM

Çoğu arkadaşlarımız iyi kalite bir amplifikatör yapmak için öncelikle yüksek güçlü bir çıkış katı arayışı içerisindedirler.
Amlifikatörlerin gücü ne olursa olsun, güç faktörü asla kalite unsurunu göstermez. Güç faktörü, bir amlifikatörün, uygun yükteki bir hoparlörü sürebilme kabiliyetidir. Hoparlörün hassasiyeti doğrultusunda elde edilebilecek ses şiddetinin temel göstergesidir.
İlk konumuzda bahsetmiş olduğumuz üzere bir amplifikatörün kalite faktörlerinin beirlenmesinde bazı etkenler önemlidir.
İşte bu konumuzda bu etkenlerden olan NOISE (Gürültü) faktörünü işlemeye çalışacağız.
Her amlifikatör havadan yayılan elektromanyetik dalgaları yükseltirler. Bu elektromanyetik dalgalar hangi frekansta olursa olsun ampli girişine ulaşıyorsa, gürültü unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun engellenmesi için FARADAY KAFESİ denilen sistem kullanılmaktadır. Faraday kafesinin en uygun meteryali ise demir bileşenli SAC denilen plakalardır. Havadaki elektromanyetik dalgalar sac içerisinden geçemezler. Özellikle alçak frekanslı bileşenler için, sac oldukça güçlü bir manyetik engelleyicidir.
İşte bu sebeple, iyi bir ampli yapmak istiyorsak öncelikle kutulamanın çok önemli olduğunu vurgulamak isterim.
Arkadaşım @ozgurece  için yapmakta olduğum amplifikatör ve kutulama tekniği konumuz içerisinde ÖRNEK olarak ele alınacaktır.

Metal iskelet orijinal bir cihaza ait olup hurdadan temin edilmiştir. Biz bu metal iskelete muhtelif eklemeler yaparak kendi tasarımımızı kutulayacağız.
Metal iskeletin alt tablası hareketli olduğu için harici bir tabla yapılması gerekmektedir. Bunu da en uygun bir şekilde halletmiş durumdayız.

Tasarımımızda olası aksilikler için önceden yer belirlenmesi yapılmıştır. Böyle bir iş ile uğraşmak isteyen arkadaşların kutulamayı belli tekniğe göre hazırlaması ve önceden test etmesi oldukça mühümdür.

Böylece olası telefisi mümkün olmayan hatalardan kaçınılmış olacaktır.
ŞASELEMENİN ÖNEMİ:
Gerek GROUNDING denilen olay gerekse SHIELDING denilen olay birbirlerine oldukça bağımlı etkenlerdir. Bu sebeple montaj prosedürlerimiz oldukça önemlidir.
Ben kendi sistemimde ZERO POINT (sıfır noktası) esasına göre montag yaptığım için beslemenin sıfır noktasını şaseye tespit etmekteyim. Bu yöntem montajdan kaynaklanabilecek olası gürültüleri elimine etmek için ideal bir yöntemdir.
Eğer çok pahalı sistemler incelenirse, şaseleme ve kutulama için oldukça meşakkatli ve pahalı ekipmanlar kullanılmış olduğu görülecektir. Hatta bu gibi pahalı ürünlerin, elektronik malzemelerden ziyade bu aksam ve sistem şaselenmesi için kullandıkları meteryal ve iş gücünün daha pahalı olduğunu görebiliriz.
SİSTEM ŞASELENMESİ VE BAĞLANTI METODU.
Sistem sıfır noktasının şaseye (Metale) verilmesi, herhangi bir devrenin şase bağlantısının en kısa yoldan yapılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Sistem sıfır noktasına kadar baskı devreyi uzatmak hem öngörülmeyen kapasitif veya manyetik etki gösterebilmektedir, hem de daha ince hesaplar yapmayı gerektirmektedir.
Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken tek nokta, devredeki sıfır noktalarının şaseye tespit yerlerinin doğru yapılabilmesidir. Eğer baskı devreyi çizerken belli tekniklere riayet edilirse hiç te zor olmadığı görülebilir.

Ampli çıkış modülünün ve pre-amplifikatörün montaj şekli görülmektedir. Bu montaj şeklinde dikkat edilmesi gereken tek nokta devredeki sıfır noktasının şaseye tespitinin mümkün olduğunca az direnç gösterecek şekilde yapılmasıdır.
Esas önemli olan nokta ise besleme devresinin şaseye tespit tekniğidir.

Bu bağlantı son derece önemlidir. Çok iyi tespit edilebilmeli ve olası en küçük direnç unsuruna dikkat edilmelidir.

Konumuz ilgi seviyesine göre, öneri veya sorularınız doğrultusunda devam edecektir.
Dileyen arkadaşlar farklı önerilerde bulunabilir veya kendi tasarımı için soruları olursa konumuz içerisinde sorabilirler.

ozgurece

Hocam Elinize Sağlık ,sizin ileri seviyede bilgi ve profesyonel tecrübenizle Muhteşem bir Anfi Çalışması olacak. Sanıyorum ki Forumda Konuya ilgi duyan tüm Arkadaşlarımız da Ayrıntılı bilgi ve işin püf noktalarını öğrenme şansına sahip olacaklar. Bizler ,tekniğinizin püf noktalarını öğrenmek ve kendimizi geliştirmek için profesyonel çalışmalarınızı ilgiyle, hayranlıkla Takip Ediyoruz.

birgitay

Ah abi , tecrübelerin okadar güzel ki , hep derim bu kadar güzel tecrübe vede bilgilerin vede bizim bilgilerimiz her zaman karşılığını fazlası ile olması için Dua ediyorum.... El yapımı vede bilinçli olan ehli yapılan sanat işi her değerli eşya kesinlikle paha biçilemez. Belki yeri değil ama , yabancılar bile bir Sanatkârın el emeği ile yaptığı işe paha biçemezken , bizler bilgilerimizi dinletecek insanlar arayıp bulamamamız çok kötü :( Maalesef bilinsin ki , benimde okadar çalışmama rağmen hâlen Youtube'lerden bu olmamış , bilgi taslayan , kötüleyen , değer bilmeyen insanlar var. Bunu duydukça hep soğuyorum maalesef :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 08 Mayıs 2015, 15:00:55Ah abi , tecrübelerin okadar güzel ki , hep derim bu kadar güzel tecrübe vede bilgilerin vede bizim bilgilerimiz her zaman karşılığını fazlası ile olması için Dua ediyorum.... El yapımı vede bilinçli olan ehli yapılan sanat işi her değerli eşya kesinlikle paha biçilemez. Belki yeri değil ama , yabancılar bile bir Sanatkârın el emeği ile yaptığı işe paha biçemezken , bizler bilgilerimizi dinletecek insanlar arayıp bulamamamız çok kötü :( Maalesef bilinsin ki , benimde okadar çalışmama rağmen hâlen Youtube'lerden bu olmamış , bilgi taslayan , kötüleyen , değer bilmeyen insanlar var. Bunu duydukça hep soğuyorum maalesef :(

Bu sözlerine bilimsel bir yaklaşımla cevap vereyim.
Öncelikle bilinmelidir ki you tube gibi sitelerde bir cihazın kalitesi anlaşılamaz.
Yapmış olduğum RIAA pre-amplifikatörün 35KHz olan band genişliği you tube gibi bir sitede dinlenildiği zaman en fazla 14-15KHz band genişliğine sahip olmaktadır. Buna bir de siteye upload edebilmek için sıkıştırma tekniği hesap edilirse yapılan tanıtımın hiçbir anlamı kalmamaktadır.
Bir de şunu ekleyeyim.
20KHz band genişliğini ben evimde mütekamil cihazlar ve hoparlörler ile algılayabilirken, you tube dinleyen bir vatandaş belkide evinde uyduruk PC hoparlörleri ile dinliyordur.
Teknik olarak ölçümleri yapılmış ve ölçüm sonuçlarının literatüre uygun bir şekilde yayınlanması o cihazı gerçek anlamda tanıtacaktır.
ÖRNEK:
Gürültü (NOISE) kavramı teknikte çok önem arzeden bir kavramdır. Birisi çıkıp ta ben silikon yarı iletkenler ile -90db gürültü seviyesine ulaştım derse öncelikle ben buna inanmam.
Ama ölçü aletini uygun şekilde bağlayıp gürültü ölçümünü tekniğine uygun olarak yapıyorsa ve bunu gösterebiliyorsa o zaman o kişiye sonuna kadar hak verir ve desteklerim.
Arkadaşım için yapmakta olduğum bu amplinin belli ölçüm değerleri vardır. Ben bu değerleri anlatmayıp ta bir video çekip ilgili siteye koysam bile bu olay tamamen göreceli bir tanıtım olacaktır. Ama amplifikatörü arkadaşımız veya başka kişiler dinlerken her türlü sesleri duyabiliyor ve rahatlıkla algılayabiliyorlarsa o zaman beğeni daha bir gerçekçi olacaktır.
Yine de dinleme kişilere göre değişmektedir. Çünkü benim kulağım 16 KHz seviyesini duymazken özgürün kulağı belki de 18KHz i rahat duyabiliyordur.

birgitay

Anlattığın teknik detayların farkındayım , zira hepimiz birşeyler yapsak bile ancak ısbat için bir video yaptığımızda bile ,  biri çok beğenecekken bir kaç kişi çıkıp olumsuz yorum yapınca bile o iş anında bitiyor tercih edenlerin gözünde.... Teknik vede bilimsel olarak denildiği gibi , bu aletlerin gerçek performansını tam tamına , alacak kişilerin yanında denemek lazım ama , ne öyle bir çevre yada öyle ısbata dair kimse yok ki ? En iyisi bile gelip iyi olmuş çok pahalı diyor çekip gidiyor. Abi geçen Poinnar bir tane Amplifkatör tamir ettim çok güzel bir model ses kaliteside daha iyi , bunu tamamen tekrar inşaa etmek yerine A sınıfı bir Amplifkatör yapsan bile , karşındaki ses çıkıyor diyor bunun neyi var diyor ? :D Zira bu işler için ozaman çevremizimi değiştirmemiz yoksa millet olarak tamamen El emeğine olan ilgiyimi arttırmak gerekir ?

Mr_YAMYAM

Tekniği bilmeyen bir insana S/N (Sinyal to Noise) kavramından bahsediyorsan o kişi mal mal bakar.
Böyle bir kişiye iyi bir cihaz yaptım diyemezsin. O kişinin tek bir kriteri vardır.
BU CİHAZ KAÇ PARA.

birgitay

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Mayıs 2015, 16:35:17Tekniği bilmeyen bir insana S/N (Sinyal to Noise) kavramından bahsediyorsan o kişi mal mal bakar.
Böyle bir kişiye iyi bir cihaz yaptım diyemezsin. O kişinin tek bir kriteri vardır.
BU CİHAZ KAÇ PARA.

O sebeple Altının iyisini Sarraf anlar :D  Ve her alıcı , müzik dinleyende Sarraf olmadığına göre ?

Mr_YAMYAM

ET ve de CİĞER @ozgurece 
Biraz önce eve bizim hıyar GÜRAY geldi. Senin anfiyi gördü ve gudurdu.
SAT BANA dedi :D
Ne dersin >:D

ozgurece

OOooo Hocam Olmaz Olmaz.!!!!!!!!!! >:( Siz Anfiyi tamamladıktan sonra bana Anfi için 10.000$ verseler Satmam Satmammmm. Sizin Profesyonel bilgi ve tecrübenizle ,bir dünya Emeğinizle Yaptığınız anfinin Benim için Değeri oldukça Fazla, Ben satmak için değil Keyifle dinlemek için Sabırsızlıkla bekliyorum.
Emin olun ki Ben Bu Anfinin Kıymetini Biliyorum. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Mayıs 2015, 22:03:49OOooo Hocam Olmaz Olmaz.!!!!!!!!!! >:( Siz Anfiyi tamamladıktan sonra bana Anfi için 10.000$ verseler Satmam Satmammmm. Sizin Profesyonel bilgi ve tecrübenizle ,bir dünya Emeğinizle Yaptığınız anfinin Benim için Değeri oldukça Fazla, Ben satmak için değil Keyifle dinlemek için Sabırsızlıkla bekliyorum.
Emin olun ki Ben Bu Anfinin Kıymetini Biliyorum. 

Zaten ben arkadaşıma numara çekmiştim.
Önce yalancıktan 2000 TL dedim. Vatandaş hemen ''TAMAM'' dedi >:D
Biliyor ya benim salondaki anfi ile aynı karakterde olduğunu ^-^
Neredeyse pazarlık tamam aldım sanıyordu ki.
Yoh dedim gurban. Ben bu anfiyi arkadaşıma söz verdim. Para karşılığı yapmıyorum diyince, önce ecik bozulsa da durumu kabullendi.
 O0

seron

evvelsi gün kızkardeşimin kınagecesi için evimizin önünde eğlence yaptık. müzisyene kullanmakta olduğu mixer cihazının fiyatını sordum: 2009 yıllında 7000 Dolar ödemiş. şimdi daha ucuza alınabileceğini söyledi.

ama olay el emeğine döküldüğünde 7000 değil, 27.000 bile verilebilir; yeter ki amaca uygun olsun.

birgitay

Biz Ml7 İlivia Allen Heat Mixer ile çalıştıydık . 100000tl civarı. Idr ile.... 48 kanal Aux manyak mixer. Ama ben her zaman derim ki Analog. Ayrıca Yamyam abi , şu Ton kontrolü şeması hangisi ? Verde bende senin amfiyle yarıştıracak birşey yapayım :D Yanına yaklaşabilecek mi bakalım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 08 Mayıs 2015, 23:17:40evvelsi gün kızkardeşimin kınagecesi için evimizin önünde eğlence yaptık. müzisyene kullanmakta olduğu mixer cihazının fiyatını sordum: 2009 yıllında 7000 Dolar ödemiş. şimdi daha ucuza alınabileceğini söyledi.

ama olay el emeğine döküldüğünde 7000 değil, 27.000 bile verilebilir; yeter ki amaca uygun olsun.
İşyerinde kullanmış olduğum mixerin fiyatı ise 150.000$ idi.
Buyrun bakın da ecik gözünüz ışılasın :D

Bu da fiyat bilgisi. :D

Arkadaşlar.
Bu resimde birşey dikkatimden kaçmış.
ONBOARD 5.1 DSP (ses kartı) varmış bu mixerde. :D
Acaba biz ona creative veya asus taksak daha iyi olmaz mı?
  >:D >:D ^-^

Alıntı yapılan: birgitay - 08 Mayıs 2015, 23:51:11Biz Ml7 İlivia Allen Heat Mixer ile çalıştıydık . 100000tl civarı. Idr ile.... 48 kanal Aux manyak mixer. Ama ben her zaman derim ki Analog. Ayrıca Yamyam abi , şu Ton kontrolü şeması hangisi ? Verde bende senin amfiyle yarıştıracak birşey yapayım :D Yanına yaklaşabilecek mi bakalım :D
ET'siz @birgitay 
Amplifikatörler ve tasarım teknikleri başlıklı konuda ton kontrolümün şemasını ve teknik anlatımlarını yapmıştım.
Böylesine basit bir ton kontrol ile benim tasarımla yarışabileceğini sanmıyorum amma yine de arkadaşlarıma elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.
Yeterki bir arkadaşım teknik konularda yarışmak istesin. Ciğerim feda.
Her ne kadar aynı ton kontrol olsa da tasarım prosedürleri o kadar da kolay değildir.
Bunu şöyle izah edeyim.
Bir sony ampli yapıyor. fiyatı atıyorum 300$
Bir technics anfi yapıyor ve benzer karakteristikte bir ton kontrol kullanıyor fiyatı 2000$
Başka bir manyak firma da anfi yapıyor belki de benzer bir ton kontrol kullanıyor fiyatı uçuk kaçık seviyelerde.
Bu derece farklı fiyatlar ile satılan muhtelif amplilerdeki tüm malzemeleri söküp elimize alsak acaba kaç para eder :D

birgitay

Preamp. şemasını hâlâ göremedim ? Ayrıca abi Studer adlı Mixer'i bahsetmiştin , farkındayım ama hiç görmedim bile hatta. Ki eğer senin açından bu Mixer'i sorsak nedir diye ? Kim bilir Preamp katları ne kadar düşük seviyede az gürültüde çalışıyordur  ? Ki bunların bir önemi yok sanırım Dijital Mixer.....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 12:56:07Preamp. şemasını hâlâ göremedim ? Ayrıca abi Studer adlı Mixer'i bahsetmiştin , farkındayım ama hiç görmedim bile hatta. Ki eğer senin açından bu Mixer'i sorsak nedir diye ? Kim bilir Preamp katları ne kadar düşük seviyede az gürültüde çalışıyordur  ? Ki bunların bir önemi yok sanırım Dijital Mixer.....
Pre-amp şemasını diyaudiotr de vermiştim :D
http://forum.diyaudiotr.com/projeleriniz/higly-isolated-variable-gain-pre-amplifier-t1835.html
İsteyen çıkışa trafo koyar tam izole eder, isteyen SE birleştirir.
Hatta sen kendi preampli üretimlerinden birisini bile koyabilirsin.

STUDER in preampli katları U-WEIGHTED -90db gürültü seviyesine sahip. Analog olsun digital olsun farketmiyor, çünkü mikrofon girişleri yine analog olmak zorundadır. 72db kazancı vardır. Çıkış seviyesi +6db dir. Kullanılan entegreler ise 5532 :D
Yeni modellerini incelemedim ama eski modellerin test ve kabul işinde görevlendirilmiştim.
Öyle bir pre-amp devresi vardı ki;
Mik girişine +6 db yi verip master kanallardan normal seviyeye çekildiğinde bozulma oranı sadece %1 idi :D

birgitay

Bu devreyi hatırladım . Girişte Balance'li giriş var. Bunu direk Mixer'emi takacaksınız  ? Yada başka nerede kullanacaksınız ? Zira Db. arttırmak için yapılmış . Zira devredeki önemli parçalardan biri. 4,7uf kondansatörleri temin etmek . Yani Mylar vede Plyster'in iyisini kalitelisini bulmak. Wima bu işi görecektir. Ancak ben Transformatör'leri yapardım bu devreyi ? Zira Entrüman girişi hassiyeti almak içinde , Fet'li bir Yüksek empedans devresi vede devamına balanslı tampon çıkışlı devre kullansak iyi sonuç alırım. Ancak çıkış tranformatörü çok iyi izoleli vede dediğin gibi bu devre çok hassas çalışacağı içiin gürültü faktörü çok düşük seviyede olmasından dolayı Saç kalitesi önemli olan bir kutu yapmak gerekir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 14:14:50Bu devreyi hatırladım . Girişte Balance'li giriş var. Bunu direk Mixer'emi takacaksınız  ? Yada başka nerede kullanacaksınız ? Zira Db. arttırmak için yapılmış . Zira devredeki önemli parçalardan biri. 4,7uf kondansatörleri temin etmek . Yani Mylar vede Plyster'in iyisini kalitelisini bulmak. Wima bu işi görecektir. Ancak ben Transformatör'leri yapardım bu devreyi ? Zira Entrüman girişi hassiyeti almak içinde , Fet'li bir Yüksek empedans devresi vede devamına balanslı tampon çıkışlı devre kullansak iyi sonuç alırım. Ancak çıkış tranformatörü çok iyi izoleli vede dediğin gibi bu devre çok hassas çalışacağı içiin gürültü faktörü çok düşük seviyede olmasından dolayı Saç kalitesi önemli olan bir kutu yapmak gerekir.
WIMA o işi görmez :D
Al bak sana bu işi görebilecek gondansatör tipleri :D

Maviler 4.7uF lık ML tip.
Sarılar askeri tip 3.3uF POLYSTERINE

seron

birgitay

Sen benim Kondansatör'leri küçüksüyormusun abi şimdi ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2015, 14:36:15onur abi,
ÇAY ile yaptığın ampliyi kaça maletmiştin?
ÇAY anfi entegresi 1TL idi.
Ben kutulama ve diğerleri için takribi 50 KAAT harcadım.
Toplam masrafı gittisi geldisi neredeyse 200 ü bulduydu.
Tabiiki bunlar kendime özel seçenekler içindi. Sen PC ye takacağına göre daha az masrafla işi kurtarırsın.

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 14:45:14Sen benim Kondansatör'leri küçüksüyormusun abi şimdi ?
Niye küçümseyim adamım. Baksan koca koca kandansatörler :D
Ama ufak olanları daha çok gözüm ısırdı :D

memleket

Yukarı da görüldüğü gibi iki adet 10uf elektrolitik kondansatörün "-" eksi ucları birleştiriliyor diğer "+" artı uçları kullanılıyor bu bağlantı ile kutupsuz elektrolitik kondansatör elde etmiş oluyoruz..

Normal kutupsuz kondansatörler gibi çalışırmı acaba?

Kaynak: https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Mr_YAMYAM

ozgurece

OOooo YamYam Hocam Elinize Kolunuza sağlık, buradan Sabırsızlıka Takip Ediyorum , Muhteşem, Hocam ben sizin çıkartmanızı Anfiye Yapıştıracağım, sizin Emeğinizle,Profesyonel bilgi ve tecrübenizle , Dehşet bir Anfi olacak. Dinleyenler parmağını ısıracaklar. :)

Mr_YAMYAM

Olmaz arkadaşım. Söz vermiştin.
Markasının olduğu yere BU ANFİ DEĞİLDİR yazıları hazırlaman lazım.
Marka TECHNICS olduğuna göre bu yazıyı ortalarsak,
BU ANFİ TECHNICS DEĞİLDİR olmalıdır.
Haliyle BU ANFİ ve DEĞİLDİR yazıları daha küçük yazılmalıdır. Uzaktan bakanlar önce Technics sanacaklar, Yakınına gelip okuduklarında ise;
HAA BU ANFİ TECNICS DEĞİLMİŞ diyecekler :D
Uygun bir yere MODIFIED By YAMYAM yazabilirsin. Böylece kimseler darılmaz :D

TEKRAR NOT:
Hoıparlör mevzusunun önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Bize gelince kalite hoparlörler ile testini yapacağız. Hoparlör temin ederken de haberleşiriz. Böylece uygun bir seçenek belirleriz.

birgitay

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mayıs 2015, 15:15:06ÇAY anfi entegresi 1TL idi.
Ben kutulama ve diğerleri için takribi 50 KAAT harcadım.
Toplam masrafı gittisi geldisi neredeyse 200 ü bulduydu.
Tabiiki bunlar kendime özel seçenekler içindi. Sen PC ye takacağına göre daha az masrafla işi kurtarırsın.
Niye küçümseyim adamım. Baksan koca koca kandansatörler :D
Ama ufak olanları daha çok gözüm ısırdı :D

Ufak olanlarından vede en iyilerinden sana ayarlarım bir ara İstanbul'a gidersem aklımdasın abi. Ancak sen şu methettiğin Saç'ın modeli numarası , kalınlığı nedir ? Çok yüksek gürültü emici olmasının özelliği alaşımımı , kalınlığımı nedir ?

seron

abi bana 4+1 lazım. verebileceğim maksimum miktar 50TL. gidip hazır almayacam inadettim. özgüreceye yaptığın sistemi görünce gısgandım ama para yok. o yüzden -eğer kabul edersen- ben sana elimdeki 5+1 i vereyim, sen bana beni tatmin edebilecek düzeyde 4+1 yap TEA dan ÇAY dan geçtim, yörüğün gızını aldım :) eğer ı-ıh oolmaz dersen darılmam, lakin benim istediğim şey:
4 adet hoparlör; ön kolonları bir entegre arkaları bir diğer entegre idare etsin. bass ise (olur mu bilmiyorum) tüm hoparlörlerden çıkacak sesin bileşimi olsun ama stereo özelliği bozmasın.

sadece iki çıkış desteği olan film ve oyunlar için(stereo) bir düğme ile ön ve arka hoparlörleri paralel yapabileyim.

aşağıda örnek bir resim var. güç düğmesinin köşeli olduğuna bakma. kolay delik açabilmek açısından yuvarlak yapacağız.

ne dersin olur mu böyle birşey?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 19:06:00Ufak olanlarından vede en iyilerinden sana ayarlarım bir ara İstanbul'a gidersem aklımdasın abi. Ancak sen şu methettiğin Saç'ın modeli numarası , kalınlığı nedir ? Çok yüksek gürültü emici olmasının özelliği alaşımımı , kalınlığımı nedir ?
Gümüş-Nikel kaplanmış silisyumlu saç :D
En azından benim tespitlerim böyle.
Kalınlığı 0.2 mm
Biryerlerde bulabilirsen bana da haber ver.

[mergedate]1431191366[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2015, 19:12:53abi bana 4+1 lazım. verebileceğim maksimum miktar 50TL. gidip hazır almayacam inadettim. özgüreceye yaptığın sistemi görünce gısgandım ama para yok. o yüzden -eğer kabul edersen- ben sana elimdeki 5+1 i vereyim, sen bana beni tatmin edebilecek düzeyde 4+1 yap TEA dan ÇAY dan geçtim, yörüğün gızını aldım :) eğer ı-ıh oolmaz dersen darılmam, lakin benim istediğim şey:
4 adet hoparlör; ön kolonları bir entegre arkaları bir diğer entegre idare etsin. bass ise (olur mu bilmiyorum) tüm hoparlörlerden çıkacak sesin bileşimi olsun ama stereo özelliği bozmasın.

sadece iki çıkış desteği olan film ve oyunlar için(stereo) bir düğme ile ön ve arka hoparlörleri paralel yapabileyim.

aşağıda örnek bir resim var. güç düğmesinin köşeli olduğuna bakma. kolay delik açabilmek açısından yuvarlak yapacağız.

ne dersin olur mu böyle birşey?

Şöyle yapak.
PC'yi 4.0 a göre konfigüre edebiliyormusun. Yani iki ön 2 de arka hoparlör olacak şekilde.
Yapabiliyorsan sana bir tasarım çıkartırım. Bir düğmeye çökünce VİRTUAL SURROUND yapar. Yani ön ve arkaları birleştirir ama stereo sesin içerisindeki arka sesleri de ayıklar. (Düşük dinamik aralığında)
Düğmeye tekrar çkünce PC den gelen arka çıkışlar ampliye bağlanır. Böylece 4.0 olarak dinlemiş olursun.
Bu iş için 2 tene ÇAY entegresi ve çok bacaklı bir switch yeterli olacaktır.
Ama POT sorun olur. 4 Kanallı pot bulmak zorundayız.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mayıs 2015, 20:15:05Gümüş-Nikel kaplanmış silisyumlu saç :D
En azından benim tespitlerim böyle.
Kalınlığı 0.2 mm
Biryerlerde bulabilirsen bana da haber ver.

[mergedate]1431191366[/mergedate]Şöyle yapak.
PC'yi 4.0 a göre konfigüre edebiliyormusun. Yani iki ön 2 de arka hoparlör olacak şekilde.
Yapabiliyorsan sana bir tasarım çıkartırım. Bir düğmeye çökünce VİRTUAL SURROUND yapar. Yani ön ve arkaları birleştirir ama stereo sesin içerisindeki arka sesleri de ayıklar. (Düşük dinamik aralığında)
Düğmeye tekrar çkünce PC den gelen arka çıkışlar ampliye bağlanır. Böylece 4.0 olarak dinlemiş olursun.
Bu iş için 2 tene ÇAY entegresi ve çok bacaklı bir switch yeterli olacaktır.
Ama POT sorun olur. 4 Kanallı pot bulmak zorundayız.

olmaz.
ön ve arka kanallar ayrı olsun. ben gerektiğinde realtek ten ikili sisteme(stereoya) geçerek ses kaybını engeller, düğmeden paralel yaparak stereoyu arka ile paylaştırırım. zaten elimdeki 5+1 dediğin gibi çalışıyor kumandada bulunan "pro-logic" tuşu ile ve hiç memnun değilim. sesleri benim iznim olmadan asla birleştirmeyelim veya ayırmayalım.

benim 5+1 doğru çalışmıyor. sol arka hoparlör anormal derecede kısık ses veriyor. yaptığım volüm ve ton yapılandırması cihazı kapatıp açtığımda sıfırlanıyor. bu yapılandırmayı idare eden komutlar sadece kumandadayeralıyor; sistemin panelinde bunu idare eden tuş yok. ses güzel fena değil ama realtek ile surround testi yaptığımda (hani bir top ekranda hoparlörlerin etrafında geziniyor da hangi hoparlöre yanaşırsa o hoparlörün sesi artıyor ya hah o) sol arkadan sol öne ses çok çabuk ve anormal şekilde geçiyor.

bıktım artık abi; hazır cihaz almayacam. ilkel olsun kumandasız olsun, elle ayarlayıp bırakayım yeter.

bir de şimdi aklıma geldi TEA entegresinin gücü düşük. acaba benim 5+1 den daha mı zayıf olur daha mı yüksek?
5+1 in her hoparlörü için 5W yazıyor ve ses 8ohmluk twiter hoparlörden daha berbat çıkıyor. bu ince sesler woofer taradından tamamlanarak sanki her birinden eşit miktarda bass ve tiz ses çıkıyormuş gibi oluyor. sistem buna göre kurulmuş.

oysa internette bir sistem var her kolon tiz ve yüksek bas verebilen hoparlör içeriyor... bu sistem 7+1.

Mr_YAMYAM

İşin tekniğini bilmeden döverim ederim diyorsun da bence sen dayak yersin :D
Bu işi yapmadan önce PC içerisinden DOLBY PROLOGIC kod çözümleri hakkında ecik alıştırma yapmalısın.
Eğer harici decoderin yoksa gıbızlanır durursun.
Bence sen BÖYÜK SÖZÜ dinle.

seron

yav o zaman şöyle söyleyeyim.

ben bu işten hiç anlamıyorum abi.

İHTİYAÇ ve BEKLENTİLER ŞUNLARDIR:

bana beni tatmin edecek denli bir kuadro ya da 4+1 lazım.

bu cihazda faraday kafesi, lehim banyosu, ileri düzey ölçüm ve yüksek çok yüksek ses kalitesi gibi konuların hiçbir önemi olmamakla beraber, cep telefonu sinyallerinden etkilenip etkilenmemesi de önemli değil. amaç profesyonel kullanım değildir; çok da kötü olmamakla beraber biraz basslı tıngırtı çıksın yeter.

basit bir ses düğmesi, iki adet sağ-sol ayarı, en azından bir adet ton kontrol düğmesi (realtekin kendi ekualizörünü kullanırım) yeterli olur. prologic mi yapacan ne yapacaksan yap. yalnız nasıl yapılacağını belirterek bana fiyat analizi de çıkarmalısın. muhtemelen 50 kaat yetmeyecektir. eğer durum bu ise vazgeçerek PC önpanel işine girebilirim.
[mergedate]1431193498[/mergedate]
haa unutmadan çok ucuz ve basit bir(hazır da olur) vu metre olsun.

birgitay

Şuanda preampın çıkışına ton kontrol vede tekrar , ton kontrolden sonra desibel düşeceği için kuvvetlendirici ekledim. Sanırım böyle harika olacak , Onur  abinin devresi ? Bir incelesin bakalım.... İyi birşey çıkarsa ortaya Stereo yaparız ....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2015, 20:46:09yav o zaman şöyle söyleyeyim.

ben bu işten hiç anlamıyorum abi.

İHTİYAÇ ve BEKLENTİLER ŞUNLARDIR:

bana beni tatmin edecek denli bir kuadro ya da 4+1 lazım.

bu cihazda faraday kafesi, lehim banyosu, ileri düzey ölçüm ve yüksek çok yüksek ses kalitesi gibi konuların hiçbir önemi olmamakla beraber, cep telefonu sinyallerinden etkilenip etkilenmemesi de önemli değil. amaç profesyonel kullanım değildir; çok da kötü olmamakla beraber biraz basslı tıngırtı çıksın yeter.

basit bir ses düğmesi, iki adet sağ-sol ayarı, en azından bir adet ton kontrol düğmesi (realtekin kendi ekualizörünü kullanırım) yeterli olur. prologic mi yapacan ne yapacaksan yap. yalnız nasıl yapılacağını belirterek bana fiyat analizi de çıkarmalısın. muhtemelen 50 kaat yetmeyecektir. eğer durum bu ise vazgeçerek PC önpanel işine girebilirim.
[mergedate]1431193498[/mergedate]
haa unutmadan çok ucuz ve basit bir(hazır da olur) vu metre olsun.
Hem topal eşşek alacak param var diyorsun hem de eşeğim at'tan hızlı koşsun diyorsun :D
Yahı bu 5.1 nedir ne değildir illa şart mı anlamıyorum. Ben gendi PC'mde bile stereo kullanıyorum. Üstelik te gelişmiş bir ses kartım olduğu halde :D
Yani bu artı 1 i olmak zorunda mı anlamıyorum. Nedir bu artı 1 bir bilen var mı.
Sana gayet efendice kaliteli bir sistem yapmayı öneriyorum sen illa artı 1 diyorsun.
Haa illa ÇAY entegresi olmak zorunda da değil. Bizim yolgezerin kullandığı 5W lık entegreden 2 tene kullansan da mesele kökünden hallolacaktır.
Tüm mesele 4 adet iyi cinsinden APORLÖR temin etmendedir.
Zaten aporlörün yoksa anfi mamfi yapmanın da anlamı kalmaz.
DAHA ÖNCE ÖNERMİŞTİM SANIRIM.
10-13cm çapındaki teyp hoparlörlerinden 4 tene bul. Hatta eski ayrılabilir kolonlu olan teyplerden bile bulsan aporlörleri çok işe yarayacaktır. Biz bunlara uygun en ideal anfiyi yapmaya çalışırız.
Ama sen illa da 4.1 olsun 5.1 olsun diye diretirsen işi yokuşa sürmüş olursun.
Olmaz demiyorum ama iş SURROUND olunca karışır ve masrafları artar. Bu iş için harici bir konuda tartışıp isteğe göre seçenek belirlemek lazımdır.

[mergedate]1431195430[/mergedate]
Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 21:16:06Şuanda preampın çıkışına ton kontrol vede tekrar , ton kontrolden sonra desibel düşeceği için kuvvetlendirici ekledim. Sanırım böyle harika olacak , Onur  abinin devresi ? Bir incelesin bakalım.... İyi birşey çıkarsa ortaya Stereo yaparız ....
;D ;D
Önce ton kontrolü yap.
Arkasına da pre-ampliyi yap iş bitsin.

birgitay

Bence bu tasarımım süper olur , sen bir dene abi. Ve Pcb'de çizerimde , o saçıda bulurum  2000tl eder mi satsak :D Bu arada devredeki C2 değeri yanlış 4,7u olacak ...

seron

sorun benden kaynaklanıyor. ben asıl amacımı derinlemesine anlatmayı bilmiyorum.

FPS oyun oynarkene sağımdan solumdan goşarak geçen adamlar sankim gerçekten yanımdan goşuyormuş gibi oluyor. tankın mankın üzerime gelip gelmediğini bu sayede anlayıp kenara çekiliyorum. bir de olaki elime çok kanal desteği olan bir film vb geçerse çok kanallı ampli işi daha da güzelleştirecek.

yani anlayacağın, +1 konusuna da hakim değilim ve ne olduğunu bilmiyorun ;D kendimi oyundaki ortamda gibi hissedeyim yeter. şu halde iki adet stereo ampliyi kullanarak 4 kanallı analog birşey yapmalıyız. yalnız oyunlar prologic olayını zorunlu kılıyor mu bilmiyorum ama 5+1imi almadan evvel bir test yapmıştım: kasanın arkasındaki mavi yere bir kulaklık, yeşilede bir kulaklık bağlayarak ön sesleri veren kulaklığı kulağımın biraz önüne diğerini de biraz arkasına gelecek şekilde takıp ( çok zor oldu ;D ) oyuna girince sonucun mükemmel olduğunu gördüm. o yüzden stereo içine karıştırılmış arka ses istemem. ayrı ayrı olacak. işte gıbızlanmamın nedeni bu.

yav niye anlamıyon abi, kıytırık iki tane steryo ampli devresi, bunların birinin jakı yeşile birininki maviye... bitti.

hoparlöre gelince elimde 4 adet 15TL ye aldığım ses çıksın yeter ciler için üretilmiş kötü araba hoparlörü var. bunları kendi kutularına bantlarım olur biter ;D

eyvah sopayı aldı geliyo ;D
[mergedate]1431196219[/mergedate]
bak dediğim şey şu:

ucuz hoparlör yazısına takılma onlar stereo olduğundan iki tane aslında.

birgitay

Düzelttim tekrar . Okadar uğraştım çizdim , sizlerle paylaştım. Üstünde durmuyorsanız ben bu işlerde daha yokum :)

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2015, 21:44:07birgitay özür dilerim kaynak yapıyor gibi oldu ama yamyam abi yine sana da baksın bana da... ;D

yamyam usta şunu buldum bunun üstesinden gelebilir miyiz?
http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00293186.pdf
http://tr.aliexpress.com/price/sta540san_price.html
Mesele çıkış entegresini alıp anfi mamfi yapmak değildir.
Senin meselenin özü POT'tur.
Bana ya 4 kanallı ya da 5.1 istiyorsan 6 kanallı (GANG lı) pot bulacaksın,
Ya da her bir ampli için VCA yapıp batağa saplanacaksın.
Erkeksem teker teker geleyim :D

ET'li @birgitay 
Yukarda yazmıştım.
Önce ton kontrol. sonra pire ampli.
Ton kontrolde ATT vardır ve -20 db dir. Pre ampli 20db kazanç yapar. Böylece geçinir giderler.

birgitay

Tamam çıkışta tekrar kuvvetlendirdim ben onu. Kazanç zaten Bayağı aşırı falza 200k dirençle yapmışsın. Onun çıkışına bu ton kontrol rahat iş yapar . Devamında tekrar yükselttik .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 21:59:17Tamam çıkışta tekrar kuvvetlendirdim ben onu. Kazanç zaten Bayağı aşırı falza 200k dirençle yapmışsın. Onun çıkışına bu ton kontrol rahat iş yapar . Devamında tekrar yükselttik .
Olmaz.
Ton kontrole girmeden önce sinyalleri yükseltemezsin. ATT den amaç 1Vpp olan LİNE seviyesini düşürmektir.
Düşen bu seviyeyi pre ampli ile yeniden yükseltiyoruz ki ana ampliyi yeterince sürebilelim.

birgitay

Bütün tasarımlarda çizdiğim devre gibi gördüm. Kazanç vede Desibel sorunu söz konusu değil. Kazanç seviyesini trimpotttan istediğimiz kadar ayarlarız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Mayıs 2015, 22:25:47Bütün tasarımlarda çizdiğim devre gibi gördüm. Kazanç vede Desibel sorunu söz konusu değil. Kazanç seviyesini trimpotttan istediğimiz kadar ayarlarız.
Preamlifikatörü ton kontrol devresinden önce koyarsan olmaz.
Ton kontrolden önce tek bir devre kullanılabilir o da BUFFER devresidir. Buffer kullanılsa bile burada kazancı 20 db aşağıya çekmek zorundasın.
Aksi takdirde bas ve tiz kazancı 20 db olan ton kontrolde bu kazançlar kullanıcı tarafından sonuna kadar açıldığında hangi opampı kullanırsan kullan sonuç CLIP (Kırpılma) dır.
1V pp giriş seviyesini +20 db yükseltirsen teorik olarak 100Vpp sinyal demektir. Hiçbir opamp pp 30V gerilimin üzerine çıkamaz. Bu da sınırlı imkanlarladır.
Önce 20 db düşmek demek girişi 100 kat düşürmek demektir. Bu sayede bas ve tiz kontroller sonuna kadar açılsa bile kırpılma olmayacak demektir.
Düşük olan bu seviyeyi uygun şekilde yeniden yükselterek amplimizin kazancına göre belirleyebiliriz.
Ben neden STK465 kullanıyorum. ?
Teknik olarak 40 db kazancı olan bu ampli katı istediğim herhangi bir değeri elde etmek için bana esneklik sağlıyor. Ampli kazancını devrenin tasarımına göre ister 40 db yapıyorum istersem 20 db.
Bu anlattıklarım basit olarak TASARIM PROSEDÜRLERİNİN örneğidir. İnce hesaplar gerektirmektedir ve uygun ölü aletleri ile ölçüm yapılmadan kesinlikle sonuç alınamaz.

[mergedate]1431201617[/mergedate]
ET'siz ve kılçıklı @seron 
4 ya da 5 kanallı ampli kartı yaptın.
Her bir amplinin girişlerini PC çıkışları ile birleştirdin ve çalıştırdın.
Ses seviyesini nasıl ayarlayacaksın ?
Zaten senin meselen PC yi kapatıp geri açtığında sesin olduğu yerde kalmaması değilmiydi ?
Bu durumu öncelikle çözersen meseleyi kökünden çözmüş olursun

birgitay

Ne desek  olmuyor , bari bayılak :D
[mergedate]1431253949[/mergedate]
Ve şu bitmiş cihazın yakından uzaktan içinin resimini çekte abi bakalım , Nasıl Groundig süslemişsin görelim ?  Belki senden kaçan birşeyler vardır , belkide bizim görmediklerimizi görürüz....

Mr_YAMYAM

@birgitay 
Ben diyaudiotr deki error gibi bir konuda yardım isteyip te sonra ukalalık yapıyorsun diyenlerden değilim.
Bu vatandaş gibiler en basit şaseleme tekniğini bile bilmeden lambalı cihaz yaptım diye sağda solda hava atan tiplerdir. Ama gel gör ki basit bir HUM meselesini bile birilerinin yardımı olmadan çözemezler. (Konuya hakimsindir)
Ben burada bildiğim teknik konuları paylaşıp arkadaşlarımı bilgilendiren bir kişiyimdir.
Amacım da ticaret değildir. Ticaret olsaydı bu bahsettiğim konuları anlatmaz kendime saklardım.
Sonra da How to know der işime bakardım :D
Anlattığım izahları anlamıyorsan yine anlatırım.
Anlattığım izahları çürütecek bir fikrin düşüncen varsa buyur saygıyla dinler yanlışım varsa düzeltirim.
Ama daha önce defalarca bahsettiğim gibi;
Teknik meseleler benim dediğim gibidir senin dediğin gibidir olmaz. Teknik meseleler ilgili bilim adamlarınca yıllardır araştırılmış ve KABUL GÖRMÜŞ şeylerdir. Yani teknik meselelerde DOĞRU TEKTİR.
Sevdiğim bir arkadaşım için bir cihaz yapıyorum. Bu cihazın tüm masraflarını arkadaşım karşılıyor. Tek gerçeklik şu olacaktır.
Arkadaşım bu cihazı dinlerken ya bana küfür edecektir.
Ya da TEŞEKKÜR edecektir.

Burada bu cihaz ile ilgili paylaşımlar okuyanların birşeyler öğrenebilmesi içindir.

birgitay

Eyvallah abi , bende sana sır vereyim ozaman ..... 10 seneden fazla Usta dediğim kişiyle çalıştım . Zira hiç birşeyi başına kakmadım. Zoraki olarak kendim '' Kocaeli gibi yerde ''  Hiç Elektronik üzerine ne yardım sever , ne bilgi paylaşan , ne ortaklaşa birşeyler yapan asla görmedim.... Dedimya 10 sene bir Usta'ya takıldım. Kendisi hiç çağırmamıştır bile , zira hep kendim gitmişimdir. Birşey öğret dememişimdir. Kendim bakarak öğrenmişimdir. Zira bu sebeplede asla kibirlilik edip ben ondan öğrenmemişimdir demedim. Hep ona borçluyum dedim. Ama son zamanlarda okadar alet yaptık , denedik test ettik . Satmaya götürdük , müşterinin yanında beni bozmaya kalktı. Ben yine birşey demedim. En son beni s....etti dükkandan. Vede tek kaldım. Ve ona rağmen kendim gidip büyüktür belki hatam vardır  diye afta diledim yine kovdu.... Şimdi tek kaldık . Bu meslekle hiç bir ticarette yapamıyorum. Elimde okadar malzeme vede Aletler , kaldı.... Bir şekilde inandım , para kazanmam lazım. Diyaudiotr'de bazı başlıklarda bunu dile getirdim . Zira yardımcıda oldum , adamlar beni 2 sefer attı. Şimdi ne diyeceksin bana çok merak ediyorum ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 10 Mayıs 2015, 15:12:51Eyvallah abi , bende sana sır vereyim ozaman ..... 10 seneden fazla Usta dediğim kişiyle çalıştım . Zira hiç birşeyi başına kakmadım. Zoraki olarak kendim '' Kocaeli gibi yerde ''  Hiç Elektronik üzerine ne yardım sever , ne bilgi paylaşan , ne ortaklaşa birşeyler yapan asla görmedim.... Dedimya 10 sene bir Usta'ya takıldım. Kendisi hiç çağırmamıştır bile , zira hep kendim gitmişimdir. Birşey öğret dememişimdir. Kendim bakarak öğrenmişimdir. Zira bu sebeplede asla kibirlilik edip ben ondan öğrenmemişimdir demedim. Hep ona borçluyum dedim. Ama son zamanlarda okadar alet yaptık , denedik test ettik . Satmaya götürdük , müşterinin yanında beni bozmaya kalktı. Ben yine birşey demedim. En son beni s....etti dükkandan. Vede tek kaldım. Ve ona rağmen kendim gidip büyüktür belki hatam vardır  diye afta diledim yine kovdu.... Şimdi tek kaldık . Bu meslekle hiç bir ticarette yapamıyorum. Elimde okadar malzeme vede Aletler , kaldı.... Bir şekilde inandım , para kazanmam lazım. Diyaudiotr'de bazı başlıklarda bunu dile getirdim . Zira yardımcıda oldum , adamlar beni 2 sefer attı. Şimdi ne diyeceksin bana çok merak ediyorum ?
Tek birşey diyeceğim.
Bilimsel gerçekler kişilerin anlattığı gibi değildir. (Ben dahil)
Gerçekler bilimsel kitaplarda yazılanlardır.

Sen gerçekleri biliyorsan zaten bir tasarım yapıp istiyorsan para kazanmayı amaçlayabilirsin.
Milletin dalga geçtiği GROUNDING olayını ben 15 yıldır ciddi şekilde araştırıyorum, ama hala yeni teknikler yeni olasılıklar çıkıyor.
Ama bu olasılıkları ölçebilmek için bizler gibi kişilerin ilgili ölçü aletini temin edip te PARA KAZANABİLME lüksü yoktur.
Ciddi firmaların ellerinde her türlü ölçüm aletleri bulunur ve üretimlerini ölçüp biçerek yaparlar.
Senin elinde en basitinden bir AUDIO ANALYZER yoksa ''bir pre ampli yaptım distorsiyonu şu kadar'' diyemezsin.

birgitay

İyide ben Tasarımdan bahsetmedim. Başka milli değerlerimizin yavaş yavaş vede dahada önemlisi birbirimize olan attığımız kazığı bahsettim.... Ben sana şunu diyeyim ;  Tek başına hiç birşey öğrenemezsin abi. Bunlar ekip işidir. Kısacası devasal makineleri tasarlayan mühendisler yada , Koca Bilgisayar'ı tasarlayan insanlar her zaman beraber çalışmışlardır . Bizde böyle birşey yok.  Sen tek başına öğrensen bile neye yarar  ? Çünkü herkesin görüp test edeceği olay farklı farklıdır.

Mr_YAMYAM

Forumlar neden vardır ?
Bilgi paylaşımı için. Gerçek anlamda bilgileri kim paylaşıyor ?
Birkaç uyduruk DONhaber sitesi şavalakları elinde kalmış bir cihazı satabilmek için bilgisiz kişileri rahatlıkla pofpoflayabiliyor.
İşte bir örnek.

Sen diyaudiotr de bulunuyorsun ve bilgilisin.
Bu arkadaşımıza yardımcı ol bakalım.
Ama öyle yardımcı olacaksın ki arkadaş sana teşekkür edebilecek.

Bir kişi tek başına birşeyler öğrenemezse de böyle çevrelerden öğrenebileceği tek şey YALAN YANLIŞ BİLGİLER olacaktır.
Gerçek bilgi TEST ve ÖLÇÜM ile ispatlanmış şeylerdir.

birgitay

Ben asla olamam o arkadaşa yardımcı . Zira olduklarım şuanda Trilyon'luk ses şirketi sahibi .... Ciddi diyorum.... Eğer ki Ses değilde Elektronik alanında çok kişi kibir yapmadan , bilgi paylaşarak bir yere gelseydik Ekip çalışması ile çok şey yapardık. İnanmazsan reklam olmasın ama  , Teknolojiekibi diye sayfa var orada Dedektör başlığı herkese açık bir konu. Tüm ustalar bilgilerini paylaşıyor. Kaç kişi bir araya gelip Ayrıımlı dedektör yaptılar mesela.... Ama burada yan yana gelince nedense bilenler az , vede kimse kimsenin elinden tutmaz oldu. Vede kime ne ısbatı yapacağız ? Maaalesef hiç kimse elini taşın altına koymaz..... Kaç sefer İstanbul'a gidip , kaç malzemeciye kanka oldum , zorakide olsa eski depolarına inip işe yarar malzemeleti seçme şansım varken bile hâlâ iyi birşey yapsam bile bilmeyene birşey anlamayans ısbat edemeyiz , malesef

seron

@birgitay ,
istemeden sohbetinize GÖZ misafiri oldum. bir hafta oldu olmadı, bir isyanımı (gerçeği) dile getirmiştim okudun mu onu? hani en son birisi tamam ben yardım edeyim dedi de sonra yan çizip sana TW den nasıl yapılacağını göstereyim sen yap demişti... halbuki açtığım konu adı ve sorunum belli idi...

insanlar hazır bekler ve forumların neredeyse hepsine aslında muhabbet etmeye gelir abicim. emeğe saygı, bilgi paylaşımı bunlar hep yalan. üstelik bu sitede gerçek anlamda bilgili ve tecrübeli kişi sayısı ya bir, ya iki !.. ülen hadi üç olsun...
[mergedate]1431264148[/mergedate]
bir de yamyam abi, sesi kontrol etmek için arka ve ön sesler için ayrı ayrı potans kullanacağım olmaz mı öyle, olur?

birgitay

Hamist abi vardı. Didişsek bile iyi adamdı. Yardımı dokunuyordu ..... Prof'tu Onur abi ile ikisi yan yana gelse neler yaparız neler. Benimde çok acayip projelerim var . Yarım yamalakta bilsekte çok şey çıkarabilirim inanıyorum. Ama maddiyat kısıtlı birde emeğe değmiyor ? Kismse böyle uçuk aletler arasa keşke !

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın