Acil durum lambasi hakkinda

Başlatan erg123, 28 Nisan 2015, 03:14:11

erg123

http://makezine.com/projects/emergency-lighting-system/

Su linkte acil durum lambasindan bahsetmis benim anlamadim pil bagli adaptor bagli video yu da izledim adaptor bagliyken isik yanmiyor tamam da bu adaptor pilleri mi sarj eddiyor kullanilan pil normal pille benzettim bide bu kadar basit mi bu devre bunu tamirhanemde kullandigim 3m tek cipli ledim var trafo ile besliyorum ledler bagliyken 13v aliyorum bende kullanmadigim 12v akuyude bagladim bosta duracagina orda dursun olmessin su devreyi yapip girise 14v trafodan vericem pil olarak 12v luk akumu kullanacam sık sık elektrikler gidiyor  isiksiz olmuyor

seron

@erg123 ,
videodaki devre basit bir ışıldak devresidir. daha önce yapıp konusunu açtığım ve yıllardır kllanmakta olduğum röleli ışıldağın transistör-fetli halidir. girişte güç olduğunda transistör gücü keslerek led devresini off yapıyor; güç kesildiğinde ise devre on konuma geçiyor. burasını zaten biliyoruz.

ama devre pili şarj ediyor mu onu bilmiyorum. zira npn transistörün beyzinden giren akım, transistörün diyot yapılandırmasını takip ederek kolletöre geçiyorsa, ikinci 10K üzerinden geçerek zayıf akımla da olsa pili doldurur; ama beyzden giren akım kollektöre geçemiyorsa bu durumda pil şarj olmaz. onu bilmiyorum işte.

eğer bir ışıldak yapacaksan
şarjlı mı şarjsız mı olacak, (tabi ki şarjlı daha iyi olur)
kullanılacak batarya ve güç kayağı özellikleri nedir? bunları net belirlemek gerekli.

şurada koyulaştırılmış olan devreye dikkat edin.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=6120.0
hemen aşağıda da paint ile çizilmiş kart örneği var. 3adet AA pil veya 1 adet 9V kumanda pili ile de çalışabilir ve videoda görülen 20mA ledlerden 10 adet kullanılabilir. led yanma süresini net olarak ölçmedim ama 24 saatin üzerindedir.
beğenirseniz eleman değerlerini vereyim.

erg123

Seron ustam ben bu konuyu biliyorum ama anlamadigimdan girmedim dedigim gibi 3m tek cip serit led 12v 1.3 a akum var aku bosta duracagina kullannayim olmessin birde isik cok kesiliyor karanlikta kaliyorum bu senib devre 220v girisli basit devreyi diyorsun galiba linkte var ve daha once konusunu actin ben 220 degil de 14 v girecem

seron

tamam sorun değil abim,
12 veya 15 volta da uyarlanır o devre zaten... şöyle yapacaz bu durumda:

dikkat etmemiz gereken şey bazı parçaların değerlerinin değişmesidir. mesela doğrultucu diyotlar, röle seri direnci, röleden çıkıp bataryaya seri bağlanacak direnç, led seri direnci. bunları doğru seçmek çok önemli.

doğrultucu için hazır köprü diyotları önermem, çabuk yanıyorlar. bunun yerine amperi yüksek diyotlarla kendiniz yapın.
röle seri direnci 12V luk röle seçildiğinde ona göre rahat hesaplanır zaten.
akü seri direnci ise (R4) bayağı watajlı olursa iyi olur.
led şeridi için dirence(R7) gerek var mı bilmiyorum zira şeridin içinde genellikle kendi dirençleri var.
budur.

erg123

Sagolassin ustam r2 kolay led icin r3 rile bobin sase baglantisi icin onuda isiste bulurum aku seri direnci 7 olmadi 11w var degeri  6 7 ohmdan asagi bir degerdir buyuk ihtimal onuda isiste bakarim mecbur formuller girecek onlarla hesaplayacam buyuk ihtimal r7 gerek yok serit led oldugundan icinde direnc var mantar let olsa duruma gore 100 220 ohm tarzinda koyardim su rolenin ucu anahtara gidiyor ya orayi cozemedim tam olarak rolenin nc kapali mi yoksa no acik ucu gelecek su role uclarini dogru duzgun ezberleyemiyorum diyot ise by serisi 3a diyotlar var yeterde artar bile diye tahmin eddiyorum gerekte yok gibime geliyor 1.3a aku sonucta 130mah sarj olsa 1n4007 yeter diye dusunuyorum yanlismiyim ustam
[mergedate]1430232577[/mergedate]

seron ustam böyle yaptım ucdaki ledler şerit let olacak üstündeki seri direnç ve ledi sayma deneme için yaptım röleye bağlı seri direnç rölenin akımını omajını falan bilmiyorum bakmam lazım yaklaşık değer taktım birde bu aküye bağlı seri direnç galiba akü şarj olduğunda akım kesmek için röle bağlantısı galiba böyle olucak

seron

1.3 A akü ışıldak için biçilmez kaftan.
R4 = 47ohm-5watt yeterli. akü, acildurum lambasının otomatik çalışma özelliğinden faydalanmak adına 24saat fişte kalacağına göre "tampon şarj akımı " ile beslenmelidir. bu nedenle bu direnci biraz yüksek seçersek iyi olur.
R2= 1,5k-çeyrekwatt
R3= 4.7ohm-çeyrek yada yarım watt
R7= link (şeridin kendi direnci var)

NO NC ye gelince elektrik yok iken prensibine göredir. elektrik yok iken kpalı olan uç normally closed(NC), açık olan uç da normally open olur.
yukarıdaki devrede girişe akım vardır o yüzden NO olması gereken uç röle tarafından yönlendirilerek devreyi kapatmış, bataryayı beslemektedir.
[mergedate]1430245089[/mergedate]
rölenin eksi ucunu bataryaya bağlama. ben de daha önce denedim onu ama verimli olmuyor. o devreyi aynen kullanabilirsin. değerleri sadece hesapla yapmanı önermem; çünkü formüllerin kimi zaman yanlış sonuçlarortaya çıkarmasına şahit oldum. dolayısıyla formüllerle elde edilen değerleri üç aşağı-beş yukarı değiştirerek de deneme-yanılma yöntemi ile devreyi tamamlamalıyız. mesela az önce röleye seri bağlanan direnci 4.7ohm olara k vermiştim. bunun için hiçbir hesaplama yapmadım. onun için devre bittiğinde bataryaya gelecek voltaj ve akımı kontrol edip yetersizse bu direnci(R3) biraz büyültebiliriz. 15voltta 10 ohm fazla gelir o yüzden 3ohm ile 10ohm arasında olmalı.

bu arada bana ustam demişsiniz rahatsız oldum ben usta değilim. amatörüm. hatta amatörün amatörü desek belkidaha iyiolur. ;D mütevazılıktan değil gerçekten benim elekronikle alakam yok. ama boş lafa gelince iyi laklak yaparım. o nedenle usta olan hiçbir üye bana bakıp da cevap vermemezlik etmesinler. benimkisi tamamen yardım aşkı çok bildiğimden değil... ;D

erg123

Sagolassin sanki ben ustayim asagi yukati 1.5 yil elektronik elektrikle ugrasiyorum onun oncesi pc bolumu okuyordum 2 yillik sonra elektronige gectim herneyse benden daha iyi oldugundan dedim nc no ucu mantiga gore oylede eksi ucu yokki rolenin sadece bobin ve nc mi desem no mu desem onu bagladim simdi bu ucu alip bataryafan saseyemi cekeyim direncler elimde var hemde watli dur bida bakayim aa 17w bile var 110ohm ve 150ohm sec begen al :D

seron

@erg123 çizdiğin devre hatalı sanırım. benim gösterdiğim devreyi çiz. değerleri vericem:
eleman adları benim devredekine göre:
C2 kondansatörünü 1000uF 25V veya üstü seçelim. 14voltu doğrultup bu kondansatörle filtreleyince bu konu ile ilgili efektif güç hesabı nedeniyle çıkış voltajı fırlayacaktır. ama çıkış yükü bu voltajı biraz olsun dengeler.
12voltluk kübik töle kullanacağız. bu röleye resimdeki gibi bir diyo(1N4001 olabilir) bağlayacağız ve çıkış gücünü fazla boğmaması için seri bir direnç bağlayacağız. bu direncin değeri 4,7ohm ile 10ohm arasında değşecek şekilde 0,50W veya 1Watt olursa daha iyi olur yanmaz.
bataryayı besleyecek seri direncimiz R4 47ohm ile 100 ohm arasında olursa uygun olabilir. tabi ben bunalrı hiç hesap yapmadan mantık yürüterek söylüyorum. tüm bunlar yapıldıktan sonra bataryaya bağlanacak uçlarda kaç volt gerilim ve max kaç amper akım olacağını ölçerek yeterli mi fazlamı bakarak bir ya dabirkaç parçada değişiklik yaparak sonuca gidebiliriz.
12V - 1.3 A bir aküyü en az 13V gerlimle beslemeliyiz. akım ise cihaz 24 saat fişte kalacağına göre(sık sık elektrikler kesiliyor demişsiniz) "tampon şarj akımı mantığı benimsenmeli ve normal şarj akımının 20 ila 30 da biri akım değeriyle beslenmelidir. bu da:
130/30=4,333... devirli ondalık sayı çıkar. ama biz yine de o kadar düşürmeyelim. siz nasıl isterseniz ama yukarıda anlattığım koşulu bir sağlayalım.

unutmadan, tek çözüm yolu bu değil. benim gösterdiğim devre aslında bir acildurum lambası devresinden çok elektrik on-off durumuna göre çalışan bir anahtarlama devresidir ve verimi tartışılır. daha fazla araştırma yaparak daha gelişmiş, transistörlü fetli bir devre de yapılabilir. benim devrem ise röleli olduğundan rölelerin sağlamlık özelliğinden dolayı daha uzun ömürlüdür.

huhhh yoruldum len ;D
röle:

erg123

Ustam senin dedigin devreyi cizdim bende sagolasassin tamam filtre filtredir sikinti yok 2200 veya baska takilir ben bu devrede degerleri kafama gore sectim senin dedigin degerleri takatak deneme yaparim da rolenin eksi ucunu bataryaya baglama dedin onu cozemessim anlamadigim nokta o ne yapacagim roleyi bobin ucu diyotun anot ve katot una bagli digerlerni secemedim ustam sana zahmet su role nereye nasil baglanacak cizermisin bircok seye az buz kafam basar su roleye basmadi dedigin gibi tampon sarji hallederim 5 10ma gibi ama 13v ile sarj olmaz ki ustam hade gel onu 13.8 e cekelim anlasalim :D

seron

"rolenin eksi ucunu bataryaya baglama dedin onu cozemessim anlamadigim nokta"
devreyi yanlış bağlamışsın. röle adaptörden gelen akımla çalışacak. sen bataryaya bağlamışsın ki yine olmamış.

"roleyi bobin ucu diyotun anot ve katot una bagli digerlerni secemedim ustam sana zahmet su role nereye nasil baglanacak cizermisin bircok"
rmlenin ayaklarına adaptörden gelen atıya ters olacak şekilde diyort bağlanmasının nedeni rölenin akımı kesildiğinde rölenin bobininde oluşan zıt ceryanın olumsuz etkisini kısadevre etmektir. hemen üzerindeki bataryaya seri bağlanan diyot da elektrik kesilince bataryadan gelen akımın rölei beslememesi ve kararlı bir şekilde kontakt değiştirmesi içindir.

aşağıya anlayacağınız şekilde tekrar resim ekliyorum. kartı bu resme göre aresde çizin. gri kare röledir. o resmi aynen basmayın paintte yapılmıştır ölçüsüzdür. o kartta sorduğunuz tüm sorunların yanıtı vardır ibncelerseniz anlarsınız. rölenin hangi bacağının ne olduğunu multimetrenin ikaz sesi veren kademesinde kontrol edebilirsiniz bobin uçlarında ötecektir. hareketli kontakt ve diğer herhangibir kontağa değdirdiğinizde ötüyorsa orası normalde kapalı uçtur burayı ledlere bağlayın. normalde açık NO ucu ise pile bağlayın çünkü ceryan varken hareketlki kontak gider bu uca değer ve girişteki ceryanı bataryaya aktarır şarj için. araya konulan 47 ohm direnç küçük de gelebilir büyük de gelebilir.

"13.8 e cekelim anlasalim" siz bilirsiniz o da olur. ama 5-10 mA dediğiniz gibi biraz düşük. voltajı düşük akımı biraz daha yüksek tutarsak sorun olmaz. ha bir de resimde değişiklik yaparak adaptöre uyarladım. trafodan gelen AC gerilimi doğrultmadan da verebilirsiniz. adaptör zaten DC ise girişteki doğrultma köprüsünü iptal edebilirsiniz.

kolay gelsin. anlamadığınız varsa çekinmeden sorun.

resim

erg123

Eyvallah ustam sizide yordum agzunuz yorilmistur bir su icun eve gidip isiste bir denerim sonra arese aktaririm sagolassin :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın