5+1 EV SİNEMA SİSTEMİ YAPMAK İSTİYORUM YARDIM

Başlatan bekir_kurtkan, 30 Mart 2015, 12:25:49

bekir_kurtkan

MERHABALAR
BEN 5+1 EV SİNEMA SİSTEMİ YAPMAK İSTİYORUM COK DEVRE VE PCB SEMASI BULDUM AMA HIC BIRSEY ANLAMADIM MALUM LİSEYİ BİTİRELİ 15 SENE OLDU SİZLERDEN RİCAM BANA ÇALIŞAN 5+1 EV SİNEMA SİSTEMİ ŞEMASI + PCB + DEVRE ELAMNALARI LİSTESİ VEREBİLECEK OLAN VARMI ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

seron

resimden görüldüğü kadarıyla iki ayrı stereo kanalı(toplamda 4), bir de bass kanalı = 5 kanal.
yani stereo değil 4+1.

mono, stereo(sağlı sollu iki kanal), 3+1(stereo+ yanında bir de bass), quadro(2 adet ayrı stereo kanal bas ve tiz dengeli), 5+1 , 6+1 , 7+1 şeklinde gider bunlar...

cevat1

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: seron - 30 Mart 2015, 20:58:19resimden görüldüğü kadarıyla iki ayrı stereo kanalı(toplamda 4), bir de bass kanalı = 5 kanal.
yani stereo değil 4+1.

mono, stereo(sağlı sollu iki kanal), 3+1(stereo+ yanında bir de bass), quadro(2 adet ayrı stereo kanal bas ve tiz dengeli), 5+1 , 6+1 , 7+1 şeklinde gider bunlar...

İÇİNDEKİ YAZILARIN ÇEVİRİSİNİ YAPTIN INTERNETTE STREO DIYO AMA EMIN DEĞİLİM TABİ
BİRDE BU DEVRE 60 W ÇIKIŞ VERIYOMUS TOPLAM ÇIKIŞIMI TEK ÇIKIŞIMI BANA YARDIMCI OLABILIRMISINIZ ONA GORE HOPERLOR ALICAM CUNKU

erg123

Mr_YAMYAM

1 Hoparlör=MONO
2 Hoparlör=STEREO
3 Hoparlör center ile. DOLBY (Lisanced) DOLBY STEREO Diğer adı EXPANDED STEREO (Genişletilmiş stereo)
3 Hoparlör back hoparlör ile DOLBY (Lisanced) DOLBY SURROUND
4 Hoparlör QUADROPHONIC (Temel full bandwidth)
4 Hoparlör SURROUND
4.1 Hoparlör SURROUND
5 Hoparlör SURROUND
5.1 Hoparlör SURROUND
6 Hoparlör SURROUND
6.1 Hoparlör SURROUND
7 Hoparlör SURROUND
7.1 Hoparlör SURROUND
Sistem çıkışları hoparlör anlamındadır. Her bir çıkış bir hoparlöre denk gelir. Birbirinden bağımsız hoparlör grubunu temsil eder. Bir hoparlör kabininde bulunacak tiz bass ya da medium sesli hoparlörleri temsil etmez.
Bu da şu anlamı taşımaktadır.
Eğer ses sisteminde tek kanal yükseltiliyor ve tek bir hoparlöre gönderiliyorsa sistem MONO'dur.
Eğer ses sisteminde iki kanal işleniyor ve iki hoparlöre gönderiliyorsa sistem STEREO'dur.
Birbirinden bağımsız iki kanaldan daha fazla işlenilen ses günümüzde SURROUND adını almaktadır.
SURROUND işlenilmesi yukarda anlatıldığı üzere 3 kanaldan başlar 7.1 hatta gelişen teknikle 13.1 kanala kadar çıkabilmektedir.

toyer

5+1 sisteminin 5 i nedir 1 i nedir?

bass ses tiz ses. tone kontrol.. vesaire sesin nasıl oluşturulduğundan, haporlere kadar nasıl geldiğinden, frekansından falanından filanından anlatabilecek birisi var mıdır?

erg123

En iyisi yamyam ustam in yaptigi devre stk kullan 2x30w 8 omaj birtanede tda 2050 60w kullan bas filtre tak 2.1 yap
[mergedate]1427797066[/mergedate]
4 omajda 40w veriyor elinde 2tane 8 omaj varsa paralel bagla 4.1 yap

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 31 Mart 2015, 13:10:475+1 sisteminin 5 i nedir 1 i nedir?

bass ses tiz ses. tone kontrol.. vesaire sesin nasıl oluşturulduğundan, haporlere kadar nasıl geldiğinden, frekansından falanından filanından anlatabilecek birisi var mıdır?
5.1 Yani 5 artı bir demek ARTI bir kanal daha kullanımı demektir.
NEDİR BU ARTI kanal.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5224.0
Yukardaki konu içerisinde temel olarak anlatılmış olan frekans karakteristiği deyimi vardır.
Her bir amlifikatörün belli frekanslardaki kazancını ve band genişliğini ifade etmektedir.
SURROUND sistemlerde kodlama 3/2 kanal esasına göre yapılmaktadır. Yani Tek bir veri akışı önce 3 kanal ile encode edilir, sonra ayrı bir iki kanal daha encode edilerek akışlar üst üste bindirilir.
Decode ederken elimizde toplamda birbirinden ayrı (DISCRATE) 5 kanal elde ederiz.
Elimizde bulunan 5 kanalın hepsinin de frekans başlangıcı alt frekanslardan başlamaktadır. (Teknikte 20 Hz)
Demekki 5 kanal ses için toplamda 5 adet büyük kabin yapmamız gereklidir. (Gerçekte)
Ama 5 adet full frekans karakteristiğinde kabin yapımı hem pahalı hem de meşakkatlidir. Bunun yerine uygun kazançta tek bir BASS kanal ile tüm bass sesleri toplayarak istediğimiz seviyede yükseltebiliriz.
Bu olaya LFE (Low Frekans Efect) denilmektedir.
Encode (Kodlama) esnasında bu kanal ayrı olarak kodlanabildiği gibi her bir kanalın alçak frekans bileşenleri alınıp tek bir kanala da yönlendirilebilir.
http://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/38_LFE.pdf

Alt linkte çok iyi anlatılmış.
http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.genelec.com/faq/multichannel/101-what-is-the-lfe-1-channel/&prev=search

bekir_kurtkan

YAMYAM HOCAM SİZCE BU DEVRE Mİ İYİDİR YOKSA BU DEVREMI

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 31 Mart 2015, 13:50:32YAMYAM HOCAM SİZCE BU DEVRE IYIMIDIR.TDA2004 YERİNE TDA2030 YADA 2050 BAĞLARSAM SEMA DEĞİŞMEDEN SES ÇIKIŞLARINDA DEĞİŞİKLİK OLURMU
O devre iyidir bu devre kötüdür demek tamamen yanlıştır.
Bir SURROUND sistem yapmak istiyorsan;
Kanal adedi kadar ampli çıkışı yapmalısın.
ÖRNEK 5.1 yapmak istiyorum demişsin. Demekki 6 adet mono çıkışa sahip ampli yapmalısın.
Günümüz entegreleri genellikle stereo (iki kanal) olduğuna göre tercih durumuna göre 3 adet stereo entegre ve devresi gereklidir.
Bir TDA2030 entegresi tek kanallı olduğuna göre bu entegreyi kullanmak istiyorsan 6 adet kullanmalısın.
Eğer subwoofer olarak elinde bir hazır kabin varsa 5 kanallı ampli yapmak zorundasın.
BEN OLSAM:
5 adet TDA 2030 kullanıp 2X15V ile beslerdim. İdeal çıkış gücü 10W olarak alınabilir.
1 adet te LM3886 entegresi kullanarak 40W subwoofer için çıkış alırım. 10W lık temel ses gücüne 40W lık çıkış güçlü sub woofer gücü 6db lik bir LOUDNESs kazancı sağlayacaktır. Tam ideal olur.
Bu gibi çok kanallı ampli sistemlerinde esasen çıkış katları değil VOLUME özelliği önemlidir.
Yani her bir kanalın seviyesini ortak olarak ayarlayabileceğin bir POTANSİYOMETRE gereklidir. (6 GANGLI)
Bu potansiyometreler günümüzde çok zor bulunurlar. Onun için DC volüme kontrol yani VCA sistemli volüme kontrol yapmalısın.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Mart 2015, 14:06:22O devre iyidir bu devre kötüdür demek tamamen yanlıştır.
Bir SURROUND sistem yapmak istiyorsan;
Kanal adedi kadar ampli çıkışı yapmalısın.
ÖRNEK 5.1 yapmak istiyorum demişsin. Demekki 6 adet mono çıkışa sahip ampli yapmalısın.
Günümüz entegreleri genellikle stereo (iki kanal) olduğuna göre tercih durumuna göre 3 adet stereo entegre ve devresi gereklidir.
Bir TDA2030 entegresi tek kanallı olduğuna göre bu entegreyi kullanmak istiyorsan 6 adet kullanmalısın.
Eğer subwoofer olarak elinde bir hazır kabin varsa 5 kanallı ampli yapmak zorundasın.
BEN OLSAM:
5 adet TDA 2030 kullanıp 2X15V ile beslerdim. İdeal çıkış gücü 10W olarak alınabilir.
1 adet te LM3886 entegresi kullanarak 40W subwoofer için çıkış alırım. 10W lık temel ses gücüne 40W lık çıkış güçlü sub woofer gücü 6db lik bir LOUDNESs kazancı sağlayacaktır. Tam ideal olur.
Bu gibi çok kanallı ampli sistemlerinde esasen çıkış katları değil VOLUME özelliği önemlidir.
Yani her bir kanalın seviyesini ortak olarak ayarlayabileceğin bir POTANSİYOMETRE gereklidir. (6 GANGLI)
Bu potansiyometreler günümüzde çok zor bulunurlar. Onun için DC volüme kontrol yani VCA sistemli volüme kontrol yapmalısın.

PEKİ SİZİN ELİNİZDE BUNA BENZER BIR DEVRE VARMIDIR.
[mergedate]1427800617[/mergedate]
YAMYAM HACAM BİRDE BOYLE BIR DEVRE VAR ELIMDA AMA 1 VE 2 NUMARALI ISARETLEDIGIM YERLERI NEREYE BAĞLANTI YAPACAĞIMI BULAMADIM BANA BUNUNLA ILGILI YARDIMCI OLABILIRMISIN

[mergedate]1427803325[/mergedate]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın