CDI Tamiri hakkında yardım.

Başlatan aegeanxtr, 07 Nisan 2015, 17:21:32

aegeanxtr

Merhaba arkadaşlar. 25 beygir 2 zamanlı deniz motorumun cdi modulünü tamir etmeye çalışıyorum. Bazı parçalar hakkında birkaç sorum olacak bilen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bu resimdeki parça nedir acaba? S438B A0M Nette herhangi bir bilgi bulamadım.

Bu resimdeki 330nf 400V kondansatör fever capacitor diye geçiyor normal kondansatörden farkı nedir? yerine diğer resimdeki kondansatörü kullansam olur mu acaba?

Bu resimdeki parçalar diyota benziyor üzerlerinde KIV002 yazıyor. Diyot ölçümünde her iki yönde de herhangi bir değer göstermiyor. Bu parçalar diyot mu acaba?

erg123

kıv002 google da bile yok diyot a benziyor kırmızı kondansatorü takabilirsin birşey olcağını sanmıyorum ama bozuk mu o

aegeanxtr

Biraz daha araştırdım Sanırım KIV002 zener diyot olabilir. Bu resimdeki diyot bi sitede zener diyot diye geçiyor. Üst resimdeki kondansatör arızalı 330nf göstermesi gerekir ama 250nf gösteriyor. En üst resimdeki parça hakkında bilginiz var mı acaba?

seron

merhaba
araştırma yapmama rağmen malesef gösterdiğiniz parçanın ne kendisini ne de muadilini bulamadım.
kondansatör olarak da kırmuzu renkli olan kutupsuz kondansatörü kullanabilirsiniz.

eğer çok pahalı değilse zahmete girmektense yedek parçacılardan tümüyle alabilirsiniz.
şayet bulunmuyorsa daha derin bir araştıma gerekecek.
kolay gelsin.

erg123

Zener zanetmem 3 a diyot a benziyor ama emin degilim birdaha bakayim nete usteki de nf kondansatordur bir farki yok  fever ates demek yuksek voltaji kastetiyor galiba
S438B transistordur
[mergedate]1428430505[/mergedate]
Pardon tristor olacak tahminime gore

aegeanxtr

Teşekkürler. Peki S438B nin tristör olup olmadığını multimetre ile ölçerek anlayabilir miyim? Herhangi bir yöntemi var mıdır?

erg123

Ustam ben hayatimda bir defa olctum onuda unuttum ya nete bak yada bilen arkadaslar yardimci olur

aegeanxtr

S438B nin tristör olduğu kesinleşti çünkü bağlı olduğu terde SCR yazıyor sökünce fakettim. Diyotlar ise devrede resimdeki S1 yazan yere köprü diyotun AC girişlerine paralel bağlı başka hiçbir yer ile bağlantısı yok. S1 in ne anlama geldiğini burada ne işe yaradığını bilen var mı acaba?

erg123

tristör mü tamam tahmin ettiğim gibi o karta büsürü diyot var değeri nedir söktüğün le bir mi s1 switch(anahtarın) s si olabilir

aegeanxtr

Kartın üzerindeki diyotlar normal diyot söktüğüm ile bir değil ve hepsi sağlam. Söktüğüm diyotlar her iki yönde de herhangi bir değer göstermiyor.

erg123

Allah alla bu nasıl bir şey ya birbirlerini ayır tek tek ölçer misin
[mergedate]1428437648[/mergedate]
veya nasıl ölçüyon 2 diyot bir mi yoksa tekini mi

aegeanxtr

Uçları ayrık olarak tek tek ölçüyorum. Diyot ölçüm kademesinde herhangi bir değer göstermiyor. Diyotlar zener olsa bile tek yönlü değer göstermesi gerekmez mi?

erg123

orası öyle tek bir taraftan gösterir
[mergedate]1428438102[/mergedate]
O zaman senin ki kıv değil k1v002 dir ustam yani zener 1.002 v zener

Mr_YAMYAM

TVS
Transient Voltage Suppressor
Şeklinde aratırsan bulabilirsin.

erg123

Koruma amaçlı diyot diyor nette bu devrede  yarı iletken koruma sigorta si gibi diyebiliriz o zaman zener gibi gorunurmus simdi ustam s1 ne oluyor vede paralel baglamasinin sebebi koruma galiba

aegeanxtr

Sanırım 2 diyot seri bağlanarak watt yükseltilmiş.  Peki her iki yönde de değer göstermemesi arızalı olduğunu mu gösterir? Yoksa TVS diyotların ölçümü farklı mıdır?

seron

her ikisi de koruma amaçlı.

değer göstermemesi şundan da olabilir: diyotlar zener diyodu ise "çok yüksek gerilimde" iletime açılıyordur.

bu devre motor-ateşleme ile ilgili bir devre ise parçalar buna göre seçilmiş olabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın