ANFİDEN SES GELMİYOR

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 12 Nisan 2015, 11:57:54

Furkan KELEŞOĞLU

AHMET YERLİNİN 100W LIK ANFİ PROJESİNİ YAPTIM İLK ÖNCE CALIŞIYORDU AMA ÜSTÜNDEKİ VULMETRE CALIŞMIYORDU DEVRE CALIŞIR HALDEYKEN KURCALARKEN BİYERİ KISA DEVRE YAPTIRDIM ENTEGRENİN YOLLARINDAN BİRİYDİ YOL KOPTU YOLU TELLE BAĞLADIM VE MULTİMETRENİN DİYOT KISMIYLA İLETKENLİĞİNİ KONTROL ETTİM İLTEKENLİK VAR YOLDA AMA BU SEFER SES CIKMIYORDUR Tr_YaMyAM cıkış entegrelerine bak dedi cıkış entegresi td7294 onu değiştirdim iyicene baktım hiç bir kısa devre yok ayaklarının altında ama ses cıkmıyor potlarla oynarken ayarlarıyla değil tutuyorum asasından öne arakaya cekiyorum sıtt diye ses geliyor hapörlerden acaba preamp görevi gören entegre yanmış olabilirmi entegrenin kodu 4558 yardımlarınızı bekliyorum
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

furkan merhaba,
telefonunla yada varsa foto makinesiyle sağından solundan alt ve üstünde detaylı yakın çekim birkaç tane foto yükleyebilir misin?

nasıl yüklenir. bu yazıı okuduğun yerin hemenaltında yanıtla var oraya basınca gelensayfadan reim yükle >>> gelen sayfada gözat>resim adı> tamam> yükle .... > sayfanın sağındaki üstteki linki kopyala, sonra gelip cevap yazacağın yere yapıştır. her resimiçin ayrı ayrı yapmaya üşenirsen resimleri toplu rar yap dosya yükle menüsüyle yükle.

ozgurece

Seron Arkadaşımız önemli bir ayrıntıyı Hatırlatmış , Gerçekten sorunla ilgili görsel öğeler çok önemli ,mümkün mertebe makro modda yüksek çözünürlükte çekim yapabilirseniz bunu (benim tercihim)Resim yükleme sitelerine upload yapıp  ,o sitede verilen Forum yükleme kodunu kopyalayıp forumda yazdığınız satıra yapıştırın işlem tamam. Diğer seçenek de site içinde resim yükleme ama biraz zaman alır. Kolay gelsin.

Furkan KELEŞOĞLU

seron

kartta arıza ihtimali olan birden fazla parça var. hatta potları bile uçurmuş olabilirsin.

en sondaki resimde kartta kararmış bir yer var. yollar takip edilirse hangi parçaya gittiğini bularak arıza bulunabilir.

muhtemelen entegrelerden birisi devre dışı. elinde yedek parça var mı?

kararan yerde köprü diyot var sanki.

Furkan KELEŞOĞLU

doğru kararan yerde köprü diyot var ben tda7294 entegresini dün değiştirdim ama 7812 entegresini değiştirmedim  şuanda potları söküp kontrol ederim elimde 3 tane sağlam pot var eğer onlar gidikse sorun değil hemen değişirim ölcümleri yapıp haber vericem
[mergedate]1428848795[/mergedate]
potlar sağlam potlarda sıkıntı yok ölcümlerini yaptım sıkıntı potlardan değil sıkıntı entegrede olabilirmi potların arkasında 8 bacaklı bir entegre var ? sorun o olabilirmi ?

seron

olabilir.
@Mr_YAMYAM abimiz az önce buralardaydı. görürse yanıt verebilir.

ölçüm yapmayı biliyorsan parçaları ölçerek gitmelisin. ama anlamıyorsan şüphelendiğin şeyi değiştire değiştire deneye deneye gidersin. malzemen yeterliyse hepsini değiştir kurtul.
[mergedate]1428922500[/mergedate]
hepsini derken entegreleri.

Furkan KELEŞOĞLU

tda7294 ü değiştirdim  yarında 7812 ile 4558 i değiştiririm bakalım ne olacak  bişey sorucam şimdi bu kapasitörleri direnç kademesinde ölctüğümüz zaman bir değer görürsek bu kapasitör sağlam diyebiliyoruz ama bendeki 4700 mikrofarad 63 volt olan 2 kapasitörü ölcüyorum ikisindede değer gösteriyor ama ikisinin değer aynı değil farklı neden arasındaki farkta baya büyük

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Nisan 2015, 20:52:55tda7294 ü değiştirdim  yarında 7812 ile 4558 i değiştiririm bakalım ne olacak  bişey sorucam şimdi bu kapasitörleri direnç kademesinde ölctüğümüz zaman bir değer görürsek bu kapasitör sağlam diyebiliyoruz ama bendeki 4700 mikrofarad 63 volt olan 2 kapasitörü ölcüyorum ikisindede değer gösteriyor ama ikisinin değer aynı değil farklı neden arasındaki farkta baya büyük

devreye bağlı oldukları için. ;D hiçbir eleman devrede iken ölçülmemelidir. bazı istisnalar dışında.
bir diğer ihtimal ters bağladıysan bozulmuştur. aman ha patlar dikkat et.

Furkan KELEŞOĞLU

yok ters bağlamadım kotnrol ettim zaten patlasydı önceden patlardı :D kardeşim ben potlarıda devrenin stünde ölctüm sıkıntı olmaz dimi onlarda ?

seron

entegreleri bir değiştir de sonucu yaz. bir de entegrelere soğutucu bağla. 5-10 dk testte birşey olmaz ama uzun vadede yakarsın.

Furkan KELEŞOĞLU

doğru diyorsun soğutucu var elimde fakat takmadım cünkü cok kısa zamanda enerji veriyorum 5 dk gecmiyor bile zzaten o arada devreye bakıyorum potlarla flean oynuyorum arada üflüyorum entegreye :DD bir calışsa soğutucusunada takacam hele dur bakalım yarın şu parcaları alıyımda bakalım ne yapıcak bu arada ben senle yaşıtım gibi konuşuyorum k.b tanımadığım icin yaşım 17 kocaelide oturuyorum teknik lises elektrik-elektronik teknolojisi alanı okuyorum beliritiyim dedim :)

seron

burda sen-sün olmaz furkan. sorun değil. herkes herkesi de tanımak zorunda değil.
sen önceki yanlışı yapma yeter burada üslup önemli. karşımda insan var gibi düşünürsen sorun olmaz. yaşım ileri ama elektronikte ileri düzey değilim belki benden öndesin.

ata

harkesin farklı ilgi alanları var ama sonuçta burda fikir alışverişi yapılmakta . ben hiç anlamam elektronıkten sende benden öndesin ;D    @seron
ama arkadaşlığa ve sohbete engeldeğil bilgi paylaşıldıkca güzeldir . 8)  bu arada hoşgeldin genç arkadaşım  @Furkan41

fatih_celebi24

baskı kalitesi çok kötü lehim pislikleri dolu pasta pislikleri dolu :-\\ sana tavsiyem yeni bir baskı yapıp tekrardan doğru bir şekilde dizersen  sağlıklı olur :) :)

kifvet

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 14 Nisan 2015, 01:36:09baskı kalitesi çok kötü lehim pislikleri dolu pasta pislikleri dolu sana tavsiyem yeni bir baskı yapıp tekrardan dogru bi şekilde dizersen  saglıklı olur

@fatih_celebi24
bu baskı devresini hangi yöntemle yaptınız?o kadardır uğraşıyorum bi türlü güzel baskı devre alamadım:))telef olan bakır levhaların haddi hesabı yok:)

Furkan KELEŞOĞLU

hoşbulduk :D bu baskı devre yaparken herşey tonere bağlı toner iyiyse yollarda oakdar iyi cıkıyor toner kötüyse ütülesen bile yapışmıyor yollar

olc technics

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Nisan 2015, 23:36:41doğru diyorsun soğutucu var elimde fakat takmadım cünkü cok kısa zamanda enerji veriyorum 5 dk gecmiyor bile zzaten o arada devreye bakıyorum potlarla flean oynuyorum arada üflüyorum entegreye :DD bir calışsa soğutucusunada takacam hele dur bakalım yarın şu parcaları alıyımda bakalım ne yapıcak bu arada ben senle yaşıtım gibi konuşuyorum k.b tanımadığım icin yaşım 17 kocaelide oturuyorum teknik lises elektrik-elektronik teknolojisi alanı okuyorum beliritiyim dedim :)

Çok yanlış! TDA7294 deneneceği zaman bile; soğutucuya termal macun ve izolatör kullanılıp sıkıca takılmalı. Entegre sükunet akımıyla bile (çıkışı yüksüz, girişi şaşelenip denendiğinde) ısınabilir. Isıyla başa çıkamayınca da yanacaktır. Ayrıca baskı devreni monte etmeye başlamadan önce temas olan yerler var mı diye kontrol edilmesi çok önemlidir. Büyüteçle göz kontrolü ve avo metreyle süreklilik (buzzer) testiyle iyice kontrol edilmeli.

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Nisan 2015, 01:40:46@fatih_celebi24
bu baskı devresini hangi yöntemle yaptınız?o kadardır uğraşıyorum bi türlü güzel baskı devre alamadım:))telef olan bakır levhaların haddi hesabı yok:)

şimdiye kadar hiç problem yaşamadım.

öncelikli olarak kalitelisinden beyaz parlak kuşe kağıt aldım a4 kaliteli yani tanesi 50 kr denk gelmekte ve baskı yapılacak makinede çok önemli
ben izmir'de bayram yerindeki bir matbaa ile anlaştım 1tl den baskı yapmakta kaliteli toner de

o baskı yapmaktayım tabiki plaket inde yüzeyi çok önemli skoçbrayt sünger inin ters tarafı le plaket n yüzeyini ovaladıgım da hafif pütürlü olmakta bu şekilde baskı çok kolay yapılmakta

Flatron

@fatih_celebi24
Bu ortadaki resimdeki nedir ?

[mergedate]1429003273[/mergedate]
Ayrıca matbaya siz corel draw dosyasını falanmı veriyorsunuz yoksa 1.resimdeki çıktı sizin yazıcıdan aldığınız çıktı da onu pressde falan mı matbaa basıyor?

kifvet

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 14 Nisan 2015, 12:13:11
şimdiye kadar hiç problem yaşamadım.

öncelikli olarak kalitelisinden beyaz parlak kuşe kağıt aldım a4 kaliteli yani tanesi 50 kr denk gelmekte ve baskı yapılacak makinede çok önemli
ben izmir'de bayram yerindeki bir matbaa ile anlaştım 1tl den baskı yapmakta kaliteli toner de

o baskı yapmaktayım tabiki plaket inde yüzeyi çok önemli skoçbrayt sünger inin ters tarafı le plaket n yüzeyini ovaladıgım da hafif pütürlü olmakta bu şekilde baskı çok kolay yapılmakta

@fatih_celebi24
açıklama için teşekkürler:)bende kaportacıların kullandığı en ince sünger zımparalardan kullanıyorum onlarda iyi iş görüyor aklınızda bulunsun:)fakat ortadaki plaket bakır plaket mi rengi neden farklı?

Furkan KELEŞOĞLU

peki bişey sorucam matbacılarda ares programı varmı ki ? benim bidliğim ares programındaki cizimi yağlı kağıda cıkartmıyormuyuz ?
[mergedate]1429005394[/mergedate]
ben bütün entegreleri değiştirdim şimdide hiç bişey yok tek değişen şey vulmetre 3 kere ard arada vuruyor sonra bip bip diye ses cıkıyor hapörlerden bide fişi taktığımda cıkıyor bide cıkardığımda bip diye bir ses cıkıyor ?

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: Furkan41 - 14 Nisan 2015, 16:50:35peki bişey sorucam matbacılarda ares programı varmı ki ? benim bidliğim ares programındaki cizimi yağlı kağıda cıkartmıyormuyuz ?
[mergedate]1429005394[/mergedate]
ben bütün entegreleri değiştirdim şimdide hiç bişey yok tek değişen şey vulmetre 3 kere ard arada vuruyor sonra bip bip diye ses cıkıyor hapörlerden bide fişi taktığımda cıkıyor bide cıkardığımda bip diye bir ses cıkıyor ?

sen pdf olarak cıktı alıyon matbacı pdf den baskı yapar plaket işini gelince bende çözemedim kaliteden helalde paso renkleri farklı

Furkan KELEŞOĞLU

anfiden ses niye gelmiyor entegreleri yeniden değiştirdim bu sefer vulmetre vurmuyor cızırtı cıkıyor fişe takıp cıakrttığımda şase olabilir diye bir yerde her yeri kazıdım yine bişey yok ? entegrenin ayağına bağlı dirençlerden birisi ynamış felan olsa olurmu ?

seron

fatih_celebi24

Furkan vu metre enregresini devre dışı brak besleme voltajını ölç çıkışta DC voltaj varm Ona bak giris sinyaline bak geri besleme direncini kontrol et stbyn ve mute fox. Takılmış olabilir tüm dirençleri kontrol et yanlış bağlantı olabilir

erg123

sublimasyon baskı makinesi olan matbacilar da transfer kagidina cikti alip plakete basiyorlar sen sadece cozeltiyle bakiri eritiyorsun en guzel is

Furkan KELEŞOĞLU

bence bir yerden şase yapıyor ama bulmıyorum deli olucam  yada bir yer kesik ondan yapıyor cünkü dirençleri hep ölctüm hepsi değer gösteriyor hemde aynı değer anlamadım gitti arakadaş ya kapasitörlerin hiç biri şişmemiş + bide kararma yada patlama yok ama fişi taktımmı entegre hemen ısınıyor elini yakar o derece ne anfiymiş arkadaş yaptığıma bin pişman oldum

haylaz

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Nisan 2015, 01:40:46@fatih_celebi24
Elişi kagıdı şiddetle tavsiye ediyorum sonuç mükemmel PNP kagıdından farksız ;)

Furkan KELEŞOĞLU

peki bu potları devre üstünde ölceksek hiç sökmeden değer yanlış gösteririmi ben devre üstünde ölctüm cevirdikce direnç azaldı sonra tersine uyguladım kıstım bu seferde direnç yükseldi
[mergedate]1429127323[/mergedate]
şimdi şarkıyı acıyorum takıyorum anfiye sonra anfinin fişini takınca şarkı fişi taktığım gibi alıp hemen gidiyor ses geliyor gidiyor ? bu cıkıştaki entegre yinemi yandı acaba bide hemen ısınıyor
[mergedate]1429127537[/mergedate]
devre alev aldı alev bir yapamadık gitti yandı en sonunda
[mergedate]1429127722[/mergedate]
tda7294 gitti :D
[mergedate]1429127795[/mergedate]
neyse zaten cözüm gelmiyecekti konuya herkeze teşşekkürler

mustafacil38

Kardeşim çözüm söylenmiş zaten sana 7294 yüksek çıkışlı bir entegre soğutucusuz kesinlikle çalıştırılmaması geriyor

Furkan KELEŞOĞLU

kardeşim ses gelmiyor soğutucu taksan ne olur zaten soğuk şey calıştırdığım gibi ısınıyor sorun soğutucusu değil soğutucu takmadanda ses gelmesi lazım zaten fişe taktığım gibi el yakakcak derecede ısınmaması lazım biyerde sorun var pcb zatten attım cöpe calışan elemanları aldım yeni bişey buldum daha pratik onu yapıcam

fatih_celebi24

Bende çok tda serisi yaptım tda bin içinde termal kesici var gövde sıcaklığı 90  dereceye geldiğinde anda çıkışı kapatır bence soğutucudan kaynaklanabilir bende ilk test işlemini Hep kısa sureli yapmisimdiR 10 sn govgövde ateş gibi olmakta nolmaldir saten

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın