Led lamba konusunda yardım.

Başlatan elektronik_test, 01 Nisan 2015, 22:44:04

elektronik_test

Merhabalar,

öncelikle belirtmeliyim ki elektronikten hiç anlamıyorum. Direnç, led, transformatör gibi birkaç devre elemanını tanıyorum o kadar.
Bu bilgisizliğim ile led lamba yapmaya kalkıştım. Bu işlem için birkaç ürün aldım.
Aldığım ürünler :
- 2 adet 35 W 9-24VDC 1400 mA IP67 led driver.
- 35 adet 1 W 350 mA Edixeon A serisi Kırmızı Led (32 tanesini kullanacağım, 3 tanesi arızalanan olursa yedek)
- 18 adet 1 W 350 mA Edixeon A serisi Mavi Led (16 tanesini kullanacağım, 2 tanesi yedek)
bu ledleri direnç kullanmadan resimdeki gibi 6 adet seri ledden oluşan (4 Kırmızı-2 Mavi) 4 paralel seriyi 1 led drivera bağlayıp 2 adet lamba oluşturmak istedim.

fakat bir sorun aklıma takıldı.
Ledlerden 1 tanesi arızalanırsa 1 seri tamamen devre dışı kalacak ve 3 seri için 1400 mA kullanılmış olacak.
Seri başına 350 mA yerine 467 mA akım düşecek ve diğer ledlerin de arızalanmasına sebep olacak.
1-2 Led arızalansa bile her seriye 350 mA verebilmek için bir önerisi olan var mı?
Bu arada led driverlar sabit akım, değişken volt özelliğinde.
Dediğim gibi elektronikten çok anlamıyorum bazı hususları yanlış biliyor veya yanlış aktarmış olabilirim.
yardımcı olabilirseniz sevinirim.

RaMu

Alttaki konuda bahsettiğim bazı şeyler senin devren içinde geçerli.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5528.0

Önemli bir fark var senin güç kaynağın led sürücü
eğer gerçek düzgün bir led sürücü ise anlamı şu
elindeki kaynak sınırları dahilinde ne yük bağlarsan bağla hep 1400mA verir
sınırları V=IxR  V=9Volt ve  V=24Volt, I hep 1.4A
 9=1,4 * Ra  > Ra=
24=1.4 * Rb > Rb=
Yani bağlayacağın yük hep bu Ra Rb aralığında olması lazım, neyse burası hikayesi.

Yapabileceğin birşey yok benim aklımama gelen.
Ancak önlem alabilirsin,
normalde hiç paralel kol olmaması lazım,
ama en azından herbir kola 350+-%5 lik birer sigorta koyabilirsin,
veya en sağlıklısı herbir kolu tek tek led sürücülerle beslemek.

Bu arada elektronikten gayet anlıyorsun bence.

stk4221

led dizilimleri hep seri oldugu için bunda  kaçabilecegin bir ye yok  zaten kullandıgın sürücü ihtiyaca göre güc veriyor   sadece  aleminyum pcb yi iyi soğut  yeter 2 -3 sene sorun çıkarmaz  biz  2 paralel 90 seri  led diziyoruz   yıl sonra anca y-tek tük arzalanıyor

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

elektronik_test

Öncelikle hızlı yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
RaMu bey,
sağolun, teveccühünüz. :)
her bir kol için ayrı bir led sürücü almak istemiyorum. maliyet çok artıyor. ancak her kol için sigorta almayı deneyebilirim.
http://www.lightinthebox.com/tr/diy-devre-guvenlik-koruma-350ma-sigorta-seti-gumus-5-adet_p1378950.html şeklinde bir sigorta işimi görür mü?
yazdıklarınızdan ve verdiğiniz linkteki yazılanlardan anlayabildiğim kadarıyla led sürücüm 1400 mA'i her bir kol için düzgün bir şekilde 350mA olarak dağıtabiliyorsa sorun yok, sigorta önce arızanın  olduğu kolda atacak, daha sonra diğer kollara düşen akım fazla olduğu için bunlar da atacak. (Dün Türkiyedeki santrallerin sırayla kapanması geldi aklıma bak şimdi ;D ) ve sistem kapanacak.
tabi benim ampuller Türkiye kadar önemli değil, hem daha iyi olur kapanıp diğer parçaların korunması. arızalı ledi değiştiririm olur biter.
led sürücüm akımı düzgün dağıtamıyorsa esas sorun, bunu da denemeden bilemiyeceğim sanırım.
doğru anlamış mıyım?

stk4221 bey,
aslında belirttiğim ürünleri alalı 1 yıldan fazla oldu ve şimdiye kadar birleştirmeye fırsatım olmadı. ürünleri aldığımda aliminyum pbc yerine
25mm x 16mm kablo kanalı ve aliminyum profil almıştım. kablo kanalınnın kapağına ledlerin girebileceği delikleri açtım.  ledleri taktıktan sonra aliminyum profili ve ledleri termal macunlayıp profili kapağa vidalamayı düşünmüştüm. ortamda çalışacak pc fanını da hortumla kablo kanallarına bağlayıp profili soğutacaktım.

Çok amatör işi olacak belki ama bu şekilde yapsam kafi gelebilir mi? yoksa uğraşmayıp pcb mi alayım?
sizin yaptığınız 90nledli sistemde ledler çok ısınıyor muydu?
iyi çalışmalar

RaMu

@stk4221
Alıntı yapılan: stk4221 - 01 Nisan 2015, 23:48:09...  biz  2 paralel 90 seri  led diziyoruz   yıl sonra anca y-tek tük arzalanıyor

90 seri 5mm mantar led mi
yoksa
90 tane power ledi mi seri diziyorsunuz?

@elektronik_test
Akımı bir muslukdan akan su gibi düşünebilirsin,
bu musluğa bir hortum bağlamışsın ve
bu hortumun 4 tane dala ayrılıyor,
herbir kolda hortum genişlikleri aynı ise
su eşit 4 akıma bölünür ve akar,
elektrikdede birebir aynısı olur,
benzetim doğru yapıldığı müddetçe mekanikdede
elektronikdede aslında aynı matematiksel denklemler kullanılıyor.

Fiyat pahalı gelgi,
bence şunlar iş görür ama
hiç böyle bir uygulamaya denk gelmedim,
aslında çin işi direk ilk paylaştığın fotodaki gibi bağlayıp geçiyorlar
10 000  veya 100 000 saat çalışacağına 1-2 yıl idare etsin yeter mantığı.
http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=762538#ara
http://www.direnc.net/400MA-Ufak-Cam-Sigorta-20MM,PR-5242.html

stk4221

Power led kullaniyoruuz ve verim sureleri 50.000 saattir. kullanim yerinize gore degisir ama farkli led cesitlrride mevcuttur sartlanmamak lazim

elektronik_test

Tekrar merhaba,

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.
google da araştırırken birkaç tane makale ile karşılaştım. Buralardaki makalelerin son yöntemleri hakkında fikrinizi almak istiyorum.

yani ilk resimdeki gibi 6 seri ledden oluşan 4 paralel bağlantıda 24 1W 350 mA led ve 1 adet 9-24V 1400mA led driver kullanmak istediğimde

1. makale :
http://ledlight.osram-os.com/wp-content/uploads/2010/05/AppGuideCurrentDistributioninParallelLEDStrings.Web_.pdf

- bu dosyanın sonundaki yöntemde (Şekil-8) deneme yapmak istersem benim kullanmam gereken direnç kaç ohm olmalı.
- Q1 olarak adlandırılan 2N67L5 gibi bir eleman var. bu bir transistör mü? bu elemanın değerleri ne olmalı?

2. makale :
http://www.ledsmagazine.com/articles/print/volume-6/issue-2/features/led-design-forum-avoiding-thermal-runaway-when-driving-multiple-led-strings-magazine.html

-bu sayfanın sonundaki (şekil-4) işlemi yapmak istersem bendeki led sayısına göre hangi dirençleri ve transistörleri kullanmam gerekecek.

bu yöntemleri uygulanabilir buluyor musunuz?
eğer çok fayda sağlayacağını düşünmüyorsanız sigorta ile bağlayıp devam edeceğim.
iyi çalışmalar,

stk4221

Ustadim ben derimki hic sigorta ve direnc koymayin gerek yok cunku surucu ile calistiriyorsunuz  biz seri imalat yaptığimiz halde bukadar irdelemiyoruz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın