Varyabl Yerine Pot Kullanmak

Başlatan mustafa ömer, 26 Nisan 2015, 18:34:15

mustafa ömer

Herkese Merhaba,

Varyabl kondansatörün eskisi gibi fazla üretilmemesi, çok yüksek fiyatlara satılması ve çoğu malzemecinin buda işini görür deyip trimer kondansatör satmasından dolayı (kanal değiştirmek için tornavida lazım oluyor :D ) bu devrede kanal geçişlerini potansiyometre ile yapmak istiyorum.

Bu devreyi potansiyometre için modifiye etmek mümkünmüdür ?

memleket

Bunlardan bulabilirsen daha güzel. Eski Beko tv lerde bunlardan 8 tane var :) Banada lazım olmuştu, Tv tamircisinden istemiştim komple tuş takımını verdi.

http://www.ersinelektronik.com/modules/catalog/products/pr_01_6740_max.jpg?rev=1396013554

asma

Merhaba
TDA7000 için varikap diyotlu uygulamalar mevcut.
Değişiklik için varyabıl kondansatör ve 18pF kondansatör yerine katotu 6.pine gelecek şekilde bir varikap ve ona seri kondansatör takmanız gerekir. Varikap çeşidine göre seri kondansatör 2~3nF olabilir.
İki eleman arasına uygulayacağınız gerilim ile tank devresinin frekansı değişecektir.
Bu gerilim sabit bile olsa zener diyotla stabilizasyonu uygun olur.
Diğer elemanlar değişmeyecek , tda7000 ve 7010 ile uygulamalar yaptım , bobinlerde sorun oluyor her zaman FM bandı tutmuyor. ;D İki defa çalıştıramadım, ama gerekli cihazlar olunca 88-108 e tam olarak ayarlayabilmiştim.  ;)

Kolay gelsin.

pwm.c

Bu devrenin potlu olanından bende var ama hiç kullanmıyorum. eğer işini görecekse ve Ankara'daysan verebilirim.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

mustafa ömer

@memleket: biliyorum bunları güzel olurdu bulabilseydim :D

@pwm.c: ilgilendiğin için teşekkür ederim devreyi çalıştırdım

@asma: hocam dediklerini aynen yaptım devre mükemmel çalışıyor bobin biraz uğraştırdı :D sonunda halletim hepsini
88-108 OK 8) şimdi benim sorum şu bu devrenin hangi frekansta olduğunu pic yardımı ile displaylerle gösterebilirmiyiz ?
potu çevirdikçe displaydeki frekanslarda değişsin örn 89.8 sanırım böyle devrelere PLL yada RDS deniyor tam olarak hatırlamıyorum
eğer böyle bir devreniz varsa pic programlayıcım var devrenin ares çizimini pot için modifiye ediyorum yakında paylaşacağım
paylaşmışken ikisinide paylaşabiliriz güzel bir devre olur..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 03 Mayıs 2015, 14:00:00@memleket: biliyorum bunları güzel olurdu bulabilseydim :D

@pwm.c: ilgilendiğin için teşekkür ederim devreyi çalıştırdım

@asma: hocam dediklerini aynen yaptım devre mükemmel çalışıyor bobin biraz uğraştırdı :D sonunda halletim hepsini
88-108 OK 8) şimdi benim sorum şu bu devrenin hangi frekansta olduğunu pic yardımı ile displaylerle gösterebilirmiyiz ?
potu çevirdikçe displaydeki frekanslarda değişsin örn 89.8 sanırım böyle devrelere PLL yada RDS deniyor tam olarak hatırlamıyorum
eğer böyle bir devreniz varsa pic programlayıcım var devrenin ares çizimini pot için modifiye ediyorum yakında paylaşacağım
paylaşmışken ikisinide paylaşabiliriz güzel bir devre olur..
Temel ölçüm kuralı gerilim (Volt) dir.
Tuning potunu çevirdikçe kapasite diyotu üzerindeki gerilim değişmektedir. Bu gerilim değişimine göre diyot farklı kapasiteler gösterek bağlı olduğu rezonans devresinin rezonansını değiştirmektedir.
Temel mantığı anlamak en iyi çözüm olacağı için;
Önce pot üzerindeki max gerilim ölçülür. Örnek 10V olsun. Minumum gerilim ise 0V olsun.
Demekki bu pota parelel bağlı bir voltmetre koyarsak voltmetrenin sapma oranı bize skala ölçümünü kabaca gösterecektir. NEDİR?
0V band başı 88.0 MHz ise 10V 108 MHz olacaktır.
Bu mantığı anladıktan sonra ölçeklendirmeyi ister bir PIC ile istenirse bir BAR skala ile yapabiliriz demektir.

mustafa ömer

Böyle bir devre buldum radyo adını reklamları falan gösteriyor RDS bu oluyor sanırım
http://www.mictronics.de/projects/rds-decoder/

Bu adreste devreyi 1950 li yıllardan kalma lambalı radyoya uygulamışlar
http://www.elektronika.ba/670/adding-rds-decoder-to-1957-vintage-radio/

sayangku

devrenin son halini merakla bekliyorum hocam bende bir tane yapicam nasip olursa
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın