Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: güneş enerjisi ile çalışan İHA projesi (1365 Kez okunmuş)

güneş enerjisi ile çalışan İHA projesi

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Ben havacılık mühendisliğinde okuyorum. Bitirme tezi olarak \"güneş enerjisi ile çalışan insansız hava aracı yapımı\"nı aldım. şu anda dizaynını yaptığımız yaptığımız uçakta üretim aşamasındayız. Planlamamıza göre üretimi 1 aya kadar bitecek. Ancak sorunumumuz güneş hücrelerinden aldığımız enerjiyi uçağın motor sistemlerine iletmeden önce düzenlenmesi ve aynı zamanda enerji fazla olduğunda bataryayı şarj edecek yada eksik olduğunda bataryadan güç çekecek. Ayrıca pillerde (maket uçaklar için kullanlan LIPO piller) kalan enerjiyi ölçecek bir ölçüm devresine ihtiyacımız olacak. Elektronik bilgim hemen hemen hiç olmadığı için bu tür bir devreyi nasıl kuracağımı bilemiyorum. Biraz araştırma yaptım ve bir mppt devresinin bu işlemleri yapmakta olduğunu gördüm; ancak bu tür bir devreyi nasıl kurarım bilemiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: güneş enerjisi ile çalışan İHA projesi

Yanıt #1
dogru anladıysam devre panellerden gelen voltaj ile pilleri şaj edecek panelden gelen enerji yetmiyorsa şarj etmiyecek bu esnada yedek pilleri devreye sokacak ? 

tam anlaşılmıyor yani biraz daha düzenli anlatabilirsiz ona göre düşünelim
veni...vidi...vici..bici...

Ynt: güneş enerjisi ile çalışan İHA projesi

Yanıt #2
yapmakta olduğumuz uçakğın her bir kanadı 2m olmak üzere kanat açıklığı 5m. gerçekten büyük boyutlarda bir uçak yapıyoruz. gövde kısmı dahil (gövdeye kanat şekli verdik ki hem üzerine güneş hücresi koyabilelim hemde uçuş verimini arttıralım) 2mkare %20 verimli A 300 kodlu sunpower firmasının güneş hücrelerini kullanmayı planlıyruz. şu anda gövde ve kuyruk bitti. kanatlar yapım aşamasında.
bizim hesaplarımıza göre 10 saatin üzerinde bir uçuş performansı bekliyoruz. şu ana kadar bu konuda yapılan çaılışmalar arasında en nasanın yaptığı helios uçağı gün boyu uçuşu sırasında gündüzleri hem motor enerjisi karşılıyor hemde pilerini gece için doldurabiliyor. ancak onların kullandığı güneş hücreleri uydularda kullanılan ve maliyetleri milyon dolar olan hücreler. biz daha cüzi fiyatlara bunu hiç deilse güneşin olduğu tüm vakte yayarak havada kalmasını istiyoruz. bize ekstra ağırlık yapacak şu anda sadece bahsettiğim MPPT ve ölçüm sistemleri bide kalkış ve acil durumlar için takat sağlayacak 1kg pil. uçağın tamini ağırlı 12kg olmasını bekliyoruz. bahsettiğimiz sistemler piyasada satılıyor ancak biz tüm bütçemizi güneş hücrelerine ve uçağın malzemelerine harcadık.
bu nedenlede bize pic kontrolünde güneş ücrelerinden alınınan enerjiyi gerektiği öncelikli olarak motorlara gerekn kadarını iletmesi artanı ise acil durum pillerini şarj edecek şekilde yönlendiren ve MPPT görevi görebilecek bir sistem gerekiyor. tabi eğer panellerden gelen enerji yetmiyorsada dediğiniz gibi acil durum pillerinden de güç çekecek bir sistem gerekiyor. ayrıca pillerin doluluk oranını da bilmemiz gerek, acil durumlar için buda biz bide pil durumunu ölçebilecek bir devre daha olması gerekyitiyor. yardımlarınız için teşekkürler.