pcbway

Windows işletim sistemleri hk.

Başlatan ApoAtes, 19 Nisan 2015, 02:20:12

ApoAtes

Merhabalar, anket belli. Windows 8.1 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanan varmı varsa memnunlar mı oylarsanız sevinirim :)
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

erg123

Ben windows 8.1 pro kullandim memnun degilim niye pc biraz eski pentium e2180 islemci 1gb 667mhz ram var cok kasiyordu bazi donanimlar win7 desteklerken win8 desteklemiyordu bende win7ye dondum rahatim

ApoAtes

Anladım yorumunuz için teşekkürler :) Windows 8 de oyunlarda ve programlarda kurulumlarda çok sıkıntı yaşandığını kimisinin kurulmadığını vesaire söyleyen arkadaşlarım vardı. Ama windows 8.1 Pro kullanıpda bu tarz sorunlar kalkmış denirse sanırım windows 8.1 pro ya geçebilirim. Birazda windows 10 u inceledim internetten görünüm vesaire olarak hoş gözüküyor. Ama işlev konusunda nasıl acaba kullanan varsa bilmek isterim :)
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

isimsiz kahraman

Kullandığın hdd hızlı ise w8.1 ve w10'a geç. Ama öyle 50/60 mb sn yazan hdd ile geçme bunlara. Canına okuyor ömrünü eskitiyor resmen.

seron

apocan,
şu an 8,1 pro denemekteyim ve süresinin bitmesine bayağı var.

tecrübelerim doğrultusunda;

şahsen kullanmakta olduğum/ihtiyaç duyduğum tüm programları sorunsuz çalıştırdı. proteus gibi programlarda da sorun çıkarmadı. görev yöneticisine baktığımda işlemcinin normal (%1-3-5 boşta) seyrettiğini, ramın WinXP ile aynı olduğunu 500-600MB ram kullanımı olduğunu gördüm ve gayet akıcı şekilde çalıştığını gördüm; bu nedenle düşük donanımlarda da çalışabilir. zira şu anda intell atom gibi kıytırık yavaş işlemcili bilgisayarların satışını hızlandırmıştır bu sistem. ANCAK: çok eski donanımlarda uyum sorunu olabiliyor ve sıkıntı çıkarabiliyor. deneme yanılma yoluyla kurup bir deneyebilirsin. Xp gibi sistemi yormadan gayet güzel çalışıyor. tek sıkıntı başlat menüsüne alışman gerekecek onuda shell diye bir program var ben sana linkini veririm istersen. bunu kurarsan başlat menüsü aynen XP ve 7 deki gibi oluyor.

Win 10 a gelince henüz piyasaya sürülmedi diye biliyorum. şu an deneme sürümü ücretsiz dağıtılmaktadır. geçen ay sanal makinede denedim;

kurulum esnasında "en az 4GB ram istiyorum" diye kurulumu iptal etti sanal makine ayarlardan 4Gb ram ayırttırdı bana. kurulduktan sonra da ram kullanımının 7 den biraz fazla olduğunu gördüm(1,5-1,6GB-boşta driver kurulumsuz)
ayrıca ara sıra sapıtıyordu mesela masüstünde kendi kendine 3-4 tane bilgisayarım menüsü ortaya çıktı kendi kendine sonra 3ünü silince hepsi gitti. program vs kurulumda da sıkıntı çıktı.

şu anda modern windows kullanacağım dersen 8.1,
en iyisini kullanacağım dersen XP kullanmalısın. en iyi en stabil sistem şu an XP. microsoft XP yi bu kadar iyi yaoarak büyük bir hata yapmıştır zira şu ankiwindowsların satılmasının beklenenin altında olmasının nedeni WinXP nin bir kullanıcının tüm ihtiyaçlarını full karşılamasıdır. desteği kesilse bile sorunsuz çalışan güzel bir sistemdir. inanmazsan yamyam abiye sor.  ;)

ApoAtes

@seron abi ha sen söylemişsin ha @Mr_YAMYAM söylemiş benim için farkı olmuyor :) Çünkü ne sıklıkla bilgi aktarımı aldığını az çok görüyoruz, çabalıyorsun ve tüm herşeyi kapmaya çalışıyorsun o konuda zaten bize burda örnek oluyorsun :) Vaktini ayırıp açıklayıcı bir şekilde yazdığın içinde teşekkür ederim :) Windows 8.1 Pro kurdum bende 2 gündür kullanmaya başladım şuana kadar hiç sorunum yok gerekli tüm programlarımı, oyun ve ıvır zıvırlarımı yükledim bir tenecik bile sıkıntı yaşamadım :) Başlat menüsü konusuna gelince aslında birazda bu değişiklik için kurdum ben ya :) Yoksa dediğin gibi shell vb programlar var onları kurup halledebiliriz :) Ama modern duruyor birde göze çok hoş geliyor bence :) Performans konusunda da gayet iyi gidiyor şuan.
Uyumluluk sorununa gelince benim eski bilgisayara kurdum ekran kartı biraz eski olduğundan dolayı tanımadı yoksa ram harcaması konusunda dediğin gibi az harcıyor ancak ekran kartımı tanımazsa bir cacık yapamam o pc de :) o yüzden ona tekrar XP SP3 kurdum :) Abi diyorsun ki şuan en stabil o, evet haklısın bence de öyle. Ama şöyle birşey var ilerde programların güncellemesinde vesaire XP uyumluluğunun olmama ihtimali var sanırım. Eğer böyle bir sorun olursa XP için çok kötü olur sanırım. Gerçi windows tilki hesabı dönüp dolaşıp XP üzerine yoğunlaşacak bence ama hayırlısı bakalım :D
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

mustafayilmaz

win8 - win10 kullanmadım ama, win10 daha stabildir diye düşünüyorum.

vista - win7  ikilisi gibi. vista daki sorunlar win7 ile düzeltildi. şuan vista kullanan var mı?

win9 niye çıkmadı acaba ? Microsoft saymayı bilmiyor mu?  :


Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 21 Nisan 2015, 14:06:04win8 - win10 kullanmadım ama, win10 daha stabildir diye düşünüyorum.

vista - win7  ikilisi gibi. vista daki sorunlar win7 ile düzeltildi. şuan vista kullanan var mı?

win9 niye çıkmadı acaba ? Microsoft saymayı bilmiyor mu?  :
Ben kullanıyorum :D
Gerekçesi de Dinamik diskleri destekleyen işletim tek sistemi olmasıdır.

KAYNAKÇA:
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-vista/what-are-basic-and-dynamic-disks

mustafayilmaz

21 Nisan 2015, 14:46:07 #8 Son düzenlenme: 21 Nisan 2015, 14:53:50 mustafayilmaz
varmış :)
ben zaten sizi denedim hocam :)

dinamik bir disk bölümü dolduğunda, başka bölümün boş kısımlarını kullanmaya başlıyor anladığım kadarıyla.  temel disklerde bölüm dolduğu anda veri yazamıyoruz daha fazla. sanal makinalarda bu tarz bir disk yapısı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 21 Nisan 2015, 14:46:07varmış :)
ben zaten sizi denedim hocam :)

dinamik bir disk bölümü dolduğunda, başka bölümün boş kısımlarını kullanmaya başlıyor anladığım kadarıyla.  temel disklerde bölüm dolduğu anda veri yazamıyoruz daha fazla. sanal makinalarda bu tarz bir disk yapısı vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Ben deneme tahtasımıyım >:(
Dinamik disk dolunca sağa sola bulaşıp diğer diskleri kullanmaya başlamaz :D
Disk dizilimleri, içeriği (MFT) ile ilgilidir. Temel disklerde her bir bölümün MFT tablosu kendi içindedir. Yani o bölüm bağımsız bir disktir.
Dinamik diskler birbirine eklenen disk alanı gibidir. Bu alanlardan birisi, MFT nin olduğu bölümden kopartılırsa (UNMOUNT) ayrı bir PC de veya donanım altında verileri okunamaz.
BAKINIZ SCSI disk dizilimi veya RAID tipleri.

ApoAtes

Windows 7 Ultimate kullanıyordum ondaki tüm programları, oyunları vesaire sorunsuz kurdm ve çalıştırıyorum. Ram kullanımı windows 7 ultimateyle kıyaslarsak bayağı fark ediyor. 2x4(8gb) ram var windows 7 ultimatede %75-85 kullandığını görüyordum maks olarak. Şimdilik bunda maksimum %59-63 arası gördüm. Yine 7/24 aynı oyun vesaire açık ama fark büyük.
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

stk4221

merhabalar
 32 bit ile 64 bit işletim sistemi  arasında ki fark nedir  format attırdım hiç birşey yükleyemiyorum  ne oldu anlamadım
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

peki 64 bit işletim sistemine geçmek için tekrarmı format gerekir
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

özelliklerı bu anakart destekliyor  remde 4 gb  işlemcide de muhtemelen destekler
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

23 Nisan 2015, 13:13:21 #14 Son düzenlenme: 23 Nisan 2015, 13:27:17 seron
Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Nisan 2015, 20:52:06peki 64 bit işletim sistemine geçmek için tekrarmı format gerekir


evet, 32 den 64e direkt (setupla veya yükseltmeyle) geçiş olmaz.
alnız anlamadım. neden hiçbirşey kurulmuyor? sistem ne? XP, 7, 8 ?

kurarken hata mesajı ne geliyor onu yazarsan çözmeye çalışalım.

stk4221

durum şöyle format için pc yi ehline bıraktım oda sistemi 32 bit üzerine kurmuş proteusda sıkıntı yaşatıyo oyunlarda da oyle bir de yavaşlama var sanki  kendim müdahale edebilecek bir durumsa halledim diyecektim  ama pc yi tekrar geri verdim

[mergedate]1429787709[/mergedate]
windows 7
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

32 VE 64 BÖCÜKLÜ SİSTEMLER HAKKINDAKİ YANILGILAR
Hiçbir sistemin performansı 64 veya 32 bit esasına göre yapılamaz.
Çoğu kişilerin iddia ettikleri gibi, adreslenen RAM miktarının 32 bitlik sistemlerde 3.25GB olması performansa direk etki eden bir olgu değildir.
Adreslenen RAM bilgileri geçici deplara (RAM) yüklenen (LOAD edilmiş) ve işlemci tarafından işlenilmeye hazır edilmiş işleç veya programlardır.
RAM grubunun hızı ve işlemcinin ön bellek hızı bir sürecin yerine getirilmesindeki en önemli faktördür. Ancak RAM'lere depo edilen bilgiler, ana depodan (HDD) sağlandığı için ciddi bir darboğaz sözkonusudur. Gerek HDD lerin veri yükleme hızı gerekse HDD ile DMA ilişkisini sağlayan arabirimlerin (SATA, IDE ve SCSI gibi) genel olarak çok önemli faktörlerdir.
Bu olayı kıyaslayabilmek için çok eski sistem RAID-0 SERVER'ları veya SSD diskli sistemleri dikkatle incelemeniz önerilir.

PEKALA neden 32 bit veya 64 bit sistemler.
64 bit veriyolları 32 bit veriyollarına göre çok daha fazla veri akıtır. Ancak bu hız sistemin hızlı olması anlamına gelmez.
Bunu anlatabilmek için şöyle bir örnek vereyim.
Bir otoyolumuz var 32 şeritli.
Bir diğer otoyolumuz ise 64 şeritli.
Şimdi sorsam desem ki hangisi daha hızlıdır ? Çoğu arkadaşımız diyecektir ki 64 şeritli yol daha hızlıdır.
HAYIR.
64 şeritli yoldan geçen her bir arabanın hızı 100 Km/h ise 32 şeritli bir yoldan geçen arabaların hızı 250Km/h ise 32 şeritli yol daha hızlıdır.
Bu hız olayı TEMEL DONANIM VERİ YOLLARI HIZI'nı belirtir ki SİSTEM SAATİ (Main CLOCK) ile doğrudan ilgilidir.
YAHU her iki otoyolda giden arabaların hızları eşit ise noolur diyenleri duyuyorum.
Her iki veriyolu eşit hızda olduğuna göre hangisi hızlıdır diyemeyiz ama FARK NEDİR.
Buradaki fark GEÇEN ARABA MİKTARI (DATA AKIŞI) ile ilgilidir.
Haliyle 64 şeritli yoldan bir saniyede daha fazla araba geçecektir.
AHA 64 bit daha hızlı oldu diyenler de kulağımı çınlatıyor :D
Peki otoyolun sonunda bir araba yıkama garajı varsa ve her araba yıkanarak geçmek zorunda (İŞLEÇ) ise o zaman noolacak. ? ::)
Eğer garaj saniyede 64 adet arabayı yıkayamıyorsa veriyollarında araba kuyrukları oluşacaktır. Böylece yolda beklemeler sözkonusu olacaktır. Halbuki 32 şeritli yoldaki garajda saniyede 32 araba yıkanıyorsa hiçbir araba bekleme yapmadan devam edecek böylece düzenli bir akış olacaktır.
İŞTE TÜM BU ANLATTIKLARIMI TAM ANLAMIYLA ANLAYABİLMEK İÇİN;
 HDD den başlayarak tüm veriyollarındaki işleçlerin (ARABA YIKAMA GARAJLARI) işlemciye gelinceye kadar ve işlemciden ekran kartından çıkıncaya kadar (Oyuncular için möhümdür) işlem hızları, ivmelenmeleri veya LATENCY denilen gecikme süreleri bilinmelidir.
Bu değerlere etki eden tek faktör ise o işleç'in 32 bitlik mi yoksa 64 bitlik mi yapıya sahip olduğu,
Kaç bitlik bir SÜRÜCÜ ile çalıştığı,
Ana saat hızındaki işlem gücü (Veri işleme miktarı) bilinmelidir.

stk4221

@Mr_YAMYAM reis  şimdi 32 bit işletim sistemi daha mı iyi dersin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Nisan 2015, 14:18:0632 VE 64 BÖCÜKLÜ SİSTEMLER HAKKINDAKİ YANILGILAR
Hiçbir sistemin performansı 64 veya 32 bit esasına göre yapılamaz.
Çoğu kişilerin iddia ettikleri gibi, adreslenen RAM miktarının 32 bitlik sistemlerde 3.25GB olması performansa direk etki eden bir olgu değildir.
Adreslenen RAM bilgileri geçici deplara (RAM) yüklenen (LOAD edilmiş) ve işlemci tarafından işlenilmeye hazır edilmiş işleç veya programlardır.
RAM grubunun hızı ve işlemcinin ön bellek hızı bir sürecin yerine getirilmesindeki en önemli faktördür. Ancak RAM'lere depo edilen bilgiler, ana depodan (HDD) sağlandığı için ciddi bir darboğaz sözkonusudur. Gerek HDD lerin veri yükleme hızı gerekse HDD ile DMA ilişkisini sağlayan arabirimlerin (SATA, IDE ve SCSI gibi) genel olarak çok önemli faktörlerdir.
Bu olayı kıyaslayabilmek için çok eski sistem RAID-0 SERVER'ları veya SSD diskli sistemleri dikkatle incelemeniz önerilir.

PEKALA neden 32 bit veya 64 bit sistemler.
64 bit veriyolları 32 bit veriyollarına göre çok daha fazla veri akıtır. Ancak bu hız sistemin hızlı olması anlamına gelmez.
Bunu anlatabilmek için şöyle bir örnek vereyim.
Bir otoyolumuz var 32 şeritli.
Bir diğer otoyolumuz ise 64 şeritli.
Şimdi sorsam desem ki hangisi daha hızlıdır ? Çoğu arkadaşımız diyecektir ki 64 şeritli yol daha hızlıdır.
HAYIR.
64 şeritli yoldan geçen her bir arabanın hızı 100 Km/h ise 32 şeritli bir yoldan geçen arabaların hızı 250Km/h ise 32 şeritli yol daha hızlıdır.
Bu hız olayı TEMEL DONANIM VERİ YOLLARI HIZI'nı belirtir ki SİSTEM SAATİ (Main CLOCK) ile doğrudan ilgilidir.
YAHU her iki otoyolda giden arabaların hızları eşit ise noolur diyenleri duyuyorum.
Her iki veriyolu eşit hızda olduğuna göre hangisi hızlıdır diyemeyiz ama FARK NEDİR.
Buradaki fark GEÇEN ARABA MİKTARI (DATA AKIŞI) ile ilgilidir.
Haliyle 64 şeritli yoldan bir saniyede daha fazla araba geçecektir.
AHA 64 bit daha hızlı oldu diyenler de kulağımı çınlatıyor :D
Peki otoyolun sonunda bir araba yıkama garajı varsa ve her araba yıkanarak geçmek zorunda (İŞLEÇ) ise o zaman noolacak. ? ::)
Eğer garaj saniyede 64 adet arabayı yıkayamıyorsa veriyollarında araba kuyrukları oluşacaktır. Böylece yolda beklemeler sözkonusu olacaktır. Halbuki 32 şeritli yoldaki garajda saniyede 32 araba yıkanıyorsa hiçbir araba bekleme yapmadan devam edecek böylece düzenli bir akış olacaktır.
İŞTE TÜM BU ANLATTIKLARIMI TAM ANLAMIYLA ANLAYABİLMEK İÇİN;
 HDD den başlayarak tüm veriyollarındaki işleçlerin (ARABA YIKAMA GARAJLARI) işlemciye gelinceye kadar ve işlemciden ekran kartından çıkıncaya kadar (Oyuncular için möhümdür) işlem hızları, ivmelenmeleri veya LATENCY denilen gecikme süreleri bilinmelidir.
Bu değerlere etki eden tek faktör ise o işleç'in 32 bitlik mi yoksa 64 bitlik mi yapıya sahip olduğu,
Kaç bitlik bir SÜRÜCÜ ile çalıştığı,
Ana saat hızındaki işlem gücü (Veri işleme miktarı) bilinmelidir.


sonuna kadar katılıyorum.

ben daha bir ay kadar önce daha fazla rem takmanın ve sistemin bu remleri görebilmesinin sistemimi hızlı kılacağını düşünürken,
yaşadığım sorunlar ve yamyam abinin zıbartana kadar dayakları, ayrıca bazı yüzeysel araştırmalarım bana konunun ram salt ram miktarı ile değil,...
harddiskin veri aktarım, okuma-yazma hızından tutun da
anakartın veri işleme hızı (üzerindeki donanımın uygunluğu ya da herne ise)
kullanılan ramların frekansı ve dual channel mimarisinden faydalanılıp faydalanılmadığı,
işlemcinin kaç "çipirdek-kaç hertz" olduğu değil işlemcinin önbelleği ile birlikte,
harddisk sürücüleri ve diğer donanım sürücülerinin de doğru kurulması ile ilgili olduğunu,
ve de ayrıca flashplayer ve jawa gibi eklentilerin sistem yazılımı ve donanımında ciddi sorunlara neden olabileceğini

öğrenmiş oldum. işte tüm bu nednelerledir ki, bir sistemi çalışır hale getirmek basitçe parçaları birleştirmek ve sistemi kurup driverleri kurmak değildir. işe taaa bilgisayarı almadan başlamak gereklidir.

seron

"dosyalarınızı yedeklemeniz ve Windows 7 yüklemesi sırasında Özel seçeneğini seçmeniz gerekir. "
ata bu sağlıklı bir teknikdeğil. onun yerine yedek alıncak dosyalar d ye kopyalanıp sistem sıfırdan kurulup hiçbirşey yapmadan disk birleştirilmesi yapılması gerekiyor. bu, windows için geçerli.

bir arkadaşım XP sistemini buna benzer bir yöntemle defalarca üstüste kurmuş. 80lik harddiskte hiç yer kalmamış, eski sistem silinmeden yanına sistem kurtarma gibisinden işlem yapılmış defalarca. geçen aylarda gittiğimde herşeyi silip full format çektim sistemi cillop oldu.

seron

yooo zaman kaybetmiyorum? aksine kısa zamanda (kendimce)büyük işler başarıyorum... dediklerin doğru da, bazıları için gerçerli.
ben sistem tamir etmem, göçene kadar kullanırım, göçünce formatlarım.
nice işyerleri, firmalar,... windows ile geçimlerini sağladılar. reklamcılar, editörler yazarlar.. hep windows üzerinden iş yapıp para kazandılar. linux ile bunları yapan kaç kişi var? amma bu kişiler linux ile sorun yaşasa idiler, yok forumlardan yardım al, yok sistemi derinlemesine öğren işleri yüzünden hem vakit hemde para kaybedecekti. olaki yukarıda dediğim gibi yapılırsa, okullar evler işyerleri kamu, özel, tüzel tüm kuruluşlar rahat edecektir.

seron

programlar yine açık kaynak yapılsın. isteyen kurcalasın istemeyen kurcalamadan kullansın. ama kurcalamadan kullananlara da yeterli gelsin. şu an gelmiyor.

haaaa ilek defa doğru birşey duydum ağzından:
"yapılamaz değilsebile şu an için zor zaten lınux daha yolun başında ilerleme ve gelişmelerle bu dediklerin belki ileride olur ama şu an için imkansıza yakın"
işte ben bu itirafı bekliyorum. kimseyi yanıltmadan linuxu tanıtmak daha doğru olur.
linux henüz yeterli değildir ama yetinebilenler için gayet uygundur.

seron

ben gidiyorum sürem doldu.

yarın devam ederiz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ata - 23 Nisan 2015, 14:59:36ram sıstem hızlandırmaz kım aksını ispatlarsa kolesı olurum ram sıstemı rahatlatır arada fark var sıstem hızını cpu belırler vede islemcı hızı derler bunun adına o zaman neden ı7 işlemcı ile benim intel duo aynı değil açıklayın bende anlıyayım .ram onbellek işini yapar yazılımın alınıp hamken veriye dönüştürüleceği ilk alan
Şurada BİLİMSEL bir KOKU aldım. Hemen yalanayım :P
Bir işlemcinin hızına etki eden bazı temel faktörler vardır.
1 Saat (CLOCK) hızı.
Sistemin uygun adım yürümesi için diğer donanımlar da bu hıza göre çalıştırılmalıdır.
2 İşlemci işlem hızı.
Bilinen anlamda işlemcinin kaç çarpan ile kaç işlem yapabildiğinin göstergesidir. Saat hızı 200MHz olan bir işlemcinin hızı 2GHz ise en fazla 10 çarpan ile işlem yapabiliyor demektir. Bu çarpanın üzerine çıkılmaya çalışılırsa ''O-F'' Ower FLOW (Taşma) hatası alınır. Ya sistemdeki diğer akışlar bekletilir ya da işlemci kilitlenir.
3 İşlemci komut kümeleri.
Son zamanlarda sıklıkla duymuş olduğumuz bazı işlemci kodları vardır.Çoğu arkadaşımızın sadece bakıp geçtiği ama esasen gelişen işlemci teknolojilerindeki önemli adımlardan oluşan bu özel kodlamalar bazı şeyleri anlatmaktadır.
Ben detaylı bilmediğim için detaylı anlatım yapamayacağım.
Yıllar önce AMIGA PC'lere rakip olabilmesi için MMX teknolojisi adı verilen bir ek ile karşılaşmıştık. Öyle ya da böyle çözünürlüğün artmasıyla bu pek önemsenmemişti. Halbuki MMX teknolojisi bile ek komut dizeleri ile işlemciye özel işlemleri bir çırpıda yapılmasını sağlayan mimari idi.
Günümüz işlemcilerindeki bu komut mimarilerini incelediğimizde oldukça farklı mimariler görmekteyiz.
WTX
SSE4
HT
AVX gibi.
Her bir mimari yapısı bir işlemciye eklenen özel komut kümelerini anlama yeteneğidir ki bunlar milyonlarca komutlardan anlayabilen işlemcidirler.
Bir CORE2 DUO işlemcisi 3.5GHz hızında bile çalışıyor olsa 2.3GHz hızında çalışan bir İ7 işlemciden daha fazla işlem yapamıyor, NEDEN?
Araba yıkama örneğinde belirtmiş olduğum gibi benzetim yaparsak,
Bazı garajlardaki çalışanlar arabaları yıkarken elleriyle bezleri sürerek yıkıyorlar.
Bazı garajlardaki çalışanlar bezlere bir sopa bağlıyarak daha hızlı yıkıyorlar.
Bazı garajda çalışanların ellerinde dönen fırçalı temizleyiciler var.
Bazı garajdakiler ise otomatik makinalarla yıkıyorlar.
Bu bahsetmiş olduğum araba yıkama meselesini bir PC de bulunan her donanım yapmaktadır.
Bir SATA arabirimi,
Bir kuzey köprüsü işlemcisi.
Bir ses işlemcisi.
Bir I/O girdi çıktı kontrolcüsü.
Tüm bunları topladığımızda ortaya şu gerçeklik çıkmaktadır.
32 böcük ya da 64 böcüklü sistemler daha hızlı ya da yavaş değildir.
64 bitlik sistemlerden 32 bitlik sisteme göre daha fazla veri akar. Donanımlar bu veri akışını İŞLERLER.
İşleyemeyen donanımlar diğer donanımları bekleterek kuyruk oluştururlar ve SİSTEMİN TOPLAM HIZI YAVAŞLAR.

stk4221

arkadaşlar yorumlar için teşekkürler her ne kadar konuya firansuz kalsamda  tekrar 64 bit 'e geçiş yaptım fakat ethernet derleyici hatası alıyorum bir türlü düzelltemedim internete giremiyorum 
[mergedate]1429823272[/mergedate]
anakart gigabyte G41MT-S2PT
işlemci intel R dual cpu e2180  @ 2.00Ghz
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

birgün hecker olmaya karar verirsem ilk seni bulurum :-D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

biraz birşeyler okumuştum linux acık kaynak kodlu imiş  windows da heckerlık  her tarafı alçılı adamı dans ettirmeye benzetiyorlar (bende anlamam onların yalancısıyım)
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Nisan 2015, 00:10:01arkadaşlar yorumlar için teşekkürler her ne kadar konuya firansuz kalsamda  tekrar 64 bit 'e geçiş yaptım fakat ethernet derleyici hatası alıyorum bir türlü düzelltemedim internete giremiyorum 
[mergedate]1429823272[/mergedate]
anakart gigabyte G41MT-S2PT
işlemci intel R dual cpu e2180  @ 2.00Ghz
OHH CİĞERİM SOĞUDU.
YAMYAM sözü dinlemezsen :D

stk4221

@Mr_YAMYAM dağıttuk  bi  naneyi şimdi toplamaya çalışıyorum pıçaklıyasım geliyor bilgisizsayar cıyı bi çözüm öner hele
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221


 
internete giremiyorum
[mergedate]1429827184[/mergedate]
sürücü güncelleştir diyorum sürücü yazılımı bulamadı diyor

[mergedate]1429827291[/mergedate]
kartta mı sıkıntı var
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Nisan 2015, 01:00:13@Mr_YAMYAM dağıttuk  bi  naneyi şimdi toplamaya çalışıyorum pıçaklıyasım geliyor bilgisizsayar cıyı bi çözüm öner hele
Şimdi geç oldu ayrılmak üzereydim.
Yarın için hazırlık yap. Bir konu aç.
Tüm bileşenleri eksiksiz yaz.
Tüm sürücülerini nereden yüklediğini ve ne şekilde yüklediğini de yaz.
Ethernet denetleyicisinin sürücüleri var mı nereden yüklüyorsun detaylıca yaz.
Hatalar varsa halledelim.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

 iki pc var birinden indirip ona yüklüyorum bende neden görmüyor bir gün öncesi sıkıntısızdı tamirciden sonra bu hale geldi
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Nisan 2015, 01:24:01iki pc var birinden indirip ona yüklüyorum bende neden görmüyor bir gün öncesi sıkıntısızdı tamirciden sonra bu hale geldi

driverin doğru kurulmamış ya da hiç kurulmamış. görünen onu gösteriyor. bilgisayar ilk alındığında yanında verilen CD lerde genellikle o driver olur. bulunamazsa demo-memo "driver genius" gibisinden bir driver kurucu kurarsan bulur-indirir-kurar. önerilen ise kendi sitesinden ve sürüm notlarına dikkat ederek kurulmasıdır. ethernet modülünün marka-modeli bilinmelidir. speccy programı kurulduğunda hani donanımın adı ne modeli ne serisi ne hepsini sana söyler. sonra da bu ad-modeli google babadan araştırıp indirir kurarsın olur biteeeer...

kaç yamyam abi geliyo elinde sopa!... ;D

stk4221

arkadaşlar ve yamyam reis  sorunun kaynagı neydi belki ben yükleyemedim bilemiyorum ama  gece 3 kadar ugaraşınca  sabahda pc yi attım tamircinin önüne  şimdi sıkıntı yok     
yamyam korkusu sardı formu
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur