USB Şarjda akım hesaplama

Başlatan Veteriner, 01 Nisan 2015, 10:27:36

Veteriner

Merhabalar. Apple için konuşmazsak diğer android vb. telefonlarda usb şarjı için data pinleri arasına direnç konmakta. Bu direncin değeri neye göre belirleniyor? Mesela bana 500ma ve 1a lık şarj için hangi direnç kombinasyonunu kullanmam gerektiğini söyleyebilecek var mı?
[mergedate]1427823735[/mergedate]
Konuyu kendi kendime çözdüm sayılır. Daha denemeleri yapmadım ama USB standartlarından anladığım kadarıyla (bu arada usb standartları açık kaynak gibi birşeymiş, yeni yeni şeyler öğrendim) Direnç kombinasyonunu veremeyeceğim ama birkaç açıklama yapayım.

Data pinleri boşta bırakıldığı takdirde 100ma gibi bir akım alabiliyor telefon ancak (Önemli not: Aşağıdakiler Apple için geçerli olmayabilir) Telefon nasıl şarj olacağını data portlarındaki voltajlara göre karar veriyor.

5W ile (yani 1a ile) telefonu şarj etmek isterseniz data- ye 2.7v data+'ya ise 2.0v verilecek
10w için (2a verebilirim demek istiyor cihaz. telefonun ne kadar çekeceği, telefona bağlı birşey.) data-'ye 2,0v, data+'ya 2,7v verilecek
12w için (gene yukarıdaki geçerli) her iki data portuna da +2,7v verilecek

Bu voltajı ayarlayabilmek için dirençleri gerilim bölücü olarak kullanmak mı yoksa voltaj referans diyotlarından mı kullanmak gerek henüz deneyimlemedim.

Değinmek istediğim iki nokta var.

1.si bu voltaj kombinasyonları telefonu 2 amper çek uleyn diye zorlayan birşey değil. Telefona benden 2 ampere kadar akım çekebilirsin fazlası beni bozar dur diyor

2.si voltaj kombinasyonları yapacağınız devrenin gücünden az olmalı. örneğin 7805 ile kurulmuş bir devreye 5w dan yüksek bir kombinasyon oluşturursanız entegre çıkışında voltaj düşümü yaşanacaktır.

Malzemelerime ulaşıp denemeleri gerçekleştirene kadar görüşmek üzere. Deneyip sonuç alan olursa bana bir özel mesaj atabilirse mutlu olurum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın