Ana içeriğe git
Konu: 0.3volt-5 volt yükselteç devresi yardım! (1052 Kez okunmuş)

Ynt: 0.3volt-5 volt yükselteç devresi yardım!

Yanıt #15
yorumlarınız için çok teşekkür ederim ancak bu devreyi satın alıp ttest etmem gerekiyor kesin sonuca o zaman ulaşabiliriz deneme yanılmayla sonuca ulaşabileceğimizi düşünüyorum nedense bu devre benim işimi görür gibi geliyor bana

Yanıt #16
zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın.

şarj için devreyi modifiye etmeniz lazım. onun harici güneş piliniz yetersiz. yeterli güneş piliniz kullansanız  dahi o devre 0.5 volt giriş ile maximum 18 mA çıkış verir 4.2 voltta.

Yanıt #17
toyer bey yorumunuz için teşekkürler peki sizin önerebileceğiniz bir devre var mı ben nasıl tek bir hücreden lipo şarj edebilirim kafam çok karışık

Yanıt #18
öncelikle güneş hücresi belirlemeniz lazım.
ne kadar yeriniz var? istediğiniz alana sıgacak günes hücresi var mı? yada oyle bir kıstasınız var mı? küçücük yere çok enerji veren vir güneş hücresi var olmayabilir çünkü. 

linkte mesela power bank var. içindeki devre ufacık.

http://www.ebay.com/itm/391045521594?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=660429217319&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

o devreyi sarj için kullanabilirsiniz. ama 5-5.5 voltla beslemeniz lazım. 

alttaki linktede bir günes hücresi var.

http://www.seeedstudio.com/wiki/0.5w_Solar_Panel_55*70

Yanıt #19
toyer bey güneş hücresi benim istediğim boyutta deil bana 5 cmx4 cm hücre lazım ebaydaki devrede olmaz die düşünüyorum bizim baştan bir mppt devresi tasarlamamız gerekiyor.Şuan ki mppt devreleri çok büyük bana küçük bir devre lazımm açıkçası robowebdeki devreye kafam takıldı işime yarar mı bilmiyorum ama denemek istiyorum

Yanıt #20
devrede sıkıntı yok. anlatamıyorum.
verdiğiniz devreyi kullanabilirsiniz. geri besleme dirençlerinde değişiklik yaparak.

Ancak güneş hücresi çok az enerji üretebiliyor. buda devrenin çalışması sırasında verimden dolayı iyicene düşecek. dolayısıyla pili şarj etmeye pek bişey kalmayacak.

HİÇBİR DEVRE EKSTRA ENERJİ VERMEZ. ENERJİYİ DÖNÜŞTÜRÜR. DEVREDEN DEVREYE VERİM FARK EDER. AMA KESİNLİKLE ENERJİ ARTMAZ. BELLİ BİR ORANDA DÜŞER. (VERİME GÖRE)

önce uygun bir güneş hücresi bulun. 

Yanıt #21
doğru söylüyorsunuz toyer bey bu hücreleri bana ODTÜ üretmişti daha yüksek enerji verenini üretebilirler mi bilmiyorum.Hücreyi temin ettikten sonra bu devre benim ihtiyacımı görür heralde

Yanıt #22
DEVREYİ MODİFİYE EDERSENİZ GÖRÜR. Çıkışını 4.2 voltta ayarlamanız lazım.

not: devre özellikle sarj devresi değildir. o yuzden kullanımda temkinli olmak lazım. pil ısınmamalı.

Yanıt #23

devrede sıkıntı yok. anlatamıyorum.
verdiğiniz devreyi kullanabilirsiniz. geri besleme dirençlerinde değişiklik yaparak.

Ancak güneş hücresi çok az enerji üretebiliyor. buda devrenin çalışması sırasında verimden dolayı iyicene düşecek. dolayısıyla pili şarj etmeye pek bişey kalmayacak.

HİÇBİR DEVRE EKSTRA ENERJİ VERMEZ. ENERJİYİ DÖNÜŞTÜRÜR. DEVREDEN DEVREYE VERİM FARK EDER. AMA KESİNLİKLE ENERJİ ARTMAZ. BELLİ BİR ORANDA DÜŞER. (VERİME GÖRE)

önce uygun bir güneş hücresi bulun. 
sayın toyer
0.7 volt çıkış veren bir üreteç güneş paneli bile  olsa,500 mA  çıkışlı  5  volt   veya  daha   fazla  çıkış  veren  bir  devre  yapılamazmı  diyorsunuz.ben  bunu  anladım.

Yanıt #24
sunu diyorum.

güneş paneli akımı  çarpi güneş paneli voltajı eşittir o panelin gücü. (zamanla çarparsanız enerjisi )

beş volt beşyüz miliamper akım çarparsak eşittir iki nokta beş watt yapar.  iki nokta beş wattı 0.7 volttan almak istersek bu sefer akımımız iki nokta beş bölü 0.7 volt eşittir üç nokta elliyedi küsür amper yapar.

yukarida ki örneğe gelirsek eğer  0.5 volt çarpi 0.5 A eşittir 0.25 watt güç yapar.

bu güç beş voltta 0.25 bölü 5 eşittir 0.05 A yani 50 miliamper akım verir. 

yani kısaca 0.7 voltluk panelden 5 volt 500 mili amper almak istiyorsanız panel 3.57A akım bermek zorundadır. bu akımı verebiliyorsa alırsınız. buda panel gücünün 0.7 çarpı 3.57 eşittir 2.5 watt olması demektir. 

ayrıca yukarıda ki devrede ekstra bir mesele daha var. oda o devre ile 1.5 A switch edilebilir. yani giriş voltajı çarpi 1.5 A kadar güç alınabilir. panel ne kadar güçlü olursa olsun fark etmez.  
[mergedate]1431029968[/mergedate]
diğer mesele de bunları bana neden açıklattırma ihtiyacı hissetiğiniz.

Yanıt #25
-

Yanıt #26

DEVREYİ MODİFİYE EDERSENİZ GÖRÜR. Çıkışını 4.2 voltta ayarlamanız lazım.

not: devre özellikle sarj devresi değildir. o yuzden kullanımda temkinli olmak lazım. pil ısınmamalı.

toyer bey mppt(maksimum güç noktası izleyici) devreleri hakkında ne biliyosunuz ve ne düşünüyosunuz benim işimi o devreler görür mü saygılar

Yanıt #27
vermez zaten.   ekstre enerjiyle enerji dönüşümünü , karıştırmayın.        3 volt 2 amerden 6 volt 1 A çıkar ama 6 volt 1.0000000001 A dahi çıkmaz.

ha bunu yapıyorsanız ortalık yerde soylemeyin hayatınız tehlikeye girer allah korusun

[mergedate]1431032068[/mergedate]
mppt şarj devresi ürettiğin enerjiden daha fazlasını veya  en az ürettiğin kadarını depolama şansın varsa gereklidir.

veya voltajının istediğin voltajın altına düşüp üstüne cıktıgı durumlarda  (söyle ki diyelim sana tam 12 volt lazım panalinde 13 voltluk.  güneş varken çokken yani 13 ve fazlasını verir panel, güneş aziken 12 den aşağıya düşer. siz fazla verdiğinde de az verdiğinde de mppt koyarsanız mppt onu 12 voltta sabitler ve size lazım olanı sağlar.

bunun harici mppt benim bildiğim kadarıyla çok gerekli değildir. yine bildiğim kadarıyla benim anladıgım kadarıyla mppt=switch mode power supply buck ve boost özellikli.