motor sürücüsü için ideal ortam nasıl olamalıdır?

Başlatan stk4221, 02 Mayıs 2015, 21:56:06

stk4221

merhaba  saygı değer forum sakinleri

bulundugum işletmede nadirde olsa 7,5kW motoru sürücü ile yol verme  işi oldu. bağlantıları yaptık dan sonra  sürücüden çeşitli arızalar gelmeye   başladı   sürücünün marka modeli  schneider avt312 sonra gerekli incelemeler sonrasında  sıkıntının bulunduğu
 300*400*175 ebatlarda polyester  panodan oldugunu anladık. yeri bayağı darmış 

şimdi yeni 500*700*300 ebatlarında pano aldık   iki adette  12v 320mlA  13 cm fan aldık   

sorum şu : 1.  ben bu  ebatlarda ki panoyu saglıklı bir şekilde nasıl havalandırabilirim.
                 2. buldugum basit ntc li devre ile fanları sürmek istiyorum

[mergedate]1430592470[/mergedate]
resim de kodladıgım
 1 ve 2 numaralı yerler  12V/320mlA fan ların yeridir
 3  hava akışı için açılacak deliktir
 4  schneider marka motor sürücüsüdür
 5 sürücünün kendi üzerinde ki fan dır dışa doğru  havayı iter

sürücü  60  derecede kendini kapatıyor . !!

https://320volt.com/wp-content/uploads/2011/06/lm317-ntc-li-sicakliga-gore-motor-hizini-degistiren-devre.gif

fanları çalıştırmak için kullanacagım devre
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Bilimsel yanlışlıklar görüyorum :D
Kural 1
Isınan hava yükselir. Demekki alttan hava girmeli üstten dışarı atılmalıdır.
Kural 2.
Sisteme bağlanacak iki adet fan içerdeki sıcak havayı dışarı atacak şekilde tasarlanırlar. İdeal olan ise alttaki hava girişinin hava çıkışı hacmi kadar olmasıdır. Daha küçük hava hol'ü nispeten direnç gösterecektir.
Fan dönüşü için benim tavsiyem termostat sistemidir.
Isı 60'C yi geçince fanların devri artırılabilir. Bu iş için basit bir LM317 devresi yeterlidir.

stk4221

reis, üstten delik açamiyorum su girme ihtimali var saçak altında ama  yanlardan açıp  ısına havayı dışarı atacagım  devre şemasını paylaştim  lm 317 li devreyi yapacagım

[mergedate]1430595084[/mergedate]
60'C  en üst limit  30 derecede açması lazım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Mayıs 2015, 22:32:47reis, üstten delik açamiyorum su girme ihtimali var saçak altında ama  yanlardan açıp  ısına havayı dışarı atacagım  devre şemasını paylaştim  lm 317 li devreyi yapacagım

60'C  en üst limit  30 derecede açması lazım
Bu durumda fanlar üst yan taraflara konulmalıdır. Yani senin resminde olduğu gibi ama üst köşeye. Böylece ortadaki devreyi soğutan fanın dışarı atmış olduğu sıcak hava yanlardan dışarı atılacaktır.
Devrenin ideali bana göre şöyle olabilir.
30'C yaz koşullarında geçileceği için biraz yüksek tutulabilir. ideal sıcaklık 40'C olur.
40'C de fanlar yavaş döner. Uygulama gerilimi 5-6V
45-55'C de fanlar max. devirde döner. Uygulama gerilimi 12V.
Sadece araya bir adet 45-55'C lık termik yeterlidir.
Karar tasarımcıya aittir :D

stk4221

reis, izahın benim düşündüğümle aynı   paylaştığım basit  lm317 li devreyi yapacağım . garanti olsun diye 25'C de açtırayım 40 dercede max olsun

seron

bir ara birisi "alçak basınç kutusu"ndan bahsetmişti. bu teknik söz konusu panoda kullanılabilir mi?

bir de salyangoz fan dedikleri daha kuvvatli üfleme yapan fanlar da var. bunlar da düşünülebilir. ama benim önerilerim "gara cahil" bilgisidir.

@stk4221 ,

yukarıda bahsettiğin şikayetten, asansör ve yürüyen merdiven işleriyle uğraşan bir teknik görevli abimizin başına gelmiş (şu anda yan masada oyun oynuyor ;D ) bize anlatmıştı. ama şimdi rahatsız etmemek için nasıl çözdüklerini soramıyorum. yalnız anladığım kadarıyla mesele sadece kutunun havalandırılması değil, yanlış yere konumlandırılması ve etrafının tamamen hava sirkülasyonunu engelleyecek şekilde kapatılması nedeniyle oluşan kart arızası ve sık sık güç kesme sorunu şeklinde idi.

ona göre belirteyim.

stk4221

şimdi  panoda biriken sıcak havayı bir şekilde dışarı atmamız gerekiyor    sürücünün üzerine bir adet fan var  bu fanın icerinden çektigi havayı  biz dışarı atamadık atamadıgımız için  aşırı ısınma  oldu  panoyu büyüktük ve içine iki adet fan yerleştirdik   bununla  sıkıntıyı  çözmeyi planlıyoruz

seron

o halde iki adet "yeterli güçte" ve "doğru yerleştirilmiş" fanlara ihtiyacınız var.

Mr_YAMYAM

Önceki pano tamamen kapalı idi ise çok detaya gerek yok bence.
Tek fan bile yeterli olacaktır kanaatindeyim.
Önemli olan devrenin dışarda çalışma koşullarıdır. Devre dışarda sağlıklı çalışıyorsa tek fan bile yeterli olur.

seron

dur biraz gıcıklık yapayım >:D

dışarı emiş yapan fan mı, içeri üfleyen fan mı? ( ;) )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Mayıs 2015, 22:10:14dur biraz gıcıklık yapayım >:D

dışarı emiş yapan fan mı, içeri üfleyen fan mı? ( ;) )
Yukarda yazdım >:(
Temel olarak ısınan hava yükselir. Dolayısı ile sıcak hava daima yukarlara çıkar.
Yukardaki sıcak havayı dışarı atmalıdır. Soğuk hava daima aşağılarda bulunduğu için alt kısma hava girişi yapılır.
İçeriye hava üflenecekse alta üfleyen bir fan konulup yanlara ızgaralar konulursa da olacaktır. Ama iç devrenin fanının üflediği hava rahat dışarı çıkabilmelidir.
İşte ben adamı böyle döverim :P ::)

seron

stk4221

mevzu çıkmadan sonuçlandıralım konuyu  yoksa klavyenin tuşları havada uçuşacak :-D :-D alınan   fan baya etkili fakat patrona birinin bile yeterli olacağını anlatmam deveyle hendek arasındaki ilişkiden de zor olabilir 

!! peki  birinci fan normal çalışsa  da sıcaklık 45'C dereceye ulaştıgı zaman  ikinci  fan direk devreye girse nasıl olur  basit transistör dirençle  cözebilirmiyiz 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Mayıs 2015, 00:11:51mevzu çıkmadan sonuçlandıralım konuyu  yoksa klavyenin tuşları havada uçuşacak :-D :-D alınan   fan baya etkili fakat patrona birinin bile yeterli olacağını anlatmam deveyle hendek arasındaki ilişkiden de zor olabilir 

!! peki  birinci fan normal çalışsa  da sıcaklık 45'C dereceye ulaştıgı zaman  ikinci  fan direk devreye girse nasıl olur  basit transistör dirençle  cözebilirmiyiz
Önce şunlar bilinmelidir.
Devre, pano dışında normal çalışıyormuydu. Dışardaki çalışmasındaki max. sıcaklığı ne idi ?
Devrenin içindeki fanın ebatları nedir ?
Devre illa ki ortada olmak zorundamıdır. Biraz aşağıya konulsa darılır mı :P ::)
Devrenin hava giriş holu varmıdır. Ebatı nedir ?

Bu sorular doğrultusunda ve resimdeki genel bilgilere göre ;
Devrenin fanı muhtemelen daha küçüktür. Bu haliyle pano dışında yeterli soğutmayı yapabiliyorsa alınmış olan tek bir 12cm lik fan bile yeterli sirkülasyonu sağlayacaktır.
Bir fan alttan içeri üfler, diğeri de ısıyı dışarı atarsa başka hiçbir sorun kalmaz.

stk4221

Peki biz alt a fan yerlestirmesek de  surucunun havayi alttan yukari kendisi cekmeye zorlasak

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Mayıs 2015, 12:57:07Peki biz alt a fan yerlestirmesek de  surucunun havayi alttan yukari kendisi cekmeye zorlasak
Olur.
Buradaki en önemli teknik hesap, sürücü fanının hava akış değeridir.
Devrenin tam randımanlı soğutulabilmesi için kendi fanının üflediği hava miktarı (CFL) hesaplanmalıdır.
Bu fanın üflediği hava miktarı ne kadar ise o kadar hava pano içerisine girmeli ve bir o kadar da dışarı atılmalıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın