BOOST CONVERTER-12 V TO 48 V (20 W)

Başlatan ckorkmaz, 16 Nisan 2015, 14:32:05

ckorkmaz

Arkadaşlar merhaba , bitirme tezim boost converter  12 v tan 48 volta , frekans değerim 20 khz gücü 20 W yardımcı olursanız sevinirim.

Kemal88

Dostum yanlis anlamada yani bu nasil bir yardim isteme seklidir ? Simdi neye yardimci olacagiz bi ac bakalim konuyu. Yardim olacagimiz onlarca konu cikabilir. Sen bu kadar genel bi yardim istersen, yardim edicek olanlar, boost converter devresini, tezini onlara yaptiracagini sanirlar. Belli bi yardim edilecek bisey varsa yardim edilir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

ApoAtes

Arkadaş sipariş geçmiş direk :D Bir yerlerden başlayıp birleştirirsen hani kendin biraz el atarsan buradakilerde takıldığın/anlamadığın yerlerde rahatlıkla yardımcı olacaklardır :) Ama senin yardım isteme tarzın dediğim gibi biraz sipariş geçer gibi olmuş.

seron

yav kemal, apo,

belli ki öğretmen sadece yapın demiş ve gerekli bilgiler ya eksik verilmiş ya da zayıf. hani bazı okulların eğitim düzeyi iyi olmuyor ya hah öyle de olabilir. arkadaşa verdiği özelliklere uygun ya da modifiye edilebilir bir devre gösterin olsun bitsin uzatmaya gerek yok. bu devre olur yapabilirim derse imkanları doğrultusunda birşeyler yapabiliriz.

@ckorkmaz ,
öyle olmaz. en önce bilgi düzeyin nedir bu tür devrelerden anlıyormusun? bitirme tezi derken hangi okul ve hangi sınıf?
hiçbirşey bilmiyor musun, yoksa biliyorsun ama hangi devre üzerine çalışacaksın karar mı veremedin?
bunları bir yaz, güç kaynaklarından anlayan yığınla adam var sitede mutlaka yardım ederler.

ApoAtes

@seron haklısın abi.
Bilmem işe yarar mı ama 9Vdc to 48Vdc converter buldum bir sitede bir kenarda bulunsun istersen şimdilik yinede.
9V to 48V DC-DC Converter

seron

ApoAtes

mustafayilmaz

https://320volt.com/buck-boost-converter/  burada  yeterli açıklama var.

duty cycle (1 - 48 / 12 ) = 0.75 >> %75

akımın ripple değerini 0.01 A seçelim:

L = ( 12v * 0.75 ) / ( 20khz * 0.01 A ) = 45 mH

çkış akımını istenenden biraz fazla (0.5A) seçelim.

voltajın ripple değerini 0.01 v seçelim:

C = ( 0.5A * 0.75 ) / ( 20khz * 0.01v) = 1.875 mF

frekans biraz düşük olduğu için değerler yüksek çıktı.

ckorkmaz

açıkçası pek bildiğim bir konu değil ancak bitirme tezim gerekli ripple değerleriyle C=135u , L=257u ve Rload=48 ohm ile hocam simulasyon yapmış ancak ben yapamadım ayrıca ekte yolladığım vpulse ı nasıl gerçekleyip devreyi oluşturacağımı bilmiyorum,ilginize teşekkürler.

seron

şimdi daha iyi oldu.
mesajınıza -gerçek yardımlar- yapılana kadar epey bekleyebilirsiniz. ama bu dezavantaj değil. bu süre içinde kaynaklardan makale ve çalışmaları okuyadurun. sunumu yapabilmeniz için neyin ne olduğunu mtlaka anlamalı, bilmelisiniz.
benim konu hakkında birikimi yetersiz olduğundan yardım edemiyorum ama mutlaka üyelerden fikir ve yardımlar gelecekir.
kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın