220 V ile 120 led çalıştırma

Başlatan refikcan123, 28 Nisan 2015, 18:16:23

refikcan123

Arkadaşlar ben ledlerle türkiye haritası yaptım Ares de çizdim 120tane led oldu bu 120 tane ledi şu şekilde çalıstırırsam sorun çıkar mı?

erg123

220v ile calistiracaksan neden paralel baglanti kurdun hepsini seri baglasan ac dc cevirsen led basina asagi yukari led basina 2.5v duser amacin hepsini bir calistirmak ise seri bagla
[mergedate]1430236510[/mergedate]
Gerisini degerli ustalarim halleder benden bu kadar :D

refikcan123

hepsini seri bağlayınca sondakinin sönük yanma gibi bir durum oluyor diye duydum onda böyle yaptım seri bağlanyınca yanmıyordu ısıs da onun için böyle yaptım ve isis de çalıştı  eğer biri onay verirse yapmaya başlıcam.

erg123

220v ac yi doğrultunca kırmızı 2v  seri bağlayabilirsin ustam ama bazı formüller var 120 led den 240v geriye 70v kaldı  led başına 2v düşecek şekilde yapman lazım bende pek bilmiyorum

refikcan123

erg123

ne demek yarım yamalak bir bilgi bu kadar o kadar profesyonel değilim

seron

merhaba,
ledler bir diyot türü olduğundan AC gerilimi doğrultmaya gerek yoktur. ancak bu sefer de ışık titrek olacaktır.
şu an lağtoğtan yazdığım için rahat anlatamıyorum (laptoplardan nefret ederim) yoksa çizerek de verirdim.
yukarıdaki devrede seri diyoda bu nedenlerle gerekyok. ayrıca çok fazla paralel atılması ve seri ledlerin az olması nedeniyle devre çabuk yanacaktır.

ledleri bunun yerine 30arlı seri halinde yan yana dört adet paralel yaparsanız, toplam 120 olur. daha sonra da besleme devresini hallederiz.

refikcan123

besleme devresinde ne yapmalıyım kusura bakamyın acemiyim biraz..

seron

direkt 220ye bağlayacaksınız değil mi?
"trafosuz adaptör" diye tabir edilen bir kutupsuz kondansatörün devreye seri bağlanması ile kurulan bir sistem yapacağız.
sabrederseniz yarın yardım etmeye çalışırım. o zamana kadar diğer ustalar da bakabilir. şu anda bir laptoptan yazıyorum sinirimin max noktasındayım. iki satır yazıyı iki saatte yazamıyorum! bir de nasıl resim ekleyecem ;D

refikcan123

açıkçası 120 tane ledi nasıl yakarsak fark etmez yansın yeter :)) ozaman yarın yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler laptoplada başarılar :-\\

RaMu

İlk mesajda verdiğin bağlantı şekli
hepsini seri bağlamaktan daha sağlıklı.
Bağlantı güzel yani.
Yalnız bu durumda işçiliğin daha fazla olacak ama değer.

Herbir 4lü kırmızı led için 180ohm direnç kullan,
devreyi 12V DC adaptör ile besle.

Hesap birçok yerde var ama tekrarlayalım:
kırmızı led 2.2V ile çalışıyor,
4 tene seri olunca 4x2.2=8.8V
12V adaptör kullanınca
12-8.8 = 3.2V kalır
buda direnç üzerinde olmalı,
ve kırmızı led 15miliAmper de sağlıklı çalışır (20mA de olur.)
V = I x R
3.2 = 0.015 x R
buradan R = 214 ohm bulunur.
yada
180 ohm kullanırsan  18mA
220 ohmm kullanırsan 15mA
herbir ledden geçecek akımdır.

220V AC ile ledlerin hepsini seri bağlayıp kullanmak
bence iyi bir yöntem değil,
şebekeden izole olmadığı için tehlikeli,
şebeke frekansı ledlerde hissedilir, pır pır yapar yani,
yinede piyasadaki birçok Eczane E tabelası seri led direk 220 şeklinde çalışıyor.

refikcan123

bende şuan 12 V  1A lik 1 adaptör var  bu uygun olur mu ?
[mergedate]1430250489[/mergedate]
+ 1de dediğin gibi dirençleri 220 ohm yaparsam

erg123

Bende ledler bir nevi diyottur diyerek simdi kopruyu soktum 2 diyot bir filtre kondansatoru ile calistirdim acaba gozumdemi sikinti var yoksa isiktami diyordum megersem isikta  titreyi hamsi gibi :D
[mergedate]1430250627[/mergedate]
1a adaptor az ustam diyecem   hatta bir kactane eczane e levhasi tamir ettim trafolu 12v 10 w likti  ama ledler fazlaydi

refikcan123

Aslında şöyle yaparsak her kola  18 mA verirsem 30x0.018A=540mA yapar eğer işlemim doğruysa yeterli çıkıyor :D

RaMu

Evet hesap aynen düşündüğün gibi,
toplam akım eşittir kol sayısı çarpı kol akımı,
onuda yazacaktım unutmuşum.
Yalnız her adaptör üzerinde yazan değeri veremeyebilir,
ölçü aletiyle adaptör gerilimi düşüyormu kontrol etmekte fayda var.

Diyotta sökülecek tabiki.

Bahsettiğin eczane tabelasına bakmak lazım hangi çeşit diye.
Ledleri 220V ile süren e tabelasındada transformatör var ama
o transformatör,  mcu yu besleyecek 5V u üretmek için kullanılıyor.

erg123

Olabilir 5v icin mantakli yoksa 10wlik sey ledleri besleyemez zaten smps adaptorse 2a desek %80 verimle asagi yukari 1.8a trafo ise 1.5a gecmemek lazim dikkat edin hade hayirlisi

RaMu

Adaptör üzerinde yazan output-çıkış akım değerini verebilmeli,
verim burada bir şey ifade etmez.
Yazdığı akımı veremiyorsa kalitesiz demektir.

erg123

olabilir ustam çünkü ben daha önce 2a adaptörle 600 küsür led levhayı çalıştırmıştım akımını ölçtüğümde 1.7a diyordu eyi bu çalıştırıyor demiştim 4 dk sürdü sürmedi adaptör bom  o yüzden dedim :D

RaMu

O konuda haklısın,
üreticiler sağolsun :)
MeanWeel de böyle bir problem olmaz
ama MW olmayınca 3A lazımsa 5A kullanıyorsun.

600 ledi 3lü seri yaptıysan
200x20mA=4 A lazım
4 lü seri yaptıysan
150x20mA =3A lazım

15mA den gittiysen
3lü 3A, 4lü 2A lazım,

bunlarada bakmak lazım.

refikcan123

Herşey için teşekkürler beyler ares çizimimi tamamlayıp yarın yapıcağım devreyi tekrar teşekkürler :)

erg123

sagolassın ustamda o ilk zamanlarda yaptığım hatalardı suan ki aklım la 5 li seri bağlardım 56 ohm direnç takardım gittim adam 3 lü seri bağlamış 330 ohm direnç koymuş bende öyle yapayım dedim yaptım 6 ay bile sürmedi ledler kapot
[mergedate]1430255835[/mergedate]
yaptığın hesap doğru baya akım çeker

RaMu

Direnci çokda düşük tutmamak lazım,
12V adaptör  0.1V dalgalansa
V=IxR
0.1=Ix56  (veya +-%10 hatalı olsa 46 veya 66 ohm)
I=2mA yaklaşık,

yani her bir +- 0.1V için 2mA artı eksi akım çekilcek,
zaten 5x2.2 =11V
1V/56ohm = 20 mA
heran ledlere zarar verebilirsin demek.

erg123

Abi turkiye den alirsan %5 toleransli cinden al %1 toptan levha  yapacaksan daha uzun omurlu olur diye dusunuyorum

RaMu

Ben tabela yapmıyorum,
yapan tabelacı arkadaşlarım var elbet yardımcı oldum,
oradan birebir aşinalığım var ama
led tabela işi öldü artık,
ama led ekran işi güzel
https://plus.google.com/photos/115602230047090229563/albums/6122437318934513505

erg123

Masallah bu baya buyuk is bizim burda yapan yok ilcedeyim 30km uzaklikta ilde var ordada 1 kisi yapiyorama dedigin gibi led tabela isi bitti led panel var yaziyi panrle aktariyorsun bittiyor ustelik 5v ile calisiyor 16x32 gibi olculeri var cok tutuldu bunlar

seron

RaMu nun söylediklerine katılıyorum. trafosuz adaptör devresi riskli ve sağlıksız bir devredir ve özellikle konuya uzaksanız sizin için daha riskli olur. ancak ben başladığımı yarım bırakmamayım size şu devreyi sunayım yapıp yapmamak size kalmış:

DİKKAT!!!
DEVRE ÇARPILMA YARALANMA ÖLÜM VE YANGIN RİSKİ TAŞIMAKTADIR. EĞER YAPMAYA KARAR VERİRSENİZ TÜM RİSK SİZE AİTTİR. ONA GÖRE TÜM TEDBİRLERİ ALINIZ.
YAPMAYA GİRİŞMEDEN ÖNCE;
-KULLANILMIŞ PARÇA KULLANMAYIN
-DEVREYE DOKUNMADAN EVVEL "FİŞİ ÇEKTİM Mİ?" DİYE SORMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN
-ELEKTRİK ÇARPMALARINA VE ELEKTRİK YANGINLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLERİ ÖĞRENİN
-ELEKTRİK ÇARPMALARINDA İLKYARDIM TEKNİKLERİNİ BİLİN VE ÖĞRETİN.
-ELEKTRİK YANGINLARINA NASIL MÜDAHALE EDİLECEĞİNİ ÖĞRENİN VE ÖĞRETİN.

abartılı gibi oldu amam yukarıdakiler tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. başınıza birşey gelirse bizler de üzülürüz. konunun ehli değilseniz adaptörlü olan devreyi tercih edin.

RaMu

@seron a katılıyorum,
paylaştığı devreyi neden yapmamanız gerektiğini araştırıp
çok çok güzel faydalı detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın