Yüksek Güçlü Bipolar Step Motor Sürücü (L297 IR2104 IRFZ44)

Başlatan Doubt, 01 Mayıs 2015, 16:38:12

Doubt

Arkadaşlar merhaba. Bir arkadaşım benden bir proje istedi. Proje 55 ekran bir lcd tv'yi istenildiği gibi 1m yukarı ve aşağı hareket ettirmek. En azından bana böyle söyledi. Asıl sorum böyle bir iş için kullanmam gereken step motor nasıl bir şey olmadır? Ayrıca buradaki step motor sürücüyü yapmayı planlıyorum https://320volt.com/yuksek-guclu-bipolar-step-motor-surucu-l297-ir2104-irfz44/

Yalnız şöyle bir sorum olacak sizlere. Bu sürücüyü bir kaç özellik katarak pic ile kontrol etmek istiyorum. Mesela tv'nin yapacağı aşağı yukarı hareketleri kontrol etmek amacıyla sınır anahtarları ve sistemi komple durdurmak için stop butonu vs. gibi şeyler eklemeyi düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum. Şimdiden kolay gelsin

stk4221

step motor maliyet açısından pahalı olabilir , ama kullanım yerine göre yüksek torklu şarzlı matkap da  kullanılabilir
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

haylaz

Doubt

maalesef istanbulda değilim. ayrıca bir sorum daha var resimde ki üst taraftaki transistörlerin hangi seri olduğunu anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

turhan

Devre güzel çalışıyor denendi, ne kullandık tam hatırlamıyorum ama bc serisi pnp ve npn transistörler oluyor..

Doubt

@turhan bey teşekkür ederim. aynı devrenin başka pcb çizimlerinde bc547 ve bc557 kullanılmış

serkan_48

Bir ara otel teknik servisinde çalışıyordum. Süit odalarda bahsettiğiniz bu sistemden vardı. İncelediğimde uydu antelerde kullanılan hareket sistemine yol veren motor pistonlarından kullanılmıştı.

Fikrim silecek motorları ve iyi bir mekanizma ile de yapılabilir. Durma kalkma noktaları limit anahtarları ile belirlenerek kullanılabilir. Uzaktan kumanda ilede fonksiyonel hale getirilebilir.

Saygılar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın