PCB CİZİM YARDIM

Başlatan bekir_kurtkan, 03 Nisan 2015, 11:39:53

bekir_kurtkan

BU SURROUND DEVRESI ICIN PCB CIZMINE YARDIM EDEBILECEK VARMI

seron

bekir merhaba,
bu surround devresi değil sanırsam; iki kanalı dörtlüyor. yapay surround devresi bu. gerçek surroundda 4 ayrı giriş 4ayrı çıkış olur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Nisan 2015, 14:26:07bekir merhaba,
bu surround devresi değil sanırsam; iki kanalı dörtlüyor. yapay surround devresi bu. gerçek surroundda 4 ayrı giriş 4ayrı çıkış olur.
Gandırıyo gandırıyo.
Bu pasif SURROUND devresi. Nam-ı diğer virtual SURROUND :D

seron

bak usta insan nasıl da yemiyor hemen. zaten ben de dikkat çeksin diye mahsus yanlış yazdım ;D ;)

serkan_48

bekir_kurtkan

Peki ustalar bu devre pasif ise surround devresi aktif- pasif olarak ikiyemi ayriliyo bilmedigimden soruyorum cunku internette hep buna benzer bir devre var vede sizlerde pcb cizimi olan bir devre varmidir

olc technics

ESP p018

Gözüm kapalı tavsiye ederim. Aynını ben kullanıy'om, PT2399 delay devresiyle beraber.

Yapacağın şema: Figure 3 - The Schematic of an Enhanced Hafler Matrix Decoder

Delikli karta da montajlayabilirsin. Bende öyle yaptım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 03 Nisan 2015, 15:10:01Peki ustalar bu devre pasif ise surround devresi aktif- pasif olarak ikiyemi ayriliyo bilmedigimden soruyorum cunku internette hep buna benzer bir devre var vede sizlerde pcb cizimi olan bir devre varmidir
SURROUND sistemler PASIF ya da aktif denilmez
PASİF SURROUND sistemler (VIRTUAL SURROUND) sağ ve sol kanal faz farklarını ayırarak muhtelif kanallara yükseltilmesi için işlenir ve gönderilir.
SURROUND sistemlerde ise bir decoder bulunmaktadır. Bu decoderler üç tanedir.
1 DOLBY DIGITAL decoderler.
2 DTS decoderler
3 SRS decoderler.
Her bir decoder kendisine has kodlanmış ses kanallarını ayırarak uygun amplilere gönderilmek üzere digital işlem yaparlar. Yani 5, 6 yada 7 kanal gibi çoklu kanal ile kaydedilmiş sesleri ayırırlar.
Peki PASİF SURROUND devreleri ne yaparlar.
STEREO içerisine ön ve arka kanalların kodlanması mümkündür. FAZ faklılıkları ile ilgili olan bu kodlama tekniği CORRELATION denilen faz bileşenleri ile ilgilidir.
ÖRNEK DEĞERLER.
(-L)+(+R)=-1  180' ters fazlı işaretleri anlatır. Birbirlerine tamamen ters fazlı ses sinyallerinin Sağ ve SOL kanalda yükseltilmesi ve toplamını ifade eder. Eksi bir ibaresi, eğer bu iki sinyali tek bir hoparlörde toplarsak SES ÇIKMAZ demektir. Temel olarak MONO'dur. Arka sesleri temsil eder.
(+L)+(+R)=+1 Aynı fazda işaretleri anlatır. Aynı fazdaki işaretlerin toplamıdır. Tek bir hoparlöre yönlendirildiğinde tüm sesler duyulur. Tam olarak monodur ve temelde CENTER (Merkez) hoparlörü temsil eder.
Pasif surround devreleri çoğu firmalarca kullanılan devrelerdendir.
DOLBY firması pasif surround devresinin komple yapılmışını PROLOGIC olarak adlandırmıştır.
DTS firması ise DTS NEO adıyla bilinmektedir.

İşte sana gelişmiş bir PASSIVE DECODER devresi ve baskı devre taslağı.

Resimler DOLBY sitesinden alınmış ve DOLBY PROLOGIC devresindeki temel pasif decoderi anlatmaktadır.

seron

abi yemin ediyorum kitap gibisin. kitap değil ansiklopedi ansiklopedi...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Nisan 2015, 19:22:33abi yemin ediyorum kitap gibisin. kitap değil ansiklopedi ansiklopedi...
Acaba hakaret mi etti :D
Kısaca belirtmek gerekirse:
MULTI-CHANNEL (çok kanallı) sistemlerde
1 VIRTUAL SURROUND decoderleri,
DOLBY PROLOGIC, DTS NEO veya SRS SURROUND olarak bilinmektedir.
2 SURROUND decoderleri ise (MULTI-CHANNEL)
DOLBY DIGITAL, DTS ve SRS CIRCLE SURROUND olarak bilinir.
Her iki tip decoderin de işlevleri farklıdır. Virtual surround sistemler STEREO sesleri ayrıştırarak çoklu kanala çevirirler.
DIGITAL decoderler ise ÇOK KANALLI digital veri akışlarını ilgili kanallara ayırarak çoklu kanallara çevirmektedirler.
Virtual surround sistemlerinde arka sesler için ayrılan band genişliği genellikle 7-8KHz civarındadır. Sistemin toplam dinamik alanı DIGITAL decoderlere oranla oldukça dardır.
Referans hoparlör olan ÖN hoparlörlere göre arka hoparlörlere verilen sesin dinamik alanı yaklaşık 30 desibeldir.

erg123

Abi bide bu bazi 5.1 lerde stereo tusa basiyorsun stereo suround tusuna bassinca suround ses veriyor ama arkadaki cikislar farkli surround un 5 cikisi var sag sol on arka center bas gibi stereo nun 2 tane sag sol simdi bunlar passif mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 03 Nisan 2015, 21:06:47Abi bide bu bazi 5.1 lerde stereo tusa basiyorsun stereo suround tusuna bassinca suround ses veriyor ama arkadaki cikislar farkli surround un 5 cikisi var sag sol on arka center bas gibi stereo nun 2 tane sag sol simdi bunlar passif mi
ŞUNU UNUTMAYINIZ.
Hiçbir elektronik devre sistemi SURROUND yapmaz.
SURROUND kavramını 4.1-5.1 gibi MULTI -CH ile karıştırmayın.
SURROUND kelimesi genel anlamda ÇEVRESEL olarak adlandırılmış olup Tamamen KAYIT TEKNİĞİ ile ilgilidir.
Tek bir mikrofonla kaydedilmiş +1 CORELATION (MONO) fazlı bir sesi veya tamamen mono olarak kaydedilmiş bir müzik eserini hiçbir elektronik devre ile surround haline getiremezsiniz.
Çünkü tek kanalda faz ilişkisi yoktur. Tek kanal mono sesi 2 ye de ayırsanız 5 e de ayırsanız yine monodur.
Mono bir sesi stereo sistemde dinlerseniz ve hoparlörlerin 30 ar derece tam karşısında durursanız ses tam ortada duyulur. Sağ ve sol kanallardaki ses birbirisine eşit fazdadır. Sağ veya sol kanaldan neredeyse hiç ses gelmiyormuş gibidir. (iyi kalite sistemlerde ve dinlemelerde)
Ama stereo kaydedilmiş bir sesi stereo sistemde dinlerseniz bazı enstrumanların sağdan ya da soldan, hatta ortadan veya sağa yakın veya sola yakın geldiğini algılarsınız. (Özellikle kulaklıklar ile) Eğer kayıt tekniğinde arka sesleri de (arka sesler temelde ters fazlıdır) sağ ve sol kanal üzerine bindirirseniz teknikte bu olay 3.0 SURROUND kayıt tekniği olarak geçer. Bu gibi kayıtlar PROLOGIC veya DTS NEO gibi decoderler ile ayrıştırılarak aslına sadık olarak uygun kanallara ayrılabilir.
Konumuz içerisinde işlenen pasif decoder esasen bu amaç için geliştirilmiştir.
Eğer bir cihaz içerisinde PROLOGIC decoder varsa, kaynak müzik eseri uygun kayıt tekniği ile kaydedilmişse sağ sol ve arka sesler uygun şekilde ayrıştırılarak ilgili hoparlöre yönlendirilir. Eğer kaynak seslerimiz mono kaydedilmişse hiçbir decoder bu sesi surround yapamaz. Belki bazı efekt sesleri eklemesi yaparak arka seslere EKO ilavesi ile sanal ODA akustiği katabilirler. Bu surround demek değildir.
Gerek stereo gerekse mono sesleri tüm hoparlörlere ayrıştırmadan vermek surround demek olmaz. Cihazın düğmesine bastığında arka hoparlörler ile ön hoparlörlerden aynı sesler geliyorsa o cihazın hiçbir ayrıştırma özelliği yok demektir.

erg123

Maşallah hocam senin sayende her gün yeni bir şey ler öğreniyoruz öğrenmiş oldum hep zaman aklıma takılmıştı

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın